What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Kosher Kush outdoor 30lt root pouch

paulwolf

Member
Γειά σας αλάνια! Φέτος έιχα κλώνο κόσερ απο reserva privada, ρίζωσε στα μέσα Ιουλιου, και συνεχίζει ακάθεκτη στις 8 εβδομάδες!

Φαγάκι: Gemma 30-10-10 στο grow

Gemma 20-20-20
Gemma 10-10-30
Jack's Nutrients 20-20-20
Βάση φωσφόρου 10-30-10



4/8
l4YZeG.jpg


19/8
6d0Qn9.jpg


18/9
ZTYYRg.jpg


3/10
h3KY1Z.jpg


12/10 στις 57 μέρες και συνεχίζει..

fNJmxc.jpg
 

Papastroumf

Member
Μπράβο φίλε πολύ καλή δουλειά έχεις κάνει.Συνέχισε να ανεβάζεις την δουλειά σου να βλέπουμε ωραία πράγματα! :tiphat:
 

paulwolf

Member
Ναι οτι προσγειωνεται σε φουντα κολλαει και μετα επερχεται ο γλυκος θανατος που λενε.. :biggrin:
 

paulwolf

Member
15/10 και μπαίνει σε τελική ευθεία. οι κρύσταλλοι πλυθαίνουν μέρα με τη μέρα και είναι κάτω απο επιβλεψη. Υπερβολικά τοξικές μυρωδιές λεμονιού και πεύκου...:canabis:

5DhjYj.jpg


PbJmv5.jpg
 

paulwolf

Member
Τελευταίο 24ωρο για την κυρία. 68 ημέρες φλο. Τον έχει δαγκώσει λίγο απο το κρύο. Είναι φούλ γαλακτερή και έτοιμη για το τσεκούρι.. 69-70 μέρες μάξιμουμ.





 

delicorganic

Well-known member
να' σαι καλά φίλε μου!

13/10 Η δύναμη του Ήλιου!
View Image

View Image

View Image

Η δύναμη του Ήλιου!Πόσο εύστοχο!θα πρόσθετα στις "μεγάλες δυνάμεις "αυτή του καλλιεργητή και βέβαια της γενετικής του φυτού.
Χίλια μπράβο paul..εξαιρετικό το kushaki σου,πρέπει να έχει πιάσει τρελό νούμερο το φυτό σε τέτρα..άγρια γούστα και πάλι μπράβο σου.:tiphat:
 

paulwolf

Member
Να είσαι καλά φίλε μου! Όλα παίζουν τον ρόλο τους για ένα σωστό αποτέλεσμα. Και η γενιτικη του συγκεκριμένου φυτού είναι απίστευτη, εάν το μεταχειριστείς σωστά, από τα πίο καθαρά og που υπάρχουν. Η μάνα του συγκεκριμένου κλώνου ήταν απο ένα μόνο σπόρι απο μια εξάδα κόσερ, μεγαλωμένη σε απίστευτη ζέστη ίντορ το καλοκαίρι σε 35 βαθμούς και δεν είχε ούτε το 1/5 την αίγλης, δύναμης, γεύσης και όγκου σε σχέση με τον κλώνο, που μεγάλωσε σχεδόν στο 100% των δυνατοτήτων της.

Τελευταίος ήλιος και το βράδυ τέλος :biggrin:





 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Κουκλια μπραβο paulwolf , αλλη χάρη τα φυτα και οι παπαδες ;) που μεγαλώνουν σε πραγματικό ηλιο ειμαι σίγουρος...
περιμένουμε και αλλες φωτο
 

paulwolf

Member
Μετά απο 3 μήνες στα βάζα, κολλάει και βρωμάει περισσότερο από οτιδήποτε εχω μεγαλώσει ποτέ. ΕΝΤΟΝΟ λεμονι και πεύκο, σπάει τη μυτη κυριολεκτικά, αυθεντικό OG. Ίσως το πιο έντονο και εύγευστο ντουμάνι που έχω γευτεί ποτέ. Βαράει αλύπητα σώμα σε ελάχιστα λεπτά, ακολουθεί το κεφάλι και επέρχεται πολύωρο κλείδωμα, μια πραγματική ίντικα που μουδιάζει χωρίς να υπνοτίζει τόσο, είναι παααααααρα πολύ δυνατή και κρατάει πολλές ώρες.. πριν σωθεί μερικές φωτό απο το τελικό αποτέλεσμα..

IMG_0187.jpg


IMG_0188.jpg


IMG_0193.jpg
 

paulwolf

Member
Πραγματικά δεν έχω ιδέα :biggrin:

Και περίπου 2γ λαδάκι qwiso, η κόσερ έχει κάνει το πιό μυρωδάτο λάδι, μυρίζει σαν ζωντανό φυτό που έχεις πάρει τους παπάδες και τους κοπανάς μεταξύ τους.. λεμονάτο, βρωμερό, καθαρό κεχριμπάρι, πολυ δυνατό, lung expanding

IMG_0083.jpg


IMG_0086.jpg


IMG_0087.jpg


IMG_0172.jpg
 
Top