What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Παμε Indoor

R

red23

Το πιο σοβαρο μαθημα ηταν το μπλοκαρισμα μετα απο το πρωτο feed.
Αυτο ηταν η αρχη για το στησιμο.Αλλους σπορους δεν βαζω.
Καποια στιγμη στο μελλον,με μια 600αρα,δυο τρια καλα.
Αμα αυτο που πινεις σου ανοιγει το μυαλο,τοτε βαλε σπορους
 

Ksaderfo

Active member
Ξα.Κυκλος δινει το χωρο και για τα δυο.Βαθος και απλωμα.
Υφασματινες πολυ ακριβες.Αυτο με τα μπλακ ποτς,ισχυει.Ζεσταινει και εγω δεν το εχω κανει,αλλα τρυπες στο πλαι.

Ειναι πανακριβες οντως... και δε βγαζουνε και 30 λιτρα που ειναι το πιο χρησιμο μεγεθος.. Βγαζουνε 25 και μετα 40...

Ενας που εβλεπα τωρα στη τζαμαικα τα μεγαλωνε σε κατι τεραστια πλατια υφασματινα τσουβαλια..

Με την ευκαιρια το Λερου Μερλιν πουλαει κατι τεραστιες επαναχρησιμοποιουμενες σακουλες με 1 ευρω... η 2 κατι τετοιο.. ειναι γυρω στα 60 λιτρα... και ανοιγουνε διαπλατα.. Ανετα βαζεις δεντρα μεσα..

Η πλακα ειναι εντο μεταξυ οτι στις αλλαζει και τζαμπα ισοβια καθε φορα που χαλανε.. θα εχεις καινουρια τσουβαλια για καθε γκροου.

Νομιζω οτι την ξερεις την ταση της μοδας.. :biggrin:

db8884684bec3efcc6ff63306adbb577_L.jpg
 
R

red23

Παμε ..........

Παμε ..........

Διαβαζα ενα thread,δικος μας,με ενα super cropping,organic,θα το βρω,εξωτερικη καλλιεργεια και και η πρωτη μου σκεψη,στα πολυ ωραια χαι,δυο τεραστιες γλαστρες,διαμετρο?,πισινα παιδικη Jumbo,η διαμετρος ναι οσο η πισινα.
Και μετα βρηκα αυτο........Γαμησε τα.Ευτυχως που ημουν μονος!!!!
:)
 

Attachments

  • IMG_5963.jpg
    IMG_5963.jpg
    73.1 KB · Views: 15
R

red23

Να αναπνει/τρεφετε το φυτο,απο πανω μεχρι κατω.Αυτο το ειδα,σιγα σιγα στο γκρου.
Ο φωτισμος μετα.Εδω ειναι το μεγαλο θεμα.Ολα δουλευουν παντως.
Εγω διαλεξα λαμπα.
Αμα αρχιζα ενα καινουργιο γκρου indoors,σκηνη/χωρος(full myllar) για 2 με 4 φυτα,παλι λαμπα.
Ετσι ολα ειναι ετοιμα.
BioBizz Root Juice ειναι ενα must
Ενα O.G auto που δεν μου εδειχνε αναπτυξη,οταν το ξεριζωσα και πηρα κλωνους,το ριζικο συστημα αψογο.Ποιο γεματο απο την φωτο σου Ξα.
Πανι ειναι καλυτερα,νομιζω.Πως δουλευει?
 

Ksaderfo

Active member
Σαν πανι ειναι.. Βασικα και αυτες οι υφασματινες δεν ειναι βαμβακερες να πουμε, ειναι λεει απο ανακυκλωμενα μπουκαλια νερου. Απλα ειναι αλλη πλεξη. Αυτες οι σακουλες ειναι κατι σαν ιμαντας πλατυς περιπου καπως αλλα σιγουρα αναπνεει κτλ..
Το μονο κακο με τις υφασματινες ειναι οτι αν πεσει ζεστη στεγνωνουνε στη μερα πανω..

Αυτονα δες... 3 μετρα δεντρο σχεδον... Τζαμαικα στην κυριολεξια.. :biggrin:

[YOUTUBEIF]f9gdIyTkwh8[/YOUTUBEIF]
 
R

red23

Στην Τζαμαικα σε τσουβαλια.Εχει πολυ υγρασια στα βουνα 24/7 και ηλιο 30+,αερα αστα :) Και spacecakes στο Rita's :)
 
R

red23

Οπως τον τυπο στο βιντεο στην Τζαμαικα.Δεν θυμαμαι αμα ηταν σηκωμενες.Παντως με τα νερα που εχουν δεν ποτιζουν :)
 
Ενα O.G auto που δεν μου εδειχνε αναπτυξη,οταν το ξεριζωσα και πηρα κλωνους,το ριζικο συστημα αψογο.Ποιο γεματο απο την φωτο σου Ξα.

πηρες κλώνους απο αυτόματο ?
 

Ksaderfo

Active member
Οπως τον τυπο στο βιντεο στην Τζαμαικα.Δεν θυμαμαι αμα ηταν σηκωμενες.Παντως με τα νερα που εχουν δεν ποτιζουν :)

ναι η πλακα ειναι οτι αυτος χρησιμοποιει ενα μεταλλικο συστημα επεξεργασιας του νερου (το εψαξα αλλα δε το βρηκα) και λεει οτι πεχαρει το νερο κτλ κτλ . λιγο δρακος μου ακουγεται ομως.. :biggrin: ειδικα με τα ελληνικα γραμματα που εχει πανω... :biggrin:

παιζει προβλημα στο νερο στη τζαμαικα;; αλατι;
 
R

red23

Παμε .....

Παμε .....

................ ? Φιλτρο,βαλε και αυτοματο ποτιστη,φτηνο?
Ξεχασα να ρωτησω για τα νερα στην Τζαμαικα.
Μου εδειξε ομως πως το βαζανε μεσα σε μπουκαλια με λαδι ηλιου,τοτε :)
 

Attachments

  • IMG_3581.jpg
    IMG_3581.jpg
    51.1 KB · Views: 12

Ksaderfo

Active member
Το εκανα print screen... Ειναι λιγο Ancient Greek Alien Technology μαλλον...
Φ is for Φuck It... :biggrin:

attachment.php
 

Attachments

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    52 KB · Views: 12
R

red23

Φακ ιτ ακριβως
Αν το νερο δεν αφηνει κηλιδες σε δυο φυλλα λογω χλωριου και πινετε(με τετοιο νερο εχω να κανω),απο οτι εχω διαβασει 8 ph ?,με ενα χωμα τυπου BioBizz πχ.εισαι ενταξει για αρχη,αντε και σε πανινη.
Εχω ενα πινακα που ακολουθω τωρα.
Το σενσι,και ασ'το κανει,παει για Nitrogen Deficiency..?Ισως το φλασινγκ εβγαλε περισσοτερα απ'οτι επρεπε.Και lockdown ισως παλι.Νερο και BioGrow αμα χρειαστει.Αυτα εχω μεχρι τελος του μηνα,φραγκα,ασ πουμε δεν εχω.Απο βρυση που πινετε το νερο τουλαχιστον.Μετα λιπασματα αναλογως
 
R

red23

Παμε .....

Παμε .....

Αυτον ........ τωρα
 

Attachments

  • user141080_pic834101_13287736182.jpg
    user141080_pic834101_13287736182.jpg
    83.1 KB · Views: 8
R

red23

Στον Βολο,περασα προσφατα,απο το Πηλιο ακομα φερνουν νερο με τις νταμιζανες στην πολη :)
 

Ksaderfo

Active member
Αυτον ........ τωρα

ναι καλος ειναι αυτος.. αυτον χρησιμοποιω και γω.. δε νομιζω να εχεις θεμα παντως ετσι οπως τα βλεπω τα πραγματα... Μονο λιγο τα ποτισματα προσεχε αν παραγεμισει με ριζα κτλ και να στραγγιζουνε καλα οι γλαστρες..

Φιλτρα πολλα νερου θα βρεις αν ψαξεις Βουλγαριαν.. (χωρις πλακα) εχουνε μεγαλο προβλημα με το νερο και ολοι χρησιμοποιουνε φιλτρα..
 
R

red23

Παμε .....

Παμε .....

Ψαχνω για φιλτρο,εχουμε στην περιοχη θεμα.
Μετα το φλασινγκ ,το σενσι,δευτερη μερα παλι αρχισε να "κολλαει¨
Ειμαι αρχαριος.Παλι απο την αρχη.
Δεν μπορει η αλλη με νερο μονο.
Φλασινγκ,μικρο,βγαλε και τα τελευταια.Κλαδεμα.Νερο απο καποια βρυση,κα, BioGrow λιγο αργοτερα στο 16ωρο.Δεν το σκοτωνουν αυτα τα φυτα.Και λαθος να κανω,εμαθα κατι?
 
R

red23

Παμε .....

Παμε .....

...............
 

Attachments

  • IMG_3582.jpg
    IMG_3582.jpg
    72.3 KB · Views: 13
  • IMG_3583.jpg
    IMG_3583.jpg
    72.7 KB · Views: 16
  • IMG_3585.jpg
    IMG_3585.jpg
    100.6 KB · Views: 14
Top