What's new

Pilulele orientale ale bucuriei

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Alte plante dezmahmuritoare

Alte plante dezmahmuritoare

Aseara am testat pelinul. Cu mult entuziasm.
Trebuie sa recunosc ca a fost o surpriza. Placuta, foarte.
Recomand planta asta a fi utilizata in conjunctie cu cannabis-ul.

Bine, eu o recomand mai degraba fara, dar suntem pe un forum de iarba, hehe...

In cantitati ridicate este usor psihedelic, si genereaza o anumita stare de "trezire", la nivel de constiinta. Sigur, este foarte amar, acum cativa ani nici nu mi-as fi imaginat ca o sa pun gura pe pelin dar...

Experienta est foarte interesanta, pelinul este un psihedelic usor. Tonic si dinamizant. Aha, stimulant se cheama, insa ... foarte elevat.

Sigur, exista studii care chipurile ar arata ca este toxic, insa nu prea imi vine sa cred, o sa mai urmaresc. Pe cate stiu, de fapt, este o planta care, printre altele, vindeca si cancerul (toate plantele Artemisium anuum, absinthyium si vulgaris), dar asa e cu medicina moderna. Doar pastila e buna :D

Revenind, eu am papat (mestecat direct) 5g planta verde. Bineinteles, merge cu miere, etc.

Nu as recomanda mai mult de 1g planta verde, de 1-3 ori/zi. Cum spuneam, pentru cine suporta gustul amar. Aroma... din punctul meu de vedere este exceptionala.

Atentie, nu va apucati sa faceti absint. Abia asta s-ar putea sa fie cu probleme, posibil in special din cauza alcoolului sau a unei sinergii cu alcoolul. Si probabil ca, de obicei, se fac excese.

Nota: pentru cei care nu suporta gustul amar, pelinarita (artemisium vulgaris) poate fi o alternativa. Creste pe orice margine de drum.

Atentie la dozaje, dar... recomand.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Bah, sa-mi bag pilula-n bucuriile orientale!
Cand vb martanu' de iarba, o da fatzarnic rau de tot, iar eu am incetat cam de doi ani sa mai dau vina pe vreo presupusa paranoia.
Devine insa interesant, cand incepe sa ne explice cum baga el opioide si cat de deprimat il fac astea.
Ma intreb: Oare stie ca noi l-am ginit de mult?
Uite, ii dedic o melodie:
https://www.youtube.com/watch?v=U9rIBE0KM-w

Vezi? Efectul de anturaj... :D
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Piramidoane, traiesti taica! Ma bucur sa iti citesc vocea... :D

Nu, opioidele nu te fac deprimat decat dupa, paranoia se face si in timpul ierbii.

In plus, am trecut pe nootropice serioase. Zilele astea sunt cu Calea Zacatechichi. Cine-i barbat sa ma urmeze :))
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Dream Herbs

Dream Herbs

@explo: Un fel de. Dreamherb african. Avem si noi in tara (pelin, pelinarita, pelinita, dar si altele).

In fapt, e chiar psihoactiva, daca e rontaita si inghitita intreaga, sau mentinuta in gura, oarecum similara cu cannabisul ca efecte, fara buzz insa. Depinde si de sensibilitate, a mea e mare.

Ceaiul nu e psihoactiv, si este un dream enhancer. Incompatibila cu cannabisul (nici un dreamherb nu e prea compatibil cu cannabisul). Clar nu e genul tau de planta.

In seara asta incercam un preparat complex: jyiotishmati, calea Z., synaptolepsis kirkii si pelin. Amar va spune ceva? 3g de pelin mestecate 10 minute, si macerat la rece din 5g calea Z, plus 3g de jyiotishmati (kirkii nu se cunoaste la gust, max. 0,5g, nu mai mult) ... is... men only. Daca supravietuiesc, sa stiti ca am mai mult de doua. Stiti voi...

Nota: astea se si vaporizeaza pe cate stiu. Eu prefer ca un pisi bebe cuminte, rontzaite si sorbite.

Sunt in categoria generala a nootropicelor, fara a te imbata de cap totusi (exceptand Calea Z, daca nu e filtrata din decoct/macerat).

L.E. Mama ce amare sunt!

Pana in seara asta am luat cateva nopti (se ia inainte de culcare cu 30-60 minute) doar Calea Z., azi am zis sa fac o combinata. Ma duc sa bag si niste zahar brun de cocos sa mai spele amarala.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Piramidoane, traiesti taica! Ma bucur sa iti citesc vocea... :D

In plus, am trecut pe nootropice serioase. Zilele astea sunt cu Calea Zacatechichi. Cine-i barbat sa ma urmeze :))
Si eu ma bucur obor sa-ti mai lecturez miorlaitu' ala nehotarat. :tiphat:
De, maniere redneck, doar n-ai vrea sa-mi dezmint filozofia tocmai acu'.
Te-as urma cu draga inima pe Calea Vacaresti sau, de ce nu, pe Calea Victoriei, ca acolo-s curvele prospete si ieftine, lepre mici nu alta. Si nu stiu cat m-ar costa taxiu' pana pe Calea Zacatechichi. E mai mult d-un pol?
biggrin.gif

Am uitat sa-mi arat respectul fata de efortul colectiv si iacata, colaborez si eu cu ceva pilula de fericire psihotropa, chiar daca Nepalul nu-i chiar oriental. Sau este? Cand esti fumat, nici nu mai conteaza, mi s-a stricat busola.
https://www.youtube.com/watch?v=Y_b2i_FvYPw
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Da' de unde, avem bucurii mai mari, sezi cuminte, pilule se gasesc pen' cine cauta... I-a uite:

https://en.wikipedia.org/wiki/Modafinil

NZTul saracului...

Nota: ba', vedeti ca linku e for fun, nu de indemn. Probabil te trezeste dupa o indica, nu stiu, si nici nu o sa stiu... :D

Asa, ce ar mai fi? Niste Ayahuasca, poate facem o tura, sa am ce povesti!

Exista insa si psihotropice fara efecte secundare in anumite conditii, dar... nu e o discutie care se poate purta pe moment.

@piramidon Super documentaru'!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Omul explica destl de bine de ce foloseste ce foloseste. Si oricum eu nu ti-as recomanda sa faci ce face el sau altul fara propriul tau reseach in prealabil. Ce pot sa iti zic sigur e ca treaba asta nu e pentru oricine. Jtm cred ca o sa confirme.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Reteta pentru regenerare cerebrala si nu numai

Reteta pentru regenerare cerebrala si nu numai

Exact ce am scris, mai atenueaza efectele de "prajeala". Le mai "moduleaza"mai degraba. Astfel de combinatii de plante sunt multe.

Pentru cei interesati sa mai elimine dintre problemele mentale, emotionale, etc, daca tot vor ei sa foloseasca iarba, atunci le pot recomanda un amestec mai bun:

Mandukaparni (Centella asiatica)
Yastimadhu (Glycirrhiza glabra)
Guduchi (Tinospora cordifolia)
Shankhapushpi (Convolvulus pleuricaulis)
Aindri (Bacopa monniera)
Jyothishmati (Celastrus panniculata)
Kushmanda (Benincasa hispida)
Vacha (Acorus calamus)
Jatamansi (Nardostachys jatamansi)
Ganoderma (Ganoderma Lucidum)
Angelica (Angelica archangelica)

Toate se gasesc, fie pe Amazon, fie pe la noi prin tara, am mai gasit si pe la magazine de prin UK de asemenea, adeseori macinate, sunt plante relativ comune.

Se iau plantele care se gasesc (nu e musai toate, dar toate e cel mai bine macar majoritatea), se macina bine, asta daca nu au fost cumparate macinate, si se iau de 2-3 ori pe zi, cate circa 1 g din tot amestecul, mestecate ca tutunul.

In ceea ce priveste experientele cu alte plante decat cannabisul, inclusiv macul, atentie mare! Nu ca ar fi cannabisul mai bun, dar unele dintre ele, gen Nux Vomica, Datura, ti-o pot trage rau! Acuma, cine stie ce face si are experienta, na...

Atentie insa, toata lumea crede ca se pricepe la din astea! Sa ma fi vazut pe mine cand am luat o doza prea mare de amanita sau de cannabis :D Iar eu am control destul de bun! Radeau baietii pe aici: "moare jtm, nu moare jtm" :)

Reteta de mai sus nu are efecte secundare de nici un fel. Poate fi folosita de oricine, pe iarba sau pe langa iarba. Mestecarea indelungata, minim 5 minute de tura, este esentiala. Doza este orientativa.

Se mai poate adauga nitel magneziu (atentie, nu prostii gen Magne B6, care au mai multe rahaturi decat magneziu), ceva vitamina C, ceva drojdie de bere inactivata, eventual cu seleniu. Isi au si ele rostul lor, dar mai mult legat de restul fiziologiei, nu neaparat cu creierul.

Nu in ultimul rand, multe lichide (hehe, de parca asta nu ati sti-o!!!).
 
Top