What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

King's kush + AK47 + ww

astrix

Member
γεια ηρθαν τα πραγματα εχουμε και λεμε
3 king's kush greenhouse ,1 AK-47 ,1 ww sensi seeds 5 φυτακια
120χ120χ200 tent
Light 600watt hps + 250watt hps
γλαστρες 25 λιτρα
soil biobizz light mix
εξαερισμος Axial Fan 150mm 298m3/h
Axial Fan 125mm 185m3/h
:woohoo:
 

Fou

Member
Καλή αρχή!!
Να ρωτήσω....πως και χρησιμοποιείς light-mix και όχι all-mix??
 

astrix

Member
το all mix απο σπορο μπορει να σου το καψει λιγο στην αρχη, δοκιμασα και το light mix καλυτερη απορροφηση του νερου ειχε , και καλυτερη αναπτυξη ποιο υγιης !!
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Καλό ξεκίνημα
Αντε βάλε τα να σκάνε να δούμε και καμιά φώτο σιγα σιγα!
 

astrix

Member
Καλό ξεκίνημα
Αντε βάλε τα να σκάνε να δούμε και καμιά φώτο σιγα σιγα!

τα εχω βαλει και περιμενω κριμα που δεν εχω αλλο χωρο να βαλω ενα holland hope και ενα orange :p
μια ερωτηση δεν εχω mh για αναπτυξη, να βαλω την 250hps η την 600αρα ?
 

stereo7

New member
Γεια σε ολους :tiphat:

Το εχεις ξανα δουλεψει το συστημα αυτο η ειναι η πρωτη φορα?
Για τον εξαερισμο αναφερομαι μου φαινεται μικρος(χωρις να ξερω πολλα πραγματα)

Ρωταω γιατι ετοιμαζω ενα παρομιο αλλα με λαμπα 600W σε cooltube και σκεφτομουν για τοον χωρο που θα ναι τα φυτα 400-500m3/h .
 

antartist

Member
Stereo7 καλωσήρθες.

Χώνομαι σφήνα.
Ο Astrix έχει δύο fans που στο σύνολό τους είναι αρκετοί για να δροσίσουν το χώρο.
Κανονικά ο ένας πάει στο cooltube και ο άλλος ανανεώνει τον αέρα στο tent.
Κι εσύ κάπως έτσι πρέπει να το σκεφτείς.
Φυσικά υπάρχει τρόπος και με ένα fan, αν σε ενδιαφέρει να το κάνεις πιο εύκολο.
Η ισχύς του εξαερισμού, πάντα εννοείται σε συνάρτηση με την ισχύ της λάμπας, εξαρτάται από τις γενικότερες κλιματικές συνθήκες στο μέρος που καλλιεργείς, όπως επίσης και από την εποχή.

τα εχω βαλει και περιμενω κριμα που δεν εχω αλλο χωρο να βαλω ενα holland hope και ενα orange :p...

Astrix καλή αρχή man, ας μην είμαστε και πλεονέκτες.
 

astrix

Member
γεια σου στερεο κανει δουλεια και καλη μαλιστα εφτασα τους 32 χθες το προβλημα ειναι το μικρο fan που βαζει αερα θα παω να παρω αλλο ενα 298/m3h κανει 24 ευρο επαθα την πλακα μου πολυ δυνατο δεν το περιμενα αξιζει για τα λεφτα του ..
ανταρτι ευχαριστω και 5 που βαλα πολλα ειναι :tiphat:
 

stereo7

New member
Δεν ειχα καταλαβει οτι το δευτερο fan ειναι κι αυτο για να βγαζει νομιζα ηταν inline.

Το δικο μου ετσι θα ναι:
1,25*1,25*2,15 o χωρος απο mdf ψιλο και δοκαρια για σκελετο στιβαρο εινα αλλα μπαζει και παιζει να το γεμισω αφρο η σιλικονη στις ακρες ,χτες το εστησα και μου βγηκε η παναγια.

Περιμενω να μου ρθει 400w-600w lumatek ballast και 1mh 400w kai 1hps 600w +cooltube http://www.head-nature.com/tree/4002/Reflectors/article/08458/Spudnik-Reflector-Prima-Klima-125mm.xhtml (καλο αυτο η μαλακια εκανα)

Για ανεμιστηρες εχω 2 ενας 125χιλ κι ενας 100χιλ τα φτηνα fans ομως οχι τα rvk .Σκεφτομουν να εβαζα το ενα inline και το αλλο να δροσιζει τη λαμπα και να αγορασω ενα 160mm rvk γυρω στα 400-600m3/h και να του βαλω μετα θερμοστατη και να δουλευει πιο χαμηλα, σαν αυτο http://www.head-nature.com/tree/4043/Inline-Fans/article/03886-420/LTI-Fan-160mm-420m%C2%B3-h.xhtml
ή αυτο
http://www.head-nature.com/tree/4043/Inline-Fans/article/03886-420/LTI-Fan-160mm-420m%C2%B3-h.xhtml
Μπορω να ριξω τις στροφες σε ενα τετοι εξαερισμο ?Εχω δει καποα θεματα εδω μεσα

Και ενα τελευταιο στοβ χωρο αυτο σκεφτομουν να εβαζα 6 φυτα και να τα αφηνα αναπτυξη μηνα η και κατω του μηνα αν ειχαν καλη αναπτυξη ωστε να μην ψηλωναν πολυ ,αλλα εδω διαβαζω και τα 5 πολλα ειναι αρα τι κανουμε?

Καλως σας βρηκα κυριοι και συγγνωμη που τα γραφω εδω αλλα βρηκα ευκαιρια για αποριες.
 

astrix

Member
θες να την ακουσεις στερεο ε? χαχα
στο θεμα μας τωρα μπορεις να βαλεις και 20 φυτα σε μικρες γλαστρες το λεγομενο (sog) θες πολλα σπορια η κλονους , εγω δεν εχω χωρο γιατι θα βαλω 4 γλαστρες 25 λιτρες Και μια μικρη θα κανω (topping) 2 μηνες veg θα βαλω πλεγμα (scrog) τον χωρο σου τον διαμορφωνεις οπως θες ψαξε αυτους τους αγγλικους ορους και θα καταλαβεις , εγω εβαλα τον μεγαλο fan στην οροφη να βγαζει και θα παρω αλλο ενα ιδιο να το βαλω χαμηλα να βαζει αερα απο εξω ειναι διπλα η πορτα και ειμαι κομπλε , μια φωτο απο την αλβανα που παπαδιαζει στην 600αρα
 

stereo7

New member
Λεω 6 να βαλω σε 18λιτρες ,τις τεχνικες τις ξερω τιπινγκ εχω κανει και σκεφτομουν να ξανακανω αν και πιστευω με περνει με τον χωρο που εχω και για ενα μηνα αναπτυξη μαξ ειμαι κομπλε .ετισι δεν ειναι ???

Θα παρακολουθω το θεμα με ενδιαφερει και μενα γιατι θα βαλω κι εγω ΑΚ47 και θα συγκρινω με σενα για να βλεπω αφου θα σαι πιο μπροστα.Θα βαλω 2 chocolope 2 AK47 2sweet deep greimmfrut .Εχω ξανακανει αλλα 3 εωτερικα αλλα σε πολυ μικροτερο χωρο με 250w .Θα τα καταφερω να τα κουμανταρω?

Αυτο για τους ανεμιστηρες rvk και αν ολοι μπορουν να τους ρυθμισεις την ταχυτητα με τα καταλληλα εξαρτηματα παντα ισχυει??,εχω δει πολλα diy αλλα και με τα αγγλικα δεν τα παω πολυ καλα και ειναι δωρο θεου που ξαναβρηκα Ελληνες μετα το 420 να μιλαν για το χομπι μου.
 

astrix

Member
6 σε 18 λιτρες ειναι καλα χωρανε ανετα και ποιο ευκολα τα κουμανταρεις στον χωρο που λες , βαζεις θερμοστατη μεσα στο ροομ και αναβει το fan αν ζεσταθει ολα γινοντε !!
 

astrix

Member
18/9 σημερα 1 μερα veg και ο γολγοθας αρχιζει και τα 5 επιβιωσαν καμια απωλεια , λαμπες mh δεν εχω να κανω veg με την 250 hps η με την 600hps? απο θερμοκρασιες με την 600 φτανει τους 31 γιατι ακομα εχει ζεστη εξω !!
 

tjo

life gardener
Veteran
καλημερα
μια λαμπα mh 400w εχει 25-30 ευρω σε ηλεκτρολογικα καταστηματα..αν δεν εχεις τα λεφτα βαλε την 250αρα για ν αποφυγεις καψιματα και stress.
 

astrix

Member
δεν τα εχω για mh, εβαλα την 250w και βοηθησε στην θερμοκρασια και στην υγρασια καλυτερα ειναι και για την δεη:tiphat:
σε 2 Kush εχουν πεταχτει απο χθες εχουν ψηλωσει αλλα το τσοφλι απο το σπορο δεν εχει φυγει μηπως θελουν βοηθεια ?
 

astrix

Member
δεν βγανει θα γινει ζημια το αφηνω αλλη μια μερα και βλεπω ευχαριστω !
 

antartist

Member
Το έχω πάθει πολλές φορές.
Κράτα το κέλυφος ενυδατωμένο, ψεκάζοντας νερό συχνά με το ψακαστήρι.
Η διαστολή/συστολή που προκαλέι το νερό στο κέλυφος, θα το βοηθήσει να φύγει πιο εύκολα..
Μη βάλεις τα χέρια σου ακόμα(που το έκανες) εκτός κι αν, από τη μία είσαι σίγουρος οτι το σώζεις ή απο την άλλη , είσαι σίγουρος πως αν δεν τα βάλεις το χάνεις...
 

astrix

Member
Κράτα το κέλυφος ενυδατωμένο, ψεκάζοντας νερό συχνά με το ψακαστήρι.
Η διαστολή/συστολή που προκαλέι το νερό στο κέλυφος, θα το βοηθήσει να φύγει πιο εύκολα..

νατη η απαντηση που περιμενα :laughing:
 
Top