What's new

OUTDOOR - PYTANIA

Finger

Outdoor grower...
Veteran
Dobra burdel ogarnięty, resztą zajmie się ziel po powrocie.
I nie liczyłbym tu na pobłażliwość. :hide:
 

rondel

Member
daniels w nosie mam twoje negatywy, jak widzisz jednak coś wniosłem do tematu, dlatego przeczytaj jeszcze raz w/w i się stosuj

ja dzisiaj przygotowalem jedzonko:
10 jednostek dolomitu
1,5 j osmocote
4,5 j azofoska
2 j saletra amonowa
:tiphat:

@EDIT Down
mirek masz na opakowaniu, są to dawki zalecane, jako że to jest chemia trzeba uważać, od siebie dodam że rok temu sypałem dawki 3-4razy większe na dorosłych i przyjmowały dobrze, więc raczej to kwestia indywidualna, uzalezniona od rozwoju, gleby i wilgotnosći
 

Chmurek

Member
Dokładnie planton'a można sypać kilkakrotnie więcej, ale do rozcieńczania, gdyż sypiąc go bezpośrednio pod kwitnące af po prostu mi je spaliło. Nie wiem ile sypnąłem ale szło ponad dużą łyżkę do zupy.
Osobiście zacząłbym od dawki zalecanej, po czym delikatnie ją zaczął zwiększać.
Przykład na azofosce. 3 takie same rośliny dostały 3 takie same dawki. Pierwsza spalona całkowice, druga dość dobrze oberwała, ale żyła, natomiast trzecia zareagowała bdb.
Czy leśnicy często zaglądają do szkółek leśnych powiedzmy gdzie iglaki mierzą ponad 1m?
 
"Czy leśnicy często zaglądają do powiedzmy gdzie iglaki mierzą ponad 1m? "

Nie daleko mojej miejscowości jest szkółka leśna drzewa mają ok.1-2m i z tego co za obserwowałem leśnik odwiedzał teren ale to sporadycznie. Pewnie zastanawiasz się nad spotem w szkółek leśnych he he :tiphat: ja w tym roku zamierzam się tam zakręcić może coś się ciekawego znajdzie pod moje roślinki pozdrawiam
 

daniels

Member
co do wszelakich szkółek to zdecydowanie odradzam. temat był już przerabiany. są pod stałą kontrolą i to dokładniejszą niż komukolwiek mogłoby się wydawać.


ma ktoś sprawdzone źródło długoterminowej prognozy pogody?
po ostatnim sezonie standardowo przyjęty majowy początek sezonu nie jest już dla mnie tak oczywisty. miło byłoby wstrzelić się z kiełkowaniem tak, żeby rośliny zostały przywitane słoneczkiem a nie 4 tygodniami deszczu i temperatury 5-10 stopni jak rok temu. zwłaszcza jeśli ktoś kiełki wrzuca prosto na spota tak jak ja w tym roku
 

rondel

Member
nie ma czegoś takiego jak efektywna pogoda dlugoterminowa, przewidywalna pogoda jest 5-7dni maks, dluższe to wróżki wymyślają na podstawie ogólnych trendów
 

frether

Member
Veteran
daniels http://new.meteo.pl/
najlepsza z najlepszych wręcz wskazana dla każdego outdoor-żołnierza, bez niej nie ma co wyjeżdżać w teren...
czolg-w-gorzystym-terenie.jpg

:gday:
 

Kolekcjoner

Active member
zapylasz najlepiej pędzelkiem, następnie delikatnie owijasz topka agrowłukniją (1 warstwa) i na łodydze zawiązujesz tylko nie za mocno i nie za lekko i powinno być git
 

BlinD

Active member
mam pytanie bo nie mam doświadczenia z automatami. Czy wszystkie auto są dobre na outdoor? bo szukam tanich feminizowanych na out i obecnie najtańsza opcja to nirvany różne odmiany 20zł/szt, niestety spóźniłem się na mix jaki był za 90zł-10szt w jednym ze sklepów.
 
Last edited by a moderator:

tost

Active member
poczekaj na auto od masakratora, beda dobre i tanie :)
ja tak wlasnie czynię
 
Last edited:

kOdO1912

Member
Koledzy mam pytanie.
Zwykle do zapełnienia dołków na out używałem zwykłej kupnej czarnej ziemi do kwiatów bądź dobrej ziemi z miejscówki.A w tym roku szukałem podłoża warzywnego lecz znalazłem Torf Odkwaszony pH 5-6 i tu moje pytanie czy taki torf odkwaszony w dołkach 50 L pomieszany troszkę z piaskiem z miejscówki i styropianem oraz dwie garści dolomitu na dołek a także nawóz z odchodów gołębi nadadzą się dla moich pomidorków ;) Chodzi o to czy dobrze będą rosły w samym torfie odkwaszonym z tymi dodatkami lecz bez mieszania z inną ziemią ??
 

BlinD

Active member
powinien, ale sam torf odkwaszony nie ma w sobie żadnych substancji pokarmowych dla rośliny, (lepiej sprawdź bo czesto firmy dodają nawozy), jeżeli nie ma to wymieszaj z nawozem obojętnie jakim mineralnym wieloskładnikowym (azofoska/hydrokomplex) w ilości 1-2g /L podłoża, jeżeli używasz wolno działających "osmocote" to 3-5g/ L podłoża. zawsze możesz pomieszać z kurzakiem (tylko nie znam parametrów do organicznych nawozów), piszą o kurzaku :
"W uprawie doniczkowej nawóz można stosować w ilości 10 gram na litr podłoża lub 5 gram (łyżeczka) na doniczkę"
ale 10g/L to całkiem sporo więc nie wiem czy na 100% sprawdzone to jest i trzeba (powinno się ;p) czekać z tydzień aż się przegryzie.
Jeżeli zastosujesz na dołek sam torf a dookoła ziemia dość słaba będzie to możesz też napotkać problem typu takiego, że roślina ładnie będzie rosnąć i nagle przestanie, bo zapełni dołek z torfem i będzie rosła jak w doniczce - za duża różnica podłoży (lekka organiczna w dołku) a mineralna, zbita na miejscówce. poza tym jak walisz w dołek sam odkwaszony torf to do tego torfu dolomit już jest zbędny, dolomit możesz wymieszać z ziemią naturalną na miejscówce wstępnie wzruszając ją bo zdecydowana większość ziemi w Polsce jest raczej kwaśna.
 

kOdO1912

Member
powinien, ale sam torf odkwaszony nie ma w sobie żadnych substancji pokarmowych dla rośliny, (lepiej sprawdź bo czesto firmy dodają nawozy), jeżeli nie ma to wymieszaj z nawozem obojętnie jakim mineralnym wieloskładnikowym (azofoska/hydrokomplex) w ilości 1-2g /L podłoża, jeżeli używasz wolno działających "osmocote" to 3-5g/ L podłoża. zawsze możesz pomieszać z kurzakiem (tylko nie znam parametrów do organicznych nawozów), piszą o kurzaku : ale 10g/L to całkiem sporo więc nie wiem czy na 100% sprawdzone to jest i trzeba (powinno się ;p) czekać z tydzień aż się przegryzie.
Jeżeli zastosujesz na dołek sam torf a dookoła ziemia dość słaba będzie to możesz też napotkać problem typu takiego, że roślina ładnie będzie rosnąć i nagle przestanie, bo zapełni dołek z torfem i będzie rosła jak w doniczce - za duża różnica podłoży (lekka organiczna w dołku) a mineralna, zbita na miejscówce. poza tym jak walisz w dołek sam odkwaszony torf to do tego torfu dolomit już jest zbędny, dolomit możesz wymieszać z ziemią naturalną na miejscówce wstępnie wzruszając ją bo zdecydowana większość ziemi w Polsce jest raczej kwaśna.


BlinD to nie jest torf wysoki pH 3,5-4,5 czyli bardzo kwaśny i niezbyt zasobny w składniki odżywcze.Dolomitu .. bo przecież on wyrównuje pH do około 7.Mój torf ma 5-6 a podczas .. (mam zamiar tylko organicznie) nawozy na veg zakwaszają glebę wiec może to podniesie odczyn do około7
Co do tego Kurzaka też sądzę że 10g\L to za dużo przecież to gorący nawóz i mógł by popalić conieco.. A o torfie odkwaszonym piszą iż jest odpowiedni dla wszystkich roślin ogrodowych balkonowych itd wzbogaca mieszanki w pruchnicę rozluźnia trzyma wodę.Nie wiem co mnie podkusiło żeby odejść od dobrych schematów i eksperymentować z innym podłożem co zwykle.. Potrzebowałem jednak opinii kogoś w temacie.Dziękuje że odpisałeś. Czyli jak sądzisz?? . Peace
 
Last edited:
Top