What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Grow your own !

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Depinde de pradatori, daca o fi cazul, sper sa nu fie. Dar outele is motiv de banuiala.
Dupa cum arata bud-ul ar fi o recolta bunicica chiar si cules devreme, nu un dezastru si daca apar bazdaganii il poti baga intr-un sac si bombarda cu CO2 ca sa omori tot ce misca.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Multe puncte albe care se vad la microscop nu le vezi cu ochiul liber decat unde sunt mai multe oua facute gramada. Sunt asa de mici ca iti dau impresia de cristale :biggrin: dar cand vezi de aproape problema sunt multe oua pe frunze si au mai aparut dar inca nu imi dau seama ce tot depunde oua ca nu vad, am miscat crengile, am bagat aspiratorul prin colturi si printre ele poate agat ceva dar nu am stopat nimic inca si sa le mai stropesc cu vreo solutie pe final parca nu vad rostul si vorba ta, bag totul in saci si bag co2 pana crapa!
 
let me tell you something I see you with your Spanish talking about the nutrients etc, back in the day we grew our without it, I did they budded, etc, I had my feelings back in the early 90s when we were sitting at the pond & my friends were like this is the buds from the plants that we said were bad @ss? yep, they were, acting like Carter in homegrown like when b=Bon Jovi said you coming here saying you grew this pot, lol,,, A LONG LONG TIME AGO, what you're doing is just learning, we have already done it!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 95 ! 61 de floare !

Aproape trei saptamani de cand a venit canicula, temperatura maxima a fost de 35,7°C sub 300W (2,5 saptamani) led iar cea minima de 18°C cu o umiditate de 45-83%, VPD 4-22hPa,presiunea negativa a fost in mare parte de 2 Pa pe durata sezonului.
Au primit in urma cu 2 zile ultima doza de nutrienti, pauza 48h, acum primesc apa direct de la robinet la un ph 8,3 ca sa vad ce ph o sa atinga solul (actual 7), daca sare de 7,5.
4 din ele sunt aproape gata semn ca pot opri linistit nutrientii si sper sa se spele cat mai mult.
20220527_173732.jpg

20220527_173748.jpg

20220527_173753.jpg

20220527_173756.jpg

20220527_173805.jpg

20220527_173838.jpg
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Porumb pe bat caramelizat !
Fata de sezonul precedent BP a intrat in depresii cu aproximativ 20 zile mai tarziu.
Diferente din acest sezon fata de sezonul trecut:

Sezonul 1
Ghivecele au fost de 11l cu 9 plante
Nu au primit topping, doar putin LST
Am folosit doar gama de nutrienti de la biogreen
Solul a fost mai putin bogat in nutrienti si nu am facut corespunzator procesul cu râmele adica 2 saptamani solul aproape ud inainte de a face transplantul
Probabil programul de udare
Distanta fata de led a fost mai mica

Sezonul acesta, 2
Ghivece de 20l airpot + unul de 12,5l, 5 plante (avantajul la aceste ghivece este ca pot fi impinse la maxim aducand un surplus de cativa zeci de l daca fundul (plasticul) este pus cat mai jos (cei care au si folosesc nu ma indoiesc ca nu stiu despre ce vorbesc)
Au primit topping si o defoliere foarte decenta si putin LST
Solul a fost imbunatatit si am folosit o cantitate mai mare (aprox 170l inghesuiti in ghivece, 140l pamant dupa transplant, 30l substrat)
Distanta fata de led a fost aproape corespunzatoare
Am schimbat calgel cu calmag de la plagron si s-a dovedit a fi mult mai bun, densitatea fiind aproape ca apa, am folosit 100ml de green sensation
Update-ul de pe controller mi-a adus un avantaj integrand control VPD + cateva setari noi, altele imbunatatite
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Bine ca n-ai avut surprize cu bazdaganiile, sa le fumezi sanatos omule, da-te si la noi dup-aia c-un smoke report. :tiphat:
Arata bestial shtiuletzii! :good:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Buzii arata foarte bine! Felicitari pt. recolta.
Dar a ramasdilema aia din urma..
Thripsi au fost, asa-i?
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
O sa fac un mic grow report peste aproximativ 2-3 saptamani, mai ales la BkH pentru ca mi se pare un soi foarte interesant, diferit fata de alte plante 90/10.

Nu stiu ce au fost pentru ca ouale nu au eclozat si nu vad nicio vietate in afara de cateva musculite albe. Sunt sanse sa mai iasa ceva din ele? Sa fiu precaut sau sa le las in treaba lor?

Multumesc !
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Fuckin' kill'em all!
Daca le lasi in treaba lor risti sa te pomenesti cu belele.
Uita-te prin Infirmary si vezi ce fac white flies...
Cel mai bine spala tot p-acolo cu solutie de clor, eu asa am facut dup-o infestare cu spider mites. Clorul ucide tot ce-i viu.
Ma rog, nu spala si bud-ul cu aia, evident... :biggrin:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Nu sunt multe musculite albe incat sa fie grav, sper sa ramana in stadiul de ou pana o sa le tai si o sa le curat.
Pentru curatare folosesc purolyt, apa, sare si curent. Pe instalatia de aer pulverizez apa cu purolyt iar boxul il curat doar cu solutie, fara apa ca este foarte concentrat si pleaca tot.

Wedding cake :joint:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Minigrow-ul a terminat in aprox. 85-90 de zile din samanta, bogat in cristale, buna la gust, foarte aromata care produce un miros puternic ca este miscata, cu un high mediu de lunga durata, se doarme bine de la ea deci o recomand de la ora 14:00 in sus.
Rezultatul a fost de 70g sub un cob de aprox. 60-65W
20220612_103014.jpg

20220612_103052.jpg

20220612_103038.jpg

20220612_103028.jpg
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Dupa 110-120 de zile din samanta si un rezultat de 730g (inclusiv popcorn 60g) cu un consum de 490kV led consum, aprox. 180kV folositi pe ventilatie 2x170W, 2x5W (real 4,3W), 1x25W (real 23W), , umidificator 30W (18-22W), dezumidificator 40W (real 33W), pompa irigatii 55-65W, pompa drenaj 11W real.
Lumina a fost folosita la o putere de maxim 400W (real 420W din care 6-8W sunt folositi de dimmer). Au primit: biozym 470ml, ph - 220ml, biogrow1 300ml, biobloom2 380ml, calmag 530ml, pk 13 14 150ml, xbloom 180ml, green sensation 100ml. Consumul de apa ramane momentan un mister din cauza unor erori ! Cantitate sol 170l din care 30l substrat.

Minigrow-ul dupa aprox. 85-90 de zile din samanta 70g (popcorn 10g) cu un consum de 65W COB (real 63W), au fost folositi 80kV. Au primit 20ml nutrienti la 2 udari. Cantitate sol 13l din care 2l substrat extra.

Un matematician bun ar fi de folos ca sa limpezeasca putin g/kV g/sol Litri :joint:
@exploziv @piramidon

Brainkiller Haze, Wedding Cake, Blue Power
20220628_213143.jpg

20220628_205557.jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
... un consum de 490kV led consum, aprox. 180kV folositi pe ventilatie...

Un matematician bun ar fi de folos ca sa limpezeasca putin g/kV g/sol Litri
Zonele ma omori cu Kilovoltzii aia... :LOL: Si noi care ne kinuim sa consumam doar kilowati... :biggrin:

A iesit super bine si calitate si cantitate, eu unu-s galben de invidie, tocmai am ramas pe uscat (lenea si prostia mea..). :good:
Acu' m-apucai si eu de un out tarziu si-un indoor micutz.
Ca veni vb, o sa fac update la out in "discutii interminabile" iar la indoor un threaduletz sa nu ma ia lumea cu pietre. :tiphat:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Este mai departe V de W, tic de la cs, css :D
Nu ai de ce ! Eu cand raman fara (in urma cu mult timp) ma dau la cutia milei, o cutie cu trimming unde mai gasesti si bucati mai bune de muguri, daca nu sfarseste in bucatarie, la ales precum fasolea.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
...Nu ai de ce ! Eu cand raman fara (in urma cu mult timp) ma dau la cutia milei, o cutie cu trimming unde mai gasesti si bucati mai bune de muguri, daca nu sfarseste in bucatarie, la ales precum fasolea.
La mine nu se pierde nici un miligram de verde, pastrez pana si frunzele ingalbenite si cazute, le fugaresc prin gradina.. :biggrin:
Aveam si eu cutia milei si tot le-am terminat pe rand, intai bud-ul, apoi sugar trim-ul, pe urma finger hash-ul - mucii de foarfeca cum le mai zic eu, la urma untul in care am extras pana la ultima farama de verde inclusiv tulpinile tocate marunt.
Am avut o serie de succese cu recolte bogate si mi s-a urcat la cap, m-am culcat pe urechea aia, ca imi ajunge 2 ani.
Am fumat f mult si luat cu alte treburi am omis sa mai crap cate-o samantza, doar somau si semintele si spatiile de grow..
Acum trag ponoasele si partea amuzanta e ca n-am patit-o prima oara, am mai trecut prin asta. Asa-mi trebuie! :LOL:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Imi bubuie capul de la febra, de vreo 2 zile si nu am fost in stare sa citesc, nici acum nu sunt dar imi revin eu.
Mie imi iese suficient material ca de multe ori arunc frunzele si popcornul intra la tigaie. Cand se suprapune o tura noua cu stocul precedent, il extrag cu lapte de capra si fac o prajitura cu cacao si nuci de darama un bloc intreg. Cand halesc seara pe la 6-8 pm ma tine pana pe la 1-3am cand adorm efectiv cu minim 12 ore de somn.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Cateva reglaje, teste si intram in noul an in rand cu oamenii :D

Gama de seminte fiind una foarte vasta (18 breederi), am ales urmatoarele seminte:
Amsterdam Genetics:
Fatkid's Cake 3 seminte
Lemon Ice 3 seminte
Strain Hunters:
Jack Herer 3 seminte

Ce am schimbat: Am inlocuit vechile lampi de la SANlight Q6W cu noile lampi, EVO 5 (de la 500W la 640w + boost 15%).
Am inlocuit un ventilator mic cu clips.
Vechiul umidificator a fost reparat cu silicon si banda dublu adeziva, deci functioneaza.
Urmeaza sa adaug un sezor CO2 carbsense, instalatia (armatura) va fi conectata la alimentarea de pe controler rj plus priza.
Filtre noi de carbon la 125mm daca apare acest model care se presupune a fi pe piata (mie imi miroase a eroare) este acesta: Prima Klima Carbocone 125mm 800m³/h, se gasesc de obicei pana in 600m³ dar ramane de vazut.
Update nou la controler pentru imbunatatire administrare CO2.
20221120_173436.jpg
 
Top