What's new

Outdoor 2009

Status
Not open for further replies.

edster

Member
Am zis ca fac un thread nou si iata l-am facut.anu asta spre deosebire de anii trecuti am facut un mix out cu o varietate de strainuri alese si nealese.Am sa va prezint plantele mele care nu sunt multe la numar...deocamdata... DSC01996.jpg

Red Dwarf le zice, e un starin autoflower, asta e prima oara cand le cresc,semintele feminizate cumparate de la buddhaseeds.com,am germinat deocamdata 2.Plantele implicite au trecut prim mult stres de aici se si explica marimea lor redusa.
In urmatoarea foto am 2 specimene de Black Jack si un Bubblelicious toate 3 fete.si aceastea au suferit stres...au fost germinate prin martie le-am tinut vreo 2 sapt la florescent si dupaia le-am scos afara dat inca era frig.au trecut si peste friguri de -1 gard dar totusi au supravietuit.le-am facut un toping urmand ulterior sa le mai fac unu sau cate mai sunt nevoie pt a le mentine low profile. DSC02003.jpg

Aici am 4 strainuri diferite DSC02005.jpg dar nu ma intrebati care si ce sunt...urmeaza sa le fac un toping si sa le determin sexul iar din fete voi scoate cateva clone...
Ultimele 2 germinate sunt Critical + feminizate DSC02006.jpg , un cross intre Afgani /Skunk No1.semintele veneau incluse cadou intr-o revista de profil si am zis ca daca tot sunt moca sa profit..nu?Cu siguranta si din ele voi scoate vateva clone sa teztez strainu in aprofunzime hehehehe....
Am sa continui sa fac apdeit la thread cu poze noi si evolutia plantelor.in urmatorul post am sa pun poze cu pamantul care il folosesc si fertilizantii...
Va urez o recolta bogata tuturor.pace
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
imi trag si eu un scaun aci sa ma uit la show! :lurk:

Bafta man! Arata bine "fetele". :wave:
 

sznake

jarhead
Super-tare frate! Dar tu cultivi pe terasa? Cum stai cu sconditiile de siguranta? Sau esti pe undeva prin Spania?.. :)
 

edster

Member
Super-tare frate! Dar tu cultivi pe terasa? Cum stai cu sconditiile de siguranta? Sau esti pe undeva prin Spania?.. :)
Da traiesc in spania si am o terasa destul de insorita....de asta si profit de ea la maxim.este insorita de la 8 dim pana la 6-7 seara.
 

sznake

jarhead
Pfoaaaiiii... sunt invidios :D!... Foarte tare! 10-11 ore de baie de soare... ar trebui sa iti alegi si o genetica tare de tot, ca sa poti sa te folosesti de soarele asta si sa scoti un bud neadevarat de bun. Ce-as vrea sa vad acolo la tine un Lavender, un Kush sau un Diesel ceva crescute in ghivece de 30 de litri si fertilizate organic...! :D
 

edster

Member
Bunn...sa continuam...am zis ca apdeitez threadu cu informatii si poze noi...
Zilele trecute am trecut pe la o cooperativa de agticultura sa cumpar pamant de flori...dupa ce am dat o turam am fost placut surprins sa gasesc pamant special pt plante. DSC02020.jpg interesant ca este un premix deja facut cu perilta,fertilizant natural,guano(fecale de liliac) alge marine si turba.
M-am pus pe treaba si mi-am mutat 3 plante care si-au aratat deja sexul,le-am pus in niste bidoane de 20l care erau cu ulei,le-am spalat bine si acum le folosesc pe post de ghiveci...ca doar suntem in vremuri de criza ce plm hehehehe... DSC02022.jpg
Pe timpul vegetaiei si infloriri le voi hrani cu fertilizanti bio de la biobizz o marca olandeza care i-am cumparat de la un growshop local. DSC02053.jpg
Acum sa vad cum se comporta in noile ghivece si asteplt sa isi arate sexul si celelate plante.Intre timp so ard chill la pipa Photo0402.jpg
Pace!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sper ca ai dat gauri in "ghivecele de criza"...

bafta... intamplator si eu ard ceva...
 

sznake

jarhead
Ce tare! :D pamant special! Cred ca ar fi suspicios daca mi-as comanda si eu din ala de pe net :D...


Iti dau un mic sfat, daca nu te superi, legat de ghivecele de criza.. vezi ca o sa se incinga plasticul ala la soare, mai ales la 10-11 ore de soare direct, si o sa le fie cald radacinilor si asta streseaza planta destul de mult.. solutia e sa acoperi bidoanele cu ceva hartie sau saci de canepa, sau ceva care sa nu fie de plastic si care sa mentina racoare la radacini..

Mai nou, in florarii se vand niste "acoperitori" din ceva fibre organice sau chiar din ceramica, pentru ghivecele de plastic ca sa nu se incinga la soare, dar n-am vazut decat pentru ghivece mici..

Spor in continuare!
 

edster

Member
Iti dau un mic sfat, daca nu te superi, legat de ghivecele de criza..

sa stii ca azi am pus mana special pt a vedea daca sa incins pamantu si era destul de incins plasticu ala.tre sa gasesc o solutie pt asta,ma gandeam la niste folie de aluminiu...respinge razele solare si mentine rece...numa ca "bagabontii" mai dau zone in elicopter si o sa para cam dubios aluminiu ala de sus...cred ca am sa optez pt sacii de canepa..daca gasesc.merci de sfat bro.paix!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
aluminiul nu cred ca ar fi bun deoarece transforma lumina in caldura... ti-ar trebui ceva deloc lucios, poros... sacii de canepa ar fi buni... eventual umpluti intre ghivece si sac cu ceva care sa izoleze... de o grosime mica, cativa centimetri.

bafta cu ele.. :wave:
 

edster

Member
Se pare ca ma confrunt cu niste probleme la plante.Azi dimineata cand m-am dus sa vad cum sta treaba aveau toate frunzele lasate,m-am gandit ca aseara nu le-am udat si ca azi s-au pus asa din cauza asta...le-am pus la umbra,le-am lasat putin si le-am udat bine,inclusiv frunzele care le-am pulverizat cu apa.dar se pare ca mai rau am facut,overfert nu are cum pt ca nu le-am pus deloc fertilizant.
Acum nu stiu care ar fi problema in realitate si nici nu stiu cum so remediez,daca se mai poate face ceva.Voi pune cateva poze sa vedeti si voi despre ce e vb.pace!!
DSC02059.jpg
DSC02058.jpg
DSC02061.jpg
DSC02055.jpg
 

sznake

jarhead
Fuck!... Dar cat de des le uzi? Poate sa fie si udat excesiv.

Un pic mai multe detalii pls. Ma doare si pe mine inima cand le vad asa.

Seara erau ok si dimineata le-ai gasit asa? Pamantul era uscat in seara de dinainte?

Overfert poate sa fie si de la pamant nu neaparat sa pui tu fert. Pamantul poate sa fie prea tare pentru ele in faza asta, mai ales daca e cu guano. In primele 3-4 saptamani de viata plantele tre sa fie intr-un pamant light, dupa aia le trasplantezi in pamant cu guano. Depinde si de soi insa. Unele soiuri sunt mai sensibile la pamant strong si poa sa faca overfert de la pamant, altele nu.


Plantele inca sunt ok, adica sunt in viata. Nu-s moarte inca. Daca aflam care e problema, se remediaza, clar.

Zi-mi cum le uzi mai intai..

Asa, fara mai multe info, suspiciunea mea este una: insuficienta absorbtie de apa din 2 posibile motive:


(1) Udat insuficient de des --> plantele stau mult in soare direct, se incalzeste ghiveciul si se consuma repede apa din ghiveci

(2) Udat excesiv --> radacini putrezite, incapacitate de absorbtie a apei. Incalzirea ghivecelor de plastic faciliteaza si mai mult putrefactia radacinilor intr-un sol neoxigenat.

In ambele cazuri, petele de pe frunzele plantei din pozele 2 si 4 par sa fie simptome de lipsa a unui nutrient pe fondul incapacitatii de absorbtie a apei din sol (sau a lipsei apei din sol). Nu pare sa fie overfert, la overfert arata altfel petele, plus ca apar pe marginile frunzelor, nu in interiorul frunzei.

Iar, daca zici ca plantele nu si-au revenit dupa ce le-ai udat, inclin sa cred ca problema e varianta 2: udat excesiv, radacini putrezite, apa nu ajunge unde trebuie sa ajunga in planta, pe acest fond apare si o insuficienta de nutrienti la una din plante.



2 sugestii pe fondul suspiciunilor mele:

(1) Cand uzi, intotdeauna(!)(f. important!) verifica mai intai cu degetul solul la o adancime de 3 cm. Daca e inca umed, nu uda!

(2) E destul de important sa te asiguri ca nu se incalzesc ghivecele alea de plastic in soare. Ia niste ghivece de ceramica eventual, alea se incalzesc mai putin si fiind poroase se oxigeneaza si solul un pic. Indiferent de ce fel de ghiveci iei, acopera-l cu ceva ca sa fie umbrit solul. De asemenea, bilutele de ceramica puse pe suprafata solului asigura 2 lucruri: umbrirea suprafetei solului si mentinerea umiditatii in sol mai mult timp (in cazul in care problema e ca nu uzi destul de des).

Inca o chestie: judecand dupa marimea plantelor si marimea ghivecelor sunt sigur ca daca scoti plantele din ghiveci o sa vezi radacinile incolacite pe fundul ghiveciului, deci cam ar fi vremea sa le transplantezi in ghivece mai mari.
 
Last edited by a moderator:

VanVulpen

Well-known member
Veteran
O adevarata fantana de cunoastere sznake si io banuiam ca s-ar putea sa fi fost udate excesiv si radacinile sa fie afectate, nu e sfarsitul lumii, cand mi s-a intamplat le-am transplantat in vase mai mari cu sol uscat si si-au revenit destul de repede; mult noroc cu grow-ul, edster!
 

sznake

jarhead
Hihi :D ms vanvulpen :D

Am mai uitat o chestie edster, desi sper ca n-ar fi nevoie sa te intreb asta.. Ghivece alea au gauri de scurgere?

Unu la mana, chiar daca in mod normal din fabricatie ar trebui sa aiba 2-3 gauri, unele nu au deloc, si trebuie sa le dai tu.

Doi la mana, chiar daca au 2-3 gauri din fab, pentru canepa este nevoie de un drenaj mai bun al solului si e bine sa mai dai niste gauri extra. Eu asigur cel putin 6 gauri pe fundul fiecarui ghiveci.

Trei la mana, am o suspiciune legata de solul ala special pt canepa. S-ar putea sa fie compost brut, caz in care trebuie amestecat cu niste turba (bruna preferabil) si niste agenti de oxigenare si drenaj (recomand nisip + bile de ceramica pentru ca sunt usoare si pline de aer, spre deosebire de pietris..). Compostul brut este lipicios si nu se dreneaza bine.


In fine, ti-am schitat si un desen care sumarizeaza tot!
Hai man, ca am sperante in tine, vreau sa vad ceva frumos pe terasa aia pana in toamna! :joint: Arata-ne ce pot creste romanii nostri! :D Sa-i facem pe Cehi invidiosi....! :laughing:

Pace!

 

biju

New member
salutare tuturor
eu as incerca sa le salvez cu apa oxigenata,3 % concentratie, gasesti la farmacie
in contact cu solul se decompune eliminand oxigen, radacinile iubesc oxigenul
curatza solul de paraziti si transforma radacinile moarte in ingrasamnat
incearca macar la una dintre plante sa vezi ce efect are
bafta in continuare
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
imi pare rau dar nu pot sa nu observ si apreciez priceperea lui sznake in manevrarea paint-ului..

cum merge treaba man? sper sa isi revina plantele.
 

edster

Member
Salut din nou.Multumesc sznake pt informatii si sfaturi...un 10 din partea mea pt desen,foarte folositor si pt mine si pt cei cu mai putina experienta ca mine.eu acum sunt plecat in deplasare deci nu pot sa pun poze noi cu evolutia bolnavioarelor dar mi sa spus ca si-au revenit...Eu inainte de a pleca le-am rupt frunzele arse si au ramas doar cu varful de crestere...
Dupa o evaluare indelungata a situatiei am ajuns la concluzia ca plantele mele au suferit arsuri la radacini...cum am ajuns la concluzia asta?pai foarte simplu...eu cu 2 seri inainte de a se pune asa le-am udat seara imediat dupa ce am venit,pamantul era inca incins iar in contact cu apa s-a facut supa de radacini de aici si arsurile in mijlocul frunzelor.
Referitor la prezumtiile lui sznake...in cazul pamantului si drenajului apei am sa va spun ca aceste plante au pamant biologic fara ingrasaminte guano si alti fertilizanti ci doar putina perlita pt aerarea pamantului.cat despre gauri ...aveau destule + ca le-am mai facut io cateva.motivul pt care le-am lasat in acele ghivece mici ...a fost ca io vroiam sa le identific sexul inainte si dupa aceea sa le fac transplantul pt a nu transplanta si masculii ca nu avea rost munca suplimentara gratis hehehe.
Cand revin din deplasare voi pune niste poze noi...pana atunci fly high.pace
 

sznake

jarhead
..au pamant biologic fara ingrasaminte guano si alti fertilizanti ci doar putina perlita pt aerarea pamantului..
:) Pai guano e biologic 100%. De guano ai spus tu in primele posturi ca era inclus in pamantul special pt canepa.
edster said:
..dupa ce am dat o turam am fost placut surprins sa gasesc pamant special pt plante.Attachment 10815interesant ca este un premix deja facut cu perilta,fertilizant natural,guano(fecale de liliac) alge marine si turba.
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Ok man, nu vreau s-o fac pe desteptu dar cum ai putea sa identifici sexu la plantele tale prin vase mici aka rootbounding? La fotoperioada pe care o ai acuma in Spania sansele de a confirma inainte de solstitiu ar trebui sa fie destul de reduse nu-i asa? Corecteaza-ma daca gresesc caci sunt foarte interesat cum mi-as putea termina sativele outdoor la 46N, please!
 

edster

Member
@sznake-cel de la plantele astea mici era pamant normal de la florarie...my bad daca m-am facut inteles gresit.
@vanvulpen- nici io nu vreau so fac pe desteptul dar cred ca si tu ai auzit de pre-sexing.la toate grow-urile am facut asa si nu am avut niciun mascul printr-e cele selectate.
pace
 
Status
Not open for further replies.
Top