What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Little windoor/LED Grow

newhousegreen

-.-
Veteran
Zdravíčko, něco sem postnu po delší době. // Hello. I´am posting after a long time with new thread.

Vlákno bych chtěl věnovat hlavně jedné kytce a to kříženci Blue Moonshine f2xTrainwreck / (ChemDx(SFVOGxC99)). // The Grow will be dedicated to the cross of Blue Moonshine f2xTrainwreck / (Chemdogx(SFV OGxC99)).

Začlo to pod lampou, přesunul jsem jí za okno a vybil její sestry a bratry, protože prostě nebylo místo ve skříni. // It all started under the lamp, then I moved her behind the window and I killed all her brothers and sisters because lack of space in the cabinet.

Půjde teď pod LED 40W-bílá(8x5W) a přibyde i 60W LED-červená (20x3W). //She´ll go under the LED 40W-white(8x5W) and in future with 60W LED-red (20x3W).

Hnojení zatím zajišťuje Wuxal. Zkusím biobizz po letech. //Feeding covered Wuxal Super. I´ll try biobizz for bloom after the years.

Bavte se. // Have fun
 

newhousegreen

-.-
Veteran
Jedno shitové foto // One shitty photo

Ostatní se různě převrátili :( // The rest have rotated badly

picture.php
 

newhousegreen

-.-
Veteran
Chtěl bych napsat i něco o potenci, kterou některé odrůdy ztrácí. // I'd like to write about the potency, which some genetics are loosing.

Potence tedy množství aktivních látek závisí na genetickèm pozadí a podmínkách prostředí. // The overall potency is based on amount of the active compounds which are defined by genetics and growing conditions.

Rostliny se neustále adaptují a odrůdy se mění. // The plants are still changing and the strains too.

Dokonce se mluví o vlivech jako je lunární fáze na potenci, což je v souladu s pověstmi o bylinkářích. // There are disciusions about the lunar phases which affects the potency, that corresponds to the shamanic knowledge.

Předně se zdá, že potence konzervovaných odrůd klesá a šlechtíme málo. Většina odrůd má alespoň jednoho společného předka a je na místě položit si otázku, proč konopí z divočiny nedat šanci, pro rozšíření a udržení rozmanitosti. // At first it seems that the potency of preserved strains lowers and we breed less. The majority of strains have at least one similar parent so we should ask a question why we don't give a chance to wild weed strains.

Skvělé podmínky můžeme vytvořit s minimem práce a úsilí u sebe doma, stačí obstarat semena a vytvořit f2 generaci skřížením rostlin opačného pohlaví. Tyto rostliny můžou mít více otců a semínka pak rozdávejte všem známým a dělejte osvětu. // Great conditions can be made with a little work and energy at your home just get the seeds and make f2 by pollinating female by male or multiple males and then donate it to your friends and talk about it.

Díky tomu se někomu vaše genetika zalíbí a bude ji nejspíš amatérsky pěstovat tak, že se pyl volně přenese na cizí pole a je docela pravděpodobné, že se zvětší genetický potenciál. // Your wild genetics will maybe interrst someone who keeps it and then the pollen should freely do sex with another plants from other fields. Idealy the genetic pool increases.

Kdyžtak mě opravte, jestli nemám pravdu. // Just in case you can correct me if I'am not right.


:)
 

newhousegreen

-.-
Veteran
25-30 den. - nehnojeno bloom
 

Attachments

  • IMG_3794.jpg
    IMG_3794.jpg
    135.4 KB · Views: 43
  • IMG_3795.jpg
    IMG_3795.jpg
    139.9 KB · Views: 43
  • IMG_3797.jpg
    IMG_3797.jpg
    129.4 KB · Views: 40

newhousegreen

-.-
Veteran
Zdar, tak ve stanu, kam jsem kytku přesunul se přes noc objevily další nápadníci/ nápadnice a to Bangi Haze regular // The tent is occupied by regular Bangi Haze alongside the Blue 1.

:peacock:

Pálí jim na to 40W white panel a myslím si, že tady dojde k nějakým orgiím časem mezi Bangi // 40W white LED´s do it´s job there, maybe some orgy will follow (between the Bangis)

Červené diody už se nemůžou dočkat zapojení do LED zdroje a pak vypukne to pravé mikro-peklo :D. // Red diods are ready to mount on the LED power source and the micro-hell could begin.)

 

newhousegreen

-.-
Veteran
Nějak si nejsem jistý, jestli jsou mé plány správné, můžete na to mrknout.// I'am not quite sure if my plans are correct, you might take a look.

Je tam trochu problém, že 3W LEDka dává jen 50-60 lumenů a k dispozici na zdroji je jen 8 ampérů, z čehož si 20 červenejch LEDek vezme většinu a nezbyde mi proud na modré LED kvůli rezervě 20 % na zdroji.// There's a little problem with the 3W LEDs which gives only 50-60 lumens and take almost 8 amps with 20 red LEDs and there will be no power to the blue LEDs from the power source (there should be 20 % reserve).
 

Attachments

  • led_RED_BLUE.jpg
    led_RED_BLUE.jpg
    49.2 KB · Views: 41

spachal

Well-known member
Veteran
Zdar, pokud mas ledky s ucinnosti 20lm/W, pak je skoro skoda do nich vubec poustet proud, bez urazky :)). Obecne je lepsi zdroj napasovat primo na LEDky (zapojit do serie, napeti se scita) a mit proudovou regulaci, nez to dobastlovat odporama.

Kvalitni COB, pri malem proudu, muze mit ucinnost i pres 160lm/W, to je o necem jinem. A i pri relativne silnem proudu je to okolo 120-140lm/W, to jen pro srovnani, zda to ma vubec smysl se dnes zabyvat 1-3-5W LEDkama ..
 

newhousegreen

-.-
Veteran
Zdar, pokud mas ledky s ucinnosti 20lm/W, pak je skoro skoda do nich vubec poustet proud, bez urazky :)). Obecne je lepsi zdroj napasovat primo na LEDky (zapojit do serie, napeti se scita) a mit proudovou regulaci, nez to dobastlovat odporama.

Kvalitni COB, pri malem proudu, muze mit ucinnost i pres 160lm/W, to je o necem jinem. A i pri relativne silnem proudu je to okolo 120-140lm/W, to jen pro srovnani, zda to ma vubec smysl se dnes zabyvat 1-3-5W LEDkama ..

nemá, a o to tady jde, vyzkoušet to. Je tam ještě PAR, a co je vlastně COB? Bílé světlo vzniklé z modrých diod na čipu potažených vrstvičkou fosforu?, ale fotosyntéza je nejúčinnější v červené části spektra. Tam, kam se vydali čeští growers cesta nevede. Panel jako takový bude velice slabý, spíš na doplnění spektra k sodíku si myslím, tam nějaké klady budou, ale už jsem zjistil, že odpory nemají smysl. U Čínských LED nelze vždy zjistit přesnou hodnotu lumenů i když předpokládám, že se to bude pohybovat někde kolem 60 a vlastně je to nepodstatné když je to jednotka svítivosti a navíc pro lidské oko. U spořivek taky nikdo neříká, že se pod nimi má pěstovat, a lidé to dělají stále. Tam ta neefiktivita je ještě mnohem větší.
 

spachal

Well-known member
Veteran
Tohle by bylo na delsi povidani a nejsem si jisty, ze mam dostatecne znalosti to nejak fundovane vysvetlovat, treba se ozve alesh, ktereho tady povazuji, zcela opravnene, za nejvyssi autoritu v tehle oblasti :))

COB je 'multi-chip', laicky receno hooodne mrnavych ledek v matici, ve vysledku sice mala desticka, ale s hooodne dobrymi parametry. Alespon u tech kvalitnich, dnes asi nejlepsi Bridgelux VERO 29 (muze se casem menit, vyvoj v tomhle smeru jde hodne dopredu). A na druhou strany se daji skoro zadarmo :] poridit 'cinske COB', smysl ale moc nemaji. Ja vim, je to lakave hlavne kvuli cene, ale tudy cesta nevede.

Svetlo v LEDkach vznika, opet laicky receno, premistovanim elektronu na nejakem p-n prechodu, vyzarena energie bombarduje nejakou vrstvu sajrajtu, treba luminuforu, ktera umi premenit energii z elektronu na viditelne ci jine svetlo, zove se to obecne elektroluminiscence. U ruznych vlnovych delek muze vlastni prechod uz primo emitovat svetlo. V realu je to o neco slozitejsi, treba luminofor (u 'bileho' svetla) urcite svetlo zachycuje a jine vyzaruje, ale to nas v praxi nemusi tolik trapit :]

Ale od teorie k praxi, cesti growers naopak pochopili, kudy cesta nevede :) a misto ruznych 1-5W ruznobarevnych monochromatickych diod (takzvana 'fialova diskoteka') prechazeji prave na COB reseni. Dokonce jsou zde v CR uz minimalne dva slusni prodejci, kteri jsou schopni dodat bud DIY kity, nebo hotova reseni. Za .. rozumne penize.

Vykon v lumenech je opravdu jen orientacni, ale je uzitecny treba tam, kde vyrobce tvrdi, ze treba svitilna ma 'vykon 2500lm' a ona je v ni dioda, ktera toho neni, ani teoreticky, schopna. Pak uz je jasne, jak takovemu vyrobci/prodejci verit i v dalsich vecech ;].
Ale ano, 'lumeny jsou pro lidi', u pestovani jsou dulezitejsi jine parametry.

Takze zpatky ke kvalitnim COB, neni to zadna veda, proste mit jeden ci vice COB, zapojenych idealne v serii, s dobre navrzenym proudovym zdrojem. Cim vice proudu se do COB pusti, tim vice sviti, ale tim vice hreji a tim je take nizsi ucinnost. Takze to chce vybalancovat nejakou hranici mezi tim. Treba u VERO29 bych to videl v rozmezi 50-100W na jeden COB. Pokud se do COB 'pusti malo proudu', je vyssi ucinnost ('svetla na watt'), malo se hreje (takze to jde uchladit treba i pasivne), ale na stejny vykon musi byt COB zase vetsi pocet, drazsi je i zdroj napajeni (vetsinou), takze pocatecni investice je vyssi. Ale plati se pak mene 'za proud'.

(Nejen) ja si myslim, ze nejdulezitejsi je dodat co nejvice 'kvalitniho svetla', za co nejmensi naklady za elektrinu :]. Ani neni tak moc dulezite to v dnesni dobe skladat ze svetel s ruznou teplotou, jako spise pouzit kvalitni COB, idealne s co mozna nejvyssim CRI ('porovnani spektra s beznym svetlem').
Pestovat se da pod ruznymi svetly, to je bez debat, ale pokud bude mit neco 'vykon 60lm/W' a neco jineho treba '150lm/W', pak toho svetla je, pri stejne spotrebe, proste vice jak dvojnasobek. Verim tomu, ze pestovat by slo vcelku uspesne i pod beznyma 'wolfram' zarovkama, ale to nikdo nedela, protoze vyzareny pomer svetlo/teplo ('ucinnost') je proste tragicky. U kvalitnich ledek je proste tento pomer cca 50:50 a i kdyz se to nezda, je to vyborna hodnota! :]

Takze ano, koho to zajima, muze si badat a porovnavat ruzne hodnoty PAR/LER/QER/SPD hodnoty, ale ve vysledku je stejne lepsi se proste mrknout na ruzna fora, kde jsou srovnavacky pod ruznymi svetly v jinak stejnych podminkach, ty treba pro me osobne maji mnohem vyssi vypovidaci hodnotu :)). Stejne nikdo dodnes poradne nevi, jak ta fotosynteza vlastne do detailu funguje, ale vi se, ze kdyz se pouzije takove a takove svetlo, ma to takove a takove vysledky.

Takze suma sumarum, klidne zkousej, pokud Te to bavi, ale takovych lidi uz pred Tebou bylo dost a hodne z nich zjistilo, ze 'vyfukovanim cigaretoveho koure do vody zlato nevznika' :p .. Nekdo to sice vyzkouset musi, ale je lepsi se poucit z 'chyb ostatnich' a utracet cas, prachy a energii za neco, co ma smysl :]
 

newhousegreen

-.-
Veteran
Já na to jdu ze strany fyziologie a biologie. Plus jsem teda pěstoval pod HPS od 70W až po 600W a venku nějakých 8 sezón. Jednoznačné výhody HPS vidím v zapojení, který je fakt triviální, relativní spolehlivosti, nízkých pořizovacích nákladech (když tě to přestane bavit, můžeš to prodat/ vyhodit), slušný účinnosti (400W je A++, 250W A+ zdroj). Horší už je to se spektrem, většina je vyzářená v žlutý, oranžový části spektra a neni to nejúčinnější oblast. Červená část je striktně daná a tam musí směřovat maximum energie - proto LED. Není žádný jiný důvod.

Kromě červené je potřeba i modré světlo kvůli fototropismu a vůbec nižšímu tahání za světlem a tvorbě pater blíž nad sebou. Někde píšou, že vědci z NASA dokázali vliv zelené části spektra.

Ještě jeden problém s HPS je, že nejspíš prohrává v PAR (fotosynteticky aktivní radiace) kvůli přeměně energie na teplo a dalším ztrátám mimo toto spektrum. Všechno je to záření a nic víc. Takže bych to shrnul, je důležitější intenzita světla, kde má COB jasně navrch, kombinaci HPS+ červenou LED, ale neporazí nebo ne tak, aby dalo 2X víc (stačilo by i 20-30 %).
 

metracek

Active member
Veteran
Ještě jeden problém s HPS je, že nejspíš prohrává v PAR (fotosynteticky aktivní radiace) kvůli přeměně energie na teplo a dalším ztrátám mimo toto spektrum. Všechno je to záření a nic víc. Takže bych to shrnul, je důležitější intenzita světla, kde má COB jasně navrch, kombinaci HPS+ červenou LED, ale neporazí nebo ne tak, aby dalo 2X víc (stačilo by i 20-30 %).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4048233/table/pone-0099010-t003/ V roce 2014 navrch LEDky nemely, Neznam novejsi nezavisle testy ktere by potvrdili vyssi ucinnost LED. Ale znam spoustu lidi co verili ze jsou na tom LEDky lip uz v roce 2013 a jeste drive....Pletli se a ja verim ze se tedy dost mozna pletou i v roce 2018 :)

Teplo z hps je IR zareni, alesh mi napsal ze to nekdo (z LED prumyslu) zkoumal a ze ma na fotosyntezu minimalni vliv. Jenze tak jak pises, my fotosynteze poradne nerozumime, a hlavne nerozumime dalsim dejum v rostlinach na ktere maji ruzne druhy zareni vliv. Za mne jsou LEDky slepa ulicka, neznam komercni velkoskleniky ktere by na ne ve velkem prechazely. A ty by byly prvni co by to udelaly pokud by to melo byt vyhodnejsi.
 

newhousegreen

-.-
Veteran
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4048233/table/pone-0099010-t003/ V roce 2014 navrch LEDky nemely, Neznam novejsi nezavisle testy ktere by potvrdili vyssi ucinnost LED. Ale znam spoustu lidi co verili ze jsou na tom LEDky lip uz v roce 2013 a jeste drive....Pletli se a ja verim ze se tedy dost mozna pletou i v roce 2018 :)

Teplo z hps je IR zareni, alesh mi napsal ze to nekdo (z LED prumyslu) zkoumal a ze ma na fotosyntezu minimalni vliv. Jenze tak jak pises, my fotosynteze poradne nerozumime, a hlavne nerozumime dalsim dejum v rostlinach na ktere maji ruzne druhy zareni vliv. Za mne jsou LEDky slepa ulicka, neznam komercni velkoskleniky ktere by na ne ve velkem prechazely. A ty by byly prvni co by to udelaly pokud by to melo byt vyhodnejsi.

dává to smysl, protože výrobci COB chipů nemají aplikace přímo pro zahradnictví (obecně svítilny, průmysl, náhrada HID). V té studii co zmiňuješ je v úvodu vše podstatné, zmínil bych tyto body:

  1. Hodnota lumenů je naprosto nevhodným ukazatelem účinnosti LED pro fotosyntézu
  2. LEDka se vyplatí když s ní svítíš pod ostrým úhlem (68°) a to i s optikou. Tohle se ještě dá v indooru ve stanu splnit (ve skleníku je to neefektivní).
  3. Záleží více na intenzitě než na samotném vyzářeném spektru světla. LEDkám chybí UV složka, zapomíná se na zelenou složku a far red, která urychluje přechod do kvetení (proto kytkám dáváme 12/12, přitom outdoors kvetou při 14 hodinách světla) i více - nutné, ale jen před setměním, chce to řízené osvětlení spínající far red LEDky jen asi na hodinu před tmou.


Otázka je, co na to mikro-grower :D

Salát pod různými spektry https://www.youtube.com/watch?v=sfihE4IuFuU
Z toho se zdá, že důležitější je možná modrá LEDka k HPS, než červená)?
 

newhousegreen

-.-
Veteran
Já na tom dělám, já na tom makám:biggrin:

Momentálně jde o projekt matkárny...bude to taková menší deska (plech) s větrákem, ten tam ještě musim zakomponovat na zdroji mám celkem rezervu.

a naklíčený mám PowerPlanty z accident opylení (8 ks), ve sklepě mám nějaký kytky a vůbec to neroste kvůli nízký teplotě. Takže jsem ty Bangi Haze tak trochu odepsal, musim to přepisovat do angličtiny? asi ne
 

Attachments

  • II_Kopie pro web_.png
    II_Kopie pro web_.png
    23.2 KB · Views: 48

spachal

Well-known member
Veteran
Hele, nechci Ti do toho kecat, ale to paralelni zapojeni nemusi delat zrovna dobrotu .. Nerikam, ze to nepojede, vyhoda v porovnani se seriovym zapojenim je ta, ze pokud 'odpadne jedna vetev', zbytek pojede, ale i 'čajna' svetla radeji maji treba ctyri nezavisle zdroje a na nich povesene LEDky do serie ..

picture.php


picture.php


Plus je teda trochu zbytecne placat proud na ohrev rezistoru, kazdy se honi za co nejvyssi ucinnosti zdroje, Ty jdes koukam opacnou cestou :]
 

newhousegreen

-.-
Veteran
Vůbec ne, naopak oblíbenost spínaných zdrojů prý roste :biggrin:. Nebojím se, že ztráta 5 % výkonu bude mít tak výrazný vliv na spotřebu :biggrin:. Navíc mám kvalitní zdroj pro LED pásky dokonce s krytím IP67. Můžu si na to připojit kdykoliv, cokoliv. Ale díky za reakci, na tvých zdrojích by mi to neběželo, to je řešení pro cob ledky. Tam zatím nejsem, to umí každý :D

postoval jsem to, aby tam kdyžtak někdo objevil chybu. Sám jsem jí našel, mám moc slabý zdroj (chybí 2A), asi jedině na ty pásky. Bohužel jsou pekelně drahé a blikají, uvidím co se dá udělat.

jinak světlo na matkárnu nechci taky moc silné a zase objednávat slabý cob led je podle mě taky kravina, když tam chci mít rozjížděné klony tak na ně bude blikačka stačit a hlavně, aby to bylo steelth. Jinak moje roční spotřeba je 3g. Takže asi tak

Tak jsem ještě zapomněl, že mám zdroj z xboxu, kterej bude bohatě stačit. Matkaření se mi nikdy nedařilo, ale kvalitním světlem se má začít, ne? Dobře, dobře. Nebude to nejefektivnější, přepojit to na zdroj konstatntního proudu by mělo jít po lehčích úpravách, snad, kdykoliv později.
 

spachal

Well-known member
Veteran
Zdar, mas to vymyslene, nebudu do toho kecat :]. Ja osobne bych sel treba cestou Cree XM-L2, s teplotou okolo 4000-5000K, uchycenych na nejakem hlinikovem profilu. Kor pokud je to na matkarnu, netreba z toho delat fialovou diskoteku :].
https://www.aliexpress.com/store/product/-/106464_32731820582.html
DS: http://www.cree.com/led-components/media/documents/XLampXML2.pdf

Jinak ty fotky, co jsem posilal, nejsou ze svetla postaveneho na COB, ale prave na 3W LEDkach, kde ma zdroj konstantni proud a a na kazdem jsou pripojene LEDky do serie.
 

newhousegreen

-.-
Veteran
Myslim si, že plodnější diskuze bude bez bombardování se linkama. Kdyby to bylo tak skvělý, tak to někdo v Evropě prodává, existuje Alucraft atd., ale jako nic moc nabídek si myslim. Na lumeny a PAR vychází cob krásně, meření v umolech/sec ale neuvádí, takový link bych uvítal a třeba si nějaký panel pořídil.
 

newhousegreen

-.-
Veteran
Pokračujem

Pokračujem

PP day 14 :comfort: (regular s.)
2 26W CFLs Phillips
32,5°C day; 17°C night
2 12V PC fan 100mm, 1 attached to carbon filter
medium size pc case. Soil (garden, for sowing 50:50)

 

newhousegreen

-.-
Veteran
Hi,
Week 3.

Bam, it grows.

//

Blesk tam hází haluze na listí, jinak cajk. Všechno co šlo jsem vyprstil :D teda spíš zaprstil, vlastně prsty zastřihl, jsem chtěl napsat:biggrin:
Radši do toho nebudu víc už zabrušovat


Carbon filter
 
Top