What's new

ποτισμα/θερμοκρασια

Gert Lush

Active member
Veteran
Η θετική πίεση έχει τα θετικά της και εφαρμόζεται σαν λογική πολύ συχνά,

Τί εννοείς, φίλε antartist, όταν λες «θετική πίεση»;
Ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει ποτέ, κανέναν να εφαρμόζει θετική πίεση μέσα σε grow.

Με το να παραμένει σχετικά (με το περιβάλλον) αρνητική η πίεση εντώς του χώρου, σημαίνει οτι δεν μπορούν να υπάρχουν και μικροδιαροές (μυρουδιάς). Σίγουρα την στιγμή πού η πίεση ανεβαίνει θετική, θα αρχίσει να μυρίζει ο χώρος από κάθε μικρο-οπή και μη-ερμητικά σφραγισμένη ένωση, έτσι δεν είναι;

Μια φορά που μού έτυχε και έβαλα (κατα λάθος) την τουρμπίνα εισαγωγής πιο δυνατα απο την εξαγωγής, μπάφιασε ο τόπος μέσα σε 5 λέπτα.
Ευτχώς το πρὸσεξα και το πρόλαβα, αν είχα βγεί έξω όπως σκόπευα, θα είχα καρφωθεί εντός μισάωρου σε όλην την γειτωνιά.
 

antartist

Member
Πολύ λογικοί οι συνειρμοί σου και έχεις δίκιο.
Αυτό είναι το grante αρνητικό της θετικής πίεσης στις καμπίνες καλλιέργειας και ΔΕΝ ενδύκνειται γι αυτούς που έχουν προβλήμα με τις μυρωδιές!
Παρόλα αυτά κάποιοι το προτιμάνε και το έχω συναντήσει, αν και όχι συχνά.
Εγώ ας πούμε αν και έχω αγοράσει φίλτρο δεν το χρησιμοποιώ!
Από αυτά που έχω διαβάσει το μεγαλύτερο θετικό της θετικής πίεσης είναι ότι λειτουργεί προληπτικα και αποτρεπτικά απο το να εισχωρήσουν στην καμπίνα έντομα και σκόνη.
Μέχρι εδώ όμως... Γι αυτό και οι περισσότεροι δεν το επιλέγουν. :)
 

Gert Lush

Active member
Veteran
Από αυτά που έχω διαβάσει το μεγαλύτερο θετικό της θετικής πίεσης είναι ότι λειτουργεί προληπτικα και αποτρεπτικά απο το να εισχωρήσουν στην καμπίνα έντομα και σκόνη.
Ο τετράνυχος της περιοχής μας είναι τόσο βαρβάτος που και 10 ατμόσφαιρες θετική πίεση να έχεις, πάλι θα εισχωρίσει ανενόχλητος. :biggrin:

Ζεις αλήθεια ρε φίλε σε περιοχή που μπορεις να δουλεύεις χωρίς φίλτρο; Τυχερός είσαι.
 

Gert Lush

Active member
Veteran
Σήμερα έβαλα 5 τζι από το Blues που έκοψα (βλ. Τοτεμ) σε μια πλαστική σακούλα. Αυτην την τριπλο-δίπλωσα σε δευτερη μεγαλη πλαστική σακούλα, και αυτήν πάλι σε τρίτη! Μετά την έβαλα σε ένα μικρό τσαντάκι, και το μικρό τσαντάκι σε ένα μεγάλο και πήγα σε ενός φίλου, 10 λεπτά με το αμάξι. Μόλις έβγαλα το μικρό τσαντάκι από το μεγάλο μπάφιασε ο τόπος :) Άλλη φορά οπωσδηποτε μεταφορά μονο με γυάλλα.

Το λέω γιατί όλο το grow έγινε με 35 βαθμους στα φύλλα. Αν χάθηκαν τερπίνες, στο καλό να πάνε, γιατί αλλιώς η μυρουδιά δεν θα βαστιόταν με τί-πο-τα.
 

antartist

Member
Γιατί τέτοια πρόληψη; Τόσο ζόρικα είναι τα πράγματα εκει;
Εδώ που μένω είναι απόμερα και δεν ενοχλώ και δε με ενοχλέι κανείς!
Το πρόβλημα είναι όταν βγαίνω από το σπίτι! Γι αυτό και το αποφεύγω τώρα τελευταία.
Μπορεί σε καποια φάση να ανεβάσω φώτοζ απο το τοπίο τριγύρω.
 

Gert Lush

Active member
Veteran
Όχι δεν είναι τόσο ζόρικα, για τον κοινό χρήστη δεν τρέχει τίποτα. Στην χειρότερη κανα προστιματάκι, στην καλύτερη μια απλή παρατήρηση «λίγο πιο διακριτικά κύριος, μη μας δίνεις αφορμὴ» Πολιτισμένα πράγματα.

Αλλά σαν grower, όσο νάναι, δεν θες να υπάρχει ούτε η παραμικρή υπόνοια.
 

Latest posts

Latest posts

Top