What's new

Κατασκευή: DIY Γεννήτρια Όζοντος (o3)

koursaros

Member
Κατασκευή: DIY Γεννήτρια Όζοντος (o3)

ΠΡΙΝ ξεκινήσουμε...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΟΛΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΚΤΩΣ ΤΩΝ 220VOLT ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡΥΨΗΛΕΣ ΤΑΣΕΙΣ , ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ.

ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΦΕΡΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΤΑΣΗΣ ΔΥΚΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ
.

:tiphat:

Χρειάστηκα...

1) Μισό κιλό αλεύρι..
2) 3 κουταλιές τις σούπας σόδα
:laughing:
1) Ενα μέτρο σωλήνα Pvc Φ140.

2) Τα απαραίτητα δαχτυλίδια στήριξης του σωλήνα 2 τουλάχιστον. (στην δικιά μου περίπτωση λόγο μετασχηματιστών που έκατσαν κουτί και με βόλεψαν στην στήριξή τους όπως θα δείτε παρακάτω στην πορεία χρησιμοποίησα 6 δαχτυλίδια)

3) 1 ή 2 Μετασχηματιστές απο επιγραφές Neon στην καλύτερη περίπτωση (εγώ τους αγόρασα απο μαγαζί που είχε κλείσει και είχε επιγραφή αλλιώς το κόστος τους για καινούργιους ειναι λίγο τσουχτερό) ή οποιοδήποτε μετασχηματιστή βγαζει τάση εξόδου στο δευτερέυον 5Kvolt και πάνω και τουλάχιστον 25mA (milliampere)

4) Καλώδια
4α) Παροχής 220 Διατομή καλωδίου 3x1mm
4β) Υψηλής τάσης (5-10000Volt)

5) Κλέμες
6) 2 Διακόπτες On/Off
7) 2 ενδεικτικές λυχνίες/led με οτι τιν βρίσκει ο καθένας :biggrin:
8) Ενα θυλικό βύσμα σαν αυτό που έχει απο πίσω το τροφοδοτικό του υπολογιστή σας... :artist:
9) ένα κουτάκι κατασκευής για να φιλοξενήσει την συνδεσμολογία και την παροχή τής τάσης...

10) Ozon plates 4,5" ή αλλιώς 11,5cm (g00gle is sometimes your friend...)

11) 4 Πιχάκια ξύλου 1cm x 2 cm x 30cm
τα οποία στην μέση των 2 cm θα πρεπει να φτιαχτεί διάδρομος που θα περνάνε τα κεραμικά στοιχεία..(φωτό later..)

12) Εργαλεία..Βίδες βιδάκια παξιμαδάκια .. Μεράκι.. και υπομονή...
 

koursaros

Member
Οφθαλμόλουτρο...


Μετασχηματιστής κατα την παραλαβή...
picture.php


Μετασχηματιστές καθαροί με εικαστική παρέμβαση :kos:
picture.php

picture.php
 

koursaros

Member
Ozon plates...
woohoo.gif

picture.php


Βασης στήριξης τις κατασκευής...
(ίσως μπουν βίδες με μικρότερο μήκος )
picture.php


To be continued...
tiphat.gif


*κάποιος mod ας διορθώσει τον τίτλο του νήματος "Γεννήτρια" :biggrin:
 

koursaros

Member
ή μάλλον σε "Κατασκευή: DIY Γεννήτρια Όζοντος (o3)" :tiphat:

-----------------------------------------------
Παρεμπιπτόντως να πω πως οι βίδες με το στρογγυλό κεφάλι είναι με σπείρωμα M10 (τουλάχιστον έτσι τις ζήτησα σε μαγαζί με βίδες) και ΔΕΝ περιλαμβάνονται στην συσκευασία με τα δαχτυλίδια στίριξης.
Κανονικά η συσκευασία περιλαμβάνει μία βίδα M10 απο την μία και απο την άλλη της πλευρά είναι για στίριξη σε τοίχο με ούπα.

Οπότε αν θέλετε η κατασκευή να κρεμιέται απο κάπου θα χρειαστεί να πάρετε και τις βίδες με το στρογγυλό κεφάλι που βλέπετε στην φωτό πιο πάνω.


Περισσότερα αύριο βράδυ...
:dance013:
 

koursaros

Member
και συνεχίζουμε...
Μετά απο αρκετό ψάξιμο βρήκα τα παρακάτω τα οποία θα αποτελέσουν τους οδηγούς των κεραμικών στοιχείων, οπότε τα ξυλινα πηχάκια.. άκυρα..
Για τιν στιριξή τους στον σωλήνα θα χρησιμοποιηθεί μακρυά βίδα με 3 παξιμάδια (ως αποστάτες) ανα τρύπα στίριξης... (ευέλπιστώ απο αύριο αυτά...)
picture.php


Ηλεκτρολογικά μπιχλιμπίδια...

picture.php


Μετασχηματιστής έτοιμος... :dance013:
picture.php


picture.php
 

koursaros

Member
Έτοιμο το σώμα... :woohoo:
picture.php


picture.php



Στέϊ τιοΎντ ακολουθεί ηλεκτρολογικό σχέδιο αργότερα...
:tiphat:
 

antartist

Member
Εξαιρετική δουλειά φίλε μου, τουλάχιστον η παρουσίαση!
Αναμένουμε να δούμε και πως δουλεύει...
 

koursaros

Member
Εξαιρετική δουλειά φίλε μου, τουλάχιστον η παρουσίαση!
Αναμένουμε να δούμε και πως δουλεύει...
Thank you thank you... βρίσκομαι σε καλό δρόμο με μόνο προβληματισμό τον παραλληλισμό των panels.. το οποίο θα λύσω σύντομα...
:biggrin:
 

koursaros

Member
Τελος για σήμερα μιας και μείναμε απο κλέμες και κολλητήρι...

picture.php


picture.php


To be continued... :shooty:
 

tjo

life gardener
Veteran
εισαι ψυχοπαθής! Ωραίος, μα ψυχοπαθής! Εύγε!

εγώ δε ξέρω καν τι ναι αυτό που φτιάχνει αλλά
είν ωραίος και ψυχοπαθής ηλεκτολόγος στα σίγουρα!!
αλήθεια τι ακριβώς κάνει τούτο?:tiphat:
 

LegacyTron

Member
είναι για να ψεκάζει Ο3 (όζον) στο γκρόου ρουμ κι ενισχύει με διάφορους τρόπους τα φυτά μας ! Εγώ κολώνω γιατί δεν ξέρω απ' αυτά και δεν το κάνω. Όποιος όμως γνωρίζει από ηλεκτρολογικά, ας δούμε και κανα γκρόου και βλέπουμε κι εμείς αν θα το βάλουμε ^^

Ερώτηση: Πόσο ρεύμα φαίνεται στο ρολόι ότι καίει το μαραφέτι γιατί βλέπω 8000 βολτ out και χέζομαι ;!;!;!
 

panas1

Member
Ερώτηση: Πόσο ρεύμα φαίνεται στο ρολόι ότι καίει το μαραφέτι γιατί βλέπω 8000 βολτ out και χέζομαι ;!;!;!

volt x ampere

8000 χ 0,0225 => 180watt

(νομίζω)

--

γαμώ τις κατασκευές κ παρουσιάσεις! ωραίος ο κουρσάρος :tiphat:

αναμένουμε συνέχεια κ δοκιμές :)
 

koursaros

Member
εισαι ψυχοπαθής! Ωραίος, μα ψυχοπαθής! Εύγε!
Τελειομανής θα έλεγα.. :biggrin: ακόμα νομίζω πως έχω σώας τας φρένας :blowbubbles:χαχαχχαχαχα


Γουστάρω diy κατασκευές Πολύ ωραίος
Thanks BluesDude doing my best.. :tiphat:

είναι για να ψεκάζει Ο3 (όζον) στο γκρόου ρουμ κι ενισχύει με διάφορους τρόπους τα φυτά μας ! Εγώ κολώνω γιατί δεν ξέρω απ' αυτά και δεν το κάνω. Όποιος όμως γνωρίζει από ηλεκτρολογικά, ας δούμε και κανα γκρόου και βλέπουμε κι εμείς αν θα το βάλουμε ^^

Ερώτηση: Πόσο ρεύμα φαίνεται στο ρολόι ότι καίει το μαραφέτι γιατί βλέπω 8000 βολτ out και χέζομαι ;!;!;!

LegacyTron μάλλον μπέρδεψες το O3 (οζον) με το CO2 (Carbon Dioxide άκα Διοξείδιο του άνθρακα)
Το Co2 χρησιμοποιούν για να εμπλουτίσουν τον χώρο του grow room.
Αν βάλουμε Ο3 στα λέλουδα... πάει.. το χάσαμε το κορμί πατριώτη.. :cry: Είναι διαβρωτικό και ασταθές αέριο, και σε ποσότητες άνω κάποιων ορίων επικίνδυνο για την υγεία σε κλειστούς χώρους..
(περισσότερα σχετικά με το Ο3 παρακάτω)

όσον αφορά την κατανάλωση σε ρεύμα τα 8000volt είναι η έξοδος του Μ/Σ
ΙN όπως λέει και το ταμπελάκι ειναι 220V 1Amp
Οπότε
W (watt) = V (volt) x A (amp)
220V x 1 amp = 220 Watt ανα σκάλα.
Σε πλήρη λειτουργία θα καταναλώνει 440w.
Ούτε λίγα.. ούτε πολλά.. αλλα αν θες να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο μυρωδιές.... (αν τύχει για τον οποιονδήποτε λόγο και το/τα φίλτρα σου δεν καλύπτουν) δεν νομίζω οτι θα το σκευτείς και πολύ..
Εγώ τουλάχιστον όχι...


Πάρε ένα λίνκ αν δεν βαριέσαι να διαβάσεις περι CO2 enrichment... το οποίο (προσωπικά σαν begginer) το θεωρώ "too much" για το level μου ... αν κάποιος "το έχει τερματίσει".. ίσως και να αξίζει να το μελετήσει...
hΧΧp://www.hydrofarm.com/resources/articles/co2_enrichment.php

εγώ δε ξέρω καν τι ναι αυτό που φτιάχνει αλλά
είν ωραίος και ψυχοπαθής ηλεκτρολόγος στα σίγουρα!!
αλήθεια τι ακριβώς κάνει τούτο?

tjo και εγώ διαβάζοντας βλέποντας και ψάχνοντας προχωράω...

Ο κύρ' Hervantes... απο το 8:30 και μετά...
hΧΧp://www.youtube.com/watch?v=vRsrXFahsVs

Ψάχνοντας να δώ απο που μπορώ να πάρω κάτι τέτοιο έτοιμο.. απογοητεύτηκα απο τις τιμές.. και φυσικά οτι θα πρέπει να αγοραστεί απο το εξωτερικό...

Η επόμενη αναζήτηση μου ήταν να δώ τί είναι το όζον, τί κάνει, και πως παράγεται/λειτουργεί αυτό το μαραφέτι..

βρήκα αυτό και διάφορα άλλα...
hΧΧp://www.uvonair.com/cd-800.html

Διάβασε και τα Caution
hXXp://www.uvonair.com/ozone_caution.html


Επίσης διαβάζουμε με προσοχή... :

WHAT IS OZONE?
Ozone is a molecule composed of three atoms of oxygen. Two atoms of oxygen form the basic oxygen molecule--the oxygen we breathe that is essential to life. The third oxygen atom can detach from the ozone molecule, and re-attach to molecules of other substances, thereby altering their chemical composition.


It's very unstable and has a "half life".
In hot water the half life is about 20 minutes, in air about 2 hours (temperature has an effect on the half-life time).

HALF LIFE: in air, every 2 hours 1/2 of the ozone molecules break down in to one molecule AND 1 oxygen atom.

More danger exists from this single atom than from ozone.

A single oxygen atom is called a "free radical". In simple terms, free radical atoms do not exist.
They HAVE to attach to, or combine with something else. Now many would like you to believe that this oxygen atom will combine with another oxygen atom and form (oxygen).

Problem is, there aren't really many other single oxygen atoms to combine with. 80% of our atmosphere is nitrogen and is most likely what the single oxygen atom will combine with.

The result is NOx, or nitroxides . As you can tell, NOx are produced as by-product almost every time when ozone is produced from air. NOx is toxic and one of the signs of toxicity is throat irritation.

Secondly, the sensitivity to NOx is very individual. It is estimated that approximately 10-15% of population is sensitive to these substances to a point that they can not tolerate even very tiny amounts.

One other down side to ozone is it's corrosiveness to certain plastics, most notably plastics used for electrical wire insulation and printed circuit boards.
Outdoors ozone is rarely a problem since the concentrations are very small and dissipate quickly.

Whether in its pure form or mixed with other chemicals, ozone can be harmful to health. When inhaled, ozone can damage the lungs. Relatively low amounts of ozone can cause chest pain, coughing, shortness of breath and, throat irritation. It may also worsen chronic respiratory diseases such as asthma as well as compromise the ability of the body to fight respiratory infections.

Ozone has been extensively used for water purification, but ozone chemistry in water is not the same as ozone chemistry in air. High concentrations of ozone in air, when people are not present, are sometimes used to help decontaminate an unoccupied space from certain chemical or biological contaminants or odors (e.g., fire restoration). However, little is known about the chemical by-products left behind by these processes (Dunston and Spivak, 1997). While high concentrations of ozone in air may sometimes be appropriate in these circumstances, conditions should be sufficiently controlled to insure that no person or pet becomes exposed. Ozone can adversely affect indoor plants, and damage materials such as rubber, electrical wire coatings, and fabrics and art work containing susceptible dyes and pigments

Γι ολα αυτά λοιπόν.. όπως καταλαβαίνετε η κατασκευή αυτή τοποθετείτε ΜΕΤΑ τα φίλτρα, Για τιν ακρίβεια ΦΙΛΤΡΑ--> Ανεμιστήρας που "τραβάει" μέσα απο το room/τεντα (negative grow room pressure με passive income air) --> Ozon generator--> Output

Αν κάποιος έχει πρόβλημα με τα Αγγλικά και δεν καταλαβαίνει τα κείμενα απο πάνω ας μου πεί να τα μεταφράσω.

O εξερχόμενος αέρας ΠΡΕΠΕΙ να οδηγείται ΕΞΩ απο τον χώρο μας και φυσικά μετα την γεννήτρια Οζον ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΙΑΡΡΟΗ



volt x ampere

8000 χ 0,0225 => 180watt

(νομίζω)

--

γαμώ τις κατασκευές κ παρουσιάσεις! ωραίος ο κουρσάρος

αναμένουμε συνέχεια κ δοκιμές :)

Σωστός ο Panas1 μόνο που υπολόγισες το δευτερεύον του Μ/Σ και όχι το πρωτεύον :huggg:
 

panas1

Member
ντάξει έπιασα τον τύπο :p

σε συνδυασμό με τίποτα uv led φτιάχνεις κ ενα γαμάτο καθαριστή (απολύμανση) χώρου :)
 

koursaros

Member
ντάξει έπιασα τον τύπο :p

σε συνδυασμό με τίποτα uv led φτιάχνεις κ ενα γαμάτο καθαριστή (απολύμανση) χώρου :)

Με τα UV καθαρίζεις τον αέρα (όχι απολύμανση)
Με το όζον σκοτώνεις τα πάντα μέσα στον χώρο..
Βακτίρια μουχλας, ακάρεα κτλ κτλ..

αν στην κατασκευή αυτή βάλεις και ένα ανεμιστιράκι εξαερισμού μπάνιου π.χ στην μία πλευρά να φυσάει αέρα.. το χρησιμοποιείς και για απολυμάνσεις χώρων.

Με UV λειτουργεί αυτό...
picture.php

το οποίο μου παράγει και αρνητικά ιόντα στον αέρα άμα εγουστΈρνω ναοΥμ!
:biggrin:
χαχαχαχαχαχχ
 

panas1

Member
αυτά είναι :)

το και οζον στην υδροπονία θα ελεγε.. ε?
με μια μικρή γενήτρια.. ή με μικρές δόσεις τη μέρα? για καθαρισμό νερού.. πιο πολύ οξυγόνο.. πρόληψη για μούχλα κ άλγη κτλ..
αλλα θα θέλει προσοχη με τα φαγητα
 

koursaros

Member
... ας πιάσουμε εργασία
βάσεις έτοιμες...
picture.php

picture.php


στην τελευταία (εσωτερική) βάση.. ένα παξιμαδάκι ΚΑΙ απο την πάνω μεριά σαν στόπ.. ώστε αν σπρώξουμε την πλακέτα περισσότερο να μήν φύγει και πέσει μέσα στον σωλήνα..

picture.php


.. ένα απο τα δύσκολα κομμάτια της κατασκευής...
να ευθυγραμμίσεις τις τρύπες στην σειρά και στα κέντρα του κύκλου...
Οχι δέν μέτρησα διατομές κτλ κλτ... πήρα σαν οδηγό τις ενώσεις απο τα δαχτυλίδια στήριξης, σημάδεψα ακουμπόντας τις βίδες των συναρμολογημένων βασών.. και τρύπησα με το μάτι...


picture.php


picture.php
 

Latest posts

Latest posts

Top