What's new

Marian123 Outdoor 2012

marian123

Member
Merge bine da' nu prea :cry:

Am probleme cu acele zburatoare mici albe care isi tot fac cuib pe tulpina si sub frunze , dar nu cred ca sunt alea de care zici tu (Trialeurodes vaporariorum) sunt oarecum asemanatoare dar diferite

Cu ce am incercat sa le combat ? Mai bine zis ce nu am inceract :biggrin:

1) Am dat cu compost tea foliar degeaba (vrajala cu chestia ca mareste brix-ul si nu le mai ataca :laughing:)

2) Am pus 20 de gargarite pe fiecare planta (cica mananca pradatorii , alta vrajala :laughing:)

3) Am dat cu mix de usturoi si levantica (cica tine insectele departe , de unde atata ca dupa 1 zi erau la fel iarasi puse pe plante)

4) Cu neem oil-ul ai zis ca limiteaza fotosinteza si nu ajungi nicaieri , deci nu are nici un rost

Numai am nici o solutia organica , bag picioarele

O sa las in pace micile zburatoare albe , poate am noroc sa plece pana incepe inflorirea , daca nu e dezastru ca o sa am buzi cu vietati prin ei , chiar ca organic :laughing:

Daca mai e vreo solutie organica da-ti PM , merita orice sa incerc pana incepe flower-ul
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
solutiile organice sunt mai mult pentru controlul infestatiilor si nu exterminarea lor. daca detectezi o infectie suficient de devreme si folosesti solutia/solutiile potrivite s-ar putea sa o dovedesti, dar altfel poti spera doar sa o tii sub control pana la recolta. iar ceaiurile si alte chestii organice se folosesc preventiv, daca le folosesti dupa nu poti duce o planta infestata la un brix suficient de mare incat sa nu mai ai probleme cu insectele.
outdoor mai e si problema ca gonesti o insecta si vin 10, asa ca solutia cea mai buna, si organica e sa alegi un spot plin de insecte benefice si o mare varietate mare de plante in jur, si atunci nu vei avea infestatii vizibile, sau care sa iti puna in pericol cumva recolta.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Medical , ma tratez de plictiseala :laughing:

Acuma serios , de obicei strain-urile obisnuite (cu mult THC si putin CBD) mi se par cam puternice si uneori am panica / paranoia , odata mi-a venit sa vomit dar nu puteam (amicii cu care mai fumez nu au asa ceva , cu toate ca fumez fara tutun , tot se intampla , oi fi un caz mai izolat sau nu am experienta la activ , eu fumand destul de rar iar ei destul de des) .

Din ce am mai citit , am inteles ca de la concentratii mari de THC se mai intampla astfel de efecte secundare , mai ales la cei care fumeaza rar . Asa ca am zis sa caut un strain cu mai putin THC si mai mult CBD sa fie mai relaxant asa , fara atacuri de panica/paranoia si in acelasi timp si medicinal (insomni , stres) . Stiind ca CBD-ul contracareaza efectele THC-ului pe tema asta si ofera foarte multe beneficii medicinale am zis ca e cel mai ideal pentru mine . Cu toate ca nu am incercat inca , eu cred ca o sa fie gen ca un ceai mai puternic relaxant , si un high lejer (destul de controlabil) de care te poti bucura tot timpul (la astea cu mult THC , te devasteaza parerea mea si numai esti in stare de nimica)

Si cu ocazia asta , daca reusesc sa termin cu bine grow-ul imi iau si un vaporizator si zic "bye bye" la fumat :biggrin:
:tiphat:

Daca te stii sensibil la THC - nu e nici o rusine in asta, nu suntem facuti toti dupa aceeasi reteta - exista mai multe metode prin care poti fuma iarba 'tare' (a se citi cu continut mare de THC).

Cea mai la indemana e sa decoperi prin tatonari care este numarul de fumuri pe care le poti inspira fara a ti se face rau ( spun 'rau' desi in mare majoritate a cazurilor este vorba doar de o senzatie de rau ).

De obicei la strainurile predominant sativa cu concentratie relativ ridicata de THC , doua sau trei fumuri 'adanci' sunt suficiente pentru a produce o stare euforica. Pentru o experienta mai profunda se poate mari numarul (evident si in cazul celor cu toleranta dobandita - insa acesti isi cunosc cu siguranta limitele asa ca nu trebuie sa le dam lor indicatii).

Am constatat si eu ca atunci cand trag doua trei fumuri adanci discutiile sunt foarte placute, vesele, pline de hohote de ras si buna dispozitie. Insa cum m-am obisnuit sa fumez singur in fiecare seara cate un cui de 1g, experienta devine mult mai profunda, mai meditativa, disparand orice urma de zambet.

O alta metoda de a nu te lovi asa de tare efectele THC-ului este aceea de a fuma iarba la narghilea, dar nu simpla ci amestecata cu aroma preferata. Si in cazul narghilelei sunt (cel putin eu asa am identificat) 3 metode de a te face praf:
1) daca iarba este pusa sub aroma de narghilea , high-ul va aparea abia spre sfarsitul narghilelei, fiind o experienta de cursa lunga.
2) daca iarba e amestecata cu aroma, high-ul se instaleaza treptat, fara sa iti dai seama, incat te trezesti fumand si nu stii de ce - o experienta placuta, unde rasul alterneaza cu meditatia;
3) daca iarba e pusa deasupra aromei, e ca si cum ai da repede un joint si pe urma te-ai apuca de narghilea - adica te loveste repede si pe urma e cam greu sa mai continui ce faceai.
 

marian123

Member
Day 65

Prima planta - I-am facut supercrop serios cam acum 1 saptamana , problema principala sunt acele vietati albe care stau pe tulpina si sub frunze si produc acel puf si din ce am inteles sug seva , cu toate ca eu nu am putut sa observ nimica (vreo fisura pe frunze , tulpina) le-am si facut o poza ca sa vedeti cat de cat despre ce e vorba . Din poze pare ca se dezvolta ok , fata de ultimele poze de pe forum si din ce am vazut eu la fata locului .

@ piramidon cu zeama de tunun ai incercat?

Nu am incercat pentru ca nu prea am tutun bio , si nu prea am incredere in astia din magazine :)


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 

marian123

Member
Cea de a 2-a planta - I-am facut supercrop serios acum 1 saptamana . Se dezvolta foarte incet , atat am de spus .

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


:tiphat:
 

fenomeno_djo

Active member
Ai incercat "mujdeiul" de usturoi sa alungi insectele alea ? Daca mi-a mutat nasul din loc, e clar ca o sa mute insectele alea. Eu zic doar...merita incercat, o sa fii surprins ce puternic e mirosul si o sa-ti dea apoi incredere sa-l folosesti :)) In orice caz, trebuie sa pui si un pic de sapun lichid ca sa se formeze o pelicula fina la suprafata frunzei..ai grija, prea gros o sa sufoce frunzele si prea subtire nu va fi de-ajuns sa alunge ganganiile.

Si chiar daca le alungi doar pe jumatate, gandeste-te ca ajuti planta f mult. Cu 50% mai multa hrana pt ea, si nu pt insecte; asta inseamna ca buzii vor fi mai mari cu cat ai mai multa grija ACUM de planta.. Bafta ! fain supercrop;)
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Arata bine fetele. Tutun bio ? Ce diferenta ar face ? Oricum grow-ul tau nu e 100% organic, nu te stresa prea mult. Succes, HJ.
 
Last edited:

marian123

Member
Si Dumnezeu a zis "Sa inceapa flower-ul" si incepu

Day 88 - Plantele au "suferit" un stretching maricel semn ca a inceput flower-ul . Eu am inceput sa le dau BioFlores iar mai incolo incep si cu Guanokalong Powder . Ambele plante merg binisor .

Prima planta

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Au progresat frumos, mai ales prima. Cam ce inaltime au, te-ai uitat cumva cu cat s-au intins dupa ce a inceput perioada de flower ?
 

Latest posts

Latest posts

Top