What's new

Prevenirea incidendiilor

enricco

Member
S-a intamplat in Romania o nenorocire, unde niste oameni care cam 90% din ei mai si fumau, au murit intr-un grav incendiu.. R.I.P. Pentru toti cei de pe aici de pe forum care v-ati pierdut un prieten, aveti condoleantele mele sincere.
Ma gandesc ca majoritatea growerilor folosesc sisteme de preventie sau macar de avertizare al incendiilor. Eu unul am senzori de fum(ignifugat cam tot) desi cu ignigarea asta cam te pune pe ganduri ca nu stii exact si de Mylar zice ca e ignifug, dar totul pana la o anumita temperatura.
As dori daca din growerii cu experienta puteti sa oferiti cat mai multe sfaturi in ceea ce priveste evitarea incendiilor ca noi asta ne dorim.

Am sa va impartasesc din experienta mea. Tot timpul am fost mega precaut, sa dai foc la o casa (pentru ca majoritatea cultiva in mediul in care locuiesc) e un lucru foarte de speriat si in plus daca scapam cu viata, nu o sa scapam de puscarie, asta e clar, pompierii o sa faca un raport si politia o sa faca un raport si o sa se ajunga la noi, este inevitabil, vezi cazuri din trecut, presa.

Cum prevenim incendiile, experienta mea:
1. Nu folositi improvizatii, de care nu sunteti siguri, eu si firele de la balastru le cositoresc + ca le pun in papucii aceia albi, apoi acopar totul cu banda ignifugata. Balastrul il tin pe gresie, ma gandesc ca nu se incinge asa de tare.
2. In grow room am un extinctor tip bila, care atunci cand sesizeaza o temperatura anume imprastie pulberea.

3. Totul in camera de grow sa fie in folie mylar sau in cort cu mylar pentru ca este ignifug.

4. In jurul cortului sa nu existe lucruri care sa arda rapid, cartoane, hartie.

Am patit-o vara aceasta, un senzor de fum a facut alarma, nu stiu care din voi ati mai patit-o, nu am inteles de la ce, dar a inceput sa piuie, va dati seama ce m-am speriat, ca stiam ca la orice ora am o bomba cu ceas. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva, ma gandesc ca a fost o eroare ceva, mai ales ca aveam pe LED, chiar m-am mirat ca a sarit senzorul de nebun.
Aveti grija de voi, se apropie sezonul rece, deja trebuie sursa de incalzire in grow room, nu vreau sa va vad la stiri. Sunt zile grele pentru tara noastra si pentru cei ce au pierdut pe cineva in tragedia din club.
 
si eu sunt precaut si ma gandesc sa previn vreo nenorocire.
cand mai pui balastul pe gresie , gandeste-te si la inundatie ca mereu se sparg racorduri de apa .eu am toate instalatiile noi, dar ce te faci cu vecinul, daca stai la bloc?poate se sparge la el si balteste la tine...mai grav sa nu fii acasa

prelungitoarele sa fie suspendate!

inainte de grow daca ai instalatia electrica pe aluminiu desfaci priza si mai strangi un pic suruburile care prind cablurile. se stie ca in timp la instalatiile pe aluminiu se slabesc legaturile diin cauza ca acest material este moale.

daca nu faci verificarea asta si ai consumatori mari pe priza se poate sa inceapa sa faca scantei si bam se aprinde treaba.
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu merg pe panou electric dedicat alimentat direct din cel principal, cu protectie diferentiala de 30mA (nici electrocutarea nu e prea placuta), toate punctele de contact sunt fie hardwired fie conectori de calitate, la care sa nu se lase lamelele in timp si sa apara arcuri electrice. (dubla protectie cum s-ar zice) si firele cu un rating mai sus decat cele necesare (adica 1.5 = 2.5 , 2.5 = 4, toate cabluri de calitate care nu iau foc).. mai ales cand e vorba de apartamente cu instalatii vechi prin pereti. cuplarile de mare putere se fac prin contactoare de putere si nu prin relee ieftine sau timere chinezesti. (adica releul controleaza contactorul, dar contactorul face conexiunea finala, asa nu se pot suda contactele releului de la timer sau sa ia foc sau cine stie ce alte prostii mai pot face chinezismele astea)
In afara de asta, extinctor automat, toate echipamentele electrice in cutii cu rating de hidroizolare cat mai bun, nimic electric in jumatatea de jos a growroomului, nimic care sa se poata prabusi peste becuri sau alte instalatii. Practic trebuie sa fie totul ca intr-o sera, sa poti uda pe pereti fara sa se intample ceva cu instalatia electrica. Si NIMIC inflamabil in jurul growroomului.
Masura suprema de protectie este ca nu dorm niciodata in aceeasi casa/cladire cu ele.
Trebuie sa mai mentionez ca nu eram asa stresat in legatura cu treaba asta, cel putin nu inainte sa trec pe hps, si apoi am mai vazut si niste electronice ieftine topite si mi-am dat seama ca merita sa bag mai multi bani in conectica si aparatura de calitate decat sa sper ca nu se va intampla nimic rau.
pana acum am avut noroc, chiar daca riscul e mic, stiu ca exista intotdeauna un risc..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
aussie-cannabis.jpg

Cam asa trebuie sa arate o instalatie electrica facuta corect.. :laughing:
 

enricco

Member
Cu extinctoarele automate cum e? Sunt chiar eficiente? Am vazut ca peste o anumita temperatura se declanseaza automat, apuca insa sa stinga focarul? eu am pus mai multe, ca nu stii niciodata, unul merge, altul nu merge.
Acum o intrebare daca vi se pare riscant ca eu folosesc 2 prelungitoare intr-o priza dubla :
Eu personal nu consider un risc , insa you never know, prelungitoarele sunt custom made cu fire de 2.5, pe fiecare cablu de prelungitor e pus copex cu invelis de PVC + prelungitorul este Legrand ca si marca.
N-am decat un bec de 600W pe un prelungitor + extractor de 55 W si fan de 30 W (total 685 W), pe al doilea prelungitor care nu e inca dat in folosinta dar o sa am LED de 200W + extractor de 37 W + fan de 30 W. Total 267W.
Ar fi vreun risc sa se topeasca priza dubla de la capat ? cand o sa bag si al doilea prelungitor in functiune, ca nu mi se pare un consum asa de mare.
 

enricco

Member
am uitat sa precizez, ca prelungitorul Legrand are specificatia de max 3 x 1.5 si eu am pus 3 x 2.5 la cablaj + tubul de copex metalic cu invelis de PVC, de aceea ma intreb, daca ar fi vreun risc.
 
Top