What's new

Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ

astrix

Member
απο AN παρε micro,grow,bloom,big bud,voodoo,candy,b52
γλαστρες παρε υφασματινες
προσφατα εκανα ενα παρομοιο grow δες το θα σου λυθουν καποιες αποριες
καλη τυχη bro
 

FouDaS

Member
Βρήκα το micro,grow,bloom,big bud,voodoo,candy,b52 όλα είναι 250ml εκτός
απο bloom, grow, micro που είναι 1 lt και κοστίζουν όλα μαζί 83 ευρώ!
θα με πιάσει η καρδιά!!! κάτι ποιο οικονομικό βρε παιδιά με εξίσου καλές δυνατότητες;;

και τα 250ml θα με φτάσουν η θα θέλω άλλα τόσα μετά;
 

bazz

Member
Ειναι ακριβο χομπυ Φουδας...

Για αυτο σου λες παρε, 250αρια και μονο βιο βιζζ ειναι αρκετα φθινα.

Κανε την προτη καλιεργεια.... και κοιταζεις μετα για περισοτερα παπαδια.

ΝΑΙ, 250 ΜΛ ΣΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ!!!!!!!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Το χόμπυ είναι ακριβό για τους αγνοούντες τα βασικά κι έτσι ακολουθούν τους γκουρού της κάνναβης, με το αζημίωτο βέβαια για τους έμπορες.

Κάποτε είχα κάνει μια φίνα καλλιέργεια χρησιμοποιώντας αλγκοφλας και μόνο! Κι αυτό πάλι προς το τέλος. Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι όποιος πρωτάρης μπλέκει με Ολλανδούς κλπ. τζάμπα λεφτά πετάει! Το μυστικό είναι πολύ απλό: Ένα καλά εμπλουτισμένο χώμα, βλπ Αγκροφλόρα π.χ., ένα μπουκάλι των 10 ευρώ για ανάπτυξη κι ένα για ανθοφορία, άντε και επσομ που είναι πάμφθηνο και η φούντα στο βάζο.
 

bazz

Member
Ναι μωρε ορφεα...δεν εχεις αδικο....αφου θελει ντε και καλα να κανει αγορες !!!!
 

bazz

Member
Θα μπορουσες να παιξεις και με τα χωμα, να ενα ποστ που ειχα ανεβασει πρην λιγο καιρο¨


Panta agorazw 2 idi xomaton. to ena LIGHT MIX kai to allo ALL MIX.

Ksekinaw me LIGHT MIX oso einai sto seedling phaze to futo,se ena mikro glastraki. En sunexeia metafuteuw se mia megaliteri glastra guro sta 7-8 litra. Pali exo LIGHT MIX kai ekei.
Sthn teliki glastra guro sta 18-24 litra, rixno ston pato tis glastras ALL MIX, mexri na pari to ipsos pou thelw. Kano thn metafitepsi kai simplirono me ALL MIX. (o skopos einai na xrisimopihsis oso to dinaton ligotera lipasmata sthn diarkia ths anthoforias)
 

astrix

Member
ο ανθρωπος μπερδευτικε μαγκες
τουμπανο φουντα βγαινει και με κοπρια το θεμα ειναι ποσο ογκο θα εχουν τα παπαδια
εγω προτεινω anvanced για yield
μπορεις να παρεις micro,grow,bloom,bigbud,overdrive αφτα κανουν κανα 50ευρω
για χωμα 250μλ σε φτανει για 2 grow
 

bazz

Member
δεν εχει να δοσει χρηματα ο χριστιανος, βρε παιδια!

μια χαρα θα βγαλει γκροου και με τα βιο βιζζ!

ας βγαλει τα πρωτα του δεντρακια, να δι ποσοι ποσοτητα βγαζουν και μετα ας κοιταξει για περισοτερο ογκο στα παπαδια του.
 

ganja3

Member
εγώ πάλι γιατί το βλέπω διαφορετικά ..
καταρχάς αν είναι χόμπι η από ανάγκη ,,, είναι παράνομο
τι στιγμή που κινδυνεύω θα κοιτάξω να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερο βάρος και ποιότητα , τουλάχιστον να αξίζει .

38 ευρώ για δύο γκρόου που μπορούν να μου δώσουν σε σύνολο 400 γραμμάρια . είναι 1 λεπτό το γραμμάριο κόστος λιπάσματος . εάν βάλουμε κάτι ποιο φθηνό θα μας κοστίσει πόσο το γραμμάριο ? σε σχέση με την διαφορά (βάρους ποιότητας )που θα έχω με το ένα ή με το άλλο . γιατί οι επαγγελματίες που θέλουν να πουλήσουν το χόρτο βάζουν ακριβά λιπάσματα ? λέτε αν το πουλήσουν 3 ή 2,99 θα έχει διαφορά ?

το κόστος είναι σε όλα τα άλλα ( εξοπλισμός και ρεύμα ) .
 

FouDaS

Member
Ευχαριστώ μάγκες για τις συμβουλές σας!! έχω πάρει από όλους κομμάτια για να συνθέσω το παζλ!
θα σχολιάσω το τελευταίο ποστ μιας και δεν το πολυκατάλαβα, συμφωνώ με την άποψη σου
gagja3 "θα κοιτάξω να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερο βάρος και ποιότητα" εκεί στα 38 ευρώ σε έχασα λίγο,
για πια λιπάσματα αναφέρεσαι και τελικά πια προτείνεις; αυτό που κατάλαβα ήταν ότι αυτοί που
ασχολούνται επαγγελματικα βάζουν ακριβά λιπάσματα για να βγάλουν ποσότητα,
έμενα ο σκοπός μου δεν είναι να ασχοληθώ επαγγελματικα..
αλλά θέλω να βγάλω ποσότητα άραγε πρέπει να πάω σε ποιο ακριβά λιπάσματα..
διάβασα και σε άλλα φορουμς και στο youtube είδα πολλά άτομα να ασχολιουντε με τα
advanced nutrients την αναφέρατε και εδώ πέρα μερικοί και ενώ στην αρχή ήμουν δισταχτικός
λόγο τιμής πλέον μπορώ να πω ότι η ζυγαριά γέρνει προς τα advanced nutrients.
Θέλω γεμάτους παπάδες και τα μέγιστα γραμμάρια που μπορεί να βγάλει ο εξοπλισμός μου!

Απο τα αρχικά λεγόμενα του tjo και άλλον φίλον κατάλαβα ότι
δεν αξίζει τρελή επένδυση στο χώμα αλλά περισσότερο πρέπει
να κοιτάξω το λίπασμα που θα ταΐζω
 

ganja3

Member
Βρήκα το micro,grow,bloom,big bud,voodoo,candy,b52 όλα είναι 250ml εκτός
απο bloom, grow, micro που είναι 1 lt και κοστίζουν όλα μαζί 83 ευρώ!
θα με πιάσει η καρδιά!!! κάτι ποιο οικονομικό βρε παιδιά με εξίσου καλές δυνατότητες;;

και τα 250ml θα με φτάσουν η θα θέλω άλλα τόσα μετά;
το 83 το έκανα 38 :)

το λοιπόν για τις ποσότητες και τις τιμές σου προτείνω .
micro,grow,bloom, 1 lt
candy 1 lt ,το βάζεις από την 1η μέρα ανθοφορίας και πάει μέχρι το τέλος .
b52 0,5 lt μπαίνει και στην ανάπτυξη και από την τρίτη εβδομάδα ανθοφορίας μέχρι το τέλος .
big bud 0,5 lt από την δεύτερη εβδομάδα ανθοφορίας για 4 με 5 εβδομάδες .
voodoo 250ml τις πρώτες 2 εβδομάδες ανάπτυξης . και τις πρώτες 2 τις ανθοφορίας .
σύνολο θα σου βγουν κάτω από 120 με τα μεταφορικά .
και θα σου φτάσουν για 2 με 3 γκροόυ .
μπορείς να αφήσεις για αργότερα το big bud και να προσθέσεις και ένα overdrive 250ml για το τέλος .
 
L

letis

Απο τα αρχικά λεγόμενα του tjo και άλλον φίλον κατάλαβα ότι
δεν αξίζει τρελή επένδυση στο χώμα αλλά περισσότερο πρέπει
να κοιτάξω το λίπασμα που θα ταΐζω


άσε το χώμα. πάρε από κάπου τύρφη ξανθιά (αν μπορείς να αποφύγεις τη μαύρη καλό θα ήταν. εγώ παίρνω την maxifiori ή κάπως έτσι) περλίτη και βερμικουλίτη. θα τα βρεις σε grow shops και φυτώρια.. κάνε ένα μείγμα 70/15/15%.

αν επιλέξεις τη συγκεκριμένη τύρφη, έχει πολύ λίγο λίπασμα ούτως ώστε είναι μια χαρά για τις 2 πρώτες βδομάδες... εγώ προσθέτω και rootjuice ή κάτι αντίστοιχο λίγο στο πρώτο πότισμα και τη 2η βδομάδα. αν πάλι θέλεις πιο "καθαρή" τύρφη βρες την ts 10(νομίζω) της klansman. σε αυτήν πρόσθεσε παραπάνω περλίτη μιας και δεν έχει μέσα καθόλου ενώ οι υπόλοιπες "της νοικοκυράς" έχουν ένα 10% συνήθως άργιλο που κάνει την ίδια δουλειά.
 

panas1

Member
++ στα 2 τελευταία..

άσε το χώμα και πιάσε τα σοιλες (τύρφη-περλίτη) και το σετάκι που λεει ο γκάντζα..

κ γω αυτα περίπου έχω..
απλώς αντί για voodoo πήρα overdrive (και η βάση grow-micro-bloom είναι της GΗΕ που τα είχα ήδη)

υπάρχουν τα AN και λίγο πιο φτηνά απ τα λινκ που έβαλες..

στην αρχή κάπου έλεγες
εδώ δώσαμε 700 ευρώ για τα εξαρτήματα στα 5-10 ευρώ
θα κολλήσουμε

μη κολλήσεις στα λεφτά για το φαί.. έδωσες ενα σκασμό λεφτά για το σετ απ σου
τι να τις κάνεις τις κοριτσάρες στη βίλα αν τους δίνεις μόνο παξιμάδια.. θέλουν κ λίγο σολομό ντε.. :p

άσχετο-σχετικό.. θυμήθηκα στο legalize it πέρσι.. είχε έρθει ενας τύπος ισπανός και έκανε grow workshop κ έλεγε σε κάποια φάση για το φαγητό (οργανικά) και για το ποιες κοπριές είναι ιδανικότερες.. και πως πχ της κότας δεν είναι καλές (λόγω τοξικότητας) κ να αποφεύγονται.. και ήταν ενας παππούς που είχε λυσαξει οτι αυτός στο χωριό με κουτσουλιές απο κότες τα ταιζει και οτι βγάζει μια χαρά φούντα..

είπαμε.. αγριόχορτα φυτεύουμε.. στο πεζοδρόμιο να το ρίξεις κ να φτύσεις θα φυτρώσει ανάμεσα στις πλάκες.. και με σκέτο νερό θα βγάλεις ναι..
το θέμα είναι η διαφορά που θα έχεις με σκέτο νερό κ μ ενα πλήρες διατροφολόγιο..
έχουμε δαιμονοποιήσει κάποιες λέξεις κ έννοιες.. ακούει ο άλλος λίπασμα και πάει το μυαλό του σε φυτοφάρμακα και δηλητήρια..
οσο για τα υβρίδια κ τις τροποποιήσεις..
ΔΕΝ υπάρχει γενετικά τροποποιημένη κάνναβη

είναι διασταυρώσεις όπως γίνονται στη φύση χιλιάδες χρόνια και όπως κάναν όλοι οι πρόγονοι με τις καλλιέργειες κ τα ζώα τους για να κρατήσουν ή να φτιάξουν (τα) δυνατότερα του είδους ή να 'παντρέψουν' κάποια χαρακτηριστικά απ το καθένα..
 

weedolada

Member
προχτές βρέθηκα σε μια παρέα και κάποιος πέταξε ότι το σκανκ είναι χημικό και σου καίει τον εγκέφαλο μετά από συχνή χρήση..ο τύπος που το είπε είχε γίνει σκνίπα από το τσίπουρο,πίνει βέβαια φούντα,αλλά στην φάση το είχε ρίξει στο τσίπουρο..για 2 δευτερόλεπτα μου μπήκε στο μυαλό να μιλήσω,αλλά γρήγορα άλλαξα και είπα σιγά μην κάτσω να αναλύσω σε τσιπουριασμένο μυαλό πως τα έχει κάνει σκατά μέσα του,σχετικά με αυτό που και ο ίδιος καπνίζει...φαντάζομαι σε όλους έχει τύχει κάποιο παρόμοιο περιστατικό..

ps.sorry για την πειρατεία στο άρθρο..
 
στανταρακι urban legend weedo :p
Εγω σε αυτους λεω οτι το σκανκ πρωτοκαλλιεργηθηκε στον Αρη σε πειραματα:) (δεν το εχω προβαρει και πολυ αλλα πιστευω οτι εχει προοπτικες να διαδοθει)
 

panas1

Member
χαχαααχα φρογκ κλαίω
οι νεφελίμ το φτιάξαν το σκάνκ ρε
 

weedolada

Member
βασικά κάποτε έμπαινα και εγώ στην διαδικασία να εξηγήσω αλλά πλέον το θεωρώ ανούσιο γιατί βασικά αν δεν έχει ενδιαφερθεί ο ίδιος να μάθει 5 πράγματα γι 'αυτό που καπνίζει,δεν πρόκειται να το μάθει από μένα..οπότε του κερνάς ένα amnesia lemon και του λες ότι είναι ελληνικό από επαρχία..:petting:

:hijacked:
 

Latest posts

Latest posts

Top