What's new

primul grow, experiment

Stradel

Member
Incerc sa-mi fac o parere ,nu vad sa fi mentionat cat timp au vegetat si daca ai folosit vreun training sau le-ai lasat sa cresca asa fara sa le faci nimic , mi-ar fi de ajutor raspunsul ms.Imi place foarte mult cum ai inceput.
 

thuglife

Member
Salvador Dali, da, doar atat.


Stradel, nu cred ca-ti place cum am inceput, mai degraba iti place unde vreau sa ajung :) au stat la vegetat aproximativ 2 luni de zile, au stat o luna jumate intr-un pamant infect la 40 grade, le-am schimbat tot pamantul, am pus cooltube, aer conditionat si le-am mai tinut 2 saptamani la vegetat sa-si revina din calvar. Atunci cand le-am schimbat pamantul le-am tuns si motu, mai putin la 1 din ele care era cea mai afectata, am zis s-o las in voia sortii (randul de jos, poza 4 de la stanga la dreapta, este cea care se vede ultima in spate).Concluzia...astept sa le culeg pe fete (maxim 40-50 g, parerea mea) si sa ma apuc de urmatorul, deja nu mai am rabdare sa-l incep :)
 

thuglife

Member
62 day

Tricomii lor spun ca nu sunt gata, abia ca zaresti 1-2 amber.
 

Attachments

  • fete 003.jpg
    fete 003.jpg
    107.9 KB · Views: 53
  • fete 006.jpg
    fete 006.jpg
    68.2 KB · Views: 49
  • fete 009.jpg
    fete 009.jpg
    60.4 KB · Views: 48
  • fete 011.jpg
    fete 011.jpg
    83.1 KB · Views: 45
  • fete 015.jpg
    fete 015.jpg
    90.9 KB · Views: 49
  • fete 045.jpg
    fete 045.jpg
    84.6 KB · Views: 51
  • fete 033.jpg
    fete 033.jpg
    65.4 KB · Views: 48
  • fete 030.jpg
    fete 030.jpg
    85.5 KB · Views: 50
  • fete 028.jpg
    fete 028.jpg
    62.8 KB · Views: 47
  • fete 018.jpg
    fete 018.jpg
    68.7 KB · Views: 49

thuglife

Member
Nu m-am chinuit atat sa ma grabesc pe ultima suta de metri chiar daca nu mai am rabdare sa-l incep pe urmatorul :) Ma gandeam sa le tai cand tricomii sunt aproximativ egali intre amber si laptosi, ce zici, e bine ? Am un fost sifonier, are 150 cm inaltime si 90 cm latime, e un loc bun pentru uscare daca temperatura si umiditatea sunt in parametri normali ?
 

Attachments

  • asjbdja 004.jpg
    asjbdja 004.jpg
    30.9 KB · Views: 49

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca adaugi un vent sa scoata aer de acolo si poate si unul mic sa plimbe aerul incet in jurul buzilor, cu siguranta.
E mult 50% amber, o sa fie prea couchlock si cu un continut mai scazut de thc.
 

thuglife

Member
Update 75 day

Cred ca mai dureaza 1 saptamana pana sa le culeg, au inceput sa apara si cate unu amber. Nu inteleg de ce e asa mare discrepanta dintre ce spun producatorii si realitate. Pe cea mai mica din ele am cules-o si uscat-o deja, a fost destul de generoasa (parerea mea) mi-a oferit undeva intre 25-28g.Am vazut ca una din ele s-a uscat si sunt tare suparat, ce nu-i convine ? nu pare sa fie intr-un anume ciclu....mai degraba pare ca moare...am mai vazut asta si la o alta plantuta undeva la budzii de jos, acelasi gen de uscat.
 

Attachments

  • fete 017.jpg
    fete 017.jpg
    68.8 KB · Views: 48
  • fete 015.jpg
    fete 015.jpg
    67.3 KB · Views: 50
  • fete 009.jpg
    fete 009.jpg
    66.5 KB · Views: 54
  • fete 006.jpg
    fete 006.jpg
    89.5 KB · Views: 48
  • fete 005.jpg
    fete 005.jpg
    56.5 KB · Views: 51
  • fete 019.jpg
    fete 019.jpg
    59 KB · Views: 48
  • fete 023.jpg
    fete 023.jpg
    54.4 KB · Views: 49
  • fete 027.jpg
    fete 027.jpg
    93.8 KB · Views: 45
  • fete 028.jpg
    fete 028.jpg
    67.8 KB · Views: 50
  • fete 030.jpg
    fete 030.jpg
    84.9 KB · Views: 50
P

prelungitor

Am patit si eu o chestie asemanatoare la buzii de jos ,care eventual au facut seminte.Nu stiu care a fost cauza
 
Salut,
fetele arata bine, cat le lasi depinde de ce efect cauti: cat mai mult timp, cu atat mai mult thc degradeaza in cbn, si te lasa mort pe canapea :))
cat despre uscare, cat mai lunga, atat mai bine. eu las crengile la uscat minim 10-15 zile, dupa care bag la borcan inca 2-3 saptamani pana sa fie perfecta. Ai mare grija la circulatia de aer ca daca bagi prea mult aer uscat, te trezesci cu ele ca se farama dupa 24/48 de ore.
p.s. ce ai tu e un cooled-hood, nu cool-tube.
bafta cu urmatorul grow :)
 
Last edited by a moderator:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@dreadpothead: Cand o sa ai 50 de posturi, poti sa editezi postul si sa inlocuiesti CBD cu CBN, caci thc-ul nu degradeaza in cbd ci in cbn. Desigur, restul e adevarat :D
 

thuglife

Member
Mersi frumos, dreadpothead :) M-am incurcat in denumirile alea..


Pana la urma, plantuta aia de ce s-a facut asa ? mai e buna de ceva ?
 
Mersi frumos, dreadpothead :) M-am incurcat in denumirile alea..


Pana la urma, plantuta aia de ce s-a facut asa ? mai e buna de ceva ?

Citesc in prima pagina: "Recipiente de 18L respectiv 10L (doar unu din ele)" daca e cea di recipientul de 10L, as crede ca e root bound, adica nu mai are unde sa creasca radacinile. Pentru o parere mai buna ar trebui vazuta bine de cand incep sa apara primele simptome la frunze. Tine minte ca frunzele vorbesc..poti vedea tot ce au nevoie odata ce le cunosti.
 

thuglife

Member
Este in recipient de 18L, mai e mult pana sa ajung sa le cunosc. Totusi, una peste alta, mai e buna planta aia sau o arunc ? :)
 
doamne fereste cum sa o arunci :)) daca buzi nu par inca afectati de nimic, ai mai putea astepta pana crezi tu ca e cazu sa o tai, altfel poti sa o tai deja, curati hau si bau si o sa fie foarte buna oricum!
eu am avut 4 plante infestate total de spider mites, in ultima zi cand voiam sa o tai, m-am trezit ca erau deja acoperite de panza lor. am taiat am scuturat am suflat am uscat si bune au fost oricum :) noroc ca erau in ultime zile de inflorire altfel cred ca intro saptamana sau doua ar fii fost moarte.
 

thuglife

Member
Salutare

Am fost prins cu multa treaba si n-am mai avut timp de nimic, sincer sa fiu nici nu prea mai avem ce sa postez :) Mi-au iesit vreo 90g total, n-am stat sa masor pe fiecare in parte. Dezamagirea mea nu este nici canitatea nici calitatea ci faptul ca am gasit destul de multe seminte prin ele mai putin spre deloc la fruit punch care mi-a si placut cel mai mult din toate fapt ce m-a facut sa-l mai cumpar si pentru urmatoarea aventura. In rest, nu stiu ce-as mai putea adauga, vreau sa-mi fac timp undeva saptamana viitoare sa-l incep pe urmatorul, mai tre` sa-mi vina testerul ph si inca cateva chestii. Mi-am luat urmatoarele :

Green House Super Lemon Haze Feminised Seeds (GH25AFEM)
5 Seeds Per Pack
Heavyweight Fruit Punch Feminised Seeds (HVY502F)
5 Seeds Per Pack

Astea o sa le pun acum. Am mai primit cadou :

FREE: 1x Fast & Vast Auto Fem (Heavyweight Seeds Offer)

FREE: 1 X SamSara Holy Grail 69 Feminised Seed, 2 X Delicious Cheese Candy Feminised Seeds, 5 X Afghani Regular Seeds

Cu experienta acumulata si cu ajutorul vostru (sper) urmatorul sa fie atat de bun incat sa merite si ultimile poze/postari :) O sa va tin la curent imediat ce ma apuc de urmatorul cu poze si tot ce trebuie din prima zi. Cu bunavointa lu` exploziv o sa continui tot aici si cu urmatorul. Intrebare ajutatoare, Tester ADWA AD31, pH/Temp, Waterproof, este bun de ceva ? are cineva idee ? Semintele care imi raman trebuie pastrate cumva anume sau pot sa le arunc intr-un sertar pur si simplu ?
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    60.1 KB · Views: 53
  • 2.jpg
    2.jpg
    54.8 KB · Views: 50

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
poti continua si aici nu e nici o problema.
testerul ala eu personal nu l-am folosit, dar nici de rau n-am auzit de el. firma e ungureasca, testerul e produs in ro din ce stiu.
depinde cat vrei sa stochezi acele seminte.
daca e vorba de 1 an, e ok la temp camerei, undeva unde variatiile de temp sunt minime.
pentru 2-3 ani, la frigider, sigilate in ceva care sa nu lase umezeala sa intre la ele, bagate in ceva care sa le tina uscate (dessicant, orez etc.) temperatura optima ar fi 7 grade, dar nu o sa o gasesti intr-un frigider, decat daca iti faci frigider dedicat pentru seminte. aceasta temperatura se poate obtine si cu un stand pentru pastrat sticle de vin cu reglaj de temperatura.
pentru mai mult de 3 ani, la congelator, ambalate la fel ca pentru frigider.

aa.. felicitari pentru grow.
 
Top