What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

LED osvětlení - zkušenosti pište

spachal

Well-known member
Veteran
Tezko rici, zcela linearni prepocet to z principu asi nebude :]. A protoze jsem linej to odvozovat a oprasovat znalosti o cernych telesech, posunovacim zakone ap., podival jsem se na par prepoctovych webu, co mi vypadlo z google. A tam opravdu nezavisle na sobe vychazi 4600K po prepoctu na ~630nm.
Lidske oko je ve spojeni s mozkem bajecne v tom, ze je schopne majiteli tvrdit o hodne barevnych vecech, ze jsou zcela bile, ac v realu tomu je trochu jinak (na to narazim hlavne pri fotografovani..).

Ale spise me zaujalo, ze ten pest byl odjety pouze na jednom zdroji svetla s 2700K a presto se ocividne docela zadarilo. A ty CXA3050 opravdu nejsou az tak drahe :]
 

Kaya-man

Member
Jojo pro lidksé oko jsou ty barvy úplně jinde. A to focení je jasnej důkaz. Já taky když fotim pod tou ledkou tak sice je vidim okem zelený kytky a celkem bílý světlo, ale na fotkách je to přesvícená růžovofialová :)
Ty přepočty určitě linearně nejdou když se jedná o třetí rozměr (tepelná hloubka). Ale pokud 4600K odpovídá 630nm tak fakt by mě zajímalo kolik odpovídá 2700K. Hodil bys kdyžtak link na tu kalkulačku?

a že to úspěšně jede i jen na 2700K je myslím pochopitelné a předvídatelné. Když to jede pod CFL 2700, tak proč by to nejelo pod LED 2700 :) někde sem viděl nějaký spektrální testy CFL a 2700K i 6500K vpodstatě obsahují jak modrou tak červenou složku. A z toho grafu co sem dával je to i jasný. Prostě jede to i jen pod 2700, i jen pod 630,.. Jede to ale s nějakými omezeními. 2700K má velmi krátý efektivní dosah, ale má výbornou buněčnou výhřevnost. 630nm má zas dlouhou frekvenci a daleký dosah (nemluvě o 660 a více), ale nemá tu výhřevnost (teplo má). proto když se spojej tak to musí být lepší ne? A modrá je taky dost důležitá. I HPS má modrou.
Jinak jak to vidíš s důležitostí IR obecně a v různých fázích květu?
 

spachal

Well-known member
Veteran
Zadal jsem do Google "kelvin vlnová délka přepočet" a vypadly mi v prvních odkazech treba tyto:
http://www.asu.cas.cz/~bezdek/fyzika/vlnDelka_frekvence_teplota.php
http://www.labo.cz/mft/konvertor.htm

Jinak odhadem by to melo vychazet prepoctem "3.000.000 deleno jednou z jednotek" :]

Ja budu ale radeji zatim svitit "vice barvama", zatim to, po fiasku z prvniho kola, jede docela slusne. Ale premyslim o nejake matkarne a i kdyz mam 150W UFO, tohle by mohlo byt zajimavejsi, treba okolo tech cca 6000K pro rust.

A pokud se ptas na IR me, tak o tom vim zcela kulove :D ..
 

asfalt420

Active member
ahoj
dostalo se mi do ruky 3ks fungl nových venkovních LED reflektorů 220v 10w 850 lumenů 6-6500k, co si myslíte o jejich použití do zakořeňovacího boxu o rozměrech cca 80x40 cm ?osvítí to dost a barva světla je subjektivně stejná jako jako u metalhalidu, tak si myslím, že by to mohlo fungovat...
 

spachal

Well-known member
Veteran
>alesh: zase jsem o nekolik (mnoho) hodin procitani vseho mozneho dal ;], takze jednoduchy dotaz: co si myslis o multiled 30-50W od Bridgelux? Pro priklad: 10x 40W WW (2700K) Bridgelux COB (http://www.aliexpress.com/item/30W-...ite-bridgelux-45mil-120-130lm/1581201945.html), opravdu se pri dobrem chlazeni da ocekavat alespon tech 100lm/W?

Co procitam vsechno mozne tady na foru a u 'konkurence', opravdu to vypada, ze tech cca 2700K bude stacit, zadne 'skladane spektrum' a podle toho, co jsem z Tvych prispevku tady cetl, by mohl byt Bridgelux jako vyrobce pouzitelny ..

V hlave uz mam predstavu o podobe svetla, pasivni hlinikove chladice s ventilatory, tri kusy, na kazdem tri ledky, napajene jednim spinanym zdrojem s prudovou regulaci. Na reflektory nebo cocky bych se vykaslal, mam ORCA folii, spolehnul bych se na odraz. Celkova cena by mohla vychazet take relativne slusne, do 6kKc vcetne vseho (vcetne jedne nahradni led).
 

alesh

Member
K tý diskuzi pár postů výš. Ze spektrální distribuce (aka "spektrum") se dá odvodit barevná teplota. Z barevný teploty NELZE odvodit spektrum. A už vůbec nelze říct, že nějaký světelný zdroj o určité barevné teplotě obsahuje nějaké záření (světlo) o určité vlnové délce. Tedy spekulace barevná teplota XXXX odpovídá vlnový délce XXX jsou naprosto nepodložená.

PAR je záření, které květina využívá, tedy žáření přibližně v rozsahu 400-750nm (Občas se uvádí jen 700nm. 700-750nm světlo nemá velký efekt na fotosyntézu, na druhou stranu ale ovlivňuje jiné procesy). Shodou okolností (a ne, není to náhoda) je to přibližně rozsah, které lidské oko vidí.

Že květiny nevyužívají zelené světlo je NESMYSL. Z prací pánů McCree(ho) a Inady vyplývá, že je max (porovnáme-li min a max na křivce) o 40% méně účinné. A tyto práce vůbec neberou v potaz schopnost rostlin adaptovat se na světlo, které dostávají. To reálně rozdíly dále stírá. A je to taky důvod, proč jsou sodíky tolik účinné.

Bridgelux dělá kvalitní diody a pole. Jen si dej pozor, abys nekoupil několik let starý model. 100lm/w bych u novějších čekal. V podstatě bych řekl, že 2700K fosforový bílý LED mají ideální spektrum, ale ta účinnost už není hvězdná. 100lm/W vyjde asi jako 1,4uE/W a to je méně než většina HPS. Mají sice výhodu v lepším spektru, ale ve výsledku to IMHO vyjde podobně.

Prostě:
vyšší účinnost > lepší spektrum

a.
 

Kaya-man

Member
alesh: jakej je podle tebe ideální poměr IR v celkovym spektru? A jeho využitelnost v různých fázích růstu a květu?
 

alesh

Member
IMHO pro lampu, která má za cíl vypěstovat co nejvíc s co nejmenší spotřebou energie, 0.
Pro lampu, která má za cíl vypěstovat co nejvíc na co nejmenší ploše, nevím (pravděpodobně >0).

Pomocí IR (730-740nm) lze stimulovat fytochromy a teoreticky zachovat kvetení i při delší fotoperiodě. Tohle ale nemám odzkoušený a nevím o nikom, kdo by měl.

a.
 

spachal

Well-known member
Veteran
>asfalt420: myslim si, ze celkove 30W je tak akorat pro nejaky microgrow, ale mozna ze pouze na rizky by to mohlo stacit, ale s hodne odrenyma usima :], budou se tahat do vysky.


>alesh: diky moc za info, uz je zase par veci jasnejsich :]. Obecne tedy by tohle svetlo mohlo byt vcelku funkcni (9x 40W Bridgelux, vykon snizeny spinanym zdrojem tak na 80%).
Ted odjedu kolo s levnym "450W" svetlem a uvidim vysledek ve kvetu, rust je hodne dobry a podle toho bud svetlo postavim, nebo to necham tak, jak je. Pripadne mam na ceste nejake penize "navic", tak to zkusim postavit tak ci tak, docela me to laka :]


A obecne dotaz: jak moc ubira svetelny vykon nereflexni 'obyc' sklo mezi ledkami a zelení? Je to podobne jako u hps, takze az treba 20% dolu? Porad mi to vrtalo v hlave, takze jsem u svetla sklo odebral, protoze si myslim, ze ten ubytek musi byt znat ..
 

asfalt420

Active member
>spachal:tak jsem ty tři ledky nainstaloval do boxu, sám jsem zvědav, ale že by se to tahalo strach nemám, co mám zkušenost, tak první týden až dva rostou klony do hloubky :D a až po řádném zakořenění do výšky :)
pokud by se to osvědčilo, byla by to velmi laciná alternativa k zářivkám(já je sehnal za troje cigarety, v obchodě jsou od 299/kus, z číny jistě ještě laciněji : ), navíc s o hodně delší životností..
 

spachal

Well-known member
Veteran
Cena je to dobra a "z venku" by to slo opravdu objednat jeste znatelne levneji :]. Dej vedet vysledek, docela me to zajima, at se dari! :]
 

alesh

Member
A obecne dotaz: jak moc ubira svetelny vykon nereflexni 'obyc' sklo mezi ledkami a zelení? Je to podobne jako u hps, takze az treba 20% dolu? Porad mi to vrtalo v hlave, takze jsem u svetla sklo odebral, protoze si myslim, ze ten ubytek musi byt znat ..

Nevím, kolik to přesně bude (asi hodně záleží na tom, jaký sklo použiješ), ale nevidím důvod, proč by to mělo být jinak než u HPS.

A ohledně čoček, příp. reflektorů: taky bych se na ně vykašlal. S ORCA fólií neztratíš moc světla a parádně ho rozprostřeš po celým prostoru. IMHO dobrá volba.

a.
 

spachal

Well-known member
Veteran
No, nedelam si iluze, ze na svetle pouzili nejake super trooper kvalitni sklo .. Kdyby chteli, zasadi tam alespon antireflex. V kazdem pripadku je dole, prvni tuning svetla mam za sebou ;].
Ma to drobnou nevyhodu, opravdu neni zadouci se odkrytych ledek nejak dotykati pod napetim, sice je v nich nejakych 65V na 0.7A, ale proklepnou vcelku slusne (odzkouseno dneska, pri zasunovani napajeciho kabelu ;] ..)
 

spachal

Well-known member
Veteran
Je to lehce mimo tema, ale sleduji vlakna lidi, co si stavi svoje led lampy a uz nejakou dobu je zajimava diskuze o srovnani ledek a nove vybojky 315W od Philipsu, mrknete na tyhle vlakna a prispevky od clena "rives". Docela zajimave, trochu mi to kazi rozhodovani o stavbe vlastniho svetla ;] ..

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=280732
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=280689

Co na to rikate? Kit vybojka+ballast je za $220 vcetne dopravy, docela zajimava cena a pokud to ma opravdu takovy vykon .. nu, jeste zapremyslim :]


Jinak alespon trochu k tematu, zde je rozebrany Vipar 450W, je zde pouzitych sest bloku ledek, kazdy o 25 diodach, kazdy ma svuj driver, plus jednen zdroj pro ventilatory. 65V/0.6A neni moc, ale alespon nehrozi kompletni nefunkcnost svetla pri zniceni jednoho driveru.



 

fusherrr

Member
myslite ze bude mit 125W led panel na rust prokazatelny ucinek na zakorenovani prcku?

jinak jim rostou fousy pod 250 metlou ktera mimo jine pere i na maminy...

mam to nad ne prdnout nebo jebat?
 

spachal

Well-known member
Veteran
Tech 125W je zmereny prikon, nebo udaj o vykonu od prodejce? I v tom druhem pripade by tohle svetlo melo, dle meho, na rizky do plochy cca 40x40cm stacit ..
 

fusherrr

Member
udaj o vykonu od prodejce..
doted sem to neresil, svetlo co sviti na maminy, mi svitilo i na prcky pod nima..
me zajima jestli treba nema nekdo zkusenosti takovy ze by mu to treba lip korenilo kdyz to pridal k metle co sviti na maminy..
 

spachal

Well-known member
Veteran
No, ze 125W deklarovanych je real tak 60W, budou to nejake levne diody a hned jsi na cca 40W na ctverecni stopu, coz je pry tak akorat :] .. Ale co zrovna Tobe budu povidat :D
 
Top