What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Guerilla grow - Kyle's Cherry AK

urbanHaze

Active member
Salut!

M-am intors pe forum dupa vreo 10 ani de inactivitate, timp in care m-am afundat in rutina grow-ului in interior, an dupa an, dupa nevoie. Asa de dezvoltati am devenit tehnologic incat daca urmezi o reteta sunt mici sansele sa nu iti iasa ceva.

Desigur, descoperirea celor mai eficiente metode, a celor mai potrivite soiuri sau ingrasaminte este o activitate foarte interesanta, dar eu, de ceva vreme am tot simtit ca imi lipseste ceva din provocarile si trairile pe care ti le ofera cultivatul in exterior. Cu toate astea nu a venit niciodata ocazia potrivita pentru asta. Am tot amanat de la un an la altul.

In primavara asta s-a intamplat ceva diferit - m-am intalnit cu un prieten care a pus prea multe seminte la germinat si nu mai avea loc pentru ultimul rasad asa ca m-a intrebat daca nu imi trebuie mie. "E ceva soi bun, facut de Kyle Kushman, merita sa incerci!", a zis. Nu stiam despre cine e vorba si cu ce se manaca soiul, asa ca am cautat rapid pe telefon. Am aflat ca e un soi dominant Sativa, cu mediu spre mult THC, foarte putin CBD, cu un efect mai mult euforic si vesel si se culege in Octombrie. In principiu e un AK-47 cu gust de cirese (daca se pot interpreta vreodata asa gusturile).

Nu eram extrem de interesat, dar apoi m-am gandit ca poate acum e momentul sa ies in natura. Pana la urma nu e nici o miza, mi-am zis - daca iese, bine, daca nu, nu am nimic de pierdut. Dupa cateva luni am realizat ca nu mai pot sa fiu asa lejer cu rezultatul, dar veti vedea mai incolo de ce.

Soiul are si vreo doua chestii care nu il recomanda pentru outdoor (cel putin nu la noi), dar m-am gandit ca totusi am destula experienta sa incerc si asa: 1. creste destul de mare in inaltime, pe la 1,80 m, dar cu un low stress training potrivit se poate tine mai aproape de sol si 2. e predispus la putregaiul cenusiu (botrytis) - pentru asta aveam nevoie de noroc cu umiditatea si temperatura de toamna si posibilitatea sa intervin rapid, daca e nevoie.

Imi amintisem de un loc la o distanta de vreo 1/2 ora de mine pe care l-am tot vazut de vreo doi ani si am visat ca intr-o zi, cand o sa cresc mare, voi creste ceva acolo. Asa ca acum, m-am dus direct. E pe terenul unui fost CAP, acum in paragina. De ani de zile nu e nicio miscare, doar buruieni, cladiri parasite, mormane de resturi de materiale de constructii, in unele locuri este un gard, dar are multe sparturi. Este si un parau mic la cateva zeci de metri distanta ceea ce poate usura mult udatul. Sigur, cuiva putea sa ii vina ideea sa faca ceva fix anul asta, dar ce sa faci, asta e riscul asumat.

Am iesit pe la sfarsitul lui iunie, am ales un loc, printre buruieni, unde sa fiu sigur ca va bate soarele tot anul, inclusiv toamna cand florile au nevoie de lumina multa. Am calculat (aproximativ, dupa presupuneri) pe unde vor cadea umbrele cladirilor din zona pe cand vine toamna. Am cautat si diferite rute pe care ma pot apropia cu bicicleta, dupa care sa continui pe jos, intotdeauna din alta parte si la ore la care e putina circulatie prin satul de langa.

Asa arata monstruletul in prima zi. L-am pus direct cu tulpina inclinata intr-o parte si i-am explicat ca ar fi mai bine sa stea pe orizontala mai mult. De asemenea, pentru ca era plin de limacsi, am imprastiat un pumn de granule de Optimol in jur.


Prima zi de LST - Prima zi de LST




Voi continua zilele urmatoare cu poze si povesti despre cum a evoluat treaba mai departe. Inca nu e gata, dar acum e mai mare probabilitatea sa nu fie chiar un fiasco. Inca ma tem de mucegai si ca ar putea fi descoperit, dar sper sa fie ok pana la urma si sa va pot spune o poveste cu final fericit.
 

urbanHaze

Active member
Zilele urmatoare fetita a inceput sa creasca si s-a facut ca o steluta de mare. Merg cam o data la 3 zile. Am pus ceva ingrasamant bio de la Dedeman (Biohumikol forte).

Arata foarte promitator pentru primele 2-3 saptamani (aproximativ) dupa ce a iesit afara. Pozele sunt de pe parcursul lunii. Suntem spre capatul lui iulie la ultima poza.



Steluta
Steluta
Steluta
Steluta
 

urbanHaze

Active member
OK, am revenit :)

Am avut tot felul de probleme cu growul, dar acum e in regula si pot continua cu relatarile.

Fata a continuat sa creasca, si totul parea frumos si fara evenimente. S-a adaptat bine la conditii si la noile prietene - hrean ramas din culturi anterioare si tot felul de buruieni din zona.

7.jpg
8.jpg


Am intrat pe pagina de facebook a comunei unde e growul si am aflat ca urmau sa vina tot felul de topografi sa faca ceva cadastrare la toate terenurile din zona asa ca m-am umplut putin de adrenalina. A trebuit sa gasesc o metoda rapida de a masca steluta mea sa se integreze cat mai bine in peisaj, dar totusi sa poata intra lumina.

Solutia la care m-am gandit a fost sa fac din crengi uscate ca un fel de cort pe deasupra, sa para ca au fost adunate ceva lemne care urmeaza sa fie arse. Asta mi-a iesit:
Coliba

Va zic in postarea urmatoare cum a mers.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Super! Foarte ingenios si bine realizat si povestit, dar in acelasi timp nu da detalii prea aproape de casa.. ;)
 

urbanHaze

Active member
Se pare ca a trecut pericolul - cel putin plantuta e tot acolo si se pare ca nu a bagat-o nimeni in seama. Am pus in jur niste frunze cazute si crengi ca indicator si au ramas nemiscate. Am scos mare parte din crengile cu care am acoperit fetita, dar am lasat ca protectie multe din ele.

Suntem la inceputul lui septembrie si deja a crescut peste crengile care confereau un anumit nivel de stealth-ness (nu cred ca exista cuvantul, dar intelegeti despre ce vorbesc) :D

A venit si vremea sa apara primele floricele. Daca ne luam dupa timpul de flower sugerat de producatorul de seminte (~ 8 saptamani), ar trebui sa fie gata pe la sfarsitul lui Octombrie.

14.jpg
15.jpg
16.jpg
 

urbanHaze

Active member
Am trecut mijlocul lui septembrie. Mai avem cam o luna si jumatate. Nu a fost nicio miscare prin zona. Am gasit doar ceva pene de porumbel mancat de o pisica sau alt animal cu interese in directia asta :D. Dar in rest nimic.
Intre timp steluta de mare pare sa inceapa sa se transforme intr-o caracatita si sa isi scoata tentaculele printre crengile puse pentru mascarea activitatii ilegale. Asta, pe de-o parte e un lucru pozitiv - mai multe crengi inseamna mai multa fericire, dar, pe de alta parte inseamna o mai mare bataie de cap cu tinerea proiectului sub nivelul restului de buruieni din zona.
In imagini apare si bud-ul "campion" pe care il vom urmari de aproape pe toata perioada vietii lui, pana va arde in flacari. Nu este pe tulpina principala ci pe una din cele secundare (din dreapta jos, daca te uiti la primele imagini)

17.jpg
19.jpg
18.jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran

urbanHaze

Active member
OK. Aparent micul monstru nu vrea sa stea camuflat. Crengile pe care le-am tot pus deasupra au fost pur si simplu incorporate in coroana de frunze si aproape ca nu se mai vad... :peacock:
21.jpg




Aici e si mugurasul campion. Ii place la soare :greenstars::
20.jpg




Acum la modul mult mai serios: Am facut o greseala majora care ma va pune in niste situatii mai dificile - pentru ca a fost o planta primita, pentru ca am vrut doar sa ma joc putin for old times' sake,pentru ca m-am gandit ca probabil va trebui sa o abandonez la un moment dat - am tratat cu usurinta growul si am fost neatent. Mai precis nu am studiat deloc inainte strainul si m-am gandit ca pur si simplu ma voi descurca eu cumva.

Ca o prima problema care a aparut este ca planta a crescut pur si simplu foarte mare - mai mare decat se poate gestiona usor intr-un guerilla grow. Desi scrie in descrierea soiului ca creste la 1.80 m, cine s-a mai uitat la amanunte din astea. M-am gandit ca lasa ca o tin eu mai aproape de pamant. Ei bine, nu e chiar asa de simplu. La fiecare vizita o vad ridicata peste nivelul la care deja se vede de departe (bine, daca cineva se uita fix in directia aia). A doua este ca​ in unele locuri scrie ca se poate creste atat indoor cat si outdoor, dar la privire mai atenta iti dai seama ca se refera la outdoor prin tari mai calde... Pe siteuri din zone temperate zice ca nu e recomandata pentru outdoor pentru ca e predispusa la infestare cu botrytis (putregaiul cenusiu), ceea ce noi avem din belsug si temperaturile potrivite pentru botrytis sunt exact cele din toamna de la noi - umiditate peste 90% timp de cateva zile (gen dupa ploaie sau in ceață) si temperaturi intre 10 si 15°C.

Toate astea (si altele care mai apar pe drum) ma vor pune in fata unor decizii destul de extreme.
 

urbanHaze

Active member
Am revenit cu deciziile extreme :flowers2:

Dat fiind ca la sfarsitul lui septembrie au inceput deja temperaturile sa scada si umiditatea sa creasca si stiind ca soiul este predispus la putregai am decis sa fac tund serios frunzele mari si sa improvizez o metoda de a tine mugurii departati unul de altul. Ca idee, a devenit un proiect agricol, nu mai este ceva ce poate fi usor camuflat.

Aveam de ales intre doua riscuri: 1. sa putrezeasca tot sau 2. sa fie descoperit growul si sa il ia cineva sau, mai rau, sa ma astepte autoritatile la urmatoarea vizita. Am decis sa aleg riscul al doilea si sa incerc sa scad cat de mult probabilitatea, dar daca se intampla... asta este. Chiar daca deja mi-ar parea foarte rau sa nu iasa la cum arata :canabis:​.

Aici e tunsa pe jumatatea din stanga. O gramada de frunze...

filedata/fetch?filedataid=2082976

Am gasit intre materialele aruncate o plasa din asta de otel sudat. Am pus-o pe niste bucati de lemn si am trecut crengile prin gauri. Am adunat o gramada de crengi si le-am pus de jur imprejur ca un cuib. De la distanta pare ca e o gramada de crengi adunate pentru a fi arse, dar daca mergi chiar acolo se vede clar ca e proiectul cuiva. De acum este un risc asumat. Asta a fost in 27 septembrie.

filedata/fetch?filedataid=2082985

Pentru a putea urmari orice activitate dubioasa in zona am cumparat o camera video. Cea mai ieftina pe care am gasit-o sa fie pe baterie si cu 4G (336 RON). La cum o utilizez eu pare sa tina bateria cam 10 zile. Cadrul e mai mare, dar am taiat eu cer se mai vede pe-acolo. Am luat cea mai ieftina cartela prepay pentru care nu mi-a cerut nimeni nici un act doar pentru internet (am primit 100Gb bonus pentru 6 luni). Camera are PIR cu Human Detection ceea ce ajuta pana cand iti da primul mic infarct pentru ca vazut o pisica sau o creanga care a fluturat mai tare si ti-a trimis alerta ca e cineva acolo.:smoky:Intre timp m-am obisnuit deja cu alarmele false, dar tot tresar putin de fiecare data.


camera_20211017_154747.jpg camera_20211017-154619_Eye4.jpg
 

Attachments

  • 22.jpg
    22.jpg
    110.9 KB · Views: 77
  • 23.jpg
    23.jpg
    123.3 KB · Views: 77
Last edited:

lumion

Active member
Salutare, Fain out-ul ... Dar vezi sa nu atragi atentia cu plasa aia de Buzau. Trece un romales pe acolo si te alegi cu planta jumulita.
 

urbanHaze

Active member
Mersi lumion ! In momentul respectiv am ales sa accept riscul asta. Clar nu mi-am dorit, dar exista intotdeauna pericolul asta cu orice out. Cu cat fata a continuat sa creasca si sa se dezvolte cu atat mi-a tot crescut stresul ca intr-o zi cineva o sa o vada si o sa plece cu ea sau se va intampla cine stie ce. Dar si sa o vad ca putrezeste sau mucegaieste, m-ar fi durut poate la fel de tare.

Mai departe, un update din 4 octombrie. Pare ca lucrurile merg bine pana acum :watchplant:. Incep sa devina mai grei buzii si ma bucur deja ca am pus plasa aia de buzau acolo pentru ca deja incep sa se lase in toate partile. E clar ca singura sansa sa nu o gaseasca cineva e sa nu fie nimeni curios sa ajuga asa de aproape. E o chestie de noroc de acum. Trebuie sa reziste pana la sfarsitul lunii sau pe aproape. Oricum, e clar ca growul asta imi ofera cantitatea de adrenalina care imi lipsea la indoor :smokeit:.

24.jpg
25.jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Nu plasa atrage atentia.
Sper sa n-ai vizitatori curiosi, iti tin pumnii!
 

urbanHaze

Active member
10 octombrie. Treaba merge frumos, desi e tot mai intens. Am ajuns sa nu mai pot considera ca imi este totuna daca iese sau nu. Cred ca va dati seama si voi din pozele de mai jos ca ar fi fain sa poata ajunge pana la capat :rtfo:. Da, stiu ca poate atrage atentia daca cineva se apropie, dar cred ca locul asta a ajuns sa fie asa de parasit si ignorat (ca deja s-a furat cam tot ce era de furat si ce a ramas nu ii mai trebuie la nimeni) incat nu sunt curiosi oamenii sa intre pe-aici. Nu prea miroase decat atunci cand esti chiar langa ea si chiar si atunci, foarte discret.

29.jpg
28.jpg
27.jpg
 

urbanHaze

Active member
M-am gandit sa merg ceva mai des de acum inainte. Cam o data la doua-trei zile. Nu de alta, dar problema putregaiului a devenit una foarte serioasa. Temperaturile si umiditatea au inceput sa fie perfecte pentru botrytis (temperaturi intre 10 si 15 grade si umiditate peste 90%).
Am pus pe jos niste granule de sulf sa dezinfectez pe cat se poate pamantul de sub caracatita. In farmaciile fitosanitare nu am gasit produse fungicide organice si nu as da pe muguri cu chestii chimice.
Astea sunt poze cu tentaculele:

Click image for larger version  Name:	32.jpg Views:	0 Size:	133.8 KB ID:	17981408 Click image for larger version  Name:	32.jpg Views:	0 Size:	133.8 KB ID:	17981408 Click image for larger version  Name:	32.jpg Views:	0 Size:	133.8 KB ID:	17981408

Si aici se vede stadiul de acum (12 octombrie):

Click image for larger version  Name:	32.jpg Views:	0 Size:	133.8 KB ID:	17981408 Click image for larger version  Name:	32.jpg Views:	0 Size:	133.8 KB ID:	17981408 Click image for larger version  Name:	32.jpg Views:	0 Size:	133.8 KB ID:	17981408
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Super! Nu imi dau seama exact de marimea plantei, dar pare ca ai minim 500 gr acolo.
 

urbanHaze

Active member
Nu imi dau seama exact de marimea plantei,...

Ai dreptate. Am zis sa pun si niste poze cu dimensiunile, dar pentru asta a trebuit sa fac un fast forward la 17 octombrie.

Aici sunt dimensiunile aproximative:
Latimea triungiului e putin peste 2m cu inaltimea de 1,60, inaltimea de la sol la punctul cel mai inalt e pe la 70cm.

20211017_162001.jpg
image_2084414.jpg
image_2084416.jpg


Asta e unul dintre cola-uri incepand de la plasa aia:
20211017_162407.jpg

Asta e bonus :canabis:
20211017_155739.jpg
 
Top