What's new

Πρόβλημα εισβολέων

TAIgetos

New member
Πρόβλημα εισβολέων

Καλησπέρα.Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με 3εις μπαλκονάτες γυναίκες.
Έχουμε και λέμε λοιπόν..Οι κοπέλες διανύουν την 4η εβδομάδα ζωής.
2 auto 1 kalasnikova 1 bing bang και 1 period ladyburn1974.



Εδώ έχουμε το bing bang με τρυπημένο και πεσμένο το ένα φύλο(photo 1-2).Σύγουρα όμως υπάρχει και κάποιο άλλο πρόβλημα αφού σχεδών όλα τα φύλα εχουν αυτά τα ασπραδάκια.(photo 3) Να σημειώσω ότι οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές.και ποτίζετε με νερό βρύσης άγνωστου ph.Το χώμα από supermarket ιδανικό θα έλεγα.
 

TAIgetos

New member


Εδώ σχεδών τα ίδια με το ladyburn αλλά και πρόβλημα ανάπτυξης.
Μπήκε μαζί με το bing bang και είναι το 4τραπλάσιο.
 

TAIgetos

New member

TAIgetos

New member


Εδώ έχουμε το kalasnikova σχεδών τα ίδια με το ladyburn αλλά και πρόβλημα ανάπτυξης.
Μπήκε μαζί με το bing bang και είναι το 4τραπλάσιο.[/quote]
 

TAIgetos

New member
maik1969 Τα έχω δει παλιότερα.Ευχαριστώ για τον κόπο σου.Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι ακριβώς είναι και έτσι δεν γνωρίζω τι πρέπει να αγοράσω.Έβαλα σήμερα σαπουνόνερο με οινόπνευμα αλλά δεν νομίζω πως θα λυθεί το πρόβλημα.
 

TAIgetos

New member
Φίλε astrix έχω εισβολή από θρίπες δηλαδη? Αν παραγκείλω αυτό το μαραφέτι θα ξεμπλέξω ή δεν προλαβαίνω ?

maik1969 κάνει δουλειά αυτό στο link. το έχεις δοκιμάσει?
 

TAIgetos

New member
Είναι από supermarket ένα algoflash.Δεν πήρα κάποιο επώνυμο καθώς ο κύκλος είναι κανά 2μηνο. έτσι δεν έδωσα βάση στο χώμα. Σύγουρα δεν έχω δώσει και στο νερό όμως καθώς είναι βρύσης και δεν γνωρίζω ph.
 

antartist

Member
Κατά την ταπεινή και ειλικρινή μου άποψη, το πρόβλημα σου προέρχεται κυρίως από το χώμα..
Έχουν παίξει και τα έντομα τον ρόλο τους αλλά όχι και τόσο..
Τα φυτά φαίνονται κατσιασμένα και χωρίς άμυνες και με πολύ νερό..
Θα μπορούσε να είναι και μύκητας στα κάτω φύλλα..
Ελάττωσε το νερό και αν θες προληπτικα να ρίξεις κάτι γενικής χρίσεως, κάντο!
 

TAIgetos

New member
Φίλε antartist ευχαριστώ.Θα πάρω το neem ίσως να βοηθήσει. Δεν περίμενα να παίξει το χώμα τόσο σημαντικό ρόλο σε τόσο μικρό διάστημα. Βέβαια δεν γνωρίζω ΝΡΚ.
Είχαν παραγίνει μερικά ποτίσματα από την μάνα μου αφού ποτίζει καθημερινά τα δικά της καλούδια.Τις το έκοψα πριν 2 μέρες.
ΑΝ αρχίζω να ποτίζω με απιονισμένο θα υπάρξει κάποια διαφορά..Στην ουσία ρωτάω αν διακρίνεις κάποια προβλήματα λόγο ph.
Ευχαριστω και πάλι.
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
 

antartist

Member
Να αφήνεις πάντα το νερό από τη βρύση να κάθεται για τουλάχιστον 24 ώρες και αν μπορείς μπέρδεψε το με απιονισμένο μισό-μισό. Κι εγώ αυτό κάνω..
Ελαττώνεις τα άλατα και ισορροπείς το ph...
Αδερφέ εγώ είμαι της ολιστικής ιατρικής και πάω με την εις άτοπον απαγωγή,
Δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς φταίει, απλά ελαχιστοποιώ τις πιθανότητες να φταίξει κάτι..
 
O

orfeas

Το Algoflash το χρησιμοποίησα κάποτε χωρίς κανένα πρόβλημα!
Το ΝΡΚ καθώς και το pH αναγράφονται στο σακί και είναι εντάξει.

Αυτό που βλέπω σε ένα φύλλο σου, δλδ εκείνο το άσπρο αυλάκι, είναι φυλλοκνίστης και με φαρμάκια δεν αντιμετωπίζεται εύκολα καθ' ότι είναι μέσα στο φύλλο. Ωστόσο, εντοπίζεται πολύ εύκολα, παρατηρώντας το αυλάκι, και με το χέρι άντε γειά! Άσε που δεν εξαπλώνεται τόσο γρήγορα όπως κάποια άλλα θηρία, βλπ τετράνυχο...
 

TAIgetos

New member
Ευχαριστώ για την βοήθεια.Υπάρχει κάτι που να μπορώ να ρίξω ώστε να τα σώσω?Κάτι γενικής χρήσης.? Το neem που μου πόσταρε ο astrix θα βοηθήσει η τσάμπα θα το πάρω?
 

antartist

Member
Φυλλοκνίστης! Πάντα απορρούσα τι είναι αυτά τα σημάδια...
ΤΑΙgetos για την πρώτη φώτο λέει ο ορφέας...
Το neem δεν θα κάνει τίποτα...
Ψάξου στο web για λεπτομέρειες...
 

Latest posts

Latest posts

Top