What's new

Νομιμοποίηση Κάνναβης & Κοινωνικές Συνέπειες

εγώ πάντως, λόγω πολλών υποχρεώσεων και οικογενειακών θεμάτων, διανύω την 5η μέρα χωρίς φούντα και βλέπω ότι με έχει βοηθήσει.Βέβαια, είμαι εδώ και χρόνια καθημερινός χρήστης με την ρουτίνα του μεσημεριανού και των βραδυνών,ας πούμε γύρω στα 0,3-0,5 /ημέρα και λογικό είναι αυτή η αλλαγή να μου έχει δώσει τα ανάλογα γκάζια για να προλάβω
προθεσμίες και υποχρεώσεις.Επιπλέον, επειδή εχω κόψει και το τσιγάρο κανά χρόνο τώρα,μπορώ και ανεβοκατεβαίνω και τις γαμημένες τις σκάλες καμιά 50ρια φορές την ημέρα χωρίς να σκούζω.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η γάτα το ψαροκόκαλλο θα το φάει πάντα από την σωστή μεριά αλλιώς θα της κάτσει,πρέπει να ακολουθούμε λογικές οδούς για να φτάνουμε σε επιθυμητά αποτελέσματα.
Πιστεύω ότι πρέπει να αποποινικοποιηθεί ή νομιμοποιηθεί η κάνναβη και άλλα ναρκωτικά αλλά έχω την εντύπωση ότι η Ελληνική κοινωνία με τις τόσες παθογένειες [παλιές και νέες] θα έχει σοβαρά θέματα , μην ξεχνάτε ότι στην Ελλάδα,χώρα μέλος της Ε.Ε. υπάρχει ναζιστικό κόμμα με 6-10% ποσοστό ,δηλαδή υπάρχουν πολλοί απαίδευτοι,ηλίθιοι, επικίνδυνοι κ.ο.κ. και γενικά υπάρχει έλλημα παιδείας το οποίο αντανακλάται σε όλες τις κοινωνικοπολιτικοοικονομικές δραστηριότητες μας. Θέλω να πω ότι θα πρέπει να υπάρχει και ένα σχέδιο ούτως ή άλλως....
Πάντως, σαν πρώην καπνιστής, δεν θα με χάλαγε καθόλου να σφίξουν τους κόλους λίγο με το κολοτσιγάρο στα μπαρ και στα μαγαζιά,γαμώ το καρκίνο τους.
Αυτά!
 
Αδερφε μπαζ, δεν προσπαθω να πεισω κανεναν, διεκδικω κατι που δικαιωματικα μου ανηκει, αυτοδιαχειρηση :). ΕΓΩ και μονο ΕΓΩ, επιλεγω για μενα (ελευθερια).

Επετρεψε μου να διαφωνησω με τη βασικη αρχη του ΟΚΑΝΑ :)
Τις πορτες τις ελεγχουμε εμεις. Οταν το χανουμε βεβαια, πεφτουμε σε σκατα, γιατι αφηνουμε εξωτερικους παραγοντες να μας επηρεασουν βαθεια. Αν δεχτω οτι δεν μπορω να κλεισω τις πορτες μου ειναι σαν να δεχομαι οτι ειμαι αδυναμος (κακη φαση).

Τον συνανθρωπο μου δεν θα τον σκεφτω απαγορευοντας του οτι ειναι "κακο" (στην τελικη τι ειναι κακο και τι καλο), αλλα βοηθωντας τον να βρει ενα νοημα στη ζωη του. (κατι που κανει ο ΟΚΑΝΑ, ξερω και προσωπικα ατομα που εχουν βοηθηθει).

Απο αυτο που εχω προλαβει να φιλοσοφησω τα λιγα χρονια που ζω, καταλαβα* οτι αυτο που αποκωδικοποιουμε σαν ζωη (με οτι περιεχει), αρχιζει και τελειωνει στο μυαλο

Παραθετω και ιστοριουλα απο λατινο σαμανο (απο την ταινια Apocalypto :p ) σε ελευθερη μεταφραση(οπως το θυμαμαι :p )

Καποτε ο ανθρωπος εκατσε μονος του, και ηταν λυπημενος.
Τοτε ολα τα ζωα τον πλησιασαν και του ειπαν:
-"Δεν θελουμε να σε βλεπουμε λυπημενο, ζητησε μας οτι θες και θα στο δωσουμε".
Ο ανθρωπος ειπε:
-"Θελω να εχω δυνατη οραση", και ο αετος του εδωσε την οραση του
-"Θελω να ειμαι δυνατος", και ο ιαγουαρoς του εδωσε τη δυναμη του
-"Θελω να μαθω τα μυστικα της γης", και το ερπετο του τα εδειξε,
και εγινε αυτο με ολα τα ζωα.
Οταν ο ανθρωπος πηρε οσα δωρα μπορουσε να παρει απο τα ζωα, εφυγε.
Και η κουκουβαγια ειπε στα αλλα ζωα:
-"Τωρα ο ανθρωπος ξερει πολλα και μπορει να κανει πολλα, αιγιαυτο φοβαμαι.
Και λεει το ελαφι:
"Γιατι? Τωρα ο ανθρωπος εχει οτι χρειαζεται, και η λυπη του θα φυγει"
Και η κουκουβαγια απαντησε:
_"Οχι, ειδα ενα κενο στον ανθρωπο, βαθυ σαν την πεινα που δεν προκειται ποτε να ικανοποιησει. Αυτο ειναι που τον κανει λυπημενο και απληστο.
 
και εκεί ακριβώς έγκυτε και το πρόβλημα των ναρκωτικών φίλε φρόγκ...τα έχουμε όλα και θέλουμε κι άλλα. καταναλοτισμός. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ξεφτίλα από το να ακούς λόγους και κατεβατά και θεωριες για τον σημερινό καταναλοτισμό από ανθρώπους που στρίβουν το ένα μετά το άλλο, αυτό . ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ.
 

bazz

Member
ορφεα δεν ειπε κανενας οτι φτεη η κανναβι....

αλλα για να σε βοηθησω λιγο να κατανοησης, θα ανεβασω μερικες προτασεις απο ενα λεξικο που εχω:

Τι είναι εξάρτηση;

Εξάρτηση είναι η έντονη και συνεχής ανάγκη του ατόμου για χρήση μιας ουσίας. Το άτομο όχι μόνο δεν μπορεί να σταματήσει τη χρήση, αλλά χρειάζεται ολοένα και περισσότερο να την αυξάνει για να έχει τα ίδια αποτελέσματα.

Υπάρχουν δύο είδη εξάρτησης, η σωματική και η ψυχική.

- Στην ψυχική εξάρτηση το άτομο οργανώνει όλη του τη ζωή γύρω από την ουσία, η οποία γίνεται αυτοσκοπός. Δεν μπορεί να φανταστεί τη ζωή του χωρίς την ουσία, γιατί μόνο με αυτή νοιώθει ότι μπορεί να τα βγάλει πέρα.

Όλες οι εξαρτησιογόνες ουσίες προκαλούν ψυχική εξάρτηση, ενώ σωματική εξάρτηση προκαλούν κάποιες από αυτές.


Κοινά χαρακτηριστικά σε όλες τις μορφές εξάρτησης είναι η απώλεια ελέγχου και το ότι το άτομο έχει απόλυτη ανάγκη την ουσία/ συνήθεια/ σχέση προκειμένου να απωθήσει τα δυσάρεστα συναισθήματα και την έντονη ψυχική πίεση.

Οι ουσίες που προκαλούν τις εξαρτήσεις είναι γνωστά ως «ναρκωτικά». Για την ακρίβεια, «ναρκωτικά» ή εξαρτησιογόνες ουσίες είναι κάθε ουσία (φυσική ή τεχνητή) που επιδρά στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα (ΚΝΣ) του ανθρώπου και τη χρησιμοποιεί για να αλλάξει τη διάθεσή του.

Οι εξαρτησιογόνες ουσίες διακρίνονται σε νόμιμες (καπνός, οινοπνευματώδη ποτά) και παράνομες (χασίς, κοκαΐνη, ηρωίνη, LSD, αμφεταμίνες κ.α.). Η διάκριση αυτή υπαγορεύεται από την υπάρχουσα νομοθεσία, αλλά στην πραγματικότητα και οι δύο αυτές κατηγορίες προκαλούν εξάρτηση.
 

bazz

Member
Συμφωνω με τοn αγιο.

ειχα γραψη ενα κατεβατο με προσοπικες εμπιριες. να μην το ανεβασω, μπορει να προσβαλω, αθελα μου, μερικους και δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου. οποτε αστο καλυτερα.

το μονο που εχω να πω ειναι

Balance Is the Key to Life!!! :tiphat:
 

panas1

Member
ιατρικά πάντως η "ψυχολογική" εξάρτηση που λες δε θεωρείτε εξάρτηση
 
και εκεί ακριβώς έγκυτε και το πρόβλημα των ναρκωτικών φίλε φρόγκ...τα έχουμε όλα και θέλουμε κι άλλα. καταναλοτισμός. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ξεφτίλα από το να ακούς λόγους και κατεβατά και θεωριες για τον σημερινό καταναλοτισμό από ανθρώπους που στρίβουν το ένα μετά το άλλο, αυτό . ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ.

Δεν μονο στα ναρκωτικα αγιε. Κατ' εμε ειναι λαθος οπτικη των πραγματων, που εφαρμοζεται γενικοτερα. Να ψαχνεις να γεμισεις το κενο με υλη και οχι με γνωση (του εαυτου σου και κατα συνεπεια της αληθειας). H υλη ειναι εργαλειο, οταν γινεται αυτοσκοπος χαλαει η φαση.



Συμφωνω με τοn αγιο.


το μονο που εχω να πω ειναι

Balance Is the Key to Life!!!
tiphat.gif

Αυτο ακριβως :)
 

orfeas

Active member
Veteran
ορφεα δεν ειπε κανενας οτι φτεη η κανναβι....

αλλα για να σε βοηθησω λιγο να κατανοησης, θα ανεβασω μερικες προτασεις απο ενα λεξικο που εχω:

Τι είναι εξάρτηση;

Εξάρτηση είναι η έντονη και συνεχής ανάγκη του ατόμου για χρήση μιας ουσίας. Το άτομο όχι μόνο δεν μπορεί να σταματήσει τη χρήση, αλλά χρειάζεται ολοένα και περισσότερο να την αυξάνει για να έχει τα ίδια αποτελέσματα.

Υπάρχουν δύο είδη εξάρτησης, η σωματική και η ψυχική.

- Στην ψυχική εξάρτηση το άτομο οργανώνει όλη του τη ζωή γύρω από την ουσία, η οποία γίνεται αυτοσκοπός. Δεν μπορεί να φανταστεί τη ζωή του χωρίς την ουσία, γιατί μόνο με αυτή νοιώθει ότι μπορεί να τα βγάλει πέρα.

Όλες οι εξαρτησιογόνες ουσίες προκαλούν ψυχική εξάρτηση, ενώ σωματική εξάρτηση προκαλούν κάποιες από αυτές.


Κοινά χαρακτηριστικά σε όλες τις μορφές εξάρτησης είναι η απώλεια ελέγχου και το ότι το άτομο έχει απόλυτη ανάγκη την ουσία/ συνήθεια/ σχέση προκειμένου να απωθήσει τα δυσάρεστα συναισθήματα και την έντονη ψυχική πίεση.

Οι ουσίες που προκαλούν τις εξαρτήσεις είναι γνωστά ως «ναρκωτικά». Για την ακρίβεια, «ναρκωτικά» ή εξαρτησιογόνες ουσίες είναι κάθε ουσία (φυσική ή τεχνητή) που επιδρά στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα (ΚΝΣ) του ανθρώπου και τη χρησιμοποιεί για να αλλάξει τη διάθεσή του.

Οι εξαρτησιογόνες ουσίες διακρίνονται σε νόμιμες (καπνός, οινοπνευματώδη ποτά) και παράνομες (χασίς, κοκαΐνη, ηρωίνη, LSD, αμφεταμίνες κ.α.). Η διάκριση αυτή υπαγορεύεται από την υπάρχουσα νομοθεσία, αλλά στην πραγματικότητα και οι δύο αυτές κατηγορίες προκαλούν εξάρτηση.

Έλα παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφα μου!

Αυτά που εσύ τώρα ανασύρεις από το λεξικό για να με διαφωτίσεις (τρομάρα μου!) τα "σπούδασα" στο Ντορέ και στη Σελήνη ( ο νοών νοείτω!) το περασμένο αιώνα :biggrin: και έχω μια αρκετά σαφή εικόνα για τις ουσίες και την εξάρτηση τους.

Θα σου πρότεινα δε να διαβάσεις του Steve Pinker το "How the mind works", αλλά πιθανόν να σου είναι λίγο "βαρύ" ή ακόμα και να πεις ψιλά γράμματα :tiphat:
 

ganja3

Member
έχω καπνίσει λιβάδια ... αυτήν την έκφραση την είχα ακούσει μικρός .. μετά από 37 χρόνια κάπνισμα , νομίζω μπορώ να την πώ και εγώ τώρα ..η παρέα μου χαριτολογώντας με φωνάζουν χασικλίξ ,,

χαίρομαι που βλέπω νέους σαν τον φρόγκ να το έπιασε το νόημα τόσο νωρίς ,, ίσως σου είναι και έμφυτο καμιά φορά και δεν χρειάζεται να διαβάσεις και πολύ για να το βρεις .

είμαι εξαρτημένος όταν έχω , όταν δεν έχω ψάχνω για να βρω , καμιά φορά΄το αφήνω έτσι σαν δίαιτα .
δεν έχω βάλει ούτε χάπι , ούτε σουροπάκι , στο σώμα μου , δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τίποτα άλλο ,,,, κάποτε θα ήθελα να δοκιμάσω μανιτάρια αν βολέψει ....

δεν πίνω ούτε καφέ , δεν βλέπω τηλεόραση , δεν έχω ούτε ιντερνετ στο σπίτι .. δεν πίνω αλκοόλ παρά μόνο λίγο με παρέα ,, δεν τρώω χιλιάδες άλλα εξαρτησιογόνα που τα βρίσκεις στο σούπερ μάρκετ .

ξεκινάω από το πρωί στις 7 με ένα τσιγάρο την δουλειά μου , όλοι οι συνεργάτες μου σχεδόν το ξέρουν , αποδίδει το μυαλό μου στις 20απλάσιες στροφές από τους υπόλοιπους . μιά ιδέα που θα μου έρθει , θα γλιτώσει μεροκάματα ,,... μερικές έχουν κυκλοφορήσει και παγκόσμια ( στον χώρο μου ) ,,..

κάνω αυτό που γουστάρω χωρίς να ενοχλώ κανέναν ,,, αυτό δεν θα έπρεπε να κάνουμε όλοι ????
 

weedolada

Member
Δικιο εχεις μωρε ganja....

Μηπως θα ηταν πιο συνετο να εκπαιδευτει ο <<χρηστης>>, εμεις δηλαδη, να διαχειριζεται την χρηση με συνεση και οχι με καταχρηση.
Ο εξαρτημενος χρηστης κανναβης δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τον <<ομονιακο>> πρεζακια μεχρι και τον τζογαδορο στο καζινο του Μονακο.
όλη η πρόταση φίλε bazz είναι λάθος από την αρχή μέχρι το τέλος..έχεις μπλέξει λίγο την π@@@ με την βούρτσα όπως λέει και ο ορφεας..(εντάξει αυτός μίλησε για λούτσο)..;ένα θα πω ποιος καθορίζει την κατάχρηση και από ποιο σημείο και μετά είναι κατάχρηση?
 

panas1

Member
κάνω αυτό που γουστάρω χωρίς να ενοχλώ κανέναν ,,, αυτό δεν θα έπρεπε να κάνουμε όλοι ????

αυτό

και να δεις μετά πως έτσι μαγικά κι ωραία θα γίνονται πράγματα που όλοι θα τα γουστάρουν αφου έτσι θα μπορεί ο καθένας να αναδεικνύει τις δικές του ποιότητες και χαρίσματα και οχι να προσποιείται κ να υποκρίνεται απλώς για να επιβιώσει άλλη μια μέρα..
θα ζούμε.. δε θα επιβιώνουμε :)

μπαζ.. το πες σε μια πρόταση μια χαρά..
"Balance is the key..." αλλα το μπερδεύεις μετά εκει με την κατάχρηση/χρήση.. γιατι θες να σου ορίσει κάποιος τρίτος τα δικά σου όρια? πως είναι δυνατόν δυο διαφορετικοί άνθρωποι/οργανισμοί να έχουν τα ίδια?
μη μου πεις για μέσο όρο κτλ.. δεν είμαστε ενας 'μέσος όρος' δεν είμαστε στατιστικά και νούμερα
δε θέλω να ναι η πλειοψηφία ή ο μέσος όρος ευτυχισμένοι κ ικανοποιημένοι.. θέλω όλοι..

Υπάρχουν συστήματα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε γι αυτό..
ψάξε για το
"A Consensus Handbook: Cooperative decisionmaking
for activists, coops and communities"
by Seeds for Change

ή για πιο γρήγορα κ περιληπτικά wiki -> Consensus_decision-making
 

panas1

Member
πόση αλήθεια..

(Στο τέλος θα πιστέψω πως για όλα φταίω εγώ..)
 

Fruzzle

Member
Ενω εν μερι ο Bazz εχει δικιο για την αποποινικοποιηση πως αν ειναι ευρεως αποδεκτο και αποκτισημο απο τον καθενα θα υπαρξουν πολλα κρουσματα που ισως πλειξουν την λειτουργικοτητα της "Κοινωνιας" οπως την αντιλαμβανομαι σαν συνολο, ο καθε ανθρωπος ειναι υπευθηνος για τον εαυτο και τις πραξεις του. Οσο ποιο ορημος ψυχολογικα ειναι καποιος, τοσο ποιο δυσκολο ειναι να φτασει στην εξαθλιωση απο μια ουσια. Ακομη και η πρεζα που λες μπορει καποιος να την κουμανταρει πολυ ευκολα αν η απλιστεια, που οδηγει στην καταχρηση, δεν ηταν εμφυτη στον καθε ανθρωπο.
Η φουντιτσα δε, ακομη και να εισαι "ψυχολογικα εξαρτημενος", δεν αποτελει κινδυνο για κανεναν παρα τον εαυτο σου, σε περιπτωση που ξεπερασεις τα ορια και δεν εχεις ορεξη για ζωη, δραση και ευχαριστηση (και το αντιλαμβανεσε αλλα δεν εισαι ικανος να το αλλαξεις.) (Αν ΠΧ σου αρεσει να πινεις ολη μερα αλλα ταυτοχρονα να εισαι αυτοπαραγωγικος, ακομη και να κανεις βολτες και να μαθενεις καινουργια πραγματα, ζεις πολυ περισσοτερο απο αρκετους ανθρωπους.)

Το συμπερασμα ειναι πως δεν θα επρεπε κανεις να επιτρεψει σε ορισμενους να εχουν την ικανοτητα να απαγορευσουν οτιδηποτε αφορα τον εαυτο του γιατι αυτο κατα την γνωμη μου καταπατα τα ανθρωπινα δικαιωματα περι προσωπικης ελευθεριας, απο την στιγμη που αυτο που κανει δεν επιρρεαζει τον διπλανο του.
Το να σε δει ο αλλος να κανεις οτιδηποτε και να δοκιμασει και αυτος επισης ειναι προσωπικη αποφαση, επομενως βουλιση και οχι επιρροη.

Και στην τελικη 3 τρελογεροι την απαγορευσαν για να εντηνουν τον ρατσισμο προς τους μεξικανους και ταυτοχρονα να ικανοποιησουν συμφεροντα.. Απο που και ως που ο aslinger ο οποιος παραδεχτηκε οτι το εκανε για αυτο τον λογο λιγο καιρο πρην πεθανει θα μου πει να μην την πινω?
Ενα πολυ ωραιο αρθρο για να διαβασετε οσοι δεν εχετε ασχοληθει ειναι αυτο
http://www.********.com/forums/cann...history-cannabis-prohibition-1937-1962-a.html
 

panas1

Member
ημουν και εγω καποτε σαν και εσενα ...

δεν θελω να μπω σε περισοτερη αναλυση των πραγματων γιατι δεν εισαι ετοιμος να ακουσεις η πολυ απλα εκπεμπουμε σε αλλες συχνοτητες......ας συνεχισουμε λοιπον να κανουμε την πλακα μας!!! :smokeit:


σαν ποιον?

πάντως το οτι δε συμφωνεί κάποιος με τις απόψεις μας δε σημαίνει οτι δεν είναι "έτοιμος να ακούσει"

τα άλλα με τα λέβελ δε τα καταλαβαίνω..
έχω πάρει κανονάκι για τη μπόνους πίστα
 

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
δε λέω, ωραίο το μουαμπετι που ξεκινήσατε ορέ παιδιά, στο λάθος νήμα όμως :D
 

antartist

Member
Όντως πολύ ωραία η συζήτηση!!!

Υπάρχει η δυνατότητα να ανοίξει νέο thread με αντίστοιχο τίτλο στο ''καφενείο'' και να μεταφερθούν εκεί τα posts από εδώ για να μπορέσουμε να τοποθετηθούμε και όποιοι άλλοι θέλουμε;
Θα είχε ενδιαφέρον και νομίζω πως λείπει...

Προκαταβολικά ευχαριστώ.
 

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
Και βεβαια υπαρχει φιλε, δωσε ενα χερακι, πεσε εναν τιτλο κι εγινε :)
 

Latest posts

Latest posts

Top