What's new

Παιδιά χρειάζομαι γνώμες για seeds

bazz

Member
βαλινορ δεν ξέρω τον χορο σου και δεν μπορώ να σου πω την γνώμη μου....οταν σου λέω οτι μυρίζει το εννοώ!!!!!!!!!!
κάποτε κάποιος ειχε αναφέρει για ποικιλία που μύριζε σε ολόκληρο το τετράγωνο....και ειναι 24/24όρο για 2 μηνες...οπότε θελει λιγο προσοχή!
αν εχεις αμφιβολίες τοτε οχι να μην πάρεις το ww...
πιστεύω πως αν ειναι καινούργιο το φίλτρο δεν θα εχεις ιδιαίτερα προβλήματα.
Ποικιλία που εχω βάλει και δεν μύριζε ιδιαίτερα και ήταν θάνατος ηταν το ICE απο RQS και το Haze Berry...
 

Paliatzis91

Member
βαλινορ δεν ξέρω τον χορο σου και δεν μπορώ να σου πω την γνώμη μου....οταν σου λέω οτι μυρίζει το εννοώ!!!!!!!!!!
κάποτε κάποιος ειχε αναφέρει για ποικιλία που μύριζε σε ολόκληρο το τετράγωνο....και ειναι 24/24όρο για 2 μηνες...οπότε θελει λιγο προσοχή!
αν εχεις αμφιβολίες τοτε οχι να μην πάρεις το ww...
πιστεύω πως αν ειναι καινούργιο το φίλτρο δεν θα εχεις ιδιαίτερα προβλήματα.
Ποικιλία που εχω βάλει και δεν μύριζε ιδιαίτερα και ήταν θάνατος ηταν το ICE απο RQS και το Haze Berry...
Ακριβώς ότι λέει.. Μην πάρεις white widow είναι το πρώτο μου γκροο θα τρέχεις για μυρωδιές και δεν θα φτάνεις και εγώ σε αποθήκη το έχω αρκετά βολικό και εύκολο αλλά σε μυρωδιά και μπουκωμενοσ το μυρίζει
 

Balinor

Member
Παιδιά καλημέρα! Ok το WW το αφήνω επειδή με αγχωσες λίγο με το θέμα μυρωδιάς και καλά έκανες γιατί δεν θέλω να μυρίζει το αποθηκάκι ειναι εντός σπιτιού και έρχονται αρκετά συχνά επισκέπτες μπήκα στο site RQS ήθελα να σε ρωτήσω για αρχή υπάρχει δυνατότητα πληρωμής με συστημένο γράμμα με τα λεφτά μέσα? εσυ με τι τρόπο πληρώνεις? και ανάμεσα σε northen light και Ice είμαι εντάξει απο θέμα μυρωδιάς? θα πάρω μέτρα απο τον χώρο μου και θα σου πω για να μου προτείνεις εναν πολύ καλό εξαερισμό-φίλτρο και ελπίζω να μην εχω θέματα με μυρωδιές..
 

weedolada

Member
σε μένα έκαναν 7 μέρες αλλά οι σπόροι δεν ήταν και οι καλύτεροι..ήρθαν διακριτικά μέσα σε σακουλάκια και αυτά μέσα σε ναύλον υλικό για εύθραυστα (χαχα δεν θυμάμαι πώς λέγεται αλλά είναι εκείνο το πλαστικό με τις φούσκες που σκάγαμε μικροί) και αυτό πάλι σε κίτρινο φάκελο για εύθραυστα..μην φοβάσαι κανείς δεν θα έρθει να σε ρωτήσει τι παρήγγειλες,αν σκεφτείς πόσα εκατομμύρια παραγγελίες κάθε είδους γίνονται καθημερινά..φαντάζεσαι να έπρεπε να ελέγξουν κάθε φάκελο ξεχωριστά?!
 

Paliatzis91

Member
Απο ποιο site θα μου πρότεινες να αγοράσω σπόρους?

Λοιπόν θα πάρειςαπό royal queen seeds είναι απίστευτο σαιτ και φοβερά γρήγορο. Θα πας στο περίπτερο και θα ζητήσεις πειπαλ (paypal) με το ποσό που θες να διαθέσεις δεν χρειάζεται ούτε συστημένο ούτε τίποτα, επάνω θα έχει κάτι κωδικούς και όταν διαλέξεις σπόρο και φτάσεις στο επόμενο στάδιο για την πληρωμή θα πατήσεις με πειπαλ και θα πληκτολογησεισ τον αριθμό στο τρόπο μεταφοράς θα πατήσεις private νομίζω έτσι λέγεται θα σου έχει δύο επιλογές το ένα είναι στάνταρ και το άλλο private ή όπως αλλιώς είναι τέλος πάντων και θα σου έρθει με dhl και δεν θα χρειάζεται να πληρώσεις καν μεταφορικά μόνο τους σπόρους και σε 6 μέρες θα σου έχουν έρθει είναι επο τα καλύτερα σσαιττόσο σε ποιότητα αλλά και υποστήριξη έχει 10ωρο τσατ για οποιαδήποτε απορία τα μεταφορικά είναι δωρεάν τι άλλο θέλουμε και αν ζεις με γονείς ή με οποιοδήποτε που θα το ανοίξει μπορείς να επιλέξεις να στο βέλο ή μέσα σε μια συσκευασία dvd το οποίο κάνει 5 ευρω ααα και αν κανείς λαικ στην σελίδα στο facebook η αν κανείς ένα σχόλιο με
 

Paliatzis91

Member
Αν πατήσεις την στάνταρ μεταφορά θα σου έρθει με ταχυδρομείο και θα πληρώσεις και 5 ευρώ και θα έρθει και πιο αργά απλά δεν συμφέρει.. στη άλλη με κουριερ και μπορείς να κάνεις και τρακιν να βλέπεις που βρίσκεται αυτή την στιγμή και θα σου έρθει σπιτάκι στην ώρα σου κύριος
 

Paliatzis91

Member
Στο πιο πάνω σχόλιο θέλω να συνεχίσω το εξής ** θα έχεις 10% έκπτωση **
 

LegacyTron

Member
Legacy φωτοπεριόδου δλδ? Απο πιο site ψωνίζεις εσυ? Είναι εύκολο κάποιο PM με το link? Ποιο είναι για σένα το καλύτερο απο αυτά που είπες γιατί εγω απο skunk μόνο white widow και lemon haze εχω δοκιμάσει.. Συγνώμη κιόλας για τις πολλές ερωτήσεις πιστέυω καταλαβαίνεις ειμαι καινούργιος.. :/

μετά τα 50 ποστ έχει pm και περισσότερο ξεκλείδωμα χώρου στα άλμπουμ....

Προτείνω Sensi Seeds, Nirvana Seeds, Barney's Farm Shop, DNA Genetics, GreenHouse Seeds, Serious Seeds, Ace seeds.

To Greenhouse αν θες βγάλτο τελείως.
DNA Genetics και πέρα, κοίτα αφού γράψεις κανα 2 γκρόου στα χεράκια σου ;) Για αρχή θα έλεγα νιρβάνα, κανα εύκολο στρέιν...κι όχι Autoflower! Από πουθενά! #@%%&1@$@^$&@%$&#%&#^


Αν πάρεις Northern Lights πάρε το από Sensi, αλλά δες και το Shiva Skunk και το Shiva Santi σε αυτήν την περίπτωση.
 

Balinor

Member
μετά τα 50 ποστ έχει pm και περισσότερο ξεκλείδωμα χώρου στα άλμπουμ....

Προτείνω Sensi Seeds, Nirvana Seeds, Barney's Farm Shop, DNA Genetics, GreenHouse Seeds, Serious Seeds, Ace seeds.

To Greenhouse αν θες βγάλτο τελείως.
DNA Genetics και πέρα, κοίτα αφού γράψεις κανα 2 γκρόου στα χεράκια σου ;) Για αρχή θα έλεγα νιρβάνα, κανα εύκολο στρέιν...κι όχι Autoflower! Από πουθενά! #@%%&1@$@^$&@%$&#%&#^


Αν πάρεις Northern Lights πάρε το από Sensi, αλλά δες και το Shiva Skunk και το Shiva Santi σε αυτήν την περίπτωση.

Επειδή δεν θέλω να εχω κανένα πρόβλημα με μυρωδιές διότι περνάει και κόσμος δίπλα απο το αποθηκάκι που εχω ποια ποικιλία μου προτείνεις κάποιος είπε ICE έχεις να μου πείς και εσυ καμία? RQS ούτε καν να πάρω απο εκεί?
 

LegacyTron

Member
RQS δεν ψήνω , αλλά ούτε έχω διάθεση να τσακωθώ κ με κανέναν.
ICE καλό.

Αν δεν θες μυρωδιές , βάλε φίλτρο. Μην ρισκάρεις.
 

Balinor

Member
RQS δεν ψήνω , αλλά ούτε έχω διάθεση να τσακωθώ κ με κανέναν.
ICE καλό.

Αν δεν θες μυρωδιές , βάλε φίλτρο. Μην ρισκάρεις.

Φίλτρο και εξαερισμό θα βάλω και τα καλύτερα προκειμένου να μην εχω θέμα με μυρωδιές αν δεις σε προηγούμενα post είπε ενας φίλος πως το WW μυρίζει υπερβολικά πολύ εγω άποψη δεν μπορώ να εχω μιας που ειμαι καινούργιος στο άθλημα και ειναι η πρώτη μου φορά η ερωτησή μου είναι αν βάλω το κατάλληλο φίλτρο με εξαερισμό και περάσει κάποιος εξω απο το αποθηκάκι υπάρχει περίπτωση να τον πάρουν οι μυρωδιές ακόμα και απο την έξοδο του εξαερισμού που θα βγαίνει στην ταράτσα? πες μου αν σου ειναι έυκολο και ποικιλίες που δεν μυρίζουν και είναι καλές ετσι ωστε να μηδενίσω οσο το δυνατόν τυχόν μυρωδιές..
 

LegacyTron

Member
Φίλτρο και εξαερισμό θα βάλω και τα καλύτερα προκειμένου να μην εχω θέμα με μυρωδιές αν δεις σε προηγούμενα post είπε ενας φίλος πως το WW μυρίζει υπερβολικά πολύ εγω άποψη δεν μπορώ να εχω μιας που ειμαι καινούργιος στο άθλημα και ειναι η πρώτη μου φορά η ερωτησή μου είναι αν βάλω το κατάλληλο φίλτρο με εξαερισμό και περάσει κάποιος εξω απο το αποθηκάκι υπάρχει περίπτωση να τον πάρουν οι μυρωδιές ακόμα και απο την έξοδο του εξαερισμού που θα βγαίνει στην ταράτσα? πες μου αν σου ειναι έυκολο και ποικιλίες που δεν μυρίζουν και είναι καλές ετσι ωστε να μηδενίσω οσο το δυνατόν τυχόν μυρωδιές..

πάντα έπαιρνα ποικιλίες που μύριζαν πολύ!

Θαρρώ δεν θα μυρίζει γιατί ο εξαερισμός θα το τραβάει προς το φίλτρο το μυρωδικό. Η έξοδος του εξαερισμού να έχει το φίλτρο λέμε και να μην είναι σε κοινή θέα ε! Μην πετάνε μπουριά δεξιά αριστερά κι αναρωτιούνται όλοι τι είναι τούτα!
 

weedolada

Member
Απο ποιο site θα μου πρότεινες να αγοράσω σπόρους?

αρκετοί επιλέγουν και τους ace seeds...αν δεις τα ημερολόγια του tjo και του orfea θα δεις και μόνος τι φυτά βγάζουν..βέβαια εκτός από τα σπόρια μεγάλο ρόλο στους δύο που προανέφερα έπαιξε και η εμπειρία τους..εγώ έχω αγοράσει από attitude που σου δίνουν ότι μαλακία έχουν από σπόρους αλλά σου δίνουν και αρκετά σπόρια δώρο,από rqs που είναι γρήγοροι αλλά είπα δεν ξαναπαίρνω γιατί τα σπόρια για να σκάσουν έπρεπε πρώτα να με σκάσουν εμένα και γιατί θεωρώ ότι είναι καλύτερα να παίρνεις από τους breeders παρά από μεσάζοντες γιατί όταν μπλέκονται τέτοιοι χάνεται η "ποιότητα" του σπόρου όχι της φούντας..
 

Balinor

Member
πάντα έπαιρνα ποικιλίες που μύριζαν πολύ!

Θαρρώ δεν θα μυρίζει γιατί ο εξαερισμός θα το τραβάει προς το φίλτρο το μυρωδικό. Η έξοδος του εξαερισμού να έχει το φίλτρο λέμε και να μην είναι σε κοινή θέα ε! Μην πετάνε μπουριά δεξιά αριστερά κι αναρωτιούνται όλοι τι είναι τούτα!

Εννοείται αυτο δίπλα απο τον σωλήνα του απορροφητήρα και απο το τζάκι θα είναι οπότε κανένα πρόβλημα υπάρχει όμως κάποιος να μου πει με σιγουριά αν θα εχω απώλειες απο μυρωδιές γιατί ειναι κάτι που με απασχολεί πολύ..
 

Balinor

Member
αρκετοί επιλέγουν και τους ace seeds...αν δεις τα ημερολόγια του tjo και του orfea θα δεις και μόνος τι φυτά βγάζουν..βέβαια εκτός από τα σπόρια μεγάλο ρόλο στους δύο που προανέφερα έπαιξε και η εμπειρία τους..εγώ έχω αγοράσει από attitude που σου δίνουν ότι μαλακία έχουν από σπόρους αλλά σου δίνουν και αρκετά σπόρια δώρο,από rqs που είναι γρήγοροι αλλά είπα δεν ξαναπαίρνω γιατί τα σπόρια για να σκάσουν έπρεπε πρώτα να με σκάσουν εμένα και γιατί θεωρώ ότι είναι καλύτερα να παίρνεις από τους breeders παρά από μεσάζοντες γιατί όταν μπλέκονται τέτοιοι χάνεται η "ποιότητα" του σπόρου όχι της φούντας..

Σωστός φίλε οκ θα το κοιτάξω απο ace..
 

bazz

Member
weedolada φιλε μου πάρε ενα heat mat χωρίς θερμοστάτη κάνε την κλασική διαδικασία πιάτα χαρτοπετσέτα και προσπάθησε να κρατάς την θερμοκρασία μεσα στο πιατο στους 28-25 βαθμούς σε δυο 24ωρα ειχαν σκάση, σε αλλα δυο είχαν βγάλει αρκετή ριζά για να το βάλεις στο χωμα....εχω 15/15 επιτυχία απο τοτε που το πήρα!

φαντάζομαι πως το παζλ ειναι breeders---->>> που πουλάνε σπόρους, κρατάνε τους φρέσκους και δινουν τους παλιούς στις τράπεζες....

seed banks---->>>εχουν φρέσκους σπόρους απο breeders αλλα και παλιούς, νομίζω πως αυτα που δίνουν σαν δώρο ειναι καινουργές διασταυρώσεις και κοιτάζουν να το σπροξουν!!
παίζει μεγάλο ρολο και τα cannabis cup και γενικότερα ενα αλισβερίσι μάρκετινγκ και ποιος εχει την καλύτερη ποιότητα και τιμή...και το χρήμα απ τις παραγγελίες να τρέχει άφθονο....**

το πιο συνετό ειναι να ενημερωνόμαστε μεταξύ μας για την καθε καλλιεργητική εμπειρία που ειχε με το κάθε φυτο, έτσι ώστε να επιλέγουμε ακριβός αυτο που θέλουμε και οχι να είμαστε θύματα του μαρκετινκ...!!


*καιρό τωρα αναρωτιέμαι αν με τοσο τεράστια αγορά σπορών στο ιντερνετ.....ισως ο αλβανος που πουλάει ο άλλος στην γωνιά να είναι ένα κακομεγαλωμενο κακοδιατηρημένα σουπερ σιλβερ χαιζ???!!! :biggrin:
 
Last edited:
Top