What's new

Growbox low-budget

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ma bag si eu ca musca:

E drept ca am o poala de CFLuri, si le si folosesc, insa am mari retineri in privinta lor. Mai ales in ceea ce priveste CFLurile cu lumina calda.

M-am uitat putin pe spectrul CFLurilor de la Phillips si, daca cele cu lumina rece au un spectru oarecum mai... bogat, cele cu lumina calda mi s-au parut a fi oarecum ... improprii pentru crescut. Chiar si in flower. Daca e sa ma iau dupa spectre, eu as folosi cu lumina rece tot grow-ul. Chiar asa, de ce le-am montat pe alea cu lumina calda growul asta?

Ce vreau sa spun ca un HPS cu lumina calda e una, are un spectru ok, pe cand un CFL cu lumina calda... nu as spune asta.

Apoi. Daca tot dai banii: Cele mai bune sunt CFLurile Phillips. Alea de 24W sunt si cele mai ieftine. TG le urmeaza foarte de aproape. Alea de 40-50-60W au preturi foarte bune chiar dar... alta calitate.

Insa chiar daca un CFL Phillips de 24W e doar 15 lei, si un bec LED HEPOL de 20W e 50-60 lei, trebuie sa spun ca HEPOLul ala bate CFLul Phillips la fund de departe. Un bec LED pus pe plante, de 20W, cu toate LEDurile pe o parte, da clasa la un CFL Phillips de 60W. Bine, CFLul Phillips de 60W mai e si scump, peste 100 de ron, dar putem sa zicem ca un TG de 60W ar fi aproape pe acolo, si e doar vreo 60 lei.

Insa diferenta de grade in grow room conteaza si, nu in ultimul rand, diferenta la factura. Intre 300W LED si 600W CFL, sau 400W HPS, sunt diferente! Asta ar fi echivalenta 1:1, zic eu, din burta. Cine are loc si vrea ieftin, baga HPS, e cel mai rapid si merge bine. Cine nu, ia LEDuri. Cine vrea sa si-o traga, incepe cu CFLuri, si isi roade unghiile pana i se strica (why, o why, I didn't take the blue pill?).

Singura problema a becurilor cu LEDuri ieftine (da, HEPOL/LOHUIS cu LED sunt ieftine. Chinezisme mai de calitate dar...) e ca nu stii cand te lasa. Acuma, asta se poate petrece si la un CFL, insa eu nu am constatat asta inca. Totusi, daca ai un letcon aproape si stii ce sa faci cu el, se rezolva. Nu schimbi LEDurile, le scoti de tot. Pentru schimbat ar trebui sa folosesti un tun cu aer cald, ca is niste LEDuri SMD de plastic de iti dai palme. Fara pistol cu aer cald nu le poti schimba, ci doar le poti scoate cu letconul si pune in scurtcircuit, cu atentie la numarul de ramuri cu LEDuri de la becul respectiv (1/2/3 etc) si modul in care sunt alimentate. Deja intram la povesti...

Cum ziceam, ma bagai si eu in seama...
 

tupac99

Member
poate le mai vei folosi.
macar a iesit treaba calumea sub alea 3 hps-uri?
ca tot vorbim de low-budget, eu as fi luat un singur hps de 600w pentru flower. rezultatele ar fi fost tot pe acolo cred eu (daca nu cumva erai limitat pe inaltime de a trebuit sa iei 3 becuri mici in loc de unul..). eventual se putea folosi si mh-ul ca supliment si ieseai aproape la acelasi wattaj cu jumatate din bani.



iti dai seama ca sper sa le mai folosesc... acuma pana prin aprilie-mai nu o sa fac nimic...o sa pun at ceva out. dar becurile probabil le voi folosi dupa aia. mi`a iesit ceva destul de bine... aprox 250 pe planta. strain unknown, seminte primite din spania de la un pr, feminizate.
cu vre`o 8 saptamani vegetatie
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
vezi ca un bec de ala e folositor si la vegetatie pentru plantele de le pui out. acopera perfect peste 1 mp (chiar 1.5 mp cand sunt plantele f mici) cu lumina buna pentru plante tinere.
 
Top