What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.
esti fumat ma? eu mi-am luat film naspa dupa ce am citit asta =))
Nu. Eu sunt asha si fara sa consum nimik. Astept legalizarea si preturile promise de California, adica 2-3 USD pe gram... Am verificat, exista firme de urmarire prin satelit a masinilor furate pe baza unui abonament (dau un emitator GPS care se pune ascuns in masina). Nu are de ce sa nu mearga si la plante in ghiveci. Avantajul este ca poti sa recuperezi de la hoti chiar si ceea ce acestia au furat de la altzii :) Nu am studiat problemele legate de baterie, acestea pot fi o piedica serioasa impotriva folosirii unui asemenea sistem de protectie.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu cred ca de banii pentru un dispozitiv de ala la fiecare planta si stresul ca ti-l poate fura poti pune 100 plante in mai multe spot-uri in loc de 5-10 si sa nu mai ai griji.
nici macar nu ii poti spune furt! nu era pe proprietatea ta. si in plus poate dai de unul care pune booby traps unde le muta si te mai si futi aiurea pentru cateva plante.

sunt de acord ca nu ai trecut prin astea, dar macar ia si tu logic si calculeaza riscurile, costurile si beneficiile inainte sa vii cu astfel de idei.
 

andreei

Member
Zilele trecute am primit mostenire o casa la tara si am decis ca la anu sa cresc ceva outdoor pe acolo M-am gandit sa cresc in porumb vreo 5-10 plante. Problema este ca la vreo 2 km de locul respectiv sunt destul de multe plante rudelius:D. La anu prin iunie cand sunt mai mici ma duc sa le tai. Tinand cont ca plantele se afla la 2-3km de locul in care vreau sa cresc si nu reusesc sa tai toate plantele( poate imi scapa 1 , 2) este belea mare?

Stiu ca nu este bine sa cresti in porumb deoarece in toamna el este galben si plantele verzi dar vreau sa cresc ceva ce termina cat mai repede (in afara de autoflower).

In spatele casei vreo 30m este plin de porumb. La anul vreau sa pun tot la fel si prin centru sa pun plantele.
imag000b.th.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
Ce credeti este o ideie buna ?
 
O

ovexs

Poti sa nu mia pui porumbi deloc,incerci sa pui vreo 200 300 plante nu isi da nimeni seama zice ca e canepa ro

Ps Pune si o poza cu casa :)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
daca as avea un lan de porumb in care stii ca nici dracu nu se va duce sa dea cu sapa, eu as creste. expunerea la soare ar fi excelenta, nu ma vede nici dracu cand ma duc sa ud, si daca as pune fie un strain auto sau ceva foarte early, as recolta iarba inainte sa recoltez porumbul :D
 

andreei

Member
Pai nu are cine sa vina acolo + k imi este mult mai usor sa aduc pamantul si sa ud plantele. M-am tot uitat pe net si m-am gandit sa iau easy sativa de la female seeds 95% sativa termina destul de repede + k seamana cu canepa. Am decis sa le pun imprastiate prin lanul de porumb.
 

MJgrow

Active member
ca sa le cauti ca nebunul o zi intreaga... daca nu are nimeni treaba cu tine le pui la diferrenta de 1-2 metri maxin unul de altul. Eu am vazut la tara nistre monstri si niste tufisuri la marginea drumului de iti venea sa te arunci fix in ele. Ideea e sa nu te vada nimeni ca tot dai tarcoale pe acolo la plantele alea. Gen, udat sau alte prostii zilnice ce iti trec tie prin cap...

scrie cu că in loc de k

e mai românesc :)
 

andreei

Member
Cu udarea nu este problema pt ca porumbul se afla in spatele casei si la o raza de 30m de mine nu este nici o casa.Singura mea frica este nu ramana vreo canepa si sa imi faca varza toate plantele.
 

marian123

Member
Ma gandeam de pe acuma sa imi fac o lista cu 5-10 seminte pe care le voi achizitiona pentru outdoor-ul de anul viitor , pentru a sti cati bani imi strang pentru pamant nutrienti si ce mai trebuie .

1) GreenHouse : Super Silver Haze - termina in jur de 14 Octombrie (cu 1 saptamana peste Big Bang) - a castigat cannabis cup in 97,98,99.

La specia asta am cateva nelamuriri care sunt notate mai jos cu a,b,c . Am ales-o pentru ca am vazut ca este cea mai productiva planta de outdoor de la greenhouse , a castigat 3 cupe de cannabis la rand , este predominant sativa , termina relativ devreme .

a) Cei de la GreenHouse spun ca termina in jur de 14 Octombrie , fata de 7 Octombrie cand termina Big Bang-ul . Credeti ca o pot creste fara probleme , fara sa stau cu teama ca vine inghetu si ea nu este gata ?

b) Ce reprezinta o planta care are in numele ei "haze" ex : Amnesia Haze ?

c) Ce este specific acestor plante care au in numele lor "haze" ?

2) GreenHouse : Big Bang - termina in jur de 7 Octombrie , are efect relaxant si calmant , a castigat locul 3 la cannabis cup in 2001. Este folosita si in scop medicinal.

3) Sensi Seeds : Early Skunk - termina la inceputul lui Octombrie .

4) GreenHouse : Green-o-matic - singura specie de autoflower de la GreenHouse. Termina in 2 luni (de la plantarea semintei pana la cules). M-am gandit sa cumpar si o specie de autoflower sa vad cum se descurca.

5) Sensi Seeds : Durban - termina la sfarsitul lui Sempembrie . Este predominand sativa si termina relativ repede .


Astept parerile voastre despre cele 5 specii care ting sa le cumpar , dar sa nu intelege-ti ca voi cumpar 5 de fiecare . Am gasit un site unde iti poti cumpara ce vrei pe bucata .
 

dubite

Member
Ma gandeam de pe acuma sa imi fac o lista cu 5-10 seminte pe care le voi achizitiona pentru outdoor-ul de anul viitor , pentru a sti cati bani imi strang pentru pamant nutrienti si ce mai trebuie .

1) GreenHouse : Super Silver Haze - termina in jur de 14 Octombrie (cu 1 saptamana peste Big Bang) - a castigat cannabis cup in 97,98,99.

La specia asta am cateva nelamuriri care sunt notate mai jos cu a,b,c . Am ales-o pentru ca am vazut ca este cea mai productiva planta de outdoor de la greenhouse , a castigat 3 cupe de cannabis la rand , este predominant sativa , termina relativ devreme .

a) Cei de la GreenHouse spun ca termina in jur de 14 Octombrie , fata de 7 Octombrie cand termina Big Bang-ul . Credeti ca o pot creste fara probleme , fara sa stau cu teama ca vine inghetu si ea nu este gata ?

b) Ce reprezinta o planta care are in numele ei "haze" ex : Amnesia Haze ?

c) Ce este specific acestor plante care au in numele lor "haze" ?

2) GreenHouse : Big Bang - termina in jur de 7 Octombrie , are efect relaxant si calmant , a castigat locul 3 la cannabis cup in 2001. Este folosita si in scop medicinal.

3) Sensi Seeds : Early Skunk - termina la inceputul lui Octombrie .

4) GreenHouse : Green-o-matic - singura specie de autoflower de la GreenHouse. Termina in 2 luni (de la plantarea semintei pana la cules). M-am gandit sa cumpar si o specie de autoflower sa vad cum se descurca.

5) Sensi Seeds : Durban - termina la sfarsitul lui Sempembrie . Este predominand sativa si termina relativ repede .


Astept parerile voastre despre cele 5 specii care ting sa le cumpar , dar sa nu intelege-ti ca voi cumpar 5 de fiecare . Am gasit un site unde iti poti cumpara ce vrei pe bucata .

14 Octombrie? 7 Octombirie? Mi se pare extraordinar ca pot sa spuna chiar asa de exact cand termina...
SSH(Super Silver Haze) iti termina undeva in octombrie si e foarte posibil sa iti mucegaiasca.
Haze: http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=147905
Durban e interesant dar nu e cel mai potent strain. Daca vrei ceva autoflower cauta Lowryder 2 3, Auto Ak. Le-am vazut live si, daca ai grija de ele, poti avea niste rezultate foarte foarte bune!
Mult noroc!
 

marian123

Member
In legatura cu :

"14 Octombrie? 7 Octombirie? Mi se pare extraordinar ca pot sa spuna chiar asa de exact cand termina..."

Cei de la greenhouse au un tabel de statistici in care am gasit cand termina SSH . Fiecare luna e impartita pe 4 patratele sa zic asa . Fiecare patratel reprezinta ~ 1 saptamana . Ei au zis ca termina in a 2-a saptamana din Octombrie , dar datele de recoltare pot varia in funtie de expunerea solara , udari , umiditate etc.

In legatura cu :

"SSH(Super Silver Haze) iti termina undeva in octombrie si e foarte posibil sa iti mucegaiasca."

Am vazut ca tu ai crescut Super Skunk in Olanda unde clima este mai prosta ca la noi in Romania si l-ai recoltat in jur de 30 octombrie . Daca tu nu ai avut probleme in Olanda pe 30 octombrie de ce as avea eu probleme cu mucegaiu in Romania pe 14-30 octombrie (am zis 14-30 pentru ca data de recoltare variaza) ?

Astept raspunsul tau dubite !
 

arigog

Member
1. nu ai nici o sansa sa cresti outdoor SSH in romania , nu are cum sa termine pe 14 octombrie... SSH are nevoie de cel putin 12 saptamani de inflorire... si din experienta mea majoritatea fenotipurilor sunt predominant sativa si au nevoie de inca 2 saptamani, deci undeva la 14 saptamani ca sa fie `coapte` bine , cum inflorirea incepe din septembrie... calculeaza si iti vei da seama ca nu are cum sa prinda nici 10 saptamani de floare,,

si oricum asta cu datele exacte cand termina .. big bang 7 oct , ssh 14 oct mi se pare absurd... nu exista o data exacta , depinde de cum e vremea , de fenotip si de alti factori , cand termina cu adevarat iti poti da seama doar in momentul in care o cresti si te orientezi doar dupa cum arata pistilii mugurilor si trihomii...

haze e un strain de sativa , iar faptul ca un alt strain contine haze in denumirea lui , de ex super silver haze , inseamna ca a fost obtinut prin incrucisarea altor soiuri cu haze
Northern Lights #5 = Afghani x Skunk #1 x Haze
ca si caracteristici ... ar fi perioada de inflorire f lunga , muguri sativa style care pot fi la unele fenotipuri foarte aerati si nu in ultimul rand high-ul unic care este unul cerebral :)

4. green o matic e un soi de autoflower f misto , eu l am crescut outdoor in conditii destul de naspa , pot sa zic ca isi merita banii , deoarce unu la mana semintele au un pret f scazut in comparatie cu alte seminte de autoflower feminizate , planta ramane destul de mica la inaltime , nu produce f mult bud ... dar calitatea materialului e f buna , miros , gust f frutty si destul de potent si plin de rasina pentru un autoflower
aici iarasi greenhouse abereaza in scop comercial , 6 saptamani de la plantare nu vor fi in nici un caz de ajuns pentru planta sa termine ... are nevoie cam de 9 saptamani de la germinare - harvest (vb la outdoor)

restul strainurilor nu le am incercat si nu stiu ce sa zic de ele . inca un strain care il recomand eu pentru outdoor de la greenhouse este The Church ;)
 

arigog

Member
Daca tu nu ai avut probleme in Olanda pe 30 octombrie de ce as avea eu probleme cu mucegaiu in Romania pe 14-30 octombrie (am zis 14-30 pentru ca data de recoltare variaza) ?

anul trecut in prin 20 si ceva octombrie .. oricum inainte de 25 octombrie a nins la noi ... eu mi am cules plante de sub zapada

e foarte posibil sa ai pb cu mucegaiul si daca nu ninge pentru ca de obicei in perioada aia ploua de rupe...
 

dubite

Member
Am vazut ca tu ai crescut Super Skunk in Olanda unde clima este mai prosta ca la noi in Romania si l-ai recoltat in jur de 30 octombrie . Daca tu nu ai avut probleme in Olanda pe 30 octombrie de ce as avea eu probleme cu mucegaiu in Romania pe 14-30 octombrie (am zis 14-30 pentru ca data de recoltare variaza) ?
Am avut probleme cu mucegaiul insa nu atat cat sa imi distruga recolta. SSH este alt soi, care are sanse mai mari sa mucegaiasca decat Super Skunk. Plus ca plantele mele au fost tot timpul intr-o sera....
 

marian123

Member
aici iarasi greenhouse abereaza in scop comercial , 6 saptamani de la plantare nu vor fi in nici un caz de ajuns pentru planta sa termine ... are nevoie cam de 9 saptamani de la germinare - harvest (vb la outdoor)

Ei au zis ca 6 saptamani dureaza perioada de flower si in jur de 2 luni dureaza de la garminare la harvest .

Multumesc mult de raspunsuri :thank you:. O sa scot din calcul atunci SSH si raman cu restul de plante . O sa ma orientez spre un hibrid indica / sativa si aia e. Daca apar nelamuriri sau am nevoie de un sfat ne vedem pe forum .
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top