What's new

Ghidul de bune maniere

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e super. cand l-am luat eu sub 300 euro gaseai doar in america..
sincer, aparatul asta merita de 2-3 ori pe atat fara probleme. o sa te convingi dupa ce il vei folosi o vreme. daca il vei lua, bineinteles. :)

e o idee destul de bun cel din schema (cel putin comparat cu variata cu becul :D), dar ca sa ai control asupra temperaturii ar trebui sa folosesti o statie de lipit digitala, care costa aproape cat jumatate de vaporizator. si atunci, mai zi ca nu merita 300 usd un vapo de calitate. bafta! :wave:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Controlul precis al temperaturii mi-ar fi de folos daca as vrea sa vaporizez doar THCul, care are punctul de evaporare in jur de 160-170'. Pentru o prima experienta cu un vaporizator caldura data de un letcon chinezesc vechi de 30W va fi ok, avand in vedere ca nu depaseste 250' cand se incalzeste la maxim (abia topeste fludorul, de aia il si sacrific). Ca o modalitate rudimentara de control voi folosi un intrerupator cu variatie de tensiune (low cost) pe care il voi 'calibra' empiric.

Cert este ca m-am chinuit cam un sfert de ora sa aprind o tigare de foi cu el in lipsa oricarei alte surse de foc, iar in 15 minute sunt deja praf ca sa imi mai fac griji ca s-ar aprinde iarba din vaporizator.

Am insa o nedumerire legata de volumul minim al borcanului pe care sa-l folosesc. Banuiesc ca de marimea lui depinde concentratia de vapori inhalati la o aspiratie (n-am mai folosit pina acum vapo).
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Explo, daca ai un pic de timp, ne faci si noua o scurta introducere asupra fumatului (impropriu spus fumat) la vaporizator ?

Aveam impresia ca la vaporizator tragi din furtunul ala ca din tigare, sau mai degraba ca la narghilea. Cam cat timp dureaza pana se evapora substantele ? Tragi din el doar cand vezi ca s-a dus tot din materialul pus pe plita sau pufai periodic pana scapi mustiucul ?

Probabil ca nu multi de pe aici folosesc sau au folosit un vaporizator si cu siguranta sunt curiosi sa stie 'cu ce se mananca'.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
odata adus la temperatura de vaporizare, vaporii vin aproape instant, practic intarzierea este doar portiunea de furtun, care dupa prima tragere ramane plina cu vapori si ea. daca se foloseste ventilatorul pentru a impinge vaporii, chiar nu se simte nici o intarziere. dupa ce nu mai ies vapori se trece la o treapta mai mare de temperatura daca mai avem ce vaporiza, daca nu, se schimba materialul. de la 230-235 grade in sus se simte putin aroma de ars (fum), pentru vaporizare fara combustie 170-220 grade este un interval ok pentru a scoate tot ce e mai bun din muguri. iar efectul vine cel putin la fel de rapid ca dupa cateva fumuri bune din ceva foarte potent. vaporii sunt un fum, fara fum. :) doar aroma si high-ul, care cel putin in cazul meu, este mult mai puternic, dar ceva mai de scurta durata, comparat cu fumatul.

mai mult de atat nu pot explica in cuvinte.. cred ca poti gasi video-uri pe youtube daca ai nelamuriri legate de cum se foloseste. oricum, suntem offtopic cu vaporizatoarele pe acest thread.
 

tricky1

Member
Si mie mi se pare ca e de scurta durata high-ul; este mai aromat.

Dar un joint sau bong ramane mai aproape de suflet :joint:
 
Top