What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.

marian123

Member
din ce am experimentat eu, foarte mari diferente in cazul produsului finit nu sunt. am facut cateva growuri 100% organice si, in mod clar, mirosul si gustul au fost f ok dar, si plantele pe care le-am fertilizat cu produse non organice au fost f aproape calitativ. sigur, este f important sa opresti fertilizarea cu vre-o 10 zile inainte de a recolta.

ca si o concluzie personala: daca pui la outdoor merita sa cresti organic. pui mranita, compost, mai faci un "ceai" de gunoi de grajd, etc. si la indoor poti sa faci, sigur, dar cu metode traditionale nu stiu daca merita bataia de cap.

O sa ma gandesc daca fac sau nu anu viitor ceva organic .
 

marian123

Member
Dar pamantul din padure este considerat 100% organic ? Va intreb asta pentru ca anul viitor daca fac ceva outdoor , sap gropi , umplu gropile cu light mix de la biobizz , dar radacinile dupa ce vor trece de stratul de pamant care l-am pus eu o sa se "infiga" si in restul pamantui din jur . Poate asta sa imi compromita sa fac 100% organic ?
 

MJgrow

Active member
documenteaza-te inainte apropo de PH.

Fiecare copac toama naparleste de frunze, iar prin descopunelere schimba PH pamantului.

EX: pamantul din padurile de conifere nu este bun.

Cauta si vei gasi. Nu vad eu de ce faci atat de mare tam tam pe subiectul aste bio ECO.

sa stii ca cu un plus de nutrient ai un plus de planta... si uneori e foarte vizibil si spre surprinderea mea.
 

arigog

Member
la outdoor daca cumperi pamant Biobizz light mix ... cam dai faliment ,,, si oricum nu e o alegere prea buna , pentru ca nu prea ii fertilizat ... atata ca are niste perlita parca in el.. nu vad sensul , sunt o gramada de soluri mai bune , cum ar fi de la Plagron Royalty Mix sau Batmix , afara zic eu ca nu merita sa investesti in pamant , daca iei FloraSol e perfect .
 

MJgrow

Active member
azi am facut un mic recensamant, o udare sanatoasa, o fertilizare si mai sanatoasa, si o decapitare :D

aici Satori female inainte de udare si curatare de frunze galbene si in plus:

dscn2831.jpg


Aici e un alt Satori care inca nu ii cunosc sexul. Inclin sa cred ca e mascul, cu toate ca nu prea as vrea ca am avut eu grija sa o ramific si sa o fac x-mass tree de mica. se vede si din poza. tot inainte de udare.

dscn2832.jpg


nu imi dau seama ce e asta dar pare a fi o urma ce coaie:

dscn2833m.jpg


iar aici fericitul castigator al unei decapitari: "marele coios" Safari Mix
care din pacate a parasit aceasta lume insorita si plina de iubire :)

dscn2839.jpg


dscn2843h.jpg
 

zeeland

Member
salut mjgrow!
din poze pare ca ar trebui sa uzi mai des. desi s-ar putea sa fie doar in "mode" de seara cand se lasa frunzele.

o precizare: sa nu fertilizati niciodata o planta insetata. cel mai ok este sa udati in prealabil cu apa fara fert si dupa ce isi revine, 12-24 de ore, udati cu apa+fert
 

MJgrow

Active member
pai asa am facut si eu

le-am pus apa si cam dupa 1 ora si-a revenit complet, s-au ridicat frunzele, si le-am pus si niste fert.

Am lasat directive sa se ude 1 data pe zi fata de 2 ori pe pe zi.

m-am mirat ca celelalte plante mi mici (cactusi, carnivore) aveau inca ud pamantul. Se pare ca sunt mari consumatoare de apa :)

am ramas foarte surprins cat de tare s-a ingrosat tulpina. si de crescut in ... 2-3 saptamani, daca e sa compari spui ca este imposibil sa fie aceleasi plante :)

cand o sa inceapa flowerul acum incepand cu luna septembrie am sa incerc sa ajung mai des sa le pot oferi fertilizant si un program mai special de udare sa nu le stresez prea mult pentru a maximiza recolta care si asa a ramas destul de limitatta dupa inundatii :)
 

marian123

Member
M-am gandit ca una din plantele care o sa le pun la anu , daca o sa gasesc un loc bun , sa o pun in biobizz light mix mai mult ca experiment sa vad cu ochii mei ce aduce "iarba orgnica" in plus fata de cea standard , iar restu le pun ori in florasol ori in florimo universal.

Acuma vine intrebarea : Care din ele este mai bun pentru outdoor tinand cont ca o sa pun plantele direct in pamant ?

Aici aveti detalii despre Florasol ( ph 6.0-7.0 ) : http://pominova.ro/webshop/product_info.php?cPath=48&products_id=65

Aici aveti detalii despre Florimo Universal ( ph 6.5-7.0 ) : http://pominova.ro/webshop/product_info.php?cPath=31&products_id=64

M-am gandit ca daca tot le pun in pamant ca numai are rost sa cumpar perlite . Voi ce credeti ?
 

urbanHaze

Active member
am folosit florimo pentru indoor in primele zile de vegetatie si plantele nu s-au simtit prea bine... am fost nevoit sa ii dau fert dupa prima saptamina. dupa asta am transplantat in florasol si si-au revenit foarte frumos. nu inseamna neaparat ca pamantul florimo e rau in general. poate am nimerit eu un lot mai prost. dar am ramas cu ideea ca florasol e mai bun :)

perlitele sunt pentru aerarea solului si pentru asigurarea unui flux de apa mai bun. nu are legatura daca pui direct in pamant sau in ghiveci. eu nu am folosit niciodata, dar ma gandesc sa incep la growul urmator.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu toata lumea are 50-100 milioane de bagat in pamant frate, sa fim seriosi..
cu un brand normal, dar mai ieftin iesi la 10 milioane aceasi cantitate.
 
E

evilkid

n-am avut probleme cu florasol-ul. e perfect pt clone,seedling pt ca e slab nutrit
 

arigog

Member
depinde si despre ce ii vorba ... adica daca bagi guerilla outdoor si iti faci prin paduri , luminisuri , poienite... mai multe ploturi si plantezi cate 10 plante / loc ,,, nu prea vad de ce ai cumpara pamant cu 70 de lei 50 de L , chiar cheltui o gramada de bani pe pamant si foarte probabil in urmatorul an schimbi locul

daca cresti in gradina ta sau in sera ta din gradina , asa merita sa cheltui bani pe pamant pentru ca stii o treaba
 
G

green_land

50-100 milioane? wtf? 5 saci ( 69 RON ) x 50L = 250 L ( 8 plante ). adica 345 RON.

nu cred ca marian va creste 50-100 plante outdoor...iar daca e asa, mai bine il prepari tu...
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
cel mai bine dai bani pe mranita tata.
am gugaluit "mranita de vanzare" si e unu in craiova (al dracului de departe de mine) care da 1 tona / 1 milion. :D
 

marian123

Member
depinde si despre ce ii vorba ... adica daca bagi guerilla outdoor si iti faci prin paduri , luminisuri , poienite... mai multe ploturi si plantezi cate 10 plante / loc ,,, nu prea vad de ce ai cumpara pamant cu 70 de lei 50 de L , chiar cheltui o gramada de bani pe pamant si foarte probabil in urmatorul an schimbi locul

Exact in locuri din astea vreau eu sa fac si sa cresc in jur de 10 plante . O sa ma hotarasc daca e sa cumpar Florasol si daca vreau ceva mai bun imi iau ori Plagron Grow Mix ori Biobizz light mix . Dar cel mai bine , dupa ce m-am gandit eu ar fi sa incerc sa fac un mic test , sa cumpar : 2 saci florasol , 2 de biobizz light mix , 2 de plagron grow mix , 2 de florimo universal si la sfarsit trag concluziile.

Voi ce ziceti ?

Cum intentionez sa imi cumpar Big Bang pentru ca am crescut anu asta si arata uimitor. L-am tinut in ghiveci de 35L cu Plagron Grow Mix si nu am fertilizat deloc primele 2 luni (pe prospectul pamantui zicea ca are fertilizator in el pentru 3 saptamani , dar a tinut 2 luni ).

Poze cu Big Bang-ul :

68 zile

Day 68 - Big Bang.jpg

81 zile

Day 81 - Big Bang.jpg

Tulpina la 81 de zile

Day 81a - Big Bang.jpg
 
Nu are legatura nici ca sunt in ghivece , nici ca le-am legat . Cineva ori m-a vazut fara sa il vad , ori a dat fara sa vrea de ele. Acuma asta e .
Problema e ca te-a vazut cineva care stie ce sa faca cu acele plante si a fost si dispus sa riste un transport si un grow de la jumatate. Cel mai des se fura doar florile cand sunt foarte aproape de recoltat. Din ce s-a scris rezulta ca nu prea aveai sanse sa recoltezi de acolo. In afara de lazile alea (ce rost or fi avut?) ar mai trebui sa fie si resturi de sfoara taiata. Ca doar nu o fi dezlegat sforile cu care legasei plantele! Oricum, hotul a facut mai multe drumuri. Daca vrei sa il prinzi, fa-i o capacana, fa rost de inca o planta, pune-i in ghiveci un emitator radio sau un telefon mobil si pune-o tot vizibila prin aceeasi zona dar nu foarte aproape. Dupa ce se fura, daca e cu emitator o depistezi cu detectorul-pereche, daca e cu telefon mobil, reclami la Politie ca ti s-a furat telefonul mobil. Ei au metode de depistat telefoanele furate dupa cartela. Si se va trezi hotul cu Politia taman calare pe tufanica lui cea frumoasa :) Insa trebuie sa fi atent sa nu fie amprentele tale pe ghiveciul plantei si pe punga cu care invelesti telefonul. Mare atentie!
 
Status
Not open for further replies.
Top