What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.

marian123

Member
1) Plantele au 135 cm si au soare intre 8-10 ore pe zi , nu stiu exact.

2) In legatura cu varsta mea chiar nu asta e important si nu stiu de ce tot va legati de asta . Plantele sunt importante , nu eu .

3) In legatura cu farm ville de pe facebook este un bun joc de plictiseala pentru orice varsta daca asta iar ati vrut sa subliniatati varsta :)

4) In legatura cu "de ce ti-ai inegrit fata ?" raspunsul suna cam asa : pentru ca daca nu mi-o inegream iar tipati la mine cum ca : ma prinde politia sau ma da in urmarire , ma fac de ras , etc


Sper ca v-am raspuns politicos si frumos la toti cei care ati comentat mai sus.Un singur lucru va cer si acela ar fi :


Nu vreau sa mai aud discutii pe tema varstei mele !
Multumesc.
 
O

ovexs

V`am zis si eu ca aveti o problema asta cu varsta,si pe mine ma mai atacati cateodata mai alex Explo :)
Maine fac 13 ani urati`mi LMA :))
 

marian123

Member
M-am intors din vacanta si am fost la plante sa le ud . Nu s-a intamplat nimica rau si am observat o crestere la nivelul celor 2 ramurele provenite din topping.

Am o problema si nu stiu cat de grava sau neimportanta e . La 50-70 metri de planta sa afla un stalp de iluminare publica care are aceasi culoare ca un HPS (culoarea aceea rosiatica buna pentru flower) . Nu stiu daca ajunge sau nu lumina la plante , dar in fine. Cu toate ca plantele mele sunt femele mi-e cam frica , ca in flower sa nu devina hemafrodite .

Intrebari :

1) Credeti ca o lumina de ex : 1000w hps (becul pentru iluminare publica) "tinuta" la 50-70 m de plante o poate transforma in hemafrodita , tinand cont ca sunt femele ?


Offtopic : Hai Olanda :jump:
 

boltzar

Member
Becul de iluminat public e HPS de 250 w in toata tara. La 50 m nu cred ca il 'simte' planta. Baga-le niste ingrasaminte cu fosfor la radacina si pune pamant deasupra, sa nu se observe. Cauta ceva in genul 10-40-10, daca au inceput sa faca flori. Plantele arata bine, o sa ai 'productie' frumoasa!
 

marian123

Member
Important pentru mine din raspunsul tau e "Becul de iluminat public e HPS de 250 w in toata tara. La 50 m nu cred ca il 'simte' planta."

Pentru flower o sa le cumpar BioBizz Bloom adica http://hidroponica.ro/biobizz/152-bio-bloom.html.
Dar nu inteleg ce treaba are fertilizatorul cu ce am intrebat eu ?

Mai astept si alte raspunsuri la intrebarea de mai sus .
 
E

evilkid

e posibil sa nu bata atat hps-u... dar totusi, daca lumina atinge suprafata frunzelor, e posibil sa declanseze fotosinteza si sa le dea peste cap "ceasu"

nu e cam periculos la 50-70m de stalpii de iluminat?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu zic ca nici un bec de 1000 nu o sa iti bata atat.
eu inteleg ca are patrunderea mare, da nu e laser da-l in colo..
 

MJgrow

Active member
eu nu cred ca are 250w

si in afara de asta lumina e proiectata in jos din cauza oglinzii aleia.

Daca ar fi sa bata de capu lui nu ar rezolva nimic. Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji :)
 

brebo

Member
Eu zic ca are de ce sa isi faca griji..iluminat public se pune pt niste oameni care trec pe acolo..oricat de putini ar trece...
 

marian123

Member
OK atunci , o sa las plantele acolo unde sunt sa se dezvolte cum sau dezvoltat pana acuma . Am o poza , sper sa vada un pic becul . Dati si voi clik pe imagine si apoi zoom si fiti atenti si il vedeti.

Locul.jpg

Si daca va ganditi ca o sa mai cresca un pic bochetii aia va inselati. Poza asta e facuta din Mai si acuma tot asa arata boschetii care ar putea sa "mascheze" lumina.
 

MJgrow

Active member
nu are nici o treaba. Nu vad de ce ai mai pus asta in discutie :)

Nu iti ajunge nici o lumina nimic pana la plantele tale
 

marian123

Member
Deci gata , numai imi fac griji daca tot mi-ati spus ca nu are cum sa ajunga lumina la plante .
Multumesc la toti de raspunsuri . :tiphat:
 

marian123

Member
Am fost azi la plante sa le ud . Le-am udat si m-am mai uitat la Big Bang (cea mica) si si-a aratat sexul , e femela :dance013:.S-a ramificat mai mult decat se ramificase PPP si Church la varsta ei , asta fiind o veste buna :bump:. Are cred cam 50 de cm si s-a dezvoltat foarte bine de cand am puso in ghiveci de 35L :blowbubbles:
Oricum nu o sa-i mai fac topping in primul rand pentru ca este cam tarziu si in al 2-lea rand vreau sa vad cum creste o planta fara topping .

Offtopic : Pacat ca nu am si eu telefon cu poze sau o camera foto . S-ar putea sa-mi cumpar pe viitor camera asta http://www.pcgarage.ro/aparate-foto-digitale/sony/dsc-w350-black/ costa 710 ron.

Caracteristi generale :
- 14mp
- filmare HD 720p
- lentile Carl Zeiss
- etc

Daca aveti cumva camera aceasta sau una asemanatoare de la Sony puteti posta cateva poze sau clipuri filmate cu ea sa-mi fac si eu o parere. :thank you:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pentru treburi de astea exista site-uri de profil care testeaza mai toate aparatele si le poti compara.
 

marian123

Member
As vrea de pe acum sa lamuresc treaba cu "drying" "curing" si pastrarea ierbii . In continuarea o sa va spun cam ce plan am in cap si vreau sa voi sa-mi spuneti daca ca e bine sau nu si daca nu e bine , sa-mi spuneti ce trebe facut .

1) Stabilesc alaturi de voi cand este perioada cand trebuie sa ma opresc din fertilizat (2 saptamani inainte de cules am inteles) . Aici as vrea sa-mi spuneti de ce sa face acest proces ?

2) Inainte cu 2 zile de recoltare nu ii mai dau apa.

3) Tai planta de la baza si o impart in mai multe segmente astfel incat sa o pot baga in ghiozdan sau in vreo punga gigant pentru o manichiura bine acasa . Am grija sa nu rup vrea creanga pe care stau mugurii pentru ca pourma sa am pe ce ii fixa . Dupa aceasta operatiune mugurii vor arata cam asa , doar ca vor avea frunze .

user2930_pic3860_1224406898.jpg

4) Cand ajung acasa cu mugurii ii scot din ghiozan si ii pun pe o masa mare pentru a avea loc sa tai frunze de pe langa ei si sa le pun intr-un loc separat pentru ca am de gand sa imi cumpar un kit ieftin bubble hash sa incerc sa fac si eu din frunze .
Dupa ce am taiat bine mugurii , ii pun intr-o cutie cu niste bete din fier pe care vor sta sa se usuce la temperaturi de 20-25 grade , 50-60% umiditate si intuneric pana cand se va auzi sunetul acela cand rupi din craca pe care stau mugurii , semn ca sau uscat complet. Mai jos aveti poza cu cutia in care as vrea sa stea la uscat

DSCF2835.jpg

5) Dupa ce ii usuc bine urmeaza acel procedeu numit "curing" , care eu unul stiu ca se face pentru a scoate COMPLET umiditatea din muguri si pentru ai face mai rezistenti in timp . Aici vreau sa-mi spuneti mai mult despre acest procedeu si despre importanta lui .
Deci dupa ce am uscat bine mugurii , ii despart de cracile pe care sunt si ii pun in niste borcane de sticla , care le deschid de 2-3 ori pe zi timp de 2-3 saptamanii .
Mai am o nelamurire , la ce temperatura si umiditate trebuie tinute borcanele in timpul curingului ?

6) Dupa aceste 2 procese "drying" si "curing" urmeaza acea perioada in care mugurii vor sta in borcane pana ii fumez . M-am gandit sa ii las in acealesi borcane in care a fost facut si curingul , doar ca borcanele vor fi bagate in congelator , iar cand am chef sa fumez ceva scot borcanul din congelator iau un mugure din "varful" borcanui , inchid borcanul si il pun la loc . Nu stiu cat de mult ar putea sa se degradeze iarba in alea 20 de sec cat iau eu din borcan mugure . Astept si aici pareri .

7) Despre soarta mugurilol v-am spus , acum vreau sa v-a spun despre soarta frunzelor . Am inteles de la Jorge Carvantes cum ca si frunzele contin ceva THC , mult mai putin decat muguri dar suficient pentru a face un bubble hash excelent .
M-am gandit daca o sa am bani sa imi cumpar si eu un kit bubble hash ieftin si sa incerc pentru prima oara sa fac si eu hash.
Cand am vazut filmul lui Jorge Carvantes am avut o nelamurire cu privire la termenul "micron" iar apoi am cautat pe google si am vazut ca este un submultiplu al metrului si cum ca 1 micron este a mia parte dintr-un mm. Dar va intreb :

a) Saci au fost facuti pe mai multe categorii de microni (220,73 etc) doar pentru ca exista mai multe marimi de thricomi pe planta ? Sau mai exact , difera calitatea sau puterea unui hash de 220 microni fata de unu de 23 de microni ?

b) Dupa ce am cules frunzele , cum e recomandat sa fie frunzele : uscate sau normale (10 min dupa ce le-am cules) ? Intreb asta pentru ca Jorge mi s-a parut ca a facut cu frunze uscate iar cineva pe aicea care a facut tutorialul "Bubble bag tutorial" spunea ca trebuie normale .

c) Aveti idee cu ce as putea sa faram frunzele ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Inainte sa incep o sa spun ca informatiile pe care le ai sunt proaste sau cel putin incurcate..

1- nu se mai dau fertilizatori ultimul timp pentru ca tu sa nu ajungi sa ii fumezi dupa. perioada aia se numeste flush.
2- nu 2 zile, ar fi bine sa calculezi exact cat sa le ajunga apa la limita pana cand le tai.
3- ok
4- acele seturi ieftine de bubblebags au o manta din plastic infect care iti ajunge in hash. asa ca mai bine te rabzi decat sa fumezi produse petroliere.
5- curingul nu trebuie sa scoata toata umiditatea ci sa faca o uscare pana la un punct cand ramane exact suficienta umezeala in bud incat sa se pastreze perfect si sa arda perfect. borcanul se deschide mai des primele zile si apoi din ce in ce mai rar. cand umiditatea in borcan s-a stabilizat poti sa nu il mai deschizi.
6- la congelator se baga doar atunci cand ai de gand sa ii pastrezi ani de zile. daca ai de gand sa umblii la ei, tricomii se vor desprinde de pe bud de la vibratii, fiind foarte casanti cand sunt inghetati. asa ca poti alege frigiderul sau un loc intunecat, uscat si racoros.
7a- nu exista hash de 220 microni. in functie de strain, cel mai bun hash va fi in sacii de 100-150, 70-75 sau 30-45 microni.
7b- cu frunze uscate se face mai usor, mai mult odata si clorofila este deja disparuta in mare parte prin uscare. Oricum, nu te astepta la yeld prea mare de la frunze, de abia iese 10% la bud.
7c- la foarfeca sau la blender pt. 1 secunda. dar cu cat le macini mai mult, hash-ul ar putea deveni mai impur.
 
Status
Not open for further replies.
Top