What's new

Problem (asi) s plisni

spachal

Well-known member
Veteran
Zdravim, mam problem, akutni a prosim v zajmu zachovani slecen a meho dusevniho zdravi o pomoc ..

Situace: v boxu mam pravdepodobne na zeleni plisen. Podivejte se na fotky, reknou vice nez popis. Nejedu ted zadne kolo, tyka se to matecnich kytek, proto ta urgence.

Posledni kolo jsem mel pravdepodobne stejny problem, resil jsem to proste zrusenim vsech kytek a definfekci vseho, co vydesinfikovat slo (koncentrovane savo). To bylo pred dvema mesici. Pak jsem dostal vcelku dost matecnich kytek na starost, chvili byly venku na balkone, ale vzhledem k fotoperiode a pocatecnimu nakvetani jsem je je musel presunout do boxu. Pred tim jsem box opet predesinfikoval.

Po presunu a tridenni aklimatizaci jsem presadil do zcela novych kvetinacu, lehce seriznul korenovy bal, doplnil zeminou (Plagron light) a lehce pohnojil (biobizz, ale opravdu jen lehce). Polovina slecen se vzpamatovala opravdu pekne, barva v listu v pohode, nektere z nich ale porad svetle, takze jsem po tydnu dal plnou davku biobizz grow+fish+alg+bioheaven. Ty zdrave se "prebarvily na tmavezelenou", druha pulka porad svetla.
Pak jsem objevil svilusky, nastesti zadna 'rozjeta faze'. Zlikvidovano (doufam) pomoci opakovaneho Vermitec 1,8 a ted po opakovane aplikaci vermitecu a dukladne kontrole bez breber (prostrikam to jeste za par dni pro jistotu znova). Takze jsem predpokladal, ze ta 'svetlejsi cast' byla zpusobena sviluskami, bohuzel to je asi jinak ..

V poslednich par dnech se bohuzel zacaly projevovat problemy na listech, zname z posledniho kola. Projevy v podstate stejne. Tmave skvrny na listech, list casem zezloutne a usycha. Obcas se objevuji jako mensi rozrustajici se hnede tecky, nekdy je to rozjete na spojeni rapiku a cepeli. Takze jsem koupil a aplikoval Ridomil, pouze postrikem dle navodu. Jediny efekt je sedy povlak na listech (Ridomil po namychani doporucene koncentrace, casem oplachnu), ale plisen se stale siri ..
Dnes jsem zase ostriha hafo napadenych listu, neda se to delat do nekonecna..

Proc si myslim, ze je to plisen a ne jiny problem:
- ocividne sireni od zdroje nakazy
- zivinami to asi nebude, predpokladam, ze by jinak na to reagoval cely box, coz se nedeje, chovam se ke vsem stejne
- korenovy bal je zdravy, bily, prorostly
- skvrny na listech se objevuji i na rizkach, ktere jsem nasekal, abych pripadne o genetiku neprisel, po zasazeni do rw kostek byly listy bez problemu
- vhhkost v boxu mezi 55-5-65%, teplota mezi 20-26'C

Takze strucne, co s tim? Jsem ochotny pouzit uz jakekoliv chemicke svinstvo. Ridomil nezabira, v poslednim kole nezabral ani biologicky fugnicid Polyversum.
Co nasadit? Kuprikol s medi, nebo jeste neco silnejsiho? Je to temer 30 genetik, prijit o to by hodne bolelo :/ .. Dik za nakopnuti spravnym smerem!

Foceno mobilem, barvy jsou lehce ujete:

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php
 

sensi23

Active member
Veteran
zkus to presadit do vetsiho kvetniku...podle me to neni plisen ale problemy s korenem...me se to stava furt v matkarne...jakmile ty koreny uz nemaj kam jit v rustove periode presne tohle to zacne delat..muzes se trebas postavit na hlavu nic s tim neudelas..zacne to zloutnutim a konci presne takhle
 

spachal

Well-known member
Veteran
Dik za info, zkusit to muzu .. Ale presazene jsou asi tri tydny, do vetsiho, opravdu jeste vice? :]
 

sensi23

Active member
Veteran
no tak jestli jsi presazoval pred 3 tydny tak to asi tento problem nebude...me to spis prijde spalene nez plisen..ale tezko rict
 

Darius5

Member
Zdravím tě, napíšu ti pár slov co si o tom myslím, plíseň se podle mě projevuje trochu jinak, postihuje i stonky a když se na plíseň z blízka podíváš tk uvidíš že je jakoby chlupatá. Nepíšeš nic o hodnotě měrné vodivosti výtoku roztoku, určitě víš že každá kytka žere jinak. Mě to přijde spíš jako nedohnojený, světlé horní listy, spodky žloutnou a oběvuji se hnědé skvrny. Mislím si i že děláš chybu v tom, že se o všechny staráš stejně, já pokud mám 4 modely v boxu najednou, tak se starám o každý model individuálně. Jen můj názor, možná ti pomůže. Mír s tebou.
 

spachal

Well-known member
Veteran
Diky obema, dnes tedy detailne promerim, vcelku dobre popsany prispevek v linku. pH i EC meter mam. A privedlo me to k myslence prinejhorsim kompletni vymeny substratu, uz jsem to jednou delal, vcelku to slavilo uspech.
Jen mi prijde divne, kde by se prepaleni organickym hnojivem vzalo, jako substrat pro presazeni byl pouzity lightmix od Plagronu, ten by take nemel byt temer nijak predhnojeny .. Ale uz bych se nedivil nicemu, po zkusenostech s kokosem :]

Takze proleju, promerim a udelam nejakou fotku dvou rozdilnych kytek, ten rozdil je opravdu brutalni.
 

hyena

Member
Veteran
Zdravím tě, napíšu ti pár slov co si o tom myslím, plíseň se podle mě projevuje trochu jinak, postihuje i stonky a když se na plíseň z blízka podíváš tk uvidíš že je jakoby chlupatá. Nepíšeš nic o hodnotě měrné vodivosti výtoku roztoku, určitě víš že každá kytka žere jinak. Mě to přijde spíš jako nedohnojený, světlé horní listy, spodky žloutnou a oběvuji se hnědé skvrny. Mislím si i že děláš chybu v tom, že se o všechny staráš stejně, já pokud mám 4 modely v boxu najednou, tak se starám o každý model individuálně. Jen můj názor, možná ti pomůže. Mír s tebou.

já měl v boxu přes 20 různejch kytek ( 8phen PCK + asi 10 dalších 1 max 2 kousky od různejch modelů) a to bych musel bejt blázen, abych připravoval individůální zálivku, jasně, některejm to svědčilo víc, některejm míŇ, ale veskrze žádnej větší problém.

ale jak píšeš, zřejmě nedostatek nějakýho prvku, což ale většinou nebývá nedostatkem hnojiv, ale nemožností přijímat ty živiny např. kvůli pH

edit: ještě mě napadlo, jestli třeba se nemohlo to savo nějak dostat do květníků nebo nějaká jiná kontaminace něčim?
 

sensi23

Active member
Veteran
jeste me napadlo jestli nemas v boxu nekde pvc..pvc pri styku se zarenim z lampy vypousti chlor a ten zabiji rotliny ale to je spis vystrel do slepa :D
podle me spis prehnojene nez nedohnojene...a tim padem nemuze prijimat..
kazdopadne koukam ze to tim stresem i nakveta..nejlepsi reseni je vzit nejaky vitalni rizek z te rostliny (ovsem jestli mas)..zasadit ho do kvetniku zamatkovat misto teto a tuhle bych jebl do popelnice..paklize vitalni rizek nemas...budes muset odhalit podstatu problemu(klasika zmerit ph a ec z toho co protece a orientacne budes vedet jake mas hodnoty v substratu v tech matkach rado zustava vysoke EC to budes muswet prolit spoustou ciste ph upravene vody...pripadne obracene prihnojit atd atd...)..a vyresit to,ovsem jestli takhle dojebanou rostlinu jeste privedes k vitalite jses VELKEJ Frajer..bude to boj..Kazdopadne preji hodne stesti a doufam,ze se vse v dobre obrati
jo a jeste me napadlo nejsou ty fleky od toho proti plisnoveho postriku,ktery si nastrikal na neplesnivou rostlinu?
 

Darius5

Member
já měl v boxu přes 20 různejch kytek ( 8phen PCK + asi 10 dalších 1 max 2 kousky od různejch modelů) a to bych musel bejt blázen, abych připravoval individůální zálivku, jasně, některejm to svědčilo víc, některejm míŇ, ale veskrze žádnej větší problém.

ale jak píšeš, zřejmě nedostatek nějakýho prvku, což ale většinou nebývá nedostatkem hnojiv, ale nemožností přijímat ty živiny např. kvůli pH

edit: ještě mě napadlo, jestli třeba se nemohlo to savo nějak dostat do květníků nebo nějaká jiná kontaminace něčim?

Jasný, když jsi jich tam tolik dáš, pak je problem se staret o každý vzorek zvlášť. Já např. měřím výtok z květníku při každém zalití, vše si zapisuju, podle toho pak i vím kolik kiti žere a jak se pohybuje ph. Fotky mluví za vše, je už to hodně starej pěst. Po usušení na ní bylo 105g. Zatím největší gramáž co se mi povedla na jedné kiti pod šestikoulí. Tenkrát sem měl v boxu 5 genetik, celkem 9 rostlin.
Jo a je to Critikal+ od Paradise seeds.

 

Attachments

  • CIMG9183.JPG
    CIMG9183.JPG
    69.8 KB · Views: 13
  • CIMG9170.jpg
    CIMG9170.jpg
    99.9 KB · Views: 12

spachal

Well-known member
Veteran
No, ono neni moc co popisovat .. bojuji, to je asi tak cele, snazim se osazenstvo v boxu zachranit. Ale je to nic moc, dochazeji mi napady.
Od konce srpna se to zmenilo k horsimu. Shanim informace, kde se da, zkousim, co me napadne, ale porad spatne ..

Porad si myslim, ze to neni nutricni problem. Podle toho, jak se to siri, podle toho, ze se tohle deje i na rizkach, kterymi se snazim genetiku zachanit. Zkousel jsem uz kdeco, ted uz matkarnu nici spise to mnozstvi chemie, mam takovy pocit.
Nejhure postizene rostlinky jsem zkusil presadit co kompletne nove hliny (plagron lightmix), abych vyloucil nejake problemy s pudou. I kdyz vytoky byly v pohode, jak EC, tak pH. Moc to nezabralo .. Zalivka je vzdy v rozmezi pH 6.0-6.4, v posledni dobe hlavne cista odstata voda (v radu mame kvalitni), vhlhkost cca 60% konstantni, teplota naprosto v pohode.

Zkusil jsem postupne postriky Polyversum (trochu jinak pracujici fugnicid), nasledne Ridomil, pak jsem udelal kompletni namoceni (radeji nez postrik, i se smacedlem jsem mel pocit, ze na listech toho postriku moc nezustava) v roztoku Dithane (ma ale stejnou ucinnou latku jak Ridomil). Stale nic.
V patek jsem zkusil nasadil Kuprikol, coz uz povazuji za opravdu hnusnou chemii, i mne se udelalo ne uplne dobre pri postriku, zase mam v tele o neco vice medi .. Zitra uvidim, zda to nejak zabralo.

Vzhledem k tomu, ze se napadeni chova velmi podobne jako minule kolo, ktere jsem predpestoval venku a ve vysledku cele radeji vyhodil, napadaji me jen dve spolecne veci. Jak to minule kolo, tak i tyhle slecny byly nejaky cas venku. Mozna prechod do indooru je pro ne problem .. I kdyz osvetleni je rozdilne, minule kolo jsem svitil rtutovkou od Philips, ted jsem pro jistotu zase presel na LEDky, ktere se pro rust uz mimoradne osvedcily ..
No a druha vec je hnojivo, pouzivam BioBizz, je mozne, ze se nejake baleni proste 'zkazilo', uz mam flasky skoro rok.
Takze jsem objednal JIDB, sice to jsou hadam mineraly a ne bio, ale v tehle chvili je to zcela jedno.
Rozdil mezi zalivkou cistou vodou nebo hnojivy neni poznat.

V zasobe mam jeste nejaky dalsi fugnicid na bazi stribra, ale pak uz me nic nenapada .. Procetl jsem hafo vlaken treba na groweru, podobnych problemu je tam popsanych docela dost, vetsinou bohuzel bez reseni a pokud ano, je to nejaky prusvih s vyzivou nebo pH.

>hyena & sensi23: jediny chlor, ktery by se v boxu mohl objevit, by mohl byt s desinfekce boxu, ale vzhledem k rozpadu sava (v radu hodin) je to temer vyloucene. Mam nove kvetinace a misky, ale ty nemaji hadam s PVC nic spolecneho, ty jsou nejpravdepodobneji z HDPE. Nevylucuji nic, ale chlor je malo pravdepodobny, hlavne by se z neho uz slecny asi oklepaly, misto toho, aby se to zhorsovalo.
V kazdem pripadku ale dik za podporu, vazim si toho!

Nu, uvidim, par veci jsem uz zachranil, i kdyz jste zde odhadovali, ze nemam sanci :], treba to vyjde i ted. Jsem optimista, ale trapeni to je, co vam budu povidat.
 

Darius5

Member
Ahoj, hm to mě mrzí docela, píšeš že jsi na ně svítil rtuťovou výbojkou, pokud ji máš už déle a začala jse ti odlupovat ta bílá vrsta (luminofor) na baňce to by taky mohlo způsobit odumítání listů i když to by postihlo i nalé listy nejspíš (zase nejsem vědec) protože UV-C zážení, které ona vydává hubí snad vše živé. Dále jsi psal, že ti to nepostihlo všechny kytky a že některým se daří skvěle, těm kterým se daří skvěle stály od začátku u sebe nebo stály promíchaně mezi těmi s problémy? Pak by to mohlo být poškození lampou kdyby nestály promíchaně, ale asi jen výstřel do tmy. Ještě mě napadlo, koukal jsi na to poškození pod mikroskopem? Možná by tě to někam nakoplo. Držím pěsti ať na to přijdeš.
 

Ka-rel

Member
Nejedna se o plisen....
pokud jsi zkontroloval ph, ec, teplotu zalivky, a nemas tam mracna smutnic jak komaru na dyji po povodnich. Tak jde o problem mikroprvkama zameril bych se Ca, mg, sice to na ne nevipada ale rekl bych ze proste blokujou ostatni mikroprvky, ostatne si psal ze je to opakovany problem tak to bude neco co jsi nezmenil pvc a chlor jsi vyloucil
koukni na vodarnu odkud ti tece meli by tam mit rozbor vody.

Skusil bych postrik hycol-z nebo od Gh B esencials + root nebo lignohumat.......
mozna bych to namichal spolecne s magnezii a saratici teda pokud by se to furt sralo saratice je bohata na vapnik a na experiment na jedny kytce to vyjde levneji nez objednavat cal mag z usa a pak zjistit ze su vedle jak ta jedle.
ale postrik je kratkodobe reseni nez se obnovy jemne vlasecnicove koreny

zkusil bich tu jungli hnojeni uz jen kuli zmene s tim co jedes to proste nefunkuje...


Ps: sorry za diakritiku ale jedna ruka v satku + bolest a lenost
 

spachal

Well-known member
Veteran
>Darius5: rtutovka je to zcela nova, popisoval jsem to v mem vlakne (stranka 14?), original Philips, takze i kdyz si nemyslim, ze to je zpusobene timhle svetlem, preci jen jsem radeji ted svitil LEDkama.
Co se tyce umisteni kvetinacu, jsou porad na stejnem miste, mam je popsane a pro jednodussi prehled ocislovane, takze se to neplete. Na poskozene listy jsem se dival peclive, mam sice jen 200x priblizeni, ale je tam prd videt, proste cast listu zezloutne, pak zhnedne a tim zcela odumre.

>Ka-rel: to je prave ten problem, jsem si temer jisty, ze problem ve vyzive to neni, duvody jsem uvadel v prvnim prispevku. Problemy se opravdu vzdy kumolovaly na konkretnim miste v boxu, bohuzel je matek docela dost na relativne maly prostor, takze dochazelo i k dotykum mezi listy. A tim padem i ke kontaminaci. Ale mozne je vse .. Mam nova hnojiva, viz. nize, dnes jsem je poprve pouzil.
Rozbory z vodarny mam aktualni rok a pul zpet, novejsi bohuzel nejsou. Ale je fakt, ze tohle mohl byt take problem, treba se jednalo o nejaky unik cehosi a mohly vzniknout prave tyhle problemy. Tvrdost vody v radu, po odstati a cca 22'C je 0,24EC, obecne receno, vodu mame na republikovy prumer mimoradne dobrou.

No a k soucase situaci, kolektivni vedomi asi opet zafungovalo, zacinam byt mirny optimista. Po osetreni kuprikolem nastala zmena, v kazdem pripade asi k lepsimu. Paradoxne ty nejvice postizene slecny se zacinaji pekne vzpamatovavat, to male mnozstvi lisi, ktere na nich zustalo, zacina byt zdrave zelene a bez problemu. Nechci to zakriknout, protoze zase ty nejzdravejsi slecny zacinaji podezrele svetlat ;], ale v nejhorsim pripade bych v tehle fazi mel vsechno zachranit alespon rizkama :]
Dnes jsem poprve namichal JIDB, po pouzivani BioBizz mi tahle hnojiva prijdou opticky jako zalivka cistou vodou, ale snad vyrobce vi, co dela. EC1.4, pomer doporuceny vyrobcem, pH 6.1. Procital jsem si zkusenosti a nazory na tahle hnojiva (na groweru je pekne vlakno) a asi zkusim dalsi kolo misto v hline v kokosu (canna nebo biobizz), alespon castecne, a jsem zvedavy, jak to pojede.
 

Ka-rel

Member
Ec 0.24 je bajecne ale je jadrem tvych problemu. dej sem hodnoty z testu vody. Dam ruku do varici vody (na mont everestu :) ) ze mas Ca-mg problem
pokud budes zkouset novou znacku hnojiv zkus neco co se dela ve variante pro mekkou vodu GH Flora :)

kuprikol je na bazi medi dojde k odlozeni problemu o 7-14 dni hnojeni medí ---- vlastni neblaha zkusenost byd s destovou vodou

Poliversum a simbivit a ostatni houby jsou organizmy ktere se basti navzajem takze pokud je kombinujete 3-4 tydny interval mezi aplikacemi aby ti co tam budou prvni nebily vyhlazeni novimy kolonisty.
 

spachal

Well-known member
Veteran
>Ka-rel: rozbor vody bohuzel k dispozici nemam .. Tohle je jedine, co je zname, z verejnych zdroju:

- tvrdost vody: 1,1 mmol/l
- stupeň tvrdosti: měkká
- německé stupně: 6,16
- francouzké stupně: 11

EC mi ukazuje stabilne 0.24, pH po jednodennim 'odchlorovani' 7.3 - 7.4
Polyversum jsem v tomhle pripade ani nepouzival, to bylo v minulem kole, ktere jsem radeji zlikvidoval ..

V kazdem pripadku, po ctrnacti dnech snazeni, je znat .. drobny vysledek:

Puvodni stav, kdy jsem zacal o problemu psat, je to fotka po otrhani nejvice napadench listu
picture.php



No a tohle je dnesni stav:
picture.php


Drobny rozdil asi je videt :]. Presel jsem na hnojky JIDB, ale zacalo se to zlepsovat, po aplikaci kuprikolu, uz pred tim.
Pro nazornost, tohle byla asi nejvice poskozena slecna, z prvniho prispevku. Listy zacinaji dorustat a ja asi pomalu ale jiste zacnu upravovat vsechny matku do 'bonsai style', vzpamatovane jsou uz dost a zacina to prerustat ..

picture.php


Starosti mi delaji uz jen dve slecny, ale snad je to docasny stav a tudiz bude zachraneno uuuplne vse v boxu, zadna genetika neprijde nazmar :]

Toz pekny, i kdyz lehce destivy vikend vsem!
 

Ka-rel

Member
už holky vypadaj lip :)
zkoušel jsem se dobrat co ty hodnoty pro nas znamenaj ale z nevelkým uspěchem :( ale dost měkka voda...
S JIDB mas v micru 5% Ca :) Kolik Ca ma te biobizz jsem nenasel
 
Top