What's new

Outdoor - 2013

Drackon

Active member
Pace fratilor!:biggrin: Aveti in fata cei 4 doctori care se pregatesc pentru o vacanta la iarba-verde. Plantele au aproape 2 saptamani. Multa bafta tuturor. :tiphat:
 

Attachments

  • P1190105.jpg
    P1190105.jpg
    106.6 KB · Views: 14
  • attachment 4
    attachment 4
    93.5 KB · Views: 33
  • P1190102.jpg
    P1190102.jpg
    36.7 KB · Views: 13
  • P1190103.jpg
    P1190103.jpg
    58.5 KB · Views: 14
Salut.
Arata bine, ce soiuri sunt acolo ? Par a avea 2 saptamani

si prin aceasta cale le urez succes toti growerilor, in special romanilor nostri pentru noul sezon outdoor 2013:tiphat:

Salut. Aveam două Kala, un Doc, un Chemdog şi un Kush,feminizate toate.
Acum mi-au rămas două Kalash-uri şi un Doc. Cele 5 plante le-am împrăştiat în 4 locuri. Kush şi Chem au fost în acelaşi loc şi s-a întâmplat ceva bizar şi inexplicabil. Parcă au fost torpilate cu obuze, am găsit doar găuri în pământ şi un vârf de Kush,cred. Deşi e de nesalvat l-am pus totuşi în apă…
Mergem înainte oricum ar fi.
 

JaJa_Man

Member
Observ ca le-ai pus destul de mici, cum am facut si eu. Trebuia sa le pui cate un pet peste ele pana mai cresteau putin....
Probabil au fost mancate de melci, furnici, etc.

Si un mic update cu fetele.:D (23 zile)
Northern Light:
picture.php

White Widow:
picture.php
 
G

Guest 406625

.
 

Attachments

  • 25.jpg
    25.jpg
    122.9 KB · Views: 11
  • 24.jpg
    24.jpg
    149.8 KB · Views: 16
  • 23.jpg
    23.jpg
    138.9 KB · Views: 12
  • 22.jpg
    22.jpg
    138.2 KB · Views: 15
  • 21.jpg
    21.jpg
    127.7 KB · Views: 16
G

Guest 406625

.
 

Attachments

  • 26.jpg
    26.jpg
    152.9 KB · Views: 14
  • 27.jpg
    27.jpg
    110.7 KB · Views: 11
  • 28.jpg
    28.jpg
    105.2 KB · Views: 17
  • 30.jpg
    30.jpg
    141.4 KB · Views: 12
  • 34.jpg
    34.jpg
    153.6 KB · Views: 12

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Care-i treaba cu sticla sparta ? Vrei sa-si ia melcii gatul in ea ?
De obicei se pune sticla faramitzata fin, nu cioburi mari :biggrin:

Mult mai eficient este sulfatul de cupru , care previne in acelasi timp si dezvoltarea algelor si a fungilor.

Ai sapat la scurt timp dupa ploaie ? Pare cam ud pamantul ala.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
plantele arata bine.. dar zona ta nu mai arata prea naturala acum, iar pozitionarea lor organizata, apoape "in linie" plus aceea sticla de la radacini le da si mai mult de gol ca nu-s de-ale locului. roaga-te sa nu se apropie nimeni, ca altfel nu o sa le ia mult sa isi dea seama ce se intampla acolo.
 
În teorie da,fără îndoială. 10 plante îţi ajung şi 2 ani. Acum depinde de genetica plantei de apă şi lumină. Nimeni nu vede în viitor să-ţi dea o certitudine dar cu un minim de 40g/plantă ai asigurat un an.
 

Mr landrace

New member
@hemp : m-am gandit ca poate alunca melcii pe ea :D m-au mancat deja melcii.. datorita lenei mele. da , am sapat chiar dupa ploaie.
@exp : nu ar avea nimeni de ce sa intre in zona aia .. nu este la vedere, sunt inconjurat de vegetatie inalta. Doar daca s-ar lua cineva dupa urmele pe care le-am facut ar fi o sansa(au insa de mers vreo 10 metri prin tufisuri inalte) , insa planuiesc sa nu mai ajung pe acolo urmatoarele 2-3 saptamani, sper sa-si revina vegetatia peste care am aruncat si ceva ingrasamant. partile proaste sunt : 1- faptul ca va trebui sa car apa de acasa... iar 2- nu am decat o singura intrare in spot

Asa era si spotul meu , mi-ai furat spotu :laughing:
 

Mr landrace

New member
si eu care credeam ca nu o mai folosesti voiam sa iti zic s-o donezi altcuiva..

Pai numai il folosesc ca am zis ca numai cresc . Dar cine stie , daca maine se legalizeaza e bun ca poate mai cresc acolo si fac suc dala de frunze . Daca se legalizeaza de ce sa mai ma complic eu , cumpar frunzele de la voi defapt :) . Asta e singura metoda de consum cu care sunt de acord ca nu e psihoactiv si daca il faci din strain-uri cu CBD mult cum am avut eu iese o minunatie din ce am citit .

Explo vroiam sa te intreb legat de sucul asta , prin zona aia a mea e si multa canepa . Oare canepa asta a noastra o avea CBD , sa pot face suc din frunze ? Sau ce efecte benefice sanatatii poate avea sucul de frunze de canepa ? O fi bun de baut , adica la fel ca la strain-urile normale (oricum stiu ca tre sa adaugi suc de morcovi) ?

Sau sa le bag la smoothie ca mi-am luat Vitamix , o avea macar ceva nutritional in ele , de obicei astea verzi au multa clorofila , vitamina K vitamina C etc.... Gen sa le folosesc ca si cum as baga papadie , fruze salbatice comestibile

@ VanVulpen STIE :biggrin:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
are canepa chiar mai mult cbd decat majoritate strainurilor de cannabis. iar vitaminele si restul, dupa vitalitate, daca e o planta sanatoasa crescuta cu soare suficient pare fericita, ar trebui sa fie si plina de nutrienti si vitamine. daca ar fi dupa mine m-as indeparta mai mult de civilizatie, ca sa culeg canepa fara gaze de esapament. la fel as face si cand e vorba de alte plante medicinale. si oricat ai zice tu ca nu e psihoactiv sucul din cannabis raw, eu ma sparg din el bine bine.
 

Mr landrace

New member
Poti pune cateva link-uri cu niste teste pe diferite plante de canepa sa vad asa cam cat CBD ar avea iar de nu e voie sa imi spui asa o valoare . Crezi in general asa ca ar avea peste 1% CBD majoritatea ?

Iar in legatura cu psihoactivitatea nu stiu ce sa zic , daca folosesc suc de fruze de canepa presupun ca nu ar trebui sa simt ceva ca au ff putin THC .
Tu ce crezi ?

Atunci de ce zicea doctorul acela ca in forma raw nu e psihoactiva ? El zicea sa folosesti 20-30 de frunze pe zi stoarse , gen din plante in veg la 2-3 luni cu mult cbd 4% sa zicem .

Acuma ma gandesc ca nu stiu daca fac vreo treaba cu sucul din frunze de canepa , ca asa ar fi facut si el de ar fi mers si nu s-ar fi complicat sa mai creasca plante cu mult CBD .
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Atunci de ce zicea doctorul acela ca in forma raw nu e psihoactiva ? El zicea sa folosesti 20-30 de frunze pe zi stoarse , gen din plante in veg la 2-3 luni cu mult cbd 4% sa zicem .

THC-ul este produs exclusiv de tricomi, in partea glandulara a acestora. In perioada de vegetatie cantitatea de tricomi, deci implicit de THC, este foarte mica, de unde si efectul psihoactiv redus.

Eu am fumat de mai multe ori flori de canepa si cu toate ca aveam mintea limpede, abia daca imi mai simteam genunchii iar obrajii si urechile parca imi luasera foc - o senzatie nu tocmai placuta.
 

JaJa_Man

Member
Un mic update la 30 de zile...
Dupa o furtuna zdravana cu grindina, plantele au suferit cam mult.... mai ales white widow care probabil va muri cat de curand... :frown:
Northern Light:
picture.php

White Widow:
picture.php
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Vin si eu cu un scurt update. Plantele astea au fost scoase afara pe 23 Aprilie si nu credeam ca vor supravietui (sau cel mult vor inflori prematur) intrucat din ele am luat mai multe randuri de clone, nu le-am hranit cu nutrienti si le tineam la program de lumina de 20/4 sau 24/0 (nu mai tin minte).

Doua dintre ele sunt AK47, doua Mazar. Pe langa ele am mai scos nenumarate alte clone, insa nu am avut decat foarte putin timp la dispozitie sa le vizitez insa data viitoare sper sa am timp sa fac poze si cu ele.

AK47, evolueaza destul de lent pe inaltime in perioada de veg, asa cum mi-a dovedit in growul indoor de asta iarna. Una are cam 60cm inaltime, cealalta spre 70 L






Mazar are o evolutie incredibila, cand am vazut prima planta nu am putut sa imi retin un strigat de uimire. Cea mica are cam un metru inaltime, cea mare ajunge spre 130cm .





Am gasit si o clona din Piaf inca in viata, revegetand - intrase in floare cand am clonat-o, drept urmare acum nu are decat frunze monolobate. Cand voi avea timp voi incerca sa iau o clona din ea sau sa recuperez chiar o planta intreaga, dar o mai las sa se dezvolte sub soare - conditii mai bune ca natura eu nu ii pot oferii acum.

:tiphat:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu am luat clonele din plante aflate cam in a 14 zi de inflorire, cand in varfurile pantelor donatoare aparusera deja pistili. Ele au facut radacini in 9-10 zile de 20/4 sau 24/0 (chiar nu mai tin minte), insa din cauza ca procesul de inflorire era declansat, au facut si ele cativa pistili in timpul asta. Apoi le-am mai revegetat vreo 2 saptamani si ceva, dar la lumina slaba ca sa nu creasca prea repede ca erau foarte multe si miroseau deja prea tare. Pana sa le scot afara facusera cam 4 noduri noi toate, dar multe dintre ele intrasera in faza de revegetare si le cresteau frunze monolobate. Din cate am observat, in perioada respectiva planta este destul de sensibila , iar scoaterea ei afara cand intrevalul de lumina era mai mic de 14h nu a contribuit cu nimic bun - soc de lumina, soc provocat la nivelul radacinilor, diferenta mare de umiditate, etc, asa ca e posibil ca multe dintre ele sa nu supravietuiasca.

Spuneam de plantele actuale ca nu credeam ca vor supravietuii pentru ca de vreo doua ori la rand am uitat sa le ud si le-am gasit aproape moarte, nu le-am dat decat apa RO si uneori chiar si din nutrientii (pentru inflorire) plantelor de la concurs. Din cauza asta AK47 arata grave semne de deficienta de azot, si nu credeam ca frunzele vor avea puterea sa sustina planta pana cand se va acomoda cu conditiile de afara. Se pare insa ca sistemul bine dezvoltat de radacini - plantele vegetasera vreo 4-5luni - le-a ajutat sa se dezvolte nesperat de bine.

Desi sunt plantate intre vegetatie dease si destul de inalta, sunt totusi destul de expuse la vand (sunt pe o panta destul de abrupta) si ma tem ca Mazar sa nu aiba probleme crescand asa de mare, motiv pentru care data viitoare cand le vizitez voi incerca sa ii fac supercropping si sa ancorez ramurile mari cu cracane de lemn , ca sa creasca un tufis lat si nu foarte inalt.

La cum arata acum, avand in vedere ca mai au 4 luni de vegetat, daca ar avea suficienta (desi se anunta un an si mai secetos ca precedentul) cred ca m-as multumi sa iau pentru acasa doar topurile cele mai grase. Sa speram ca nu trece nici o rumegatoare prin zona ca sa mi le descopere.

Deja mirosul se simte de la 4-5 metrii de ele :biggrin:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Iunie,Iulie,August sunt luni de vegetat. Probabil ca vor intra in floare pe la jumatatea lui Septembrie - AK47 cel putin, si vor fi gata la sfarsit de Octombrie - inceput de Noiembrie. Amandoua au dovedit indoor ca intra tarziu in floare, deci ma astept sa se intample acelasi lucru si afara (dar surprize pot aparea oricand - chiar si acum aveau preflowers grase pe la fiecare internod, insa din fericire nu exista canepa salbatica prin zona ca sa le pozenizeze ,dar polen poate veni si de departe), deci vor avea timp suficient sa creasca de doua sau trei ori pe atat.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si daca e vara secetoasa si apoi toamna ploioasa e si mai rau. te chinui sa le dai apa toata vara sa le tii in viata, pentru ca apoi sa stai cu panici ca ti le mananca mucegaiul de la ploi.
 
Top