What's new

התמודדות עם חום בימי הקיץ

אני לא מבין מתי אתה מתכוון לחדר ומתי לאוהל

ננסה שוב:biggrin:

יש לי ממ"ד שבתוכו יש אוהל(רוחב 2.4,אורך 1.2,גובה 2),האוהל "מחולק" לשניים אבל ללא מחיצה,בכל צד של האוהל יש מאוורר גדול שמכוון על הנורות ועובד 24 שעות.
יש שתי נורות 600 וואט,הן מחוברות אחת לשניה בשירשור שיוצא מתוך האוהל ושם הוא מתחבר למפוח 910 מק"ש שממנו יוצא עוד שירשור אל מחוץ לממ"ד ומושך את החום או האוויר מתוך האוהל אל מחוץ לממ"ד.
יש עוד שירשור שיוצא מהחלון ומחובר למפוח 320 מק"ש,ממנו ממשיך שירשור אל תוך האוהל ומזרים אוויר טרי מבחוץ.
בתוך הממ"ד(מחוץ לאוהל)יש מזגן שתלוי על הקיר,בפתח שלו יש שירשור שמחובר לעוד מפוח 320 מק"ש שמכניס גם אוויר קר אל תוך האוהל וגם מקרר את הממ"ד עצמו.
חוץ מהאוהל יש בממ"ד פינה שבה יש 2 נורות פלורסנט 120 ועוד נורת פלורסנט 65,אלה הנורות צמיחה שלי והם עובדים 24 שעות.

אני יכול לצלם אבל הבנתי שיש בעיה לפרסם תמונות..

אני מציע לך לוותר על מנורה אחת ולהשתמש בלייט מובר זה גם יעיל וגם חסכוני בחשמל .אם אתה מפסיק את המפוחים[לא מומלץ]אז לפחות תכניס מאוורר שיעשה רוח בפנים על הצמחים,בשלבים מתקדמים של פריחה אסור להפסיק את המפוחים,גם מבחינת הריח כמה שיותר תחלופה של אוויר הריח יהיה פחות מורגש

הציעו לי לשחק עם הטיימרים של הנורות כדי לחסוך בחשמל ולהוריד מהחום,נשמע אותו הרעיון של הלייט מובר,אבל אני מעדיף לשלם חשמל על המזגן ולא לוותר על האור..

האם בשלבים מתקדמים של הפריחה גם בחושך לא מומלץ לכבות את המפוחים?מה לגבי טיימרים?...שיעבדו 15 דקות,כל שעה?

Bud+

Member
כשהנורות דולקות המפוחים עובדים ומוציאים את הקור/חום...בשעות החושך המפוחים כבויים ורק המזגן עובד בהפסקות.....בלי אורות בולי מפוחים אני מגיע ל-32 מעלות....לפי מה שאתם אומרים אני מפספס משהו....
אתה תחסוך הרבה חשמל אם תאורר את המנורות לתוך החדר ותתן למזגן לקרר אותן.
השיטה הנורמלית היא לעשות כניסה מהחלון, לקרר את המנורות עם מפוח וקולטיובים ואת היציאה מהמפוח להוציא חזרה החוצה.
ככה אויר חם נכנס מבחוץ, אויר רותח יוצא החוצה והמזגן שלך לא נשאב החוצה.

אם תכניס אויר של מזגן ותוציא אויר מחומם מ2 מנורות 600 עדיין זה יהיה חסכוני יותר, עם מזגן 2 כח, מאשר להוציא את כל הקור שהוא מוציא עם מפוח.

אתה תחסוך הרבה חשמל אם תאורר את המנורות לתוך החדר ותתן למזגן לקרר אותן.
השיטה הנורמלית היא לעשות כניסה מהחלון, לקרר את המנורות עם מפוח וקולטיובים ואת היציאה מהמפוח להוציא חזרה החוצה.
ככה אויר חם נכנס מבחוץ, אויר רותח יוצא החוצה והמזגן שלך לא נשאב החוצה.

אם תכניס אויר של מזגן ותוציא אויר מחומם מ2 מנורות 600 עדיין זה יהיה חסכוני יותר, עם מזגן 2 כח, מאשר להוציא את כל הקור שהוא מוציא עם מפוח.

אם אני מבין אותך נכון אז אתה מציע למשוך שירשור מהחלון שיעבור דרך המנורות וייצא שוב החוצה,אצלי המפוח הזה גם מחליף את האוויר בחדר,אם אני מבטל את יניקת האוויר מהחדר על ידי המפוח אני עדיין אצטרך לארגן יציאה של אוויר.

אני חושב שהמזגן שלי רק מקרר את האוויר בחדר ולא מושך אוויר מבחוץ.

הבנתי נכון?:)

כן,מזגנים ממחזרים את האויר בחדר
בגלל זה רצוי לאוורר אותו בפריחה כמה פעמים כדי להכניס אויר חדש
אני אסביר לך מה אני עושה אצלי
אצלי המפוח נמצא בתוך הארון והוא מושך את האויר מהארון לתוך הקולטיוב ומהקולטיוב לתוך פילטר פחם שנמצא מחוץ לארון אבל בתוך החדר בתא סגור,את רוב החום סופג התא הזה מעל הארון והמזגן מקרר בקבוע את החדר כשהארון דולק
אני פותח בבוקר חלונות לאוורר קצת את האויר ואז סוגר
ועושה את זה שוב לפני שהם הולכים לישון
לפעמים גם פעם אחת באמצע היום
כמה דקות,רק נותן לאויר להיתחלף בחדר וסוגר חזרה
ככה אני משיג את האפקט שאני מושך את הריח מהארון לתוך פילטר פחם ומוציא את החום שמצטבר בארון ובקול טיוב בו זמנית החוצה
בינתיים זה עובד לי מעולה ואין לי ריח מטורף מהחדר למרות שהארון שלי ממש לא אטום לריח
וכל מי שראה את השרשור הנוכחי שלי ראה שיש לי שם 14 צמחים אז אמור להיות מסריח מאוד כבר עכשיו :)
מקווה שזה עוזר
יש מלא דרכים להוציא אויר חם מהארון ,אני לא יודע כמה זה משמעותי המיקום של המפוח במערכת אבל אני בינתיים מצליח לגדל דיי יפה בקיץ ובחורף
אני מודה בקיץ התנאים של הארון לא אידיאלים אבל להיות בקיץ כזה בממוצע על 27 מעלות בארון ואולי 24 בלילה זה לא נורא
רוב הצמחים שאני שתלתי מתמודדים עם זה יפה מאוד

Bud+

Member
אם אני מבין אותך נכון אז אתה מציע למשוך שירשור מהחלון שיעבור דרך המנורות וייצא שוב החוצה,אצלי המפוח הזה גם מחליף את האוויר בחדר,אם אני מבטל את יניקת האוויר מהחדר על ידי המפוח אני עדיין אצטרך לארגן יציאה של אוויר.

אני חושב שהמזגן שלי רק מקרר את האוויר בחדר ולא מושך אוויר מבחוץ.

הבנתי נכון?:)
המזגן לא מכניס אויר חדש.
שעובדים עם מזגן לרוב לא מכניסים ולא מוציאים אויר מהחדר - מוסיפים בלון פחמן דו חמצני.
המערכת הזו יקרה, די מסורבלת ודורשת הבנה קצת מעבר.
בשביל לעקוף את זה אפשר לשים מפוח על טיימר שיכניס (לא צריך שום דבר שיוציא) אויר ל3 דקות כל שעה-שעתיים ויפסיק לשאר הזמן.
ככה אתה מכניס מנות של אויר אבל לא מבזבז את המזגן יותר מידי.

בגלל כל הסמטוחה הזו אנשים, כמוני, לא מגדלים בקיץ.
ניסיתי והכל היה פשוט יקר מידי.

מבלבל קצת כל הסיפור....

איך אני מעלה תמונות בצורה דיסקרטית?....
מעלה אותם לפורום פה ולא לשרת חיצוני.
ליד התגובה המהירה יש משהו מתקדם, שם יש משהו של
MANAGE ATTACHMENTS
שם אתה מעלה את הקבצים והם יופיעו בהודעה שתשלח אותה.

אפשר לשים מפוח על טיימר שיכניס (לא צריך שום דבר שיוציא) אויר ל3 דקות כל שעה-שעתיים ויפסיק לשאר הזמן.
ככה אתה מכניס מנות של אויר אבל לא מבזבז את המזגן יותר מידי.

אני יכול להכניס אוויר במנות של 15 דקות עם מפוח 320 מק"ש,כל כמה זמן לדעתך במהלך שעות האור ובמהלך שעות החושך אני צריך להפעיל את המפוח?

מעלה אותם לפורום פה ולא לשרת חיצוני.
ליד התגובה המהירה יש משהו מתקדם, שם יש משהו של
MANAGE ATTACHMENTS
שם אתה מעלה את הקבצים והם יופיעו בהודעה שתשלח אותה.

אין בעיית בטיחות בשליחת תמונות בפורום פתוח?

Bud+

Member
אני יכול להכניס אוויר במנות של 15 דקות עם מפוח 320 מק"ש,כל כמה זמן לדעתך במהלך שעות האור ובמהלך שעות החושך אני צריך להפעיל את המפוח?

אין בעיית בטיחות בשליחת תמונות בפורום פתוח?
תכניס אויר כל שעתיים לרבע שעה אם אתה עם טיימר אנאלוגי מהשעה הראשונה של האור עד שעתיים לפני הכיבוי שלו.
ככה יבנה טיפה ריכוז חמצן שיספיק לשעות החושך.
זה גם יתן לטמפ' לרדת קצת בלילה.

השרת פה מאובטח לא רע בכלל והוכח כבטוח לנושא.
אין לך מה לחשוש שדרך השרת יגיעו אליך אבל בהתחשב בזה שזה פורום שלא בעיה לקבל גישה אליו תדאג שבתמונות לא יהיה שום דבר שיצביע על הפרטים והמיקום שלך.
בנוסף תודא שאין לקובץ תגית
EXIF.
אתה יכול לבדוק אם יש לתמונות שלך תגית כזו פה:
http://regex.info/exif.cgi/
תגית אקסיף באה לרוב מסלולרים חכמים עם שירותי ג'יפיאס. כמו אייפון.

עשיתי ניסוי,נתתי לאוהל לעבוד רגיל.....הטמפרטורה היתה 29.2
אחרי שעה חיברתי את השירשור למפוח 910 כדי שימשוך אוויר מבחוץ יעביר אותו דרך המנורות וייצא שוב החוצה.
אחרי שעה בדקתי שוב,הטמפרטורה לא השתנת...

עכשיו יש בעצם כניסה של אוויר פנימה מבחוץ בעזרת מפוח 320,יש כניסה של אוויר קר עם מפוח שבא מהמזגן ויש את המפוח 910 שמושך מבחוץ ומוציא החוצה.

אם הטמפרטורה לא תשתנה,האם עדיין כדאי לי להשאיר ככה את האוהל או להחזיר למצב הקודם וככה לפחות אני יודע שאוויר מתחלף?

התמונות לא עלו לי דרך הפורום,לא נורא...

בתמונה הזאת רואים את החלון שהוצאתי וסגרתי עם קרטון,דרכו עוברים השירשורים.

אמצע האוהל

צד ימין,מאוורר שמאחוריו יש שירשור שמגיע מהמזגן ומקרר את האוהל,שירשור יציאה החוצה מהאוהל ואל מחוץ לממ"ד,וגם צמחים בשבוע שני של פריחה.

צד שמאל,פתח יניקת אוויר שעובר דרך המנורות ויוצא מחוץ לממ"ד,מאוורר וצמחים בשבוע חמישי של פריחה.
השירשור בצד שמאל שמנותק שם היה ניסוי של שאיבת אוויר מחוץ לממ"ד דרך המנורות ושוב החוצה אבל הטמפרטורה עלתה בכמעט 3 מעלות אז הניסוי בוטל.

הקומבינה שעשיתי עם המזגן,מפוח ששואב את האוויר הקר ומכניס אותו לצד ימין של האוהל מאחורי המאוורר.

הצמחים בשבוע השני של הפריחה מקרוב

אשמח להארות,הערות וסתם הצעות לשינוי או שיפור

isranabis

Active member
Veteran
חבל שאתה לא מבין את היתרונות של הלייט מובר,אפשר להתקרב הרבה יותר לצמחים ולרדת מהמנורות של ה600 ל400 בלי הבדל ביבול, בכל מקרה בקייץ עדיף לרדת מ600 ל400 ואפילו ל250 אם אין ברירה העיקר לא לגדל שהממוצע יותר מ30 צלסיוס כי האיכות לא תהיה הכי גבוהה

לא הצלחתי להבין מה בדיוק עשית עם המזגן והמפוח אחי אבל זה בטוח לא עושה את העבודה כמו שצריך
לדעתי אם תקרב את המפוח יותר לכיוון הארון,כלומר שהמפוח ימשוך אויר קר מהחדר ולא מהמזגן ושידחוף אויר לארון מלמטה
ותמשוך עם מפוח אחד או שניים את האויר החם החוצה מלמעלה של הארון
לא יודע כמה מפוחים יש שם בסט אפ כי התמונות קצת מבלבלות אבל לדעתי אתה מאבד הרבה מאוד על המעברים הארוכים של השרשור
נגיד בין שני המנורות אם יש לך אופצייה לצמצם מרחק זה משפר את האוורור
ברור שזה דורש לקרב גם את המנורות אחד לשני יותר אבל השאלה אם יש לך את היכולת לצמצם יותר בלי לאבד שטח הכרחי
אם כן אז כדאי לצמצם את המרחקים של השרשורים כמה שניתן
לגבי המשיכה של האויר מהמזגן זה נראה מאוד לא יעיל ולדעתי אפילו מחמם את האויר שמגיע מהמזגן ועד שהוא מגיע לארון הוא יותר חם,עדיף לדעתי לדחוץ אויר קר לתוך הארון מהאויר שיש בחדר
את המזגן מכוונים על 24-5 מעלות ואז אתה יודע שהארון יהיה בכמה מעלות יותר גבוה
לפחות ככה זה אצלי
אני לא יודע איך זה עם שני המנורות 600
אני פה עם ה-400 מכיוון שזה קיץ והארון שלי מאוד לא אידיאלי כרגע מבחינת אוורור
מקווה שזה עוזר

חבל שאתה לא מבין את היתרונות של הלייט מובר,אפשר להתקרב הרבה יותר לצמחים ולרדת מהמנורות של ה600 ל400 בלי הבדל ביבול, בכל מקרה בקייץ עדיף לרדת מ600 ל400 ואפילו ל250 אם אין ברירה העיקר לא לגדל שהממוצע יותר מ30 צלסיוס כי האיכות לא תהיה הכי גבוהה

אני באמת לא מבין את היתרונות,אני אחפש קצת סירטונים ביו טיוב...

הממוצע שלי עם המזגן הוא 28.6 עם התאורה,המינימום 28 והמקסימום 29.2

כשחשוך הממוצע עומד על 25.6 כשהטמפרטורה הכי גבוהה היא 27.4 והנמוכה היא 22.7

לא הצלחתי להבין מה בדיוק עשית עם המזגן והמפוח אחי אבל זה בטוח לא עושה את העבודה כמו שצריך
לדעתי אם תקרב את המפוח יותר לכיוון הארון,כלומר שהמפוח ימשוך אויר קר מהחדר ולא מהמזגן ושידחוף אויר לארון מלמטה
ותמשוך עם מפוח אחד או שניים את האויר החם החוצה מלמעלה של הארון
לא יודע כמה מפוחים יש שם בסט אפ כי התמונות קצת מבלבלות אבל לדעתי אתה מאבד הרבה מאוד על המעברים הארוכים של השרשור
נגיד בין שני המנורות אם יש לך אופצייה לצמצם מרחק זה משפר את האוורור
ברור שזה דורש לקרב גם את המנורות אחד לשני יותר אבל השאלה אם יש לך את היכולת לצמצם יותר בלי לאבד שטח הכרחי
אם כן אז כדאי לצמצם את המרחקים של השרשורים כמה שניתן
לגבי המשיכה של האויר מהמזגן זה נראה מאוד לא יעיל ולדעתי אפילו מחמם את האויר שמגיע מהמזגן ועד שהוא מגיע לארון הוא יותר חם,עדיף לדעתי לדחוץ אויר קר לתוך הארון מהאויר שיש בחדר
את המזגן מכוונים על 24-5 מעלות ואז אתה יודע שהארון יהיה בכמה מעלות יותר גבוה
לפחות ככה זה אצלי
אני לא יודע איך זה עם שני המנורות 600
אני פה עם ה-400 מכיוון שזה קיץ והארון שלי מאוד לא אידיאלי כרגע מבחינת אוורור
מקווה שזה עוזר

למפוח שמחובר למזגן יש שירשור לפתח המזגן.את הפתח של המזגן סגרתי ברובו כך שהאוויר יוצא ישר לפתח המפוח,ממנו יוצא עוד שירשור שמכניס את האוויר הקר אל תוך האוהל,הוא יוצא בתוך האוהל ישר מאחורי אחד המאווררים ומפזר את הקור בתוך האוהל.

הטמפרטורה עם המזגן עומדת על 28.6 בערך בשעות האור ויורדת אפילו עד 28.

האוויר החם נשאב מהמנורה במפוח שחזק כמו שני מפוחים(910 מק"ש)זה עדיין לא מספיק בלי המזגן....הטמפרטורה בלי המזגן מגיעה ל-36-37....חום נוראי

המרחק של השירשורים:

המפוח שמכניס אוויר נקי מבחוץ(320 מק"ש)מחובר לשירשור באורך 2 מטרים.
המפוח שמוציא אוויר מהחדר(910 מק"ש) מחובר לשירשור באורך 3.5 מטרים.
המפוח שמחובר למזגן(320 מק"ש)מחובר לשירשור באורך חצי מטר בערך.

נראה לי סביר לחלוטין,אני אשמח לתיקון אם אני טועה.

השירשור ביו שתי הנורות נראה ארוך כי הזזתי אותן בשביל שלא יפריעו לתמונה,בדרך כלל הן עומדות יותר קרוב וזזות רק כשצד אחד גבוה משמעותית,מהשני.

טוב בדקתי קצת וזה באמת אחלה דבר.
יש רק בעיה אחת שחזרה על עצמה והיא עניין הקולטיוב.
מסתבר שיש בעיה לחבר שירשור ושהוא לא יפול על הצמחים,אבל גם לזה יש פתרון.
הבעיה שלי היא אחרת,למערכות תאורה שקניתי יש כבל די קצר עד המשנק,אני זוכר שכשקניתי אותן אמרו לי שזה לא מומלץ לחבר כבל ארוך יותר.
בלי כבל ארוך למשנק אין לי דרך לחבר מערכת כזאת.

זה המשנקים שיש לי

http://www.hydrogrow.co.il/products/31382

יש לי תחושה שאתם מבינים קצת יותר מהמוכרים בחנויות הגידול,נראה לכם בטוח לחבר כבל ארוך בין המשנקים לנורות?

Bud+

Member
אתה צריך לשים כבל עם מולכי 2.5 שזה לא מה שהם שמים

ישראביס, אתה משתמש בלייטמובר?

isranabis

Active member
Veteran
אצלי הלייט מובר נמצא מחוץ לאוהל על הגג ומחובר עם כבל ברקס של אופניים לתוך האוהל והוא מעלה ומוריד את המנורה בערך 70 סנטימ, אני חושב שיש תמונות באלבום שלי

Latest posts

Latest posts