What's new

Outdoor 2012

MJgrow

Active member
mai bine spre finalul lunii. Sa stii ca nu pierzi timpul deloc. Adica 2 sapamani in perioada asta sunt egale cu 0(zero).

Spor la treaba si vina cu poze cu plantutele si numele lor(strain)
 

dragonu47

New member
momentan sunt incepator, mam documentat cat de cat
- dupa cum am spus sunt incepator si mam gandit anul asta sa plantez doar Master Kush
- pentru inceput ma gandeam undeva la 5-6 plante

ce parere ai de strain?

Edit: sunt curios am inteles ca din mai pana in septembrie e perioada, sunt curios de cate ori voi recolta?
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Pai documenteaza-te mai mult, pune in practica si invata din greseli, cu "cat de cat" nu prea merge treaba. Daca o duci pana la capat o recolta o sa fie, cate vrei ? )) daca vrei bud intre timp baga si ceva autoflower. Master Kush-ul de la Nirvana e ? Atunci nu cred ca va fi gata in septembrie ca are si skunk in genetica. Si alea 5, 6 seminte care vrei sa le pui sunt feminizate ? Oricum, spor la citit, sunt threaduri cacalau pe acest forum.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
cateva lucruri....

sper ca zona iti este cunoscuta, ca nu sunt semne de prezenta umana, ca ai destula lumina toata ziua si ca stii exact cam cat de mult poate creste apa in zona.

de clonat... cu cat e o planta mai mare cu atat mai bine. tousi daca esti incepator exista posibilitatea ca sa nu se prinda toate clonele. experimenteaza si vezi ce iese.

dar daca tot ai feminizate, trebuie doar sa le expui la destula lumina, sa le dai un minim de fertilizant si destula apa. apoi le inveti ce inseamna S&M si le vor creste in toate directiile. asa plantele vor fi mai late chiar daca nu vor fi prea inalte. e de preferat, mai multe zone ale plantei sunt expuse la soare si asa produc mai mult bud ;)
 

dragonu47

New member
salut gantz, am citit topicul tau legat de culturi si sunt uimit ca am gasit astfel de persoane care sa ne spuna despre experientele lor si sa ne dea sfaturi cat mai bune

- chiar tu parca spuneai ca pe 20 aprilie ar fi un start bun de a muta clonele afara?
(daca nu ai glumit sau poate nu am inteles eu bine cred ca pe atunci le voi scoate afara)

- in legatura cu locu, in drumu spre ele sunt cateva case abandonate 1 aici 1 peste 2-3 km e o cale ferata care nu mai functioneaza, e un pod peste raul despre care am vorbit si ma gandeam pe marginea raului

- locul e ok uitat de toti si de toate, apa e langa nici o problema, lumina maxima
- despre rau e maricel, ca fiecare rau se afla ca intr-un fel de sant, iar acel sant acoperit de vegetatie maxima ca in padurile tropicale printre acele plante as vrea sa imi pun si eu plantele.

nelamuririle mele ar fi:
- as vrea sa in gropi sa pun pamantu meu cumparat de la florarie, cam cat ar trebui sa pun pentru o floare respectiv o groapa

- si la intrebarea cu data daca miai putea raspune as fi foarte multumit

inca o data maxim respect Gantz si tuturor care ati postat sfaturile, problemele si rezolvarile in cresterea marianei.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
De recoltat se recolteaza o singura data de la o planta. Daca vrei sa produci mai multe clone ai putea sa vegetezi fortat o planta indoor (eventual hydro pentru ca viteza de crestere e cel putin de 3-4 ori mai mare). Daca o vegetezi o luna indoor, in 6 saptamani poti scoate peste 100 de clone.
 

dragonu47

New member
am deja doua plantate indoor au cam o saptamana astea sunt pentru clone si putin probabil le voi muta si pe ele outdoor, as vrea sa imi raspundeti la treaba cu pamantu si data
 

RupMufe

New member
Seminte din anglia/ spania/ irlanda... din ce tara vrei tu " made by Paul.srl "
Eu am gasit 5 seminte:dance013: in verdele pe care l-am luat ultima data! Si azi n-am mai stat pe ganduri le-am bagat la germinat ca aici.
Nu stiu la ce sa ma astept, Surprize Surprize, a mai incercat cineva?
Later edit: Nu e off, in caz ca gasesc vreo domnisoara o cresc out!
10x
 
Last edited:

pagabboy

Active member
Daca ai noroc si germineaza e ok mai sunt oameni pe aici care au bagat la germinat asa dar vezi ca s-ar putea sa fie de pe la vreun hermie, ai avea bafta daca ar fi de la vreun out polenizat de insecte cu vreun ruderica salbatic de pe la noi , vezi si tu ce iese bagale la 12/12 sa vezi sexul mai repede si pe urma la vegetat normal

explo pls muta intrebarea de mai sus si raspunsul la threadul de intrebari TX
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Imagini din natura

Imagini din natura

Nu am prea multe de spus acum, doar ca de dimineata am facut ceva observatii prin gradina, observatii care mi-au inseninat ziua.

 

MJgrow

Active member
Se pare ca gazoaba a cazut in plasa dulcetii... si a paianjenului :D

Vad ca la tine e aproape vara deabinilea in gradina. Foarte interesanta cea cu 3 frunze. Facem un trade? :p (de dragul stiintei)

Sunt foarte curios cum o sa evolueze. Sa ai grija de ele sa nu le haleasca melcii.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Acestea sunt doar plante "de control" pe care nu le-am plantat intentionat. Pur si simplu am aruncat in stratul de flori niste seminte scoase dintr-un mugure de Rudy cules anul trecut prin vara de pe marginea drumului ( desi Rudy era plin de rasina si mi-a cam taiat genunchii pentru vreo ora si jumatate si m-a tintuit in fotoliu, dar fara pic de high).

Semintele au rezistat cu succes si frigului de asta iarna (stim cu totii ce temperaturi au fost) si au germinat, desi mi s-a parut ca erau destul de crude cand le-am scos din mugure (nu stiu cate am scos si cate din ele au germinat).


Intradevar triploida e foarte interesanta, dar as paria ca e mascul. De fapt, de-a lungul timpului am observat ca (mai ales in conditii naturale) masculii sunt cei care germineaza primii si se dezvolta mai repede.

Si cea ciufulita e interesanta, dar cred ca problemele se vor manifesta doar la primele 2-3 seturi de frunze si vor disparea o data ce castiga in inaltime.

Avand in vedere insa ca sunt in vazul lumii, nu se anunta un viitor prea roz pentru ele, dar le voi tine pana cand ajung de vreo 50cm ( luna Mai poate ?) in speranta ca pana atunci isi vor dezvalui sexul, doar ca sa vad daca pronosticul se adevereste.
 

MJgrow

Active member
Sunt curios daca "triploida" va creste in continuare pe 3 ramuri sau o sa isi revina la normal.

Am intalnit si eu haldan care sa arate foarte bine, si haldan care numai tulpina era de el. In toate cazurile au fost pline de seminte, mari si mature, chiar si pe la jumatatea verii. Ar fi iesit orcum un milky dumnezeiesc.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Este foarte interesant faptul ca toate platutele au ramas deocamdata scurte (cred ca acest lucru fost influentat de temperatura scazuta pe timpul noptii si de cantitatea mare de lumina din timpul zilei) desi mamica din care am luat mugurele era trecuta sigur de 2m inaltime.

Ma gandesc ca pe viitor sa germinez semintele de outdoor direct afara, in felul asta supravietuind doar plantele care au "ceva de spus".
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
corect. semintele plantate toamna vor trece de inca o etapa de selectie naturala. daca ai un loc sigur si seminte suficiente, merita!

foarte frumoase si florile, de abia astept sa am si eu din nou gradina mea. :tumbleweed:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
corect. semintele plantate toamna vor trece de inca o etapa de selectie naturala. daca ai un loc sigur si seminte suficiente, merita!

foarte frumoase si florile, de abia astept sa am si eu din nou gradina mea. :tumbleweed:

Si eu abia astept sa am gradina mea in care sa-mi pot creste plantele in voie, fara a le ascunde de ochii lumii.
 

Latest posts

Latest posts

Top