What's new

NAWOZY/PODLOZA/SRODKI OCHRONNE

Bedouin

Active member
Veteran
Niedawno mi sie przypomniało.... jak wiecie magnez odgrywa wazna role w uprawie, a brak go w nawozach typu biohumus itd. Dobre jest dodanie do ziemi dolomitu no ale gdy widzimy niedobor magnezu fajnym specyfikiem jest to
22651_1.jpg


Napewno znajdziecie w ogrodniczym. Niby troche inne przeznaczenie ale ja uzywalem i zdawało egzamin :D

EDIT: do postu poniżej. dawkowałem na oko mniej wiecej. traktowalem to tak ze na opakowaniu bylo np tyle i tyle na 50cm choinke to jak moj krzak mial 50cm to tyle sypalem.
 

pastis

Member
@Bedouin nabyłem coś podobnego tyle, że innej firmy (Agrecol magnez (MgO) - 15% , Żelazo (Fe)* 0,14% ). Też do iglaków, przeciwko brązowieniu igieł.
Chciałem delikatnie podlać roślinki w doniczkach, a tam niespodzianka.
Na opakowaniu nie ma jak to dawkować na litr wody, tylko na metr wysokości choiny.

Ile sypiesz tego na litr wody?
 

Rolnik

Member
Tylko trzeba uwazac bo ten nawoz ma ph w 3,5-4,5 przynajmniej w postaci plynnej. Wiec moze ladnie ph spierniczyc
 

BlinD

Active member
właśnie sobie przypomniałem o jednej dość ciekawej rzeczy : kilka lat temu posadziłem krzak w dołku z niby wymieszana gleba jednak tyko troche i byłem dość zaskoczony, gdyż rósł całkiem nieźle w porównaniu do innych posadzonych w podobnej glebie (dookoła praktycznie piasek i sosny +troche włąsnej ziemi), teraz przypomniałem sobie (podczas nauki do kolosa ;p), że posadziłem go w miejscu gdzie rosło pełno krzaków żarnowca/szczodrzeńca- Cytisus nalezy on przecież do rodziny bobowate - które tak jak fasola/groch i inne maja zdolność wiązania azotu prezez korzenie z brodawkami, a same mogą rosnąć na słabych glebach i być niezłą roślinnością maskującą - a rosną powszechnie (głównie przy torach itp) i dość łatwo je się rozmnaża przez sadzonki - Myślę, że mogłby by być całkiem niezłą rośliną maskująco-wspomagającą
 
E

Ergonomic

Powszechnie wiadomo, że motylkowate lubią rosnąć na mało urodzajnej glebie wspomagając ją przez kilka sezonów w azot związany z atmosfery.... Koniczyna często stosowana jest jako zamiennik w płodozmianie dla właśnie konopi bo wspomaga glebę w część azotu, która musi być im dostarczona... Nasiona koniczyny do nabycia w ogrodniczych... BlinD dobrze, że przypomniałeś o motylkowatych- będzie trzeba coś posiać koło roślinek w tym roku, żeby za bardzo gleby nie wyjałowiły
 

Chmurek

Member
Bardzo ciekawe jest to co piszecie o wspomaganiu gleby różnymi roślinami. W ten prosty i nie drogi sposób możemy sobie stworzyć zajebiste podłoże praktycznie zerowym kosztem pracy.
Przydatna może być gorczyca biała: Ze względu na krótki okres wegetacji i spory przyrost masy zielonej często siana jako poplon w celu przeorania i wzbogacenia gleby w próchnicę.
A jak to jest z tymi motylkowatymi? kiedy je wysadzamy aby były zadowalające efekty?
 
E

Ergonomic

Podręcznik do uprawy roślin z 1981 podaje, że w przypadku siewu rośliny ochronnej ( np. gorczycy białej, rzepaku lub rzepiku) stosuje się 3 okresy siewu koniczyny- wczesnowiosenny, późnowiosenny i letni... W naszym przypadku gdy koniczynka jest siana bez takich roślin siejemy albo wczesną albo późną wiosną- w lecie występują częste niedobory wody w glebie ograniczając ich wzrost... Na moje oko od kwietnia można cisnąc... Koniczyna zbyt wymagająca jeśli chodzi o nawozy nie jest i w naszym przypadku gdy nie jest przeznaczona na żadne pasze itd obejdzie się bez nich :D

Ciekawostka- czosnek siany w pobliżu krzewów róży wzmacnia zapach kwiatów i chroni krzew przed różnymi niedogodnościami- fitohormony i te sprawy... Jestem ciekaw jak będą się zachowywać konopie w sąsiedztwie z czosnkiem... ktoś ma jakieś doświadczenie w tej sprawie?
 

Plantator

Active member
Veteran
Tak , allelopatia piękna sprawa. ciekawe czy są jakieś informacje na ten temat. Trzeba poszukać , jak nie to sprawdzić samemu. W każdym razie koniczynę siałem na jednym spocie w tamtym roku i bardzo ładnie rosła z konopiami :] Dobrze jest takie rzeczy robić na spocie który używamy kilka lat. Stopniowo poprawi się żyzność. Wprowadzimy do gleby sporo materii organicznej ( np korzenie łubinu , ścięta masa zielona z koniczyny , gorczycy). Gorczyca zmniejsza też występowanie niektórych chorób , jest rośliną fitosanitarną. Sadząc rośliny motylkowe dobrze jest wprowadzić bakterie które wchodzą w symbiozę z korzeniami :] Chodzi o bakterie z rodzaju rhizobium , można je wprowadzić np. używając preparatu EM (efektywne mikroorganizmy) , nitragina lub inne preparaty mikrobiologiczne. Em posiada również szczepy azotobakter , które również wprowadzają azot do gleby. Ma jeszcze wiele innych pożytecznych bakterii:]
 

Mundek

Member
Siema , czemu w canna vega i flo nie ma wapnia?
Zerknijcie na skład swoich nawozów(dedykowanych konopiom)czy to standard .
Czy to dlatego ,że Ca jest w kranówie ,czy ocb?
pozdrawiam.
 

Control_

Member
Przewałkowałem właśnie wszystkie posty zawierające słowo kurzak i nigdzie nie znalazłem jasnej odpowiedzi ile tego na litr ziemi. Wiem, że wielu z was z powodzeniem to stosuje, ale może napiszcie coś więcej. Będę nawoził tylko kurzakiem i dolomitem potem pomyśle o czymś na flo. Potrzebuje konkretnych odpowiedzi. Out tuż tuż. Z góry dziękuje za wszelkie informacje.

pzdr,
 

loko17

Member
co myślicie o takim mixie na outa?
40L composana
5L perlitu
5L sypkiego humusu z dżdżownic
0.5L dolomitu
0.1L wapna
Co ewentualnie można by dodać? Composana jest bardzo bogatą w składniki ziemią więc zastanawiam się co jeszcze i w jakich ilościach mógłbym dodać aby ograniczyć wypady na miejscówkę do minimum?
 

Chmurek

Member
Jeżeli jest bardzo bogatym podłożem to lepiej nic nie dodawać aby nie przedobrzyć. Jeżeli jest tak zasobna jak substral, który przez te swoje długoterminowe nawozy poważnie utrudnia uprawę, gdyż bardzo łatwo w niej przedobrzyć. Z tego co zauważyłem to w substralu 3w1 roślinki zamiast zapierdzielać mają problemy. Tak więc co za dużo to nie zdrowo przyjacielu.
 

Outowiec

Member
osobiście polecam własną szkółkę z dżdżownicami (biohumusem) to nie jest trudne a mamy swoje czarne złoto ogrodnika :)
 

chwdsl

New member
Przewałkowałem właśnie wszystkie posty zawierające słowo kurzak i nigdzie nie znalazłem jasnej odpowiedzi ile tego na litr ziemi. Wiem, że wielu z was z powodzeniem to stosuje, ale może napiszcie coś więcej. Będę nawoził tylko kurzakiem i dolomitem potem pomyśle o czymś na flo. Potrzebuje konkretnych odpowiedzi. Out tuż tuż. Z góry dziękuje za wszelkie informacje.

pzdr,

Mógłby ktoś odpowiedzieć na to pytanie bo zostało bez odpowiedzi a też mnie to ciekawi bo mam zamiar uzywać kurzaka do mieszanki na tegorocznego outa
 
C

czaczo

jezli chodzi o mokry nawoz kurzy to ma zawartos taka sama jak humus de lombrises,startowo daj maxymalnie 10-20%(prawie kazda ziemia kwiatowa zawiera juz dosc wlasnych dodatkow,wiekszosc dostepnych w sklepach posiada srednio 1-1.4 ec),pozniej mozesz podsypywac po wieszchu ,robic herbatki i nimi podlewac raz na kilka podlan.znajomy uzywa tylko i wylacznie kurzaka przez caly okres ,az do sciecia,i mu zawsze takie krzaczory porosna.lepiej daj mniej jak masz dac zaduzo.pozdro
 

Control_

Member
jezli chodzi o mokry nawoz kurzy to ma zawartos taka sama jak humus de lombrises,startowo daj maxymalnie 10-20%(prawie kazda ziemia kwiatowa zawiera juz dosc wlasnych dodatkow,wiekszosc dostepnych w sklepach posiada srednio 1-1.4 ec),pozniej mozesz podsypywac po wieszchu ,robic herbatki i nimi podlewac raz na kilka podlan.znajomy uzywa tylko i wylacznie kurzaka przez caly okres ,az do sciecia,i mu zawsze takie krzaczory porosna.lepiej daj mniej jak masz dac zaduzo.pozdro

Chodziło mi raczej o suchu kupny bo raczej większość z nas do takiego właśnie ma dostęp. Sam już go zamówiłem na dniach będzie :D. Zastanawiam się czaczo teraz, mówisz że znajomy używa tylko kurzaka ? A nie ma on za mało potasu ? Bo nie wiem teraz czy sypać na dno Plantona czy mogę sobie darować i pojechać 100% organic ?
 

Outowiec

Member
Osobiście daje Plantona K gdy zakwitną już, a co do kurzaka non stop ? to mnie zaciekawiło bo przecież azot weg to spoko ale na flo ?
 
C

czaczo

tak tak daje tylko kurzaka,no oczywiscie przestaje przed koncem,i podlewa sama woda.nie wiem czy on kiedykolwiek uzywal nawozow,moze jakies stymulatory,goscia mozna spotkac po stronie hiszpanskiej ic hehe.
 

daichu

New member
hallo...witac was. Moze ktos powiedziec cos o zestawie Flora Series.?? co lepsze ONE PART czy Flora Series? pozdrawiam.
 
Top