What's new

presa

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ba e foarte legal, si merge si fara spaga, dar vorbim de cannabis medicinal, adica pentru CBD. nu e nimic rar sau ilegal. legea permite asa ceva. si deja sunt firme care fac asta. n-or fi din america, dar sunt..
 

indianu

New member
aham, legea permite sa cresti iarba medicinala ? orice strain medicinal are ceva thc iar cele ce se cauta au in jur de 6, legea tot trebuie schimbata ca sa se creasca
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In romania doar cbd-ul este considerat a avea proprietati benefice, de aceea ziaristi au dsnumit-o iarba medicinala. Nu cred ca se va schimba legea pentru ca aia sa cultive iarba cu 6% thc, iar din ce stiu eu majoritatea vor sa se trateze fara sa fie high, deci cauta extract cu mult cbd si putin thc. Thc-ul e util si el, dar in mai putine afectiuni decat cbd-ul. In plus, pentru extracte ce au si thc poti creste ieftin cbd unde e legal (romania) si thc unde e legal si sa le combini pentru un mix mai low cost. Ramane de vazut daca va schimba cineva legea. Eu as zice ca nu, desi nu mi-ar parea rau sa ma insel in acest caz. Ar fi bine pentru toata lumea sa se poata creste si utiliza macar pentru uz medical iarba in romania.
 

indianu

New member
Nu vad cum ar putea ca statul roman, legal vorbind, sa confere dreptul unei entitati sa incalce legea - autorizatiile in acest sens vin in spiritul legii, tu spui ca or sa autorizeze plantatii de cannabis medicinal cu 6% thc ? Pentru asta trebuie sa schimbe legea ... din ce-am lecturat este vorba de "produse pe baza de cannabis" nu planta in sine, pentru ca orice strain ai creste, are sigur thc.

Din cate stiu eu, numai in tarile totalitare se poate altfel ... noi nu suntem departe dar, totusi ...


Cel mai aproape de interesul nostru cred ca este asta: https://www.agerpres.ro/viata-parla...200-000-euro-pentru-abuzul-in-serviciu--27986

sa nu ne mai fie frica ca ne baga la racoare, ne incadram sa stam acasa :smoke:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu vad cum ar putea ca statul roman, legal vorbind, sa confere dreptul unei entitati sa incalce legea - autorizatiile in acest sens vin in spiritul legii, tu spui ca or sa autorizeze plantatii de cannabis medicinal cu 6% thc ? Pentru asta trebuie sa schimbe legea ... din ce-am lecturat este vorba de "produse pe baza de cannabis" nu planta in sine, pentru ca orice strain ai creste, are sigur thc.

Din cate stiu eu, numai in tarile totalitare se poate altfel ... noi nu suntem departe dar, totusi ...


Cel mai aproape de interesul nostru cred ca este asta: https://www.agerpres.ro/viata-parla...200-000-euro-pentru-abuzul-in-serviciu--27986

sa nu ne mai fie frica ca ne baga la racoare, ne incadram sa stam acasa :smoke:

Te inseli, Santhica de exemplu nu are THC, spre deosebire de soiurile romanesti, dar chiar si ale noastre au doar putin THC. Crescute ingrijit, au maxim 0,2%. Crescute "neingrijit", cred ca ajung si la "doar" 1%.
In conditii stricte de supraveghere, legal, se poate demara o afacere prin care sa cresti si iarba cu 20% THC.Iti trebe cativa ani si cateva meleoane de euroi ca sa o poti face medicament. Legea permite asta. Totusi nu se baga nimeni de la noi, datorita birocratiei si... nu numai.
Legea la noi e la fel ca la englezi, unde exista GWPharma. Deci se poate. Insa cu toate acestea, nu cred ca se va petrece asta la noi.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Usor usor ne apropiem, cu cine o sa fiu partener de business dupa ce se legalizeaza? Probabil inca vreo 10-15 ani dupa ce scapam de generatia de bolșevici. :)

Ma rupe Pax-ul !!!!!!!!!!!

------------------------

Şeful Antidrog din DIICOT: ”Sunt de acord cu practica de a renunţa la urmărirea penală pentru deţinere de droguri uşoare în vederea consumului”

Procurorul Bogdan Felician Voicu, şeful interimar al Secţiei pentru combatere a traficului de droguri din DIICOT, a declarat luni la CSM că este de acord cu practica procurorilor de a renunţa la urmărirea penală pentru deţinere de droguri uşoare în vederea consumului.

El a fost audiat de Secţia pentru procurori a CSM pentru titularizarea pe post. Procurorul Voicu a fost propus de ministrul Justiţiei Tudorel Toader pentru postul de şef al Secţiei Antidrog din DIICOT. Secţia pentru procurori a CSM trebuie să dea un aviz consultativ şi numirea propriu-zisă ar putea fi făcută de preşedintele Klaus Iohannis.

Procurorul Bogdan Voicu a declarat că, numai anul trecut, procurorii DIICOT au dat soluţii de renunţare la urmărirea penală (RUP) în peste 1900 de dosare de deţinere de droguri uşoare în vederea consumului. După intervenţia ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, care a solicitat clarificări, procurorul Voicu a precizat că nu este pentru dezincriminarea deţinerii de droguri uşoare în vederea consumului, ci doar pentru soluţionarea acestui tip de dosare cu decizii de renunţare la urmărirea penală. El a precizat şi că de la anchetarea unor simpli consumatori, procurorii au ajuns la prinderea unei întregi reţele de traficanţi.

„Legea ne obligă să investigăm atât infracţiuni de deţinere de droguri în vederea consumului propriu, cât şi de efectuare de orice altă operaţiune de traficare a unor astfel de substanţe. Repet, de la un simplu dosar, şi nu o dată s-a întâmplat chestia asta, cu mijloace specifice de investigaţie şi cu cheltuieli relativ minime, de la un dosar relativ simplu de deţinere de droguri în vederea consumului propriu a fost devoalată şi trasă la răspundere penală o adevărată grupare implicată, organizată”, a declarat procurorul Bogdan Voicu, şeful Antidrog din DIICOT.

Statistici. Potrivit celor mai recente date ale Agenţiei Naţionale Antidrog (ANA), care citează un studiu ESPAD din 2016 (The European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs), consumul de droguri uşoare, deşi încă sancţionat penal în România, este prezent în rândurile a aproape 11 la sută dintre adolescenţi. Consumul de droguri uşoare în România este situat totuşi la valori sub media europeană.
„Acest tip de consum este mai mare în rândul băieţilor – 13,6%, faţă de 8,4% în cazul fetelor.

Dintre drogurile ilicite studiate, cel mai mare nivel al consumului este înregistrat de canabis – 8,1%. Urmează: NSP (noile substanţe psihoactive) cu 5,1%, solvenţi/ substanţe inhalante cu 3,6%, cocaină cu 3,3%, LSD sau alte halucinogene – 2,4%, ecstasy – 2,1%, heroină – 1,7%, ketamină – 1,8%, droguri injectabile – 1,3%, crack – 1,2%, amfetamine -1,1%, ciuperci halucinogene – 1,2%, metamfetamine – 1% şi GHB – 1,1%.

Comparativ cu valorile medii europene, consumul de canabis/ haşiş în rândul elevilor de 16 ani din România este de 2 ori mai mic, 8,1% faţă de 16,5%.

După canabis, pe poziţia a doua în topul celor mai consumate droguri în rândul elevilor din România se situează noile substanţe psihoactive (NSP). Astfel, 5,1% dintre elevii de 16 ani incluşi în eşantion au experimentat consumul de NSP, acest tip de consum menţinându-se la acelaşi nivel ca şi în studiul anterior, când a fost pentru prima dată măsurat.

Ca şi la nivel european, cele mai consumate NSP în rândul elevilor din România sunt cele care se prezintă sub forma amestecurilor de ierburi de fumat cu efecte asemănătoare drogurilor. În România, consumul de astfel de amestecuri a fost declarat de 2,7% dintre adolescenţi, fiind peste media europeană – 2,2%.

În ceea ce priveşte consumul de ecstasy, se observă o menţinere a consumului de-a lungul vieţii, la nivelul valorii înregistrate în studiul anterior – 2,1%, faţă de 2%”, sunt indicatorii cei mai recenţi, din 2016, prezentaţi de Agenţia Antidrog.

Legislație. Potrivit legii 143/2000 dacă cineva dă altcuiva un joint poate fi încadrat la oferire de droguri de risc. Articolul 2 din lege spune la alineatul 1: ”cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deținerea ori alte operațiuni privind circulația drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 15 ani și interzicerea unor drepturi.

La alineatul 2, legea spune: ”dacă faptele prevăzute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 10 la 20 de ani și interzicerea unor drepturi”. Drogurile de mare risc sunt cocaina, heroina, etc.

Articolul 4 din lege reglementează consumul propriu. ”Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deținerea de droguri pentru consum propriu, fără drept, se pedepsește cu închisoare de la 2 la 5 ani”, se arată în legea 143/2000 privind combaterea traficului și consumului ilicit de droguri.

sursa: https://www.g4media.ro/seful-antidr...-de-droguri-usoare-in-vederea-consumului.html
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Da, dar tot nu se legalizeaza. Maxim se da drumul la canepa normala, fara atatea restrictii, daca iese Ciolos presedinte. Cica.
Acuma, amintindu-mi cum nu mai nimeream drumul la baie cu preparate jmekere din canepa, culeasa toamna tarziu... :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Fara atatea restrictii? Dar ce bre, legea e destul de relaxata cu canepa, daca chiar faci ceva legal. Metodologia e reletiv simpla. Executarea e proasta, ca traim in romania. Dar de asta iti dai seama cand mergi si ii prinzi pe aia stand degeaba la cafea la ditamai ministerul, in mijlocul zilei. Dar de tine nu au timp. Si nici nu stiu exact ce e de facut ca sa rezolvi ce ai tu nevoie. A stai asa, dupa ce da un telefon mai sus afla ca e ok. Nu te poate rezolva ca trebuia sa vii prin martie, aprilie. Vino si tu la anu si aia e..
A mai trecut o zi de munca. Salariul merge.
 

vasile

Well-known member
Veteran
https://www.digi24.ro/stiri/actuali...bisului-anuntul-lui-eugen-teodorovici-1100912

Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a spus că se discută despre legalizarea canabisului în România, în scopuri medicinale, în condițiile în care mai multe țări europene au făcut acest lucru.

Teodorovici a fost întrebat în legătură cu o discuție care a avut lor ieri la Ministerul Sănătății, privind legalizarea canabisului în sopuri medicinale.

„Am discutat și eu ieri cu dna ministru. Și am aflat că există o astfel de comisie pentru a se analiza și a se argumenta legalizarea utilizării canabisului în scopuri medicinale”, a spus el.

Teodorovici a vorbit despre cazuri de pacienți cu cancer, mai ales în fază terminalăm și a spus că „se ia în calcul legalizarea pentru utilizarea în acest sens”.

„Categoric, este medical un argument care justifică o astfel de procedură de legalizare și de utilizare în scopuri medicinale a canabisului”, a adăugat el.

Întrebat dacă se lucrează la Guvern la un astfel de proiect, Teodorovici a spus: „Nu știu dacă la Guvern, dar dacă ieri a fost la Ministerul Sănătății comisia de profil, înseamnă că asta este direcția în care se merge. E deja o practică europeană și justificarea o are, medicinal vorbind. Fiind în fază terminală pacienții, probabil că este o cale de a diminua din suferințele pe care aceștia le au”.

Întrebat dacă ar putea fi legalizat și canabisul folosit pentru recreere, Teodorovici a spus: „Dacă vreți un răspuns care cât de cât să fie în zona asta, tot timpul ne raportăm la ce este în alte state. Sunt practici în țări europene, să spunem, de mult legalizate, și care aduc avantaje și au argumentele pentru care au fost și făcute. Deci sunt avantaje. Desigur, unii în România văd dezavantaje pe mai multe subiecte, nu doar acesta. Dar deocamdată e prematur să ne pronunțăm”.

„Cu siguranță, probabil că în anii următori în România vor fi mai multe dezbateri publice pe mai multe subiecte, probabil și acesta, cu argumente de o parte și de alta și se va lua o decizie în funcție de cei care sunt mai mulți. Dacă în vestul Europei sunt legalizate mai multe practici, să spunem, atunci de ce să nu analizezi dacă într-adevăr este sau nu de luat în calcul?”, a spus ministrul.

„În România, argumentele de ordin economic pălesc în fața altora ușor de dus la populație”, a mai spus el, întrebat dacă România ar avea de beneficiat din punct de vedere economic de legalizarea canabisului.

Europarlamentarii au adopta în 14 februarie, la Strasbourg, o rezoluţie privind utilizarea canabisului în scopuri medicale şi fac apel la statele membre ale Uniunii Europene să profite de potenţialul acestor tipuri de medicamente.

Propunerea de rezoluţie a fost depusă pe 16 ianuarie. În text se arată că niciun stat membru al UE nu autorizează fumatul canabisului în scopuri medicale şi nu permite cultivarea la domiciliu a canabisului în scopuri medicale; convenţiile ONU şi dreptul internaţional nu împiedică utilizarea canabisului sau a produselor pe bază de canabis în tratarea anumitor afecţiuni; nu există nicio reglementare internă a UE referitoare la introducerea pe piaţă a medicamentelor pe bază de canabis.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Am mai scris eu pe aici care era treaba cu comisia aia in urma cu ceva ani. Daca intrebai un boschetar drogat ce stie despre cannabis sau pe toti aia din comisie la un loc, tot uimit ramaneai. M-as mira sa se fii schimbat ceva. Doar niste oameni pusi acolo intr-un loc cald, fara alte asteptari din partea lor, in afara de.. a lasa lucrurile cum sunt.
 

Farcash

Member
Hau practic treaba devine serioasa,nu e chiar de capul lor intrucat psd cauta cumva si alinierea cu tinerii,electoratul tanar nefiind punctul lor forte.De altfel si-au dat seama ca nu se mai pot baza pe batrani intrucat astia au inceput sa moara iar mentalitatea comunista incet incet dispare,de aici si nevoia lor de a se pune "bine" cu tineretul roman.De altfel o fost si un medic specializat in cannabis care mai face emisiuni la ###,Costin Militaru ii zice si ala o fost la aceasta sedinta convocata de M.S.
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ca sa se puna bine cu tineretul ei pot sa promita multe. Nu inseamna si ca se va schimba ceva, sau si daca se schimba pe hartie se pun piedici birocratice in continuare. Ce sa faci tu, care vrei sa faci o mica afacere, comparativ cu aia de vin de afara si cheltuie pe avocati cam cat ai vrea tu sa cheltui pe tot??
Eu sincer si dupa ce vad legea APROBATA si intrata in vigoare, astept sa vad si daca se poate folosi cineva de ea. Ca acolo e problema la noi. Birocratia.. si functionarii care ridica din umeri si stiu mai putin despre legea in baza careia ar trebui sa te aprobe decat stii tu (evident, TU care ti-ai facut temele).
 

Farcash

Member
Problema pentru ei e ca sunt presati si de U.E.Parerea mea ca vrei nu vrei romanica o sa ia in privinta canabisului o turnura buna in cele din urma.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Suntem presati de UE sa facem multe, printre care si asta. O sa vina, dar mai intai trebuie sa o ignoram putin, apoi sa o facem doar pe hartie.. si mai incolo.. poate. Problema e ca suntem stresati doar pe partea de canepa, chiar daca la noi i se zice marihuana medicinala. Chiar de s-ar vrea in romania sa se legalizeze culturile de cannabit psihotrop, cu thc, pozitia UE e contra. La fel si pozitia ONU. Treburile astea se pot schimba daca americanii reusesc legalizarea la nivel federal. Pana atunci nici o tolerare nu ar da bine, deci mi-e greu sa cred ca romanii vor fi in prima parte a acestui val in europa.
 
No bine no ca Băsescu nu o promis legalizarea prostituției și a drogurilor usoare ,nu merita sa votați niște lighioane pt promisiuni și țara sa mearga tot așa.
 

indianu

New member
da, am urmarit cu mare interes subiectul ... abureala multa, posibil tot dpdvd electoral - dar ce-a zis si explo, sa vedem legea si instructiunile de aplicare, daca e legala planta de maine mi s-ar parea normal sa poti creste si tu in casa cateva fire, pentru tine

altfel ... ar fi discriminatoriu, medical ... bineinteles
 
Top