What's new

Prima incercare de indor (auto-flower Vertigo)

Status
Not open for further replies.

Splif

Member
@veritabil ia spune-mi cate ceva te rog de aparatul ala de masurat indica bine? merita banii? ca vroiam sa achizitionez si eu unul dar cica e praf si nu merita.
Tu ce parere ai de el? chiar iti zice daca e destul de ud solul si restul?
Multumesc
 
F

FlorinCrazy

Salutare !

Azi m-am deciz sa aprind si celalalt bec, si sa mut 4 fete (cele auto) in ceva galetzi. Motivul pentru care am facut-o asa repede e ca deja ajunsese radacina pe fundu paharului.
Iar partea rea a lucruriilor e ca va trebuie sa mai fac rost de un vent , k sa pot tine piept cu temperatura.:microwave:

PH-ul la pamant e intre 6-7 (aproape de 7) , banuiesc k e suficient.
Daca ma poate ajuta cineva , de cand as putea sa le dau nutrientzi?

Numa de bine!:smoke out: Pace
Buna,
Cu nutrientii mai asteapta putin (o saptamina -doua)daca pe sticla scrie 2ml pune 1 ml, eu asa fac pun jumatate din cit e prescris pe sticla. Si eu astept kit Hps si ma gindesc la un cooltube mai ales ca acum incepe sa se incalzeasca si afara.
Sunt frumoase mititelele, bafta.

Florincrazy:bump:
 

VERitabil

Member
@veritabil ia spune-mi cate ceva te rog de aparatul ala de masurat indica bine? merita banii? ca vroiam sa achizitionez si eu unul dar cica e praf si nu merita.
Tu ce parere ai de el? chiar iti zice daca e destul de ud solul si restul?
Multumesc

Parerea mea e ca 40 de lei nu e mult pt acest aparat. da eu zic ca masoara bine . (lumina nu stiu exact pana la catzi lumeni , dar cand pun sa arate lumina , e la maxim) si la PH e intre 6-7, deci e bine. Deci parerea mea e ca isi merita banii.

Multa bafta si cati mai multzi buzi! :)>-:plant grow:
 

VERitabil

Member
Mecri Florine.
O sa mai astept o saptamana . Dar ma gandesc ca daca astept 2 sapt , find auto , nu o sa apuc sa le dau prea mult fert pt vegetatzie , pt ca v-or inflori (zic eu). Si fert e organic , crezi ca le-ar putea arde daca le dau cat scrie pe sticla??? Oricum , ms de sfat. :D

La catzi mai multzi BUZI !!!
 
S

SfPetru

incepe cu putin, chiar mai repede decat ar fi recomandat, depinde de ce folosesti eu la biobizz am inceput cu 0.5ml/l dupa o sapt din seed, si a mers perfect, ei recomanda 2ml/l dupa 2 sapt pe mixul pe care il am eu

pamantul tau s-ar putea sa fie fertilizat si atunci daca le dai s-ar putea sa le arzi, oricum urmareste-ti plantele si poti corecta orice gresaeala atata timp cat nu e nesimtita
 

Splif

Member
Multumesc veritabil pt info.Chiar vroiam acum 1 an sa cumpar asa ceva dar citisem ca e o porcarie...si l-am dat uitarii si acum am vazut la tine.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai inca e o porcarie. probabil ph-ul e 6-7, pentru ca acolo incepe scala. dar se misca in partea cealalta cand il pui intr-o baza? eu nu cred. alea sunt niste chestii chinezesti, poti avea incredere doar in celula fotovoltica, ca sa compari unde bate mai bine lumina in gradina.
iar detectorul de umiditate... merge o vreme, pana cand nu mai simte nici o diferenta.

e o scula 3 in 1, mai proasta decat orice solutie separata poti gasi si nu inlocuieste un luxmetru, un ph metru sau un umidometru bun. unul dintre picioruse este dintr-un material care rugineste. (iar prin rugina, ce masuratori mai iei?) l-am luat de test acum vreo 2 ani, am irosit banii pe el si am ajuns sa cumpar tot dispozitive mai scumpe pana la urma.

e doar parerea mea, voi puteti sa dati banii, dar cu ochii si mainile puteti lua masuratori mai precise decat poate aparatul ala.
 

Splif

Member
Da buna afirmatia lui explo.Tocmai am fost si eu acum si am vazut ce poate si se pare ca e o kinezarie.
 

VERitabil

Member
La 40 de lei , nu te astepta sa iti dea date precise cu solul de pe marte. ma gandesc si eu ca nu o sa tina mult, si ca e o chinezarie .... si daca te uiti umpik mai bine scala incepe la 8 pana la 3.5 (partea de jos PH). Dar daca spui tu ca ai facut teste ... inseamna ca asa o fi si k nusi merita banii, pm. deocamdata masoara bine, zic eu . ramane de vazut cat o sa tina!
NUMA BINE . pace
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da, am spus, e o parere personala, eu am dat chiar mai putin de atat pe el dar tot nu a meritat banii. iar daca nu stiam ca scara de ph nu functioneaza corect probabil as fi omorat si niste plante.
am scris baze mai sus pentru ca nu mai stiam daca merge spre acizi sau baze la capatul celalat. ai putea sa incerci sa il introduci intr-un recipient cu pamant cu ph-ul dus spre acid sa vezi daca poti ajunge spre 3.5 . daca nu poti inseamna ca nu functioneaza deloc.
 

VERitabil

Member
Am sa-i fac un test k acum m-ai pus la indoiala ... cat mai repede posibil. Umiditatea pamantuli am testat-o si merge. Am satin cont de parerea ta , totusi! Ai ceva level , si nu cred ca vorbesti ce nu cunosti! Merci. apreciez
 

diablo99gl

New member
As recomanda FLORISOL in locul a Florasol. Ungurii cu Florasol cumpara turba rosie de la Poiana Stampei (exploatare care apartine de FLORISOL SI TURBAMIN, care la randul lor produc FLORISOL si ECO SOL). -= deci FLORASOL = un produs mai bine uscat* si mult mai scump =-

*principala proprietate a turbei este capacitatea de a retine apa, proprietate care se pierde in mare parte daca e uscata excesiv

ECO SOL are mai multa turba rosie iar FLORISOL mai multa neagra. Turba este aseptica fiind extrasa de la peste 4m adancime loc unde nu traiesc daunatori si este plina de nutrienti pt multa vreme. PH-ul este undeva in 6.4 si 6.8 deci ideal. Puteti lua ceva perlit dar ambele contin cam 5% deja.

Eu asa am incercat si ud doar cu apa plata. Voi pune ceva poze sa va lamuriti.


INTERESANT!!! Mersi de info!!! Eu deja am cumparat 20L de florisol de la PLUS, urmand sa mai cumpar cand mai am drum pe acolo.... E f ieftin, cam 7.5 RON sacul de 20l



Sa-ti traiasca si sa infloreasca fetele VER!!!
 
am dat si eu comanda de acea jucarie dar pe mine m-a costat doar 15 lei + microscop 60x care era un pic cam microscopic =)), dar isi face treaba am dat 8 lei + termometru cu senzor de masurat si umiditatea 19 lei + cantar 19 lei
toate din CHINA
 

VERitabil

Member
Update[1week+1days]

Update[1week+1days]

Salutare.

Incerc sa tin la curent thread-u, dar nu la 220. :D
Am transplantat toate fetele in sticle. Am achizitzionat pamant FLORISOL (intradevar e foarte ieftin si foarte umed, mult mai afanat decat florasolul) am amestecat cu Pamant de rame (PLAGRON) si Perlita.

Am inceput sa le dau si Fert. ( 0.5ml / l) - BioGrow de la BioBizz

Electicitatea e in sigurantza (am prinso pe un placaj de 2 cm grosime) in spatele dulapului.

Fetele se simt bine la o temp de 26-28 grade , una singura are ceva probleme ... :( au aparut ceva pete pe primele frunze , dupa cum se vede pe poza. Ceva sfaturi / pareri/ opinii.
Distantza de la bec la planta e de 34-35 cm
Am achizitzionat si un Vent de camera , care merge pe ultima treapta si isi face treaba. :)

Sper k fetitza isi va reveni ... daca voi remedia problema cu ajutoru vostru.
Imi place sa le vad crescand. :X


Numa de bine:smokey: PACE



DEFAPT E Update[1week+5days]
 

Attachments

  • DSC04991.jpg
    DSC04991.jpg
    30.8 KB · Views: 20
  • DSC05017.jpg
    DSC05017.jpg
    55.1 KB · Views: 16
  • DSC04995.jpg
    DSC04995.jpg
    72.9 KB · Views: 13
  • DSC04996.jpg
    DSC04996.jpg
    53.9 KB · Views: 14
  • DSC05001.jpg
    DSC05001.jpg
    59 KB · Views: 16
  • DSC05006.jpg
    DSC05006.jpg
    85.6 KB · Views: 16
  • DSC05011.jpg
    DSC05011.jpg
    82.9 KB · Views: 17
  • DSC05005.jpg
    DSC05005.jpg
    30.9 KB · Views: 15
S

SfPetru

frumos, imi place cum iti arata boxul, prima cred ca are mici deficiente de nutritie, sau ph-ul nu este unul ideal, poti creste usor usor doza la fiecare udare, chiar pana la doza recomandata de producator (2ml/l pe pamantul tau cred)
uite-te la ele cum raspund la nutritie, asta e cel mai important, e ok sa cresti cu cate 0.2-0.3 ml/l la fiecare udare, eu asa am facut si a mers de minune
 
F

FlorinCrazy

Salutare.

Incerc sa tin la curent thread-u, dar nu la 220. :D
Am transplantat toate fetele in sticle. Am achizitzionat pamant FLORISOL (intradevar e foarte ieftin si foarte umed, mult mai afanat decat florasolul) am amestecat cu Pamant de rame (PLAGRON) si Perlita.

Am inceput sa le dau si Fert. ( 0.5ml / l) - BioGrow de la BioBizz

Electicitatea e in sigurantza (am prinso pe un placaj de 2 cm grosime) in spatele dulapului.

Fetele se simt bine la o temp de 26-28 grade , una singura are ceva probleme ... :( au aparut ceva pete pe primele frunze , dupa cum se vede pe poza. Ceva sfaturi / pareri/ opinii.
Distantza de la bec la planta e de 34-35 cm
Am achizitzionat si un Vent de camera , care merge pe ultima treapta si isi face treaba. :)

Sper k fetitza isi va reveni ... daca voi remedia problema cu ajutoru vostru.
Imi place sa le vad crescand. :X


Numa de bine:smokey: PACE



DEFAPT E Update[1week+5days]
Buna, si eu am avut la inceput pe Critical niste pete pe frunze, au disparut singure intr-o saptamina, nu am schimbat nimic, am tratato la fel ca pe celelalte, cum am mai spus eu prefer sa le dau jumatate din cit recomanda pe sticla de fert (asa fac eu nu inseamna ca este cea mai buna solutie).
In rest par a fi bine.

Fumuri bune si usoare,
Florincrazy:bump::bump::bump:
 

VERitabil

Member
Da Flo, asa am procedat si eu , inca m-ai putzin decat jumate prima oara , acum incep sa cresc treptat doza. Parerea mea e k nu e de la fert , ci mai degraba de la PH zic eu ,sau nu stiu... Expo ar avea un cuvant de spus aici. :)

Multzumesc :)>-
 
Status
Not open for further replies.
Top