What's new

primul grow, experiment

tupac99

Member
bravo. pentru primul grow si fara documentatie cum ai zis, arata foarte ok. intr`adevar si echipamentul e la fel :))) bravo tie. si la o recolta cat mai mare
 

thuglife

Member
Va salut cu respect.

Din pacate in ultimii 2 ani sau ceva mai mult, n-am mai avut timpul necesar sa fac niciun grow, nici sa va citesc, nici nimic legat de domeniu, nu stiam daca mai exista forumul, nici daca mai am contul activ. Pe 7-10 ianuarie m-am gandit sa dau drumu la ceva, am gasit niste seminte prin casa si m-am apucat de treaba. Am pus 4 plante, 1 incredibil bulk, 2 juan herer, 1 samsara green love potion. Nu am idee cu exactitate cat le-am tinut in vegetatie nici cat timp au de cand sunt in flowering, stiu ca au vreo 40-45 zile de flowering, dar nu stiu cu exactitate, poate au 47 sau chiar 50, lupa imi spune ca nu sunt gata. Am atasat niste poze, sper sa va placa :tiphat:
 

Attachments

  • DSC00479.jpg
    DSC00479.jpg
    90.1 KB · Views: 58
  • DSC00481.jpg
    DSC00481.jpg
    111.7 KB · Views: 59
  • incredibil bulk.jpg
    incredibil bulk.jpg
    74 KB · Views: 61
  • incredibil bulk1.jpg
    incredibil bulk1.jpg
    53.6 KB · Views: 56
  • jn.jpg
    jn.jpg
    68.4 KB · Views: 58
  • samsara green love potion1.jpg
    samsara green love potion1.jpg
    64.6 KB · Views: 59
  • samsara green love potion.jpg
    samsara green love potion.jpg
    57.2 KB · Views: 60
  • juan herer1.jpg
    juan herer1.jpg
    79 KB · Views: 59
  • juan herer.jpg
    juan herer.jpg
    50.9 KB · Views: 61
  • jn1.jpg
    jn1.jpg
    66.5 KB · Views: 58

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Imi place sa vad ca exista groweri care mai si invata din experientele si greselile din trecut.
Felicitari! Tot 600w hps?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Mersi frumos, tot 600hps.

Frumoase plante ! Sa te bucuri de ele. :tiphat:

O remarca daca imi permiti : sa te chinui cu HPS in anul 2018 e ca si cum te-ai duce la mare pe autostrada cu caruta. :biggrin: Iti recomand cu toata caldura sa treci pe LED. Nu vei fi dezamagit.
 

thuglife

Member
Mersi frumos, hempfield, ai dreptate, e complicat cu hps'u mai cuseama in perioada urmatoare cand efectiv nu am cum sa cresc din cauza caldurii. N-am mai avut timp sa ma documentez si ce vazusem in materie de leduri erau destul de scumpe, eu nu stiu sa-mi confectionez singur si nici rabdare nu am. Daca imi poti da un link cu niste leduri bune la un pret accesibil mi-ar fi de mare folos. Eu am tot vrut intr-o perioada sa-mi achizitionez niste G8LED, dar sunt scumpe si nici nu stiu daca platesc vama la ele nici n-am avut timp sa ma interesez... s.a.m.d.
 

Pillang

Well-known member
Led e bun, daca ai multi bani. Poti sa montezi tu acasa din COB led un panou, sau cumperi una care deja e gata, dar vinzi si nevasta, ca sa platesti. HPS ul functioneaza perfect!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Acum depinde, daca faci diy sau cumperi leduri normale cu fasung o sa iesi cam la acelasi pret cu hpsul si avantajul e ca poti creste si vara. Plus ca reglezi wattajul cum vrei. Nu mai trebuie sa stai cu 400 sau 600w in veg.. etc. E mult pana faci schimbarea, dupa nu o sa mai vrei sa dai inapoi.
 

Pillang

Well-known member
Ledul este viitorul, 99%. Si cu timp o sa fie mai ieftin. Probabil si eu tot led as cumpara acum, daca as incepe un grow in. Dar daca deja ai un HPS bun si bani putin...
 

SandalE

Member
P.s. am furat ultimele 5 hpsuri de la iluminatu public si cfluri din scarile blocurilor ... stiu, uzura chestii, but is ...free.

Edit. Un cooltube nu e foarte hreu de facut. Iar stocle termice gasesti in gastronomie destule.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dar curentul si faptul ca nu poti creste vara? Plus ca na, nu toti se pun pe furat vechituri. Si eu am luat cu o spaga de 50 lei vreo 800w de neoane cu tot cu lampi, asta nu inseamna ca le voi folosi de dragul faptului ca au fost aproape gratis daca exista variante mai bune. Desi le-am folosit o perioada in veg, mai ales cand aveam plante multe pt out.
 

thuglife

Member
Ultimul update, au cam 57-60 day, la sfarsitul lunii le culeg.
 

Attachments

  • DSC00538.jpg
    DSC00538.jpg
    72.6 KB · Views: 56
  • DSC00532.jpg
    DSC00532.jpg
    53.2 KB · Views: 57
  • DSC00531.jpg
    DSC00531.jpg
    73.9 KB · Views: 57
  • DSC00530.jpg
    DSC00530.jpg
    59.2 KB · Views: 57
  • DSC00524.jpg
    DSC00524.jpg
    79.4 KB · Views: 54

thuglife

Member
Cam asta a fost povestea celor 4 domnisoare, pana la iarna pauza, am ramas cu 285g uscat si am tot fumat din ea pana s-a uscat. :dance013: Bafta si sa auzim de bine:tiphat:
 

Attachments

  • DSC00583.jpg
    DSC00583.jpg
    85.5 KB · Views: 54
  • DSC00578.jpg
    DSC00578.jpg
    59.5 KB · Views: 54
  • DSC00573.jpg
    DSC00573.jpg
    60.1 KB · Views: 57
  • DSC00571.jpg
    DSC00571.jpg
    66.4 KB · Views: 56
  • DSC00569.jpg
    DSC00569.jpg
    60.2 KB · Views: 56
  • DSC00567.jpg
    DSC00567.jpg
    42.8 KB · Views: 58

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Bravo îmi place ce vad ! Felicitări! Și spor la fumat și te așteptăm cu un nou grow la iarna, sper sa mai dai pe aici!
 

GigelFrone

New member
Va salut cu respect pe toti.
Am revenit si eu printre voi, dar din pacate nu mai stiu parola si e-mail-ul sa-mi recuperez parola si l-am facut p-asta.
M-am apucat si eu dupa mult timp de un grow, dar din pacate nu-mi place ce se intampla.

O sa postez in cursul zilei de maine niste poze cu toate detaliile necesare.

Cu respect
thuglife
 

GigelFrone

New member
Va salut.

Va rog frumos sa ma lumineze si pe mine cineva, de ce s-au "creponat" frunzele la fete asa?
Le-am pus pe toate odata la germinat, pe toate in acelasi pamant BioBizz nou, 3 au probleme, 1 e perfect sanatoasa sau cel putin asa pare.
Ce anume nu le convine ca nu pot sa-mi dau seama(nepriceputu de mine) :)
Toate 4 sunt Big Bud.

Imi cer scuze ca am pus pozele asa da' nu m-am descurcat altfel, vad ca s-a mai modificat p-aici de cand n-am mai intrat.

Multumesc anticipat
thuglife


https://i.postimg.cc/NLvKmMg2/008.jpg
https://i.postimg.cc/Hkp0VpBP/009.jpg
https://i.postimg.cc/WzvFCnyf/010.jpg

https://i.postimg.cc/fT5tqYfB/buna.jpg
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai da mai multe detalii despre sol, lumina.. poate sa fie si de la lumina prea intensa sau hotspots, si de la ph/overwater. Daca problema nu persista isi vor reveni 100%. Dar e clar ca ceva nu le place. Sa ghicim ce.. e greu!
 

GigelFrone

New member
Pai da mai multe detalii despre sol, lumina.. poate sa fie si de la lumina prea intensa sau hotspots, si de la ph/overwater. Daca problema nu persista isi vor reveni 100%. Dar e clar ca ceva nu le place. Sa ghicim ce.. e greu!

Pamantul este BioBizz Light Mix sac nou, temperatura pana-n 24 grade mai precis intre 23.3 si 24.0, umiditatea este intre 53% si 58%, am germinat toate semintele odata, 3 dintre ele nu sunt ok, una este foarte ok(dupa cum se observa in poze). Becul este un hps de 600W Philips Master,are garantie 12 luni si sunt cu el la al doilea grow(la primul grow n-am avut nici o problema cu plantele. Ce imi da cu virgule sunt urmatoarele, de ce 3 din ele nu se simt bine si una este foarte ok? ca doar stau toate in acelasi mediu si toate in acelasi pamant? Foarte greu de inteles, pe mine ma depaseste toatal. Ce-as putea sa fac(dupa mintea mea) sunt urmatoarele, sa schimb becul(mai am unu vechi p-acolo) sau sa le schimb pamantul, sa desfac alt sac nou si sa le mut. Intr-adevar, pamantul in care stau acum era un sac desfacut deja de randul trecut in care mai aveam juma` de sac si am zis sa-l folosesc. Btw, am mai germinat zilele trecute o samanta si vad ca face la fel ca restu 3, ii se creponeaza frunzele.
 
Top