What's new

Incepator , Low Cost.

Status
Not open for further replies.

Wizzie

Member
Baietii , sper ca nu deranjez sunt nou pe forum si acesta este primul meu grow...stiu ca pentru uni dintre voi o sa vi se para un fleac , dar situatia financiara nu imi permite mai mult de atat..strainul este unul gasit intr-un mugur.

 

Attachments

  • 10351013_686536598062116_3999981574011728938_n.jpg
    10351013_686536598062116_3999981574011728938_n.jpg
    19.8 KB · Views: 21

Wizzie

Member
Pe parcurs o sa " tunez " grow-ul , daca se poate orice sfat este venit :) m-am gandit sa pun direct in pamant la 1cm in sol ( paman de gradina ) inainte de a incolti , am pulverizat de cateva ori apa :) nu mult..si nu stiu cat sa tin la lumina , este mai luminat dar nu a iesit bine in poza..
 

awy

Member
salut si bine ai venit! succes sii sper sa ai atat de multa bafta incat din acea samanta sa rasara o femela! daca nu a scos capul din pamant inca nu are nevoie de lumina.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Salut, bine ai venit si spor la treaba !

Daca nu a trecut mult timp de cand ai pus la incoltit samanta, chiar daca e vorba de o 'bagseed', fiind vorba de un prim grow, ti-as recomanda sa o muti pana nu e prea tarziu intr-un pamant cat mai bun (gasesti la magazinele de bricolaj si te orientezi si tu dupa pret, uitandu-te in special la amestecurile pentru rasaduri), intr-un ghiveci prevazut in mod obligatoriu cu gauri pentru scurgerea apei. Ar fi util si un dom de umiditiate (un pahar de plastic transparent, jumatate de pet transparent, etc) pentru a pastra umiditatea cat mai ridicata dupa germinare.

Lumina nu-i trebuie pana nu scoate capul din pamant, asa ca ti becul aprins de pomana. Faptul ca poza pare intunecata denota ca lumina se raspandeste in toate partile, in loc sa se duca spre planta. Cauta aici pe forum sau pe google cum se face un reflector pentru un astfel de bec .

Daca e samanta din bud de indoor, provenind probabil dintr-un grow comercial, samanta respectiva este rodul polenizarii unei femele cu polen de la o alta 'colega' mai coioasa, sau poate chiar de la vreun coi de-al ei, deci intr-un fel s-ar putea spune ca samanta respectiva este feminizata, dar planta care va creste din ea va fi la randul ei hermafrodita, dar cu sanse mari sa semene cu bud-ul din care provine.

Daca samanta e din bud de outdoor, pe langa cele 50% sanse de a avea un mascul, in cazul in care totusi se dovedeste a fi femela, nu stii ce va fi de capul ei si e foarte probabil sa-ti pierzi timpul de pomana. Dar daca esti dispus sa-i acorzi 4-5 luni din timpul tau ingrijind-o pana la capat, poti avea surpriza unui rezultat spectaculos.

Nu fac reclama, insa poti cumpara si la noi seminte bune la preturi ok, accesibile pentru orice buzunar (eu unul as da oricand o shaorma si o cola pe o samanta feminizata buna :biggrin:), cu care stii ca ai sanse mult mai mari sa ai un prim grow decent.
 
G

ganja_ss

salut wizzie si bine ai venit,iti recomand sa mai faci rost de ceva seminete daca ai de unde,asa cu una sunt sanse cum a zis hemp sa iti pierzi timpul de pomana,eu am facut rost de vre-o 70-80 de boabe din care au germinat 11 si doua s-au rupt pe drum deci am ramas cu 9 toate erau stranse din diferiti muguri,mai buni mai rai,dar am speranta ca o sa imi iasa si mie ceva fumabil:)
 

coolbud

puffin' the herb
haz de necaz , incepatorul i da sfaturi incepatorului.Welcome to Romania , the land where people get born with knowledge.
 

awy

Member
eska lasa baiatu sa isi incerce norocul, nu cred ca are nevoie de descurajari in momentul asta, deaia a venit aici, pentru ca are nevoie de sfaturi si incurajare. fiecare cum poate, eu unul stiu ce greu a fost sa strang bani pentru becuri, seminte si alte chestii. daca voi aveti o situatie financiara mai buna asta nu inseamna ca toti au!
 

eska

Member
:)) de undep ai tras tu toate concluziile alea nu stiu

p.s.: n-am gasit cu "DRUM MINUNAT" .........
 

Wizzie

Member
A germinat "bagseed-ul", in cateva zile imi voi cumpara un pamant adecvat , crede-ti ca intre timp voi putea folosi un pamant normal din gradina ? M-am gandit sa il dau prin sita pentru a fi mai fin si a scapa de impuritati gen ( pietris,cioburi,etc)..macar 3-4 zile pana imi cumpar ceva potrivit :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu folosi pamant din gradina. poate avea daunatori, si cel mai probabil o calitate foarte proasta. fa rost de pamant bun, sau macar putin pamant de la florarie pana gasesti ceva mai bun. plantele mici pot sta si in paharele cu 100 ml de pamant la inceput.
 

Wizzie

Member
Multumesc mult Exploziv esti cel mai tare , am citit cu placere toate threadurile tale ;) voi mai lasa putin la germinat pana voi cumpara pamant , multumesc de sfaturi!
 

Wizzie

Member
Am cumparat un pamant de flori universal ( Florisol ) cu urmatorii Parametri fizico-chimici: turba eutrofa din zacamantul Dersca - Dorohoi; substanta organica in produs uscat - min. 70%; PH 6,5 - 7; umiditate 60% - 70%; Azot - 410 ppm; Fosfor - 192 ppm; Potasiu - 1350 ppm.

Nu mi-am permis altceva , sper ca imi va fi de folos.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cel mai prost pamant existent pe piata ai nimerit. Florasol e cel bun, Florisol e o copie nesimtita, mai prost decat oricare alt pamant.
 

awy

Member
maaaaan, sa nu faci prostia sa pui planta in pamantul ala, e mai prost decat pamantul de gradina. iti spun asta din proprie experienta. se intareste precum un bulgare de asfalt si nu lasa planta sa isi dezvolte radacinile.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu mi-am permis altceva , sper ca imi va fi de folos.

Cand e vorba de pamant poti merge pe 'logica' "cu cat mai scump, cu atat mai bun" (nu se aplica intotdeauna, dar in cazul asta da). Este o vorba din folclor care spune "ce semeni, aia culegi". Fara o investitie minimala nu poti avea rezultate deosebite. Sa fim seriosi, cat pamant iti trebuie pentru o planta ? 10, 15 hai sa zicem cel mult 20L, daca vrei sa cresti un monstru. Nu te zgarci la taratze, ca nu o sa iasa nimic bun.

Citeste cu atentie ambalajul , verifica ce pH este trecut pe el (5.5-6.5) si ce EC (cu cat mai mic, cu atat mai bine, preferabil sub 2, asta fiind o valoare cam mare).

Si nu uita de agentii de afanare precum perlitul - il gasesti la magazinele de bricolaj (la pungi de 3L). Poti adauga pana spre 20% perlit in amestec.

c9ddc6f6174bcdc5e49f12ca3f87bad7.image.290x290.jpg


Daca vrei sa faci o treaba si mai buna, adauga in amestecul de pamant si 20-30% de pamant de rame. Gasesti produs autohton la http://www.biohumussol.ro/ sau produs de import la magazinele de specialitate. Pamantul de rame este foarte important pentru o dezvoltare sanatoasa a plantelor.
 
confirm cele spuse mai sus, pamantul ala mi'a distrus si mie 4 plante intr-un grow, se face ca niste bolovani si e egal cu 0, mai bine cred ca se dezvolta fara decat cu ala..am luat si eu dintr-un supermarket si nu merita nici macar 10 lei cat a costat. Florasol nu am incercat dar baietii cu experienta zic ca e f ok raport calitate/pret. bafta
 

Wizzie

Member
Baietii v-am ascultat sfaturile si am schimbat pamantul , din pacate nu am gasit Florasol ci doar Florimo , m-am gandit si la un mix cu perlita da r din in zona in care locuiesc eu nu am gasit decat Florimo :yummy:...Compozitie Florimo :

- scoarta de pin
- fibra de cocos
-turba Shagnum
-turba neagra
-Perlit
-ingrasamant PG MIX

Continut de N min. 1000 mg/L , P2O5 min 100 mg/L , K2O min 300 mg/L

Sper ca va fi mai bun decat Florisol.
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top