What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Παλικάρια καλησπέρα και καλως σας βρηκα!Λιγη βο&#9

nemereth

New member
Παλικάρια καλησπέρα και καλως σας βρηκα!Λιγη βο&#9

Καλώς σας βρήκα και πάλι(καπου εδω βαρεθηκα με τους τονους) δεν ειχα παρει χαμπαρι οτι εχουμε τετοιο φορουμ για παρτη μας!!

Λοιπον λογο της ξεραιλας που εχει πεσει αποφασισα πριν 3 μηνακια να βαλω την κοπελια (ΑΚ47) που θα δειτε αλλα μου τα λεει περιεργα τωρα
και σαν νεος στην φαση αυτη δεν εχω ιδεα,οτι διαβαζω εδω και εκει μοναχα!
Σας ζηταω λοιπον τα λαμπρα σας φωτα για να καταλαβω τι κανω λαθος και για να κανω improve την ντουλαπιτσα που εστησα με ενα φιλαρακι, ξαναλεω εεε ειμαι νεος μην μου τα χωσετε με αυτα που θα δειτε :p
 

Attachments

  • 20150814_232336.jpg
    20150814_232336.jpg
    35.2 KB · Views: 20
  • 20150815_174327.jpg
    20150815_174327.jpg
    62.8 KB · Views: 24
  • 20150819_223528.jpg
    20150819_223528.jpg
    69.5 KB · Views: 23
  • 20150819_223607.jpg
    20150819_223607.jpg
    58 KB · Views: 22
  • 20150819_223515.jpg
    20150819_223515.jpg
    63.2 KB · Views: 21

Papastroumf

Member
Το πρωτο που παρατηρω ειναι οτι ειναι πεσμενα τα φυλλα. Αυτο συμβαινει απο το υπερβολικο ποτισμα αλλα και απο το ελαχιστο. Αυτο θα το κρινετε εσεις γιατι δεν μας ειπατε και πολλες λεπτομεριες. Επισης πολλα καψιματα στα φυλλα που προφανος ειναι απο το χωμα. Εσεις ριχνετε λιπασματα αν ναι τι μαρκα και σε τι δοσολογιες. Επισης ποσο ημερων ειναι το φυτο. Σε ποσα λιτρα γλαστρα ειναι. Καθε ποτε ποτιζεις και ποσο. Ποσα watt και τι λαμπες χρησιμοποιεις. Ν8μιζω ειναι cfl αν βλεπω καλα. Ποιο ειναι το μεγεθος της τεντας?
 

weedolada

Member
Το φυτό θέλει πότισμα,διψάει σαν τρελό,από το νερό που βλέπω γύρω από τον κορμό συμπεραίνω ότι απλά του ρίχνεις ένα ποτηράκι νερό..θέλει πιο πολύ μέχρι να τρέξει από τις τρύπες της γλάστρας,από κάτω..
 

scourouhi

Member
Καλημέρα Nemereth , καλώς ήρθες στην παρέα μας .
Λάθος εποχή το φύτεψες το έρμο ,έχει φάει τη ζέστη του καλοκαιριού κατακέφαλα αφού δεν βλέπω κάπποιο εξαερισμό .
Οι λάμπες που έχεις φτάνουν μόνο για τις 2-3 αρχικές βδομάδες , χρειάζεται πολύ περισσότερο φως . Το έχεις ακόμα σε φάση ανάπτυξης ; Είναι θηλυκοποιημένο ή απλά ελπίζεις να προκύψει κορίτσι ;
Λυπάμαι που το λέω αλλά η ντουλάπα και το φυτό σου έχουν πολλά προβλήματα και δεν βλέπω μέλλον ... Στη θέση σου θα το έβγαζα στην εξοχή και θα έφτιαχνα τα βασικά στην ντουλάπα για να είμαι έτοιμος για τη σεζόν του χειμώνα .
Μην απογοητεύεσαι ,την επόμενη φορά θα πας πολύ καλύτερα !
 

nemereth

New member
καλησπέρα, το δεντράκι είναι περίπου 2,5 μήνες, nutriens εκτός από το χώμα που έχει κάτι ,έχω βάλει μηδαμινές ποσότητες, 1 πότισμα όλο όλο και σε αραιές ποσότητες
fytopan 9/9/9
http://naturaliagroup.gr/gr/λιπασμα...ικη-χονδρική-σουπερμαρκετ/category/bio-garden

για πότισμα έχω πάρει μετρητή για υγρασία και το πηγαίνω βάσει του μετρητή, περίπου 3 λίτρα ανά εβδομάδα. δοκίμασα να το ξεχειλίζω μέχρι να τρέξει και πήγε να πιάσει μούχλα, το πότισα παρασκευή, γύρισα δεύτερα και ήταν ακόμα βρεγμένο στην επιφάνεια του χώματος...

εξαερισμό ίσως να μην φαίνεται καλά, έχω 4 ανεμιστήρια...
 

Attachments

  • 20150819_225415.jpg
    20150819_225415.jpg
    44.1 KB · Views: 27

nemereth

New member
Το πρωτο που παρατηρω ειναι οτι ειναι πεσμενα τα φυλλα. Αυτο συμβαινει απο το υπερβολικο ποτισμα αλλα και απο το ελαχιστο. Αυτο θα το κρινετε εσεις γιατι δεν μας ειπατε και πολλες λεπτομεριες. Επισης πολλα καψιματα στα φυλλα που προφανος ειναι απο το χωμα. Εσεις ριχνετε λιπασματα αν ναι τι μαρκα και σε τι δοσολογιες. Επισης ποσο ημερων ειναι το φυτο. Σε ποσα λιτρα γλαστρα ειναι. Καθε ποτε ποτιζεις και ποσο. Ποσα watt και τι λαμπες χρησιμοποιεις. Ν8μιζω ειναι cfl αν βλεπω καλα. Ποιο ειναι το μεγεθος της τεντας?

η αλήθεια είναι ότι με το πότισμα χάνω λίγο τη μπάλα, μια λέω το παρά πότισες, μια λέω μλκ δεν φτάνει αυτό.... δυστυχώς δεν ξέρω πόσα λiτρα είναι η γλάστρα, από τη φώτο ίσως μπορείς να συμπεράνεις σε σύγκριση με το μπουκάλι της coca. οι λάμπες είναι όντως cfl 33w η μια. η ντουλάπα είναι 1,70 υψος, 1 πλατος, 60cm βάθος.

υ.γ. ευχαριστώ που ασχολείστε με το πρόβλημα μου παίδες γιατί έχω χάσει τη μπάλα λίγο.
 

weedolada

Member
επίσης για να ανθοφορήσει το φυτό πρέπει να μειώσεις τις ώρες φωτισμού στις 12 και 12 ώρες σκοτάδι..
 

Latest posts

Latest posts

Top