What's new

MicroFridge Growbox, 150W HPS Jurnal

Status
Not open for further replies.

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
foarte tare, inseamna ca trebuie sa downloadez un update de soft... :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
 

Paff

Member
foarte tare, inseamna ca trebuie sa downloadez un update de soft... :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Ce test ... m-am apucat sa fac teste... am uitat ca doua timere ca acesta le am de un an la acvariu.... si nu s-a intamplat nimic de genul asta. Singurul lucru care s-a intamplat a fost la inceput cand faceam probe... a ramas intradevar releul de la timer pe deschis (se sudasera contactele releului la un arc electric)... dar dupa ce i-am dat cateva manere de surubelnita si-a revenit si nu a mai facut figuri de atunci.
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
buna treaba, jos palaria :lurk:
ar mai fi chestia cu semintele, adica ar fi pacat sa irosesti atata munca pentru cine stie ce bagseed, mai fa un efort acuma si ia-ti un strain serios :smokeit:
 
G

green_land

La spatiul pe care il ai eu as zice sa mergi pe auto flowering :) Gen Easy Ryder ( AK 47 + Lowryder 2 ) , Diesel Ryder ( New york diesel + lowryder 2 ) etc... Cateva caracteristici? Sunt dwarfi, cresc maxim 50-60 cm inaltime, sunt foarte rezistenti la boli si la mai toate conditiile, cresc aproape oriunde ( aproape :D ) Un autoflowering isi termina treaba de la cap la coada in 2 luni ( de la seminta la bud :) ) !!! Recolta? va fi un maxim de 50-60G/planta, iar in cazurile extreme , cu crestere hidroponica undeva la 80-90G/planta.
Merita? Eu zic ca da! mai ales daca esti incepator, duci lipsa de spatiu, nu ai nevoie de o recolta mare, te multumesti cu mai putin :)
Daca vrei sa mergi pe autoflowering ia diesel ryder :canabis:
 

Paff

Member
Tot la AK-47 m-am gandit si eu dar momentan cred ca voi mai astepta.... Am tot citit ca in ultimul timp au tot avut probleme cu comenzile cei care au comandat.50 de euro as da pe cateva seminte sa stiu ca imi ajung, dar momentan... cu sarbatorile astea nu mai sunt bani de risc.Plus ca, am auzit ca dureaza ceva livrarea...si daca mai ai surpriza sa nu-ti ajunga semintele... o iei iar de la capat...Nu ma astept sa iasa cine stie ce din prima cultura pentru ca o voi lua ca un experiment din care vreau sa invat cum e cu planta asta
 
C

cannabis god

e bine si auto,numai destul de greu se ajunge la un 50-60 de grame la primul grow.
referitor la setup,felicitari,este perfect.
 

sznake

jarhead
Eu si acum ma tot uit si ma minunez la cata meserie si tehnica a investit omu muncii Paff in boxu asta!!! Si cat de profi, high-tech si sexy arata per total. :jawdrop: :bow::bow::bow:

Practic asta e un produs integrat care ar putea fi comercializat ca atare.. Nu-ti deschizi un shop si vinzi boxuri din astea? :)
 

Paff

Member
Eu si acum ma tot uit si ma minunez la cata meserie si tehnica a investit omu muncii Paff in boxu asta!!! Si cat de profi, high-tech si sexy arata per total. :jawdrop: :bow::bow::bow:

Practic asta e un produs integrat care ar putea fi comercializat ca atare.. Nu-ti deschizi un shop si vinzi boxuri din astea? :)

V-a mai suferi un upgrade la controlerul pt ventilatoare cu acesta
http://www.pcgarage.ro/fan-controll...tm_medium=pricegrabbers&utm_campaign=price-ro

http://www.akasa.com.tw/update.php?...e=Fans&type_sub=Fan Controller&model=AK-FC-03

Are control de turatie pt 4 ventilatoare... inca unul pentru a misca aerul in interior... plus ca are 4 senzori de temperatura... cu alarma in cazul ca depaseste o anumita temperatura, deci pot avea controlul temperaturii in diferite puncte din boxinca niste chestii interesante de automatizare am gasit pe aici:
http://www.okazii.ro/catalog?view_list=1&per_page=50&user_list=pc_cristi&list_view_type=simple&
Daca vom ajunge si noi ca cehi imi voi face....:xmasnut: pt cofeeshop-urile voastre:smokeit:
 

sznake

jarhead
Frate, tu esti maniac, ai investit ceva in boxu asta. :) Ce-i drept, e foarte tare ca totul e simplificat si foarte controlabil, o sa fie o chestie foarte high-tech!

De-abia astept sa-l vad in functiune!!
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
munca gandita si executata cu atentie si finete!
Bravo man! De abea astept sa vad ce plantute vor creste la tine acolo.
 

dalin

Member
paff!tu cum ai facut???la becul care il vei pune ai siguranta in tablou separata ca nu cumva sa se intample si alte bucurii??
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dalin... chiar crezi ca e asa mare consum cateva sute de watti? gandeste-te ca exista uscatoare/ondulatoare de par de 1800w.. orice instalatie normala duce 2000w fara probleme!
 

dalin

Member
NU aveam de unde sa stiu asta .....!!spun ptr ca mi s-a intamplat sa imi cada siguranta cand aveam ambele calculatoare in priza si am mai si bagat si masina de spalat!Am zis sa intreb inainte de a face vreo porcarie.....mai ales ca eram pus sa imi mai pun o siguranta pe priza unde folosesc becurile si ventilatoarele de extragere si evacuare.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e posibil sa ai prea multi consumatori pe o singura siguranta, sau sa nu ai singurantele potrivite. iar masina de spalat se pune intotdeauna pe circuit separat, nu ar trebui sa depinda de calculatoare.
400-500 w nu sunt niciodata o problema, daca instalatia casei/apartamentului e ok.
am conectat si 2000w la o priza si nici macar nu se incalzeau firele..
desigur, daca crezi ca instalatia poate fi prost facuta e mai bine sa iti iei toate masurile de precautie inainte sa risti un incendiu.

better safe than sorry! ;)

succes paff si scuze ca ti-am invadat topicul!
ceva update?
 

Paff

Member
Am intarziat putin din cauza unor teste nereusite cat priveste temperatura din box. Dupa teste, spart creieri, am elucidat-o in seara asta.In primul rand cand am facut testul cu cutia... dupa 20 de ore, aveam o temperatura constanta de 26°C toate ok, dar cand zilele trecute am vrut sa ma apuc de treaba (intre timp au picat si niste seminte pe masura box-ului:party::pimp3:) am mai facut o proba si temperatura in box nu scadea sub 32... 33°C ca pana la urma sa-mi dau seama ca temperatura in box fata de mediul ambiant creste cu 7....8°C. Pentru asta am gasit si cauza: vaza din care am taiat cooltube-ul este cam de 6mm, grosimea sticlei... Intamplarea face ca, atunci cand am cumparat vaza aveau la magazin doua tipuri la acelasi model: unul cu sticla mai groasa si unul cu sticla mai subtire... cam 3mm. Eu am cumparat-o pe aia mai groasa gandindu-ma ca nefiind tratata grosimea sticlei ii mai creste rezistenta la temperatura.... dar din pacate cam face un mic efect de lupa.Chiar spunea intr-un post sznake. Zic asta pentru ca aerul care iese din cooltube este doar putin caldut.... nu cum ma asteptam.Voi rezolva si problema asta cumparand celalt model cu sticla mai subtire in carne. In rest ca dimensiuni e identica. Eu cand am facut testul, era si mai frig afara sii eram cu geamurile deschise in camera. Solutia am gasit-o in final... mutand boxul pe balcon unde am cam 18°C iar in box sunt cam 24... 25°C. Singurul test care nu l-am facut este cel cu ghiveciul umplut cu pamant. Oricum fara pamant umiditatea in box era de 20%. Si daca ma supar :crazy: cumpar si doua chestii deastea: http://www.usbmania.ro/cadouri-usb/mini-frigider-usb.html le decupez partea de racire si le bag pe intake... si mai imi scade temperatura cu cateva grade...
In sfarsit maine bag semintele la germinat. Voi germina 6 seminte in pastile de turba.Voi pune si poze..
Semintele vor fi urmatoarele crossuri cate doua din fiecare...Powered by Sznake:dance013::pimp3: :
Jack Herer x Burmese&F.I. x Skunk#2
Burmese&F.I. x Skunk#2
Durban Poison x Burmese&F.I. x Skunk#2

:smoke:
 

Paff

Member
NU aveam de unde sa stiu asta .....!!spun ptr ca mi s-a intamplat sa imi cada siguranta cand aveam ambele calculatoare in priza si am mai si bagat si masina de spalat!Am zis sa intreb inainte de a face vreo porcarie.....mai ales ca eram pus sa imi mai pun o siguranta pe priza unde folosesc becurile si ventilatoarele de extragere si evacuare.
Scuze dalin acum am vazut postul tau. Eu unul nu am nevoie de siguranta pentru 200W. Problema e de la instalatia ta electrica din casa. Eu unul nu am asemenea probleme, pentru ca instalatia mea electrica din casa am proiectat-o si facut-o singur. Verifica si tu la tabloul electric sa ai sigurante de 16Ah pentru prize/circuit si 10Ah pentru lumina/circuit. Daca ai consumatori mai mari cum ar fi masina de spalat, aerul conditionat sau centrala electrica... le bagi pe circuite si sigurante separate.
:smoky:Cel mai bine chemi un electrician
 

Paff

Member
Am bagat fetele la produs!:watchplant:
 

Attachments

  • DSC04356_resize.JPG
    DSC04356_resize.JPG
    40.4 KB · Views: 19
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top