What's new

Guerilla grow - Kyle's Cherry AK

urbanHaze

Active member
Am revenit cu o perioada mai dificila a acestui grow... putregaiul cenusiu (Botrytis cinerea).

Dupa o perioada de ploi si frig, zile umede si reci una dupa alta, la prima vedere parea ca totul e ok, ca poate temperaturile au fost prea scazute sau poate umiditatea nu a fost asa constant peste 90%. Am crezut ca am scapat. Ma uitam obsesiv crenguta dupa crenguta pentru ca parea sa fie prea bine sa fie adevarat. Si asa a si fost - prea bine sa fie adevarat. Cand am vazut primul muguras putrezit mi s-a pus un nod in gat. Nu stiam cat e de grav.

Mugure afectat de putregaiul cenusiu - Mugure afectat de putregaiul cenusiu Mugure afectat de putregaiul cenusiu - Mugure afectat de putregaiul cenusiu Putregaiul intra in sistem printr-o rana a tulpinei si avanseaza apoi catre muguri - Putregaiul intra in sistem printr-o rana a tulpinei si avanseaza apoi catre muguri

Problema cea mai mare cu putregaiul este ca nu vezi decat prea tarziu. In rest el poate trai si se poate extinde in tulpina si sa nu se vada deloc ca mugurele e deja condamnat. Daca nu observi la timp, se poate extinde in cateva zile in toata planta.

Putregaiul avanseaza prin tulpina chiar daca nu se vede nimic pe mugure - Putregaiul avanseaza prin tulpina chiar daca nu se vede nimic pe mugure

Cand vezi un mugure cu putregai trebuie sa tai nemilos pana cand creanga respectiva arata sanatos si toate operatiunile astea trebuie facute cat de steril cu putinta. Dar in "salbaticie" e mai greu... Sporii vin de peste tot, mai ales daca a prins deja un loc local si de acolo se extinde.

Taietura trebuie sa mearga pana nu mai este urma de botrytis - Taietura trebuie sa mearga pana nu mai este urma de botrytis

Din pacate nu am gasit la nicio farmacie fitosanitara un fungicid bio si nici timp de experimentat cu leacuri babesti nu am avut. Am facut ce am putut mai bine si am luat ceva super chimic cu care am dat pe o suprafata cat mai mare in jurul plantei si pamantul de sub ea si crengile groase de jos, fara sa dau deloc pe muguri. In felul asta am reusit sa o mai tin in camp aproape doua saptamani fara sa mai apara probleme majore - doar cate un muguras mai mic si retras. In total am taiat vreo patru crengi mari, pline cu muguri si vreo 5-6 muguri de varf mai mici.

Dupa saptamanile astea de calvar, cautand solutii si urmarind aproape zilnic obsesiv fiecare creanga, am decis (urmand si sfatul lui exploziv si al lui @VanVulpen) sa opresc nebunia si sa o culeg.

Voi reveni in curand cu povestea recoltei :rtfo:.
 

urbanHaze

Active member
Deci recolta... :greenstars:


Cum am zis, din cauza putregaiului am decis sa recoltez putin mai devreme (24 octombrie). Asta inseamna ca probabil mugurii nu vor fi chiar asa de fermi, dar am testat si a fost foarte bine si asa :kos:.


Click image for larger version  Name:	20211024_140130.jpg Views:	2 Size:	171.4 KB ID:	17989241 Click image for larger version  Name:	20211024_141858.jpg Views:	2 Size:	192.3 KB ID:	17989242 Click image for larger version  Name:	20211024_145115.jpg Views:	2 Size:	210.7 KB ID:	17989244

Am avut nevoie de trei saci mari negri pentru transport si a fost destul de dificl sa evit curiosii. Daca doar treci pe acolo nu te baga nimeni in seama, dar daca duci ceva in saci mari deja se sesizeaza oamenii. De asta am si ales ziua de duminica inainte de masa cand marea majoritate a localnicilor era la biserica.

Click image for larger version  Name:	20211024_145115.jpg Views:	2 Size:	210.7 KB ID:	17989244
A trebuit sa gasesc un loc unde sa le pun la uscat. N-a fost usor, dar nu voi intra in detalii.

Aici e dupa o saptamana de uscare (1 noiembrie). Podul e putin prea uscat, dar am lasat mai multe frunze mai mari asa incat sa se mai incetineasca uscarea putin.

Click image for larger version  Name:	20211030_174321.jpg Views:	2 Size:	96.8 KB ID:	17989245

Voi reveni si cu rezultatul in curand :smoke out:
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Chiar ma gandesc ca e foarte dubios sa ti-o arzi pe camp cu saci, mai ales ca s-au inasprit pedepsele pt aruncarea gunoiului unde nu trebuie si atunci e posibil ca lumea sa aiba bun simt civic si sa sune chiar la garda.
In fine, totul e bine cand se termina cu bine!
 

urbanHaze

Active member
Da, adevarul este ca nu m-am gandit din timp la aspectul asta. Inainte cand am mai crescut afara se trecea prin padure sau pasuni, dar nu a fost niciodata chiar asa aproape de zone locuite :wtf:. Nici nu erau asa cantitati. Voi stii pe viitor sa recoltez in transe mai mici cat sa incapa intr-un rucsac.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Bine, in functie de cat de turistica e zona si aceea metoda poate sa trezeasca suspiciuni. Trebuie sa gasesti o metoda ce e atat de utilizata de localnici sau in general de oameni incat trece neobservata.
(Exemplu) Daca pe acolo trec oameni ce merg la munca campului sau la munca in general si au o sacosa sau o traista in mana, aia e cea mai safe metoda. Daca lumea ia iarba sau fan pt animale in saci.. la fel, te imbraci mai vai de tine si iei si tu iarba "pt animale" in ditamai sacul, pe care il cari ca si ei, in spinare sau cum s-o mai purta acum.
Daca e vreo zona de pescuit iei cea mai mare cutie de accesorii de pescuit sau mai simplu, o.cutie de scule(care arata cam la fel ca cele de pescuit), si iei si un bat in spate sau o undita si esti asigurat. Iar daca zona e turistica si lumea se plimba macar ocazional pe acolo poti sa te cari cu cate rucsace vrei.
Trebuie sa ai o acoperire atat de uzuala incat si daca te intalnesti cu garda, sa nu le treaca prin gand macar ca faci ceva dubios sau macar ceva ce e suficient de diferit de ce fac ceilalti cat sa isi puna niste intrebari in gand, sau mai grav.. sa ii vina sa iti puna tie imtrebari.
Poate pare exagerare ce spun, dar eu is patit, de la faze mai putin dubioase de atat, si te asigur ca in cazul in care se impute treaba, o sa iti doresti sa ai macar o poveste plauzibila in cap pregatita dinainte, cat sa ii calmezi. Eu am avut noroc ca de obicei am reusit sa ii vad/aud pe "turnatori" si ma gandeam ca cel mai probabil au sunat la garda, iar eu avand aceasta banuiala si ceva avans reuseam sa dispar pana venea garda, dar o data a trebuit sa si vorbesc cu ei. Iar de 2 ori reusisem sa ajung la masina si m-am intalnit cu ei la iesirea din zona, cand ei intrau. Ba chiar le-am dat si prioritate o data. Ce noroc ca ei cautau pe unu perpedes si eu paream ca nu am nici o treaba cu povestea respectiva. Evident, dupa ce ieseam din raza lor vizuala trebuia sa fac totul sa dispar de tot, pana se gandeau ei daca nu cumva m-au salutat la intrare.
 
Last edited:

urbanHaze

Active member
A venit si momentul asta... Nu am sperat la inceputul growului, dar m-am bucurat la sfarsit :dance013:

Sigur, nu a fost totul perfect, dar cred ca a fost foarte bine. Mi-am primit si doza de adrenalina de care imi era dor si am si suficient material sa ma tina o vreme buna de acum incolo.

Din cauza ca am cules ceva mai devreme, mugurii nu sunt foarte stransi, dar asta se trage putin si de la faptul ca e dominant sativa. Nu am trimuit chiar de tot de tot pt ca imi place mai degraba fara tutun.

Astea sunt cateva exemple de muguri (ultimul este "campionul" din postarile anterioare :dance:):

20211107_140741.jpg
20211110_175730.jpg
20211110_181022.jpg


Totalul uscat a fost de aproximativ 580 g (incluzand ce am mai consumat pana am facut poza de mai jos :pimp3:. Probabil daca as fi tuns mai scurt mai pierdea ceva din greutate. Mai am si o gramada de trim din care voi face bubble hash putin mai incolo (voi reveni cu rezultatul si de acolo), dar deocamdata sta la congelator.

Ca efect, nu e foarte tare, dar e foarte placut. Mai degraba ca atunci cand te ametesti de la un vin bun, energizant in comparatie cu o betie de la palinca (cum ar fi dupa White Widow, de exemplu). Produce discutii aprinse (vesele, active), filosofice care escaladeaza foarte rapid intr-o zona mistica sau SF. Spre sfarsit, daca nu mai plusezi, incepe sa te duca cu gandul spre pat.

De miros si gust nu pot spune inca foarte multe pentru ca inca e in proces de maturare. Deocamdata miroase a o combinatie intre brad si mango (cred), ceea ce este placut, dar nu este in niciun caz miros de cirese cum zice producatorul. Poate mai tarziu apare si mirosul de cirese.

20211110_202913.jpg


Costurile au fost nesemnificative fata de beneficii (chiar daca rezultatul final nu e perfect, ca in review-uri). Ce e mai important e ca a fost foarte faina experienta/senzatia growului - adrenalina, incertitudinea, obsesia, rollercoasterul de emotii etc. :shark:

Costurile au fost:
  • samanta: 0
  • curent electric: 0
  • instalatii: o camera 4G la 333 RON + cartela Orange de internet la 90 RON (folosita doar o luna)
  • ingrasamant: ~100 RON (de la Dedeman)
  • combustibil pentru deplasari: ~350 RON
Total: 873 RON (~177 euro)
 

lumion

Active member
Felicitari ...super recolta si super feedback. La out iti dam nota 10 acum sa vedem ce faci si la indoor. :groupwave:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
...Costurile au fost:
  • samanta: 0
  • curent electric: 0
  • instalatii: o camera 4G la 333 RON + cartela Orange de internet la 90 RON (folosita doar o luna)
  • ingrasamant: ~100 RON (de la Dedeman)
  • combustibil pentru deplasari: ~350 RON
Total: 873 RON (~177 euro)
:laughing:
Ma amuz cat de caraghios ar fi pt mine sa detaliez aceleasi costuri:
samanta: 0
curent electric: 0
instalatii: capcane de guerila DIY, materiale locale, majoritar salcam...
ingrasamant: 12,3 lei
combustibil pt deplasari: 0 (fermentat si distilat din fructe si lemn 100% din curte :biggrin:)
Total: 12,3 lei (2,48 euro)

Ai scos bine, sa le fumezi sanatos! Sper sa iasa la curing aroma aia de cirese. :tiphat:
 

urbanHaze

Active member
:laughing:
Ma amuz cat de caraghios ar fi pt mine sa detaliez aceleasi costuri:

:biglaugh: Tocmai asta am vrut sa scot in evidenta - faptul ca toate costurile la out sunt extrem de mici, chiar daca e sa faci scamatorii - gen camera video, ingrasamant bio si alte minuni.

Sigur, este o maiestrie in sine sa creezi indoor conditiile corecte din out si sa faci din asta o arta, dar, din punctul meu de vedere, nu merita chiar pentru toata lumea. E drept ca sunt niste riscuri, dar cred ca foarte multi care umbla dupa dealeri, se umilesc si se supun unor conditii si unor preturi inumane doar pentru a putea fuma ceva rahat despre care nu stii nimic (dar poti banui ca nu e extraordinar), ar putea de fapt sa isi creasca la un pret nesemnificativ si la calitate incomparabil mai buna. Poate asa ar fi si mai multi pasionati de out pe-aici :smokeit:.

combustibil pt deplasari: 0 (fermentat si distilat din fructe si lemn 100% din curte :biggrin:)

Pe palinca faci deplasarile? :yummy:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
:biglaugh: Tocmai asta am vrut sa scot in evidenta - faptul ca toate costurile la out sunt extrem de mici, chiar daca e sa faci scamatorii - gen camera video, ingrasamant bio si alte minuni.

Sigur, este o maiestrie in sine sa creezi indoor conditiile corecte din out si sa faci din asta o arta, dar, din punctul meu de vedere, nu merita chiar pentru toata lumea. E drept ca sunt niste riscuri, dar cred ca foarte multi care umbla dupa dealeri, se umilesc si se supun unor conditii si unor preturi inumane doar pentru a putea fuma ceva rahat despre care nu stii nimic (dar poti banui ca nu e extraordinar), ar putea de fapt sa isi creasca la un pret nesemnificativ si la calitate incomparabil mai buna. Poate asa ar fi si mai multi pasionati de out pe-aici :smokeit:.



Pe palinca faci deplasarile? :yummy:

Schnapps, mai precis de gutui. Distilat (triplu) din corcoduse galbene si aromat la redistilare (gin basket)cu gutui varatice semideshidratate.
Doar miezul (hearts) colectat in toate sarjele.
Neutralizat prin carbune (activ) de corcodus. Asta am avut la indemana si a iesit grozav, spun asta treaz si fara falsa modestie. :tiphat:

Cat despre conditiile de out eu sunt dintre oropsitii care-au fost jefuiti la viata lor (otdoor-ul..) asa ca as baga clar bani intr-o camera. Vreau sa stiu cine-a umblat p-acolo.
Deocamdata ma uit p-aci sa vad care schioapata... :laughing:
 

Latest posts

Latest posts

Top