What's new

Germinare

zappy

Member
Salut Baieti ,

Mi-au ajuns semintele pe Vineri si le-am pus la germinat .
Au germinat 9 din 10 , dar una am pierdut-o .
Deci am ramas cu 8 din 10.

Nu sunt sigur daca sunt deja pregatite pentru pus in pamant .
M-am hotarat sa pun in pahare de unica folosinta pentru o sapt , iar dupaia sa le mut in ghivece de 10 L .

Growbox-ul meu nu este echipat doar cu HPS-uri , 3 X 250 .
Este mare problema daca pun direct pe HPS ? Ar trebuii cumva sa pun prima oare pe CFL , cat de rau ar fi daca pun direct pe HPS ?

Atasat vedeti si poze cu semintele , oare sunt gata de pus in pamant ?
 

Attachments

  • DSCN0514.jpg
    DSCN0514.jpg
    39.1 KB · Views: 22
  • DSCN0518.jpg
    DSCN0518.jpg
    23.1 KB · Views: 22
E

evilkid

baga-le in pamant la 1cm adancime. pamantul trebuie sa fie in permanenta umed.

poti sa le pui direct sub 1 hps, imediat ce au iesit din pamant(daca nu ai cum sa le ti sub CFL macar o saptamana), doar ca trebuie sa pui hps-ul la o distanta mare (60-80cm) de ele...
 

zappy

Member
Acum incep sa le pun in pamant , prima oara le aduc trepat la temperatura camerei.
Dar pana ies din pamant le pot tine oriunde ? in dulap ? la pervaz la lunima ?
 
E

evilkid

tine-le undeva la temperatura camerei intr-un loc intunecat :) si imediat cum au iesit din pamant le bagi sub lumina
 

zappy

Member
Fuck , am pus apa multa , fiind sigur ca are nevoie de multa apa ...
Ce sa fac ... sa le pun undeva langa un calorifer sa se usuce/evapore apa ? dau drumu la centrala ?
Sau presez panatul pana iasa apa pe gaurile din fundul paharului ? (Nu ar fi asta un prea mult stress pentru seminta deabea germinata ?)

Sau e ok avand in vedere ca e prima lor zi , si nu o sa le mai ud vreo 4-5 zile ?

Ms de wake-up Explo
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu prea ai ce sa faci, daca nu ai presat peste samanta pamantul si nu e pusa adanc se va descurca. :2cents:
 

zeeland

Member
poate sa dureze si pana la 8 zile pana isi scot capul, fctie de mai multi factori (densitatea solului, temp, viabilitatea semintelor etc). ceea ce vreau sa zic este ca sa nu te apuci sa scurmi dupa ele sau mai stiu io ce, daca nu ies in 4 zile.
 

zappy

Member
Wihhhaaa

Wihhhaaa

Tocmai am verificat dulapiorul si la doua plate deja se vede capul destul de bine asi spune eu:jump: :dance013: :dance013: :dance013: :jump: . Oare este problema ca la celalte nu ? Adica numa la 2 din 8 se vede ceva la celalalte nimic .
 

Attachments

  • DSCN0529.jpg
    DSCN0529.jpg
    109.3 KB · Views: 20
  • DSCN0525.jpg
    DSCN0525.jpg
    59.9 KB · Views: 22
Top