What's new

παρασκευή μαύρου από τα υπολλείματα της φούντα&#96

παρασκευή μαύρου από τα υπολλείματα της φούντα&#96

Μάγκες σκέφτομαι να φτιάξω μαύρο από τα υπολλείματα που θα μου δώσουν τα φυτά μετά το τρύγο.
Σκέφτομαι την μέθοδο με τις σακούλες [bubble hash?] .Μπορείτε να με κατατοπίσετε λιγάκι για το τι ακριβώς θα πρέπει να αγοράσω[από σακούλες ]? Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να διατηρήσω σε καταψυξη αυτά τα υπολλείματα μέχρι να τελειώσει όλος ο τρύγος και κάνω τη διαδικασία μια και έξω?
Ευχαριστώ:tiphat:
 
O

orfeas

Τα υπολείμματα κράτα τα όπου θες. Απλά μια μέρα πριν βάλεις μπροστά το "καζάνι" μπορείς να τα βάλεις στη κατάψυξη, χωρίς αυτό βέβαια να είναι αναγκαίο.
Για τις σακούλες, νομίζω ένα βασικό σετ με 4 είναι επαρκές. Από 'κει και πέρα έχει και με 7.
Εγώ στην επόμενη καζανιά θα χρησιμοποιήσω μόνο 3. Μια σκουπιδιάρα, μια 120άρα και μια 70άρα. Τα διαμετρήματα μπορεί να παίζουν μερικά μ.

Υ.Γ. Άδεια για το καζάνι από την αστυνομία πήρες;:woohoo:
 

Rondelia

Active member
Θα σου πρότεινα να πάρεις με 7, εμένα την τελευταία φορά το καλύτερο μαύρο μου το έβγαλε η 45 και το δεύτερο καλύτερο το 25. ΔΕν ξέρω αν είχε να κάνει η ποικιλία... Όσο για την σακούλες , έχει στο ebay
 

tjo

life gardener
Veteran
χτες το βραδυ επαιξα με τον παγο και κατι ρεστα απο τριμ που ειχα στην καταξυψη..ειχα γυρω στα 300τζι σκουπιδι και το κανα 2 γυρες
με τα bubble bags..κορυφαια ποιοτητα slh+ak47 hash!
πριν το χτυπησω με τον παγο το χτυπησα ala morocco,δηλαδη,
dry sift. το συνολο πρεπει να ειναι γυρω στα 15τζι και φυσικα
το βρεγμενο μπαζο το κανω βουτηρο..απ τη μυγα ξυγκι και απ το ξιγκι λιπος!:woohoo:
 

Rondelia

Active member
χτες το βραδυ επαιξα με τον παγο και κατι ρεστα απο τριμ που ειχα στην καταξυψη..ειχα γυρω στα 300τζι σκουπιδι και το κανα 2 γυρες
με τα bubble bags..κορυφαια ποιοτητα slh+ak47 hash!
πριν το χτυπησω με τον παγο το χτυπησα ala morocco,δηλαδη,
dry sift. το συνολο πρεπει να ειναι γυρω στα 15τζι και φυσικα
το βρεγμενο μπαζο το κανω βουτηρο..απ τη μυγα ξυγκι και απ το ξιγκι λιπος!:woohoo:

αυτά να τα ακούνε μερικοί μερικοί που πετάνε τα τρίμ τους...:whistling:
 

Gert Lush

Active member
Veteran
Χαρά στο κουράγιο σας όσοι παίζετε ακόμα με bubblebags!
Δεν λέω, ωραίο χασισάκι βγάζουν, καθαρό, αλλά βαριέμαι πια να βυθίζω τα χέρια μου μες στα παγωμένα νερά... Η ηληκία ίσως.

Αντίθετα, προμηθεύτηκα μια καλή σίτα νάυλον 100μ, σε σχήμα bag μάλιστα (την χρησμοποιεί η υδρευτική εταιρεία για δειγματοληψίες, LOL). Βάζω το τριμ στη κατάψυξη αποβραδύς, μεσα στη σίτα και 10 λεπτα ανακάτεμα την επομένη. Συλλογή σκόνης, ψήσιμο και πάτημα, αλλά 20 λεπτά, καί ... κύριος.

Τα υπολείματα βουτηράκι.
Όσο πιο γερνάω, τόσο πιο απλά μου αρεσουν να είναι τα πράγματα ;)
 

Gert Lush

Active member
Veteran
.ειχα γυρω στα 300τζι σκουπιδι
[...]
το συνολο πρεπει να ειναι γυρω στα 15τζι
15g από 300g σκουπίδι δεν είναι και άσχημα - ιδίως αν βγάλεις και καμια 100g βουτηράκι και κάνεις κανα γλυκό.
 

tjo

life gardener
Veteran
15g από 300g σκουπίδι δεν είναι και άσχημα - ιδίως αν βγάλεις και καμια 100g βουτηράκι και κάνεις κανα γλυκό.

καλημερα
τελευταια εχω καταλαβει την δυναμη του βουτηρου φιλε γκερτ λας,
με τα μπισκοτακια που κανει η καλη μου τρυπαρω κανονικα και
το απιστευτο ειναι οτι δεν εχω διαθεση για καπνισμα:biggrin:


..εχεις καποιο δικιο σχετικα για την δουλεια με τον παγο..εχω απλουστευσει αρκετα την διαδικασια και δε βαζω πλεον χερια μεσα:)
 
με λίγα λόγια, το σκουπίδι από το bubble hash το χρησιμοποιούμε για βούτηρο?Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι με τον πάγο δεν αποσπόυμε όλα τα σιρόπια από τα τρίματα?
 

Gert Lush

Active member
Veteran
με λίγα λόγια, το σκουπίδι από το bubble hash το χρησιμοποιούμε για βούτηρο?Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι με τον πάγο δεν αποσπόυμε όλα τα σιρόπια από τα τρίματα?
Ναι δεν πιστευω οτι βγαίνουν όλα με τον πάγο. Μην ξεχνάς οτι υπάρχει και κατι τις μέσα στους κάλυκες, που τα bags θα φιλτράρουν.
Αλλα για μένα το πιο ωραίο είναι οτι δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι να βγάλεις μέχρι τελευταίας ρανίδας με το sift. (Που στην τελική θα βγεί και β` ποιότητας, όσο πιο πολύ το παιδεύεις.)

Κάνω λοιπὸν το πρώτο κοσκίνισμα - 10`το πολύ, όπως είπα - και βγαίνει καθαρούτσικο. Δεν με νοιάζει αν έμεινε λίγο πίσω (ή και πολύ) γιατί θα το πιάσει το βούτηρο.

tjo said:
το απιστευτο ειναι οτι δεν εχω διαθεση για καπνισμα
Κι αν πιείς και κανα-δυο γερές τζούρες πάνω από το βούτηρο, τοτε... μιλάμε στρατόσφαιρα! LOL

Tjo, πόσην ὼρα το βράζεις το βούτηρο; Εγώ το έβαζα 20` - 30`, αλλα είδα έναν εδώ μέσα που λὲει το βράζει 8 ώρες (έλεος) με πολύ καλά αποτελέσματα. Μέχρι να γίνει καφέ στο χρώμα ή ακόμα και μαύρο, λέει. Μου φάνηκε παρατραβηγμένο, αλλά έχει και κάποια λογική (full decarboxylation και έτσι). Τώρα σκὲφτομαι, στο επόμενο να δοκιμάσω τουλάχιστον, πχ, 4 ώρες;
 

Gert Lush

Active member
Veteran
..εχεις καποιο δικιο σχετικα για την δουλεια με τον παγο..εχω απλουστευσει αρκετα την διαδικασια και δε βαζω πλεον χερια μεσα:)
Έκανες καμια πατέντα για αυτόματη ανάμειξη;
Στην Καλιφόρνια, λέει, που έχουν πολύ πράμα, το βάζουν σε μπετονιέρες! Φαντάσου...
 

tjo

life gardener
Veteran
Tjo, πόσην ὼρα το βράζεις το βούτηρο; Εγώ το έβαζα 20` - 30`, αλλα είδα έναν εδώ μέσα που λὲει το βράζει 8 ώρες (έλεος) με πολύ καλά αποτελέσματα. Μέχρι να γίνει καφέ στο χρώμα ή ακόμα και μαύρο, λέει. Μου φάνηκε παρατραβηγμένο, αλλά έχει και κάποια λογική (full decarboxylation και έτσι). Τώρα σκὲφτομαι, στο επόμενο να δοκιμάσω τουλάχιστον, πχ, 4 ώρες;

μεσα εισαι..3-4 ωρες σε πολυ χαμηλη φωτια.ολα μεσα χορτο,νερο και βουτηρο.πιο παλια το εκανα μπεν μαρι και η διαδιακασια κρατουσε μιση ωρα αλλα πρεπει να εισαι εκει και να ανακατευεις,ενω με τον αλλο τροπο απλα το αφηνεις να σιγοβραζει για ωρα.Συνηθως μου βγαινει σκουρο το χρωμα και μενα:)
 
θα είναι η πρώτη μου απόπειρα για bubble και είδα στο διαδίκτυο ότι άλλοι χρησιμοποιούν και μίξερ για την ανάδευση ,εγώ λέω να μην τα μαλάξω τόσο πολύ και να χρησιμοποιήσω κανένα παλούκι ... όπως ο τύπος εδώ http://www.youtube.com/watch?v=1wQzr0sstMA
 

tjo

life gardener
Veteran
θα είναι η πρώτη μου απόπειρα για bubble και είδα στο διαδίκτυο ότι άλλοι χρησιμοποιούν και μίξερ για την ανάδευση ,εγώ λέω να μην τα μαλάξω τόσο πολύ και να χρησιμοποιήσω κανένα παλούκι ... όπως ο τύπος εδώ http://www.youtube.com/watch?v=1wQzr0sstMA


εγω το κανω με αναδευτηρα κολλας πλακιδιων,δουλευωντας το
δραπανο σε χαμηλες στροφες για να μη πρασινισει..
και ασε τον τυπο να ανακατευει:jerkit:
 

Gert Lush

Active member
Veteran
Σωστός Αντώνιε, το mixer τα κάνει όλα λίμπα και χάνεις ποιότητα.

Επίσης, μια και μιλὰμε για βούτηρα, να πώ το εξής.
Μια φορά βιάστηκα, και αντί να πάρω το σκέτο, απλό (όχι αλατισμένο) βούτηρο, που χρησημοποιώ συνήθως, πήρα ο,τι βρήκα στο ψυγείο - αλατισμένο.
Αποτέλεσμα: Το μείγμα ΔΕΝ ξεχώρισε όταν κρύωσε, έμεινε σαν ένας χυλός-λαπάς (emulsion) βούτηρου-νερού και αναγκάσηκα να το πετάξω όλο!
Καλα να πάθω αφού βαριόμουνα να πάω ένα τεταρτάκι στο σουπερμάρκετ! :D
Από τότε πάντα μόνο ανάλατο βούτηρο.


ΥΓ. Καλή ιδέα ο αναδευτήρας σε χαμηλή ταχύτητα.
 
Last edited:

tjo

life gardener
Veteran
συμφωνω για το αλατισμενο βουτηρο αλλα διαφωνω καθετα
σχετικα με τον αναδευτηρα..εχει μεγαλη σημασια με ποσες στροφες
χτυπας το μιγμα οταν το κανεις με ηλεκτρικο εργαλειο.
το εχω κανει τοσες φορες που ουτε να φανταστω να το χτυπαω με το χερι!

αγιε εχεις αρκετο υλικο για να παρεις κατι ?αξιζει θελω να πω να κανεις τη διαδικασια ή μπα?
 

Gert Lush

Active member
Veteran
σδιαφωνω καθετα σχετικα με τον αναδευτηρα..εχει μεγαλη σημασια με ποσες στροφες
χτυπας το μιγμα οταν το κανεις με ηλεκτρικο εργαλειο.
Δεν κατάλαβα με τί διαφωνείς. :)

Εγώ συμφώνησα μαζί σου πού είπες οτι θέλει χαμηλές στροφές.
Βασικά σαν να είσαι από πάνω και να το αναμοχλεύεις με την κουτάλα, μόνο που γλυτώνεις τον κόπο και τα μουδιασμένα άκρα απ' τον πάγο.

Σωστά λές οτι αν το κάνεις σε ψηλή ταχύτητα πρασινίζει και γεμίζει με φυτικές ακαθαρσίες.
 

tjo

life gardener
Veteran
Δεν κατάλαβα με τί διαφωνείς. :)

Εγώ συμφώνησα μαζί σου πού είπες οτι θέλει χαμηλές στροφές.
Βασικά σαν να είσαι από πάνω και να το αναμοχλεύεις με την κουτάλα, μόνο που γλυτώνεις τον κόπο και τα μουδιασμένα άκρα απ' τον πάγο.

Σωστά λές οτι αν το κάνεις σε ψηλή ταχύτητα πρασινίζει και γεμίζει με φυτικές ακαθαρσίες.


Δεν διαφωνω με τιποτα..το υστερογραφο το ειδα μετα:)
συμφωνουμε σε ολα :tiphat: ειδικα στα μουδιασμενα ακρα..χεχε
 

Latest posts

Latest posts

Top