What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Firele nu ar trebui sa fie nici macar caldute daca sunt invelite cum trebuie. Cel putin la mine toate raman reci.

Poate fi de la tensiune slaba sau de la cabluri.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ideea e ca nu are voie sa se intample, firele sunt subtiri dar nu atat de subtiri cat sa se incinga.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
A doua runda "FAIL" . Am mai pus un rand de seminte, 3 seminte super cheese de la trikoma!
Si iar asteptam!
Dati mi o idee din ce sa fac un filtru de carbon! il vreau custom!
:bongsmi:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Nu vreau sa il cumpăr că vin cu dimensiuni standard, și vreau să îl fac după locul de care dispun, că nu vreau să îl bag in box că îmi i-a din înălțime și vreau să îl pun pe dinafară, cu toate că va circula aerul mai greu invers, că e mai ușor să tragi din filtru decât sa sufli prin el! Logic nu?
Dar ma încăpățânez și tot îl fac eu cumva! Trebuie să iasă ! Și vreau sa îl fac cu strat de piatră ponce nisip și cărbune activ!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Totusi, plasticul din mufe si izolatia cablurilor nu intretin arderea.
Eu cand mufez ceva ma asigur ca inteleg cum merge mufa aia si imping cu toata forta. Apoi ascult daca se aud flame. Mai bine sa fii putin paranoic decat sa risti.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Sunt de aceeasi parere!
De asta scot un ban in plus, pentru siguranta si liniste. Pe fiecare priza folosesc o siguranta pentru fluctuatii de tensiune, furtuna etc. Au un led verde care indica functionarea optima si unu rosu care nu ar trebui sa se aprinda niciodata (cand se incalzeste priza sau instalatia se duce pe rosu dar dupa 6kW pe priza testat). Nu costa mult si pot preveni situatii neplacute pentru ca in final taie curentul inainte sa sara siguranta din panou. Cost 20€ bucata.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu am panou electric cu protectie si monitorizare pt grow legat direct in panoul principal. Prelungitoare evit sa folosesc, chiar si cele de firma au fire mult mai subtiri decat inainte.
Totusi cum ajungi la 6 kw pe o priza? Nu iti merg sigurantele din panou? Siguranta de la prize ar trebui sa sara cu mult inainte de 5 kW, si majoritatea prelungitoarelor sau prizelor tin mai putin de atat. E o problema acolo!
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top