What's new

καλησπερα...

dimitris35

New member
παιδια ειμαι σε grow 32 μερες τα early skunk feminized της sensi seeds...35% sativa!ειναι 44cm τωρα και εχω τεντα 2μ..ποια ειναι η γνωμη σας?να το γυρισω σε ανθοφορια?ξερει κανεις?για το υψος αγχωνομαι...
 

Fou

Member
Βάλε μια φωτό να το δούμε και εμείς,να σου πούμε με σιγουριά!
 

bazz

Member
Ναι γύρισε το σε ανθοφορία γρήγορα.... Κόψε και την κορφή!
 

dimitris35

New member
καλημερα...μην μου φυγεις βαζω photos...αλλα σιγουρα να κοψω την κορυφη τωρα??
 

dimitris35

New member
picture.php
[/IMG]
 

orfeas

Active member
Veteran
Μητσάρα, γύρνα τώρα 12/12, κι αν ο χώρος σου δεν είναι ευρύχωρος ετοιμάσου να μπαΐρώσεις ...εάν κορφολογήσεις, ετοιμάσου να μπαΐρώσεις περισσότερο...
 

dimitris35

New member
ελα ρε ορφεα φιλαρακι,ευχαριστω για τη συμβουλη..ο χωρος μου ειναι 1,2*2,4*2μ με 9 κοριτσια!χμμ μπαιρωσεις συγχωρεσε με αλλα απ.οτι καταλαβα σημαινει δε θα χωραω ε??οσο για τις κορυφες επειδη ειναι η δευτερη μου φορα,δε το κατεχω κια πολυ,να το κανω??και πωσ ακριβως αν ειναι ευκολο να μου πεις...
 

orfeas

Active member
Veteran
"Από το τουρκικό bayir που σημαίνει πλαγιά αλλά και ακαλλιέργητη έκταση, άγονο κομμάτι γης, χωράφι ή οικόπεδο αφημένο στην τύχη του να γεμίζει αγριόχορτα. Με την δεύτερη σημασία λέγεται αρκετά στην Βόρεια Ελλάδα."

Κοίτα, άμα κορφολογήσεις θα έχεις περισσότερη πλευρική ανάπτυξη και λιγότερη κάθετη, αφού η ανάπτυξη πηγαίνει στα χαμηλότερα κλαδιά...
Εν τω μεταξύ τα φυτά σου τουλάχιστον θα διπλασιαστούν στο ύψος, δλδ. θα πιάσουν το μέτρο, οπότε αν δεν έχεις πρόβλημα ύψους, άστα ήσυχα...
 

bazz

Member
Εάν κόψεις κορυφή θα μεγαλώσουν τα πλαγιά κλαδιά. Εάν το κανεις και στα 9 να εχεις το νου σου γιατι θα γίνει χαμός εκεί μεσα. Συνήθως τα τα γυρίζουμε σε 12/12 όταν ειναι 25-30cm

Να ψεκασεις για τετρανιχο τώρα που ειναι νωρίς, θα εχεις προβλήματα καλοκαιριάτικα. Δεν θέλεις να πάρουν πολυ ύψος κοντά στην λάμπα θα εχεις πολυ υψηλές θερμοκρασίες.
 
Last edited:

dimitris35

New member
ευχαριστω παιδια...δεν εχω προβλημα με το υψος ας πανε και 1,80..για αυτο και τραβηξα λιγο το grow!μαλλον θα πειραματιστω με τις κορυφες στα 2-3 μονο και τα αλλα θα τα αφησω μονα τους...θα το αλλαξω σημερα σε 12/12!!ελπιζω να πανε ολα καλα...
 

dimitris35

New member
Εάν κόψεις κορυφή θα μεγαλώσουν τα πλαγιά κλαδιά. Εάν το κανεις και στα 9 να εχεις το νου σου γιατι θα γίνει χαμός εκεί μεσα. Συνήθως τα τα γυρίζουμε σε 12/12 όταν ειναι 25-30cm

Να ψεκασεις για τετρανιχο τώρα που ειναι νωρίς, θα εχεις προβλήματα καλοκαιριάτικα. Δεν θέλεις να πάρουν πολυ ύψος κοντά στην λάμπα θα εχεις πολυ υψηλές θερμοκρασίες.

ναι εχεις δικιο για τετρανυχο θα ριξω κατι προληπτικα!αν δω οτι παιρνουν πολυ υψος θα τα λυγισω με τροπο!η ανθοφορια τους κραταει καμια 40αρια μερες συμφωνα με την εταιρεια επομενως θα την γλυτωσω ισα ισα με τις υπερβολικες θερμοκρασιες..
 

orfeas

Active member
Veteran
ναι εχεις δικιο για τετρανυχο θα ριξω κατι προληπτικα!αν δω οτι παιρνουν πολυ υψος θα τα λυγισω με τροπο!η ανθοφορια τους κραταει καμια 40αρια μερες συμφωνα με την εταιρεια επομενως θα την γλυτωσω ισα ισα με τις υπερβολικες θερμοκρασιες..

Σαν τι δηλαδή; Δεν υπάρχουν προληπτικά ραντίσματα γι' αυτά τα "τέρατα"...Απλά δεν μπαίνεις στο χώρο με τα ίδια ρούχα και συχνά ελέγχεις τα φύλλα για στίγματα που είναι ένδειξη(συνήθως)...
Ραντίσματα όταν κάνουν τη πρώτη τους εμφάνιση...

Όσο για τις θερμοκρασίες, ανάλογα που βρίσκεσαι...μπορεί να έχεις σοβαρό πρόβλημα...μακάρι να ισχύουν οι 40 μέρες...
 

dimitris35

New member
Σαν τι δηλαδή; Δεν υπάρχουν προληπτικά ραντίσματα γι' αυτά τα "τέρατα"...Απλά δεν μπαίνεις στο χώρο με τα ίδια ρούχα και συχνά ελέγχεις τα φύλλα για στίγματα που είναι ένδειξη(συνήθως)...
Ραντίσματα όταν κάνουν τη πρώτη τους εμφάνιση...

Όσο για τις θερμοκρασίες, ανάλογα που βρίσκεσαι...μπορεί να έχεις σοβαρό πρόβλημα...μακάρι να ισχύουν οι 40 μέρες...
μου εχουν προτεινει ενα βιολογικο που το ριχνεις προληπτικα,τελος παντων εχεις δικιο θα ελεγχω τακτικα!!παντως εχω καλο εξαερισμο και cool tubes ...για να δουμε...μεσα ειμαι το πολυ 28 με φως και 20-22 την νυχτα
 
Top