What's new

Nevilles haze(Mr.nice)+Panama(ACE)

Nevilles haze(Mr.nice)+Panama(ACE)

  • inside

    Votes: 6 60.0%
  • outside

    Votes: 4 40.0%

  • Total voters
    10
  • Poll closed .

delicorganic

Well-known member
Δεν άντεξα στον πειρασμό,το σκέφτομαι χρόνια τώρα και έφτασε η ώρα να το τολμήσω..
Tο μόνο σίγουρο είναι πως ο δρόμος θα είναι μακρύς ελπίζω όχι ατελείωτος..
Μου έχουν μπεί μπρίζες για indoor,αλλά πέρα απ΄το ότι είναι αρκετά αργά(θα με πιάσει σίγουρα καλοκαίρι),δεν έχω και καμιά εμπειρία με το μέσα, ούτε και εξοπλισμό,οπότε σκέφτομαι και την υπομονή κάνα 2-3 μήνες για έξω.:plant grow:
θα ήθελα εδώ και την συμβουλή των παλαιοτέρων..
Σκοπός μου δεν είναι να πάρω ποσότητα κάνναβης απο αυτά τα σπόρια,αλλά να ψάξω για αυτόν τον φαινότυπο που έχει κάνει πολύ κόσμο να παραμιλάει.
Ασφαλώς και δεν έχω πολλές ελπίδες για έναν τέτοιο δολοφονικό keeper καθώς το νούμερο των φυτών είναι εξαιρετικά μικρό σε σχέση με αυτό που θα έπρεπε να είναι,η τύχη τελευταία μου χαμογελάει συχνά όμως,οπότε θα το δείξει και ο καιρός.
υ.γ.-τα σπόρια έφτασαν σε 1 ημέρα και με όμορφα δωράκια..άψογοι..

https://www.youtube.com/watch?v=_hLwOFxW_gI
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Νάτα μας! :) Έτσι, not for the faint-hearted!
Είπες ότι παίζει θερμοκήπιο, ε;

:tiphat:Ορφεύς
 

delicorganic

Well-known member
Θερμοκήπιο δεν παίζει δυστυχώς,δεν σου κρυβω πως έχω μπερδευτεί με το που θα βασανιστώ λιγότερο με τις 16+ εβδομάδες..
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Το θερμοκήπιο το ανέφερα γιατί υπάρχει και το περίφημο light deprivation για τα τελειώματα, απλά είναι μανούρα, φαντάζομαι, αφού θα πρέπει να είσαι καθημερινά απίκου, αφού δε παίζει κανένας αυτοματισμός(υποθέτω)...
Καλύτερα έξω, αν με ρωτάς...
 

tjo

life gardener
Veteran
παίζει ενα μικρό θερμοκήπιο ενός καλού φίλου ορφέα και το΄χω στο μυαλό μου και αυτό,αλλά δεν σου κρυβω πως έχω μπερδευτεί με το που θα βασανιστώ λιγότερο με τις 16+ εβδομάδες..

το νεβιλ που ειχα δοκιμασει δε μου ειχε αρεσει σε σχεση με το
μεξικαν χειζ...ασε που καλα τα λες..αν ειναι να βασανιστεις αστο ρε συ και βαλε κανενα πιο γρηγορο χειζ!
..πολλες οι εβδομαδες,πολυ το παιδεμα και φυσικα.. το ρισκο απ ολες
τις αποψεις.
 

ironagxos

Member
εγω παλι εχω δοκιμασει 2 φαινοτυπους nevilles haze και τα ετοιμαζω για παραγγελεια....
 

bathory

Member
μου εδωσαν δωρακι ενα neville τα παιδια απο το γνωστο site αλλα δεν εσκασε ρε γαμωτο!!!!τα υπολοιπα ομος εσκασαν ολα!!!!
 

delicorganic

Well-known member
εγω παλι εχω δοκιμασει 2 φαινοτυπους nevilles haze και τα ετοιμαζω για παραγγελεια....
απο mr nice τα nevilles?πως σου φανηκαν τα φυτα?τελειωσανε ποτε?
 

delicorganic

Well-known member
μου εδωσαν δωρακι ενα neville τα παιδια απο το γνωστο site αλλα δεν εσκασε ρε γαμωτο!!!!τα υπολοιπα ομος εσκασαν ολα!!!!
τι εσκασες ρε bathory,πες μας,η μαλλον μην μας πεις κανε ενα ημερολογιο να δουμε τπτ καινουργιο..:)
 

bathory

Member
τα καινουρια απο απριλη,εγω εξω παιζω μονο.για τα περσινα μιλαω!
 

orfeas

Active member
Veteran
μου εδωσαν δωρακι ενα neville τα παιδια απο το γνωστο site αλλα δεν εσκασε ρε γαμωτο!!!!τα υπολοιπα ομος εσκασαν ολα!!!!

Το έχω ξαναπεί και είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι το ΝΗ του μελαγχολία καμία σχέση δεν έχει με το ΝΗ του παπουτσή :laughing:

:tiphat:Ορφεύς
 

makedon

Member
Veteran
καλη αρχη deli!

ενα που εβαλα κ εγω απο τα μελαγχολικα νεβιλ ηταν τζαστ οκ

ενα αλλο που ψωνεισα εδω στα ξενα ειχε ενα καλουτσικο χαι αλλα εβγαζε λιγο πονοκεφαλο

απ την αλλη θα σου λεγα οτι δυο λεμονια που εβαλα κ ενα που ψωνιζω απο εδω ειναι κλασης ανωτερα...παιζει βεβαια κ αυτο που λες να πετυχεις το κανονι,οποτε καλη τυχη φιλος

:tiphat:
 

delicorganic

Well-known member
καλη αρχη deli!

ενα που εβαλα κ εγω απο τα μελαγχολικα νεβιλ ηταν τζαστ οκ

ενα αλλο που ψωνεισα εδω στα ξενα ειχε ενα καλουτσικο χαι αλλα εβγαζε λιγο πονοκεφαλο

απ την αλλη θα σου λεγα οτι δυο λεμονια που εβαλα κ ενα που ψωνιζω απο εδω ειναι κλασης ανωτερα...παιζει βεβαια κ αυτο που λες να πετυχεις το κανονι,οποτε καλη τυχη φιλος

:tiphat:
kαλησπερα και Να' σαι καλα makedon.
ετσι ακριβώς ελπιζω να πετυχω κατι παραπανω απο το τζαστ οκ που ειπες,γιατι και ο δρομος ειναι μακρυς και τα ρισκα πολλα.
επισης ελπιζω να περνας καλα εκει στα ξενα!!:)
αν εχεις καποια συμβουλη για καλλιεργεια η κυνηγι δυνατου φαινοτυπου θα ηταν πολυ χρησιμο..:tiphat:
 
Last edited:

makedon

Member
Veteran
φιλε deli,αμα δεν εχεις ξανακανει ιντορ,καλυτερα να το ξεχασεις μαυτα τα σπορια,καμια σχεση το μεσα με εξω..

εξω,ξερεις πως παει το θεμα,βαζεις στο χωμα κ παιρνεις δεντρα χωρις να τα προσεχεις κ ιδιαιτερα,βεβαια τελιωνουν κοματακι πιο αργα απο το να τα εχεις σε γλαστρα,γιαυτο αν ρωτας τι θα εκανα,θα χωνα κανα δυο στο χωμα κ τα αλλα γλαστρα

δεν ξερω κ τα γουστα σου αλλα πιστευω ολοι οι σατιβαροι πανω κατω τα ιδια εχουμε,αν σε παιρνει(ετσι για την ποικιλια)βαλε κ κανα λεμονακι διπλα καμια χαβανεζα η κανα τικαλ που με ψηνει για το επομενο γκροου,ο ντουμπι λεει οτι εχει "αστεια" κ καθαρη μαστουρα...

συμβουλες οι επιστημονες φιλε,εγω σου λεω αυτα που εχω δει κ σκεφτωμαι...τα ρισκα δικα σου

θενξ φιλος
:tiphat:
 

delicorganic

Well-known member
φιλε deli,αμα δεν εχεις ξανακανει ιντορ,καλυτερα να το ξεχασεις μαυτα τα σπορια,καμια σχεση το μεσα με εξω..

εξω,ξερεις πως παει το θεμα,βαζεις στο χωμα κ παιρνεις δεντρα χωρις να τα προσεχεις κ ιδιαιτερα,βεβαια τελιωνουν κοματακι πιο αργα απο το να τα εχεις σε γλαστρα,γιαυτο αν ρωτας τι θα εκανα,θα χωνα κανα δυο στο χωμα κ τα αλλα γλαστρα.

δεν ξερω κ τα γουστα σου αλλα πιστευω ολοι οι σατιβαροι πανω κατω τα ιδια εχουμε,αν σε παιρνει(ετσι για την ποικιλια)βαλε κ κανα λεμονακι διπλα καμια χαβανεζα η κανα τικαλ που με ψηνει για το επομενο γκροου,ο ντουμπι λεει οτι εχει "αστεια" κ καθαρη μαστουρα...

συμβουλες οι επιστημονες φιλε,εγω σου λεω αυτα που εχω δει κ σκεφτωμαι...τα ρισκα δικα σου

θενξ φιλος
:tiphat:
καταλαβαίνω τι λες για το μέσα,είναι πράγματι άλλη ιστορία..
αλλά με τρώει ο κώλος μου,γιατί με αυτη την ποικιλία δεν γίνεται να μείνεις στην τύχη και μάλιστα μέχρι Δεκέμβρη-γεναρη,σε βάζει σε άλλους δρόμους από μονη της..
λέω να ξεκινήσω μέσα άμεσα,να κάνω ένα πρακτικό-όχι παραγωγικό γκροου σε μικρή τέντα που ελπίζω να μου δώσει τους επιθυμητούς κλώνους για να συνεχίσω έξω αργότερα.
ο αριθμός φυτών αρσενικά/θηλυκά είναι σχετικά μεγάλος για την έξω καβατζα μου,επίσης με βολεύει να ξεκινήσω αργά ιουνιο,ώστε να μην έχω θέμα με το ύψος,αρχές-μέσα καλοκαιριού και ενώ οι κλώνοι θα είναι ακόμα σχετικά μικροί θα ξερω ποιος-ποιοι κλώνοι θα είναι οι επιθυμητοί(γρήγοροι,δυνατοί),θα ξεπαστρέψω τα υπόλοιπα και θα κρατήσω 1-2 φυτά που θα εχω δοκιμάσει και θα ξέρω αν μου αρέσουν.
πως σου ακούγετε?
σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις ενδιαφερουσες προτάσεις για ποικιλίες φίλε μου,να σαι καλά:tiphat:
όσο για τα αρσενικά,θα είναι μεγάλος ο καημός μου αν δεν μπορέσω να κρατήσω κάποια για λίγη γύρη,θα το δείξει και ο καιρός.. :)
 
Last edited:

makedon

Member
Veteran
τα γρηγορα κ δυνατα σημαινουν αυτοματα οτι θα ειναι κ τα "κανονια" που ψαχνεις?
λιγο καπος μου ακουγεται

κ πως θα δοκιμασεις αγουρα φρουτα κ θα κρινεις,κ αυτο μου ακουγεται καπος

με το μεσα που λες,ετσι εισαι οκ(αναπτυξη) στην ανθοφορια αρχιζουν τα ζορια

με το καλο να σου κατσουν κ οι μαντραχαλοι φιλε


:tiphat:
 

delicorganic

Well-known member
τα γρηγορα κ δυνατα σημαινουν αυτοματα οτι θα ειναι κ τα "κανονια" που ψαχνεις?
λιγο καπος μου ακουγεται

κ πως θα δοκιμασεις αγουρα φρουτα κ θα κρινεις,κ αυτο μου ακουγεται καπος

με το μεσα που λες,ετσι εισαι οκ(αναπτυξη) στην ανθοφορια αρχιζουν τα ζορια

με το καλο να σου κατσουν κ οι μαντραχαλοι φιλε


:tiphat:

όχι δεν σημαίνει πως θα είναι τα ''κανόνια'',εάν όμως ξεπαιρνουν τις 18 εβδομάδες ανθοφορίας δεν προλαβαίνουν σίγουρα να τελειώσουν ούτε μέσα,ούτε έξω,οπότε είναι δεν είναι κανόνια δεν θα μάθω ποτέ..
φαντάζεσαι να επενδύσω 8-9 μήνες κινδύνου-τρεξίματος για 1-2 φυτά και στο τέλος να μην είναι αυτό που ψάχνω,να μην μου αρέσει η να μην τελειώνει με τπτ..
άγουρα επίσης δεν θα είναι,γιατί θα κρατηθούν τα φυτά που θα τελειώσουν μέχρι το πολύ 16-17 εβδομάδες που εστι αρχές καλοκαιριού,στον μήνα πάνω παρ οτι θα είναι ακιουραριστα, πιστεύω θα καταλάβω ποιο ξεχωρίζει σε δύναμη κ.α.
όπως είπα και στην αρχή πρέπει να είμαι πολύ κωλόφαρδος για να πετύχω το πολύ καλο-σπάνιο-τριπαριστο nevilles,φυσικά και δεν με χαλάει να πετύχω ενα λιγότερο δυνατό-αγνό-παλιομοδιτικο haze,το ''κυνήγι'' είναι όλη η μαγεία για μένα και μετέπειτα το θήραμα.
Τελος το κυνήγι έξω απαιτεί μεγάλη καβατζα που δυστυχως δεν εχω.:)
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
φτιαχνω παρεάκι δυνατο..

φτιαχνω παρεάκι δυνατο..

Τα nevιlles έσκασαν κατα 99% και μαλιστα δυναμικά..:yay:
ειπα να τους παρω κατι για παρεα και τσιμπησα ολίγες παναμέζες και απο τους δυο κατέχοντες..(ace-cannabiogen)..καθως το λιβάνι σιγα σιγα τελειώνει και αυτο ειναι πολύ κακο..


Ξεκινάω με απλή τύρφη-περλιτη(light mix)μέχρι και τα δίλιτρα γλαστρακια και εχω ήδη φτιάξει ενα μείγμα οργανικού,ελαφριού χώματος με τύρφη και ξηρές λιπάνσεις,πολύ πιο απλό απο τις προηγούμενες μίξεις μου για έξω.
Μιας και τα σατιβοειδή γουστάρουν ελαφρυά,ζωντανά χώματα με αργής αποδέσμευσης λιπάσματα και
φοβισμένος απο αυτα που διαβάζω για το μέσα και τα οργανικά,θεώρησα πως θα ηταν καλύτερα να αντικαταστήσω τις βαριές κοπριές,και να χρησιμοποιήσω έτοιμο κομπόστ γεωσκώληκα και ξηρά οργανικά συσκευασμένα λιπάσματα προς αποφυγή εσωτερικής πανούκλας..
αναλυτικά για καθε 50λ
-τύρφη 25λίτρα (απλή για μίξεις χωρις πρόσθετα-6 ph)
-περλίτη 15λ
-κομπόστ γεωσκώληκα 5λ
-μυκόριζες-10 γραμμ.
-bat guano-100γρ
-δολομίτη-50γρ
-GK organics complete fert(2-5-3)-150γρ
κόστος περί τα 60ε για 200λ χώμα..
κ φυσικά "μαγείρεμα" για 1 μήνα τουλάχιστον.
μπλέξιμο το μέσα πάντως,απ' οτι καταλαβαίνω η γενική φιλοσοφία είναι μιμούμαστε όσο μας παίρνει το ιδανικό έξω..?:plant grow:
δεν τα καταφέρνουμε και πολύ και βγαίνουμε πάλι έξω τρέχοντας..?:biggrin:
Ελπίζω να βρω φτηνές-σωστές λύσεις για κάποια πραγματάκια,γιατί τσούζει πολύ το μπουγιουρντί που χρειάζεσαι για μέσα έστω και για τόσο μικρό-γκρόου.
Τέντα,εξαερισμό-φίλτρο,λάμπες,δεή κτλ,κτλ,κτλ πω πω πω..
εξω τζάμπα όλα ρε γαμώτο..:petting:
αλλα χωρίς καβάτζα της προκοπής κλάφτα καρά-λαμπε!!:)
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Μεγαλώνεις τ' παπουτσή και παίρνεις κλώνους από όλα τα θηλυκά.
Κόβεις, βρίσκεις αυτό που ποθείς, βάζεις το κλώνο έξω κι άμα το προχείμι είναι ευλογημένο, ο ντορβάς φισκάρισε...
Ίντα που λαλείς; :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 
Top