What's new

Fruzzle's Garden (Amnesia Haze, Northern Lights)

Fruzzle

Member
Λετις, ευχαριστω για το ποστ αλλα δεν ξερω αν ειναι overwatering. Συνηθως βλεπω το βαρος της γλαστρας και βλεπω με το δαχτυλο μου αν χριαζονται νερο, πχ σημερα πριν σβησω την λαμπα εβαλα το δαχτυλο μου στο χωμα και για περιπου 2 - 3 ποντους ηταν στεγνο μετα αρχησε να υγρενει πιο βαθια. Η γλαστρα ηταν αρκετα ελαφρια και ετσι σκεφτηκα να το ποτησω μολις ανοιξω τα φωτα σε 4 ωρες.
Επισης ηθελα να σας δειξω και καπια close-up απο τα φυλλα τους.
To Amnesia Haze 1, με μερικα κιτρινα φυλλα με καπια περιεργα σκουρα σημαδια (στο τερμα κατω μερος αυτα)

IMG_20140330_115228.jpg


Και το Northern Lights 2 με καποια διαφορετικα σημαδια. Σαν cal/mag καπως αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι πιο παλια ειχα βαλει λιγο epsom salts και σκεφτηκα οτι θα το αποτρεψει..

IMG_20140330_115253.jpg
 

LegacyTron

Member
πότιζε με πολύ λιγότερη συχνότητα, ίσως και με λιγότερο λίπασμα
 

antartist

Member
Εγώ θα έλεγα το αντίθετο!
Συχνούτσικα και από λίγο! Να υπάρχει πάντα υγρασία στην επιφάνεια και μέσα ας είναι πιο ελαφρύ το χώμα...
Θα μπορούσα να εικάσω πως ίσως αφήνεις το χώμα σου να στεγνώνει παραπάνω απ' όσο πρέπει στην επιφάνεια και μετά ποτίζεις παραπάνω απ' όσο χρειάζεται.
Οι μικροοργανισμοί που τρέφουν το χώμα σου πεθαίνουν έστω και για λίγο να στεγνώσει τελείως και κάνουν αρκετό καιρό να ξαναδημιουργηθούν.
Πέφτει και μετά το 2λιτρο και ψιλο πνίγονται.
Το λίπασμα είναι στο όριο για να κάνει ζημιά αλλά δεν θα το απέκλεια!
 

Fruzzle

Member
Λογικα εχεις δικιο μαν, οταν βαζω δαχτυλο πιο μεσα ειναι υγρο.. (ΓΙΑ ΧΩΜΑ ΜΙΛΑΩ! :D)
Στην επιφανεια ξερενεται. Τελευταια φορα που το ποτισα ειχε ψιλουγρασια μεσα και φαινεται να περκαρανε καπως, παει το πολυ drooping.
Βεβαια ποτισα αποκλιστικα με αποιονισμενο αυτη τη φορα.
Το λιπασμα παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι να τα καιει, αφου βαζω πολυ λιγο! 1μλ στα 2 λιτρα και αυτο πρην απο 4 μερες, πιο πρην λιγοτερο εβαζα και αραια παλυ.
Θα δοκιμασω να ποτιζω πιο συχνα αλα να μιωσω το νερο μου φαινεται. Να'στε καλα παιδια!
 

Fruzzle

Member
Οπως ειπα παιδια βελτιωθηκαν, σηκωσανε τουπε και αυτο μ'αρεσει! Αυξησα την αποσταση canopy-HPS και ψηλοσανε αρκετουτσικα για 2 μερες. Τσεκαρετε!

AH1: Day 34
AH2: Day 31
NL1: Day 31
NL2: Day 29

IMG_20140331_195509.jpg



IMG_20140331_195546.jpg
 

astrix

Member
βγαλαν κιολλας φουντακια? ωραιος ο παιχτης ..
μια χαρα φενονται απο εδω μπραβο !!
 

Fruzzle

Member
Χαχαχ Legacy 1 βημα πρην την σουβλα ειναι, μεχρι τοτε θαχει βγαλει και αλατακι.. μμ οτι πρεπει! :D
Αν ημουν εποχη χριστουγεννων θαχα κρεμασει και λαμπακια πανω παντως!

Astrix σχηματιζονται τα σοκολατακια, αναμενουμε να γινουν πασχαλινα αβγα για να τα τσουγρισουμε να δουμε πιο ειναι πιο γερο! Το ΝΛ η το ΑΗ! :D

Ναστε καλα παιδες ευχαριστω! :)

Τωρα μια απορια, η μαλλον ενα διλημμα. Την πρωτη φορα που ποτισα με bloom κρεμασαν πολυ και μετα απο ψαξιμο διαβασα οτι σταματαει η καθετη τους αναπτηξη αν βαλεις bloom σε αυτοματο την 4η βδομαδα. Λετε μεθαυριο που θα ταισω να βαλω για τελευταια φορα μονο γκροου μπας και βγαλει κανα τελευταιο node η να συνεχισω ντουγρου μιξη grow-bloom?
 

astrix

Member
Λετε μεθαυριο που θα ταισω να βαλω για τελευταια φορα μονο γκροου μπας και βγαλει κανα τελευταιο node η να συνεχισω ντουγρου μιξη grow-bloom?

δεν εχω βαλει ποτε αυτοματο αλλα φανταζομαι εχεις μπει στην πρωτη εβδομαδα flower ,
αυτο που λες δεν παιζει οταν το φυτο μπει στην ανθιση σταματαει η αναπτυξη.
πηγαινε το χαλαρα στην αρχη με τα λιπασματα ξεκινα με 0.5μλ και οσο φουσκωνουν ανεβαζε την δοση , με μιξη συνεχιζεις grow-bloom :tiphat:
 

Fruzzle

Member
Αυτο θα κανω! Ευχαριστω Astrix!

Μια ερωτηση. Μερικα κατω φυλλα απο το Amnesia Haze 1 (Oχι το 2ο) κιτρινισαν και ενα κομματακι επεσε επειδη ηταν "τραγανο". Μπορει να δημιουργησει καπιο προβλημα αυτο η ειναι νορμαλ στις αρχες της ανθοφοριας? Φαινεται και στην φοτο.
 

LegacyTron

Member
Μην τα λυπάσαι κ μην σηκώνεις τη λάμπα πάνω από τους 50 πόντους γιατί θα γίνουν σαν τη γυναίκα του Ποπάυ ή τα δικά μου σκατα που τώρα φτάσανε τη λάμπα....

Τώρα για το φύλλο...για ένα δε γαμιέται...άμα γίνουν 2-3 έχεις θέμα με ΡΗ κ λιπάσματα
 

Fruzzle

Member
Καλησπερα! ενα update!

Legacy man, τελικα δεν ειναι μονο 1-2, εχει αρχισει και εξαπλωνεται το προβλημα, περισσοτερα παρακατω,

Growroom_13.jpg


Side_4.jpg


Και οι φουντιτσες,
Απο ΑΗ1

AH1.jpg


NL1

NL1.jpg
 

Fruzzle

Member
Οπως ειπα μερικα φυλλα κυριως τα κατω κατω εχουν αρχισει να πεθαινουν, αλλα πολυ περιεργα..
Απο το ΑΗ1 κιτρινιζουν και κανουν ενα twist πρως τα πανω περιπου 180 μοιρες και φευγουν πρως τα πισω οι ακρες. :S
Απο το ΝΛ1 και 2 εχουν κιτρινισει και εχουν πολλα μαυρα σημαδια πανω στο φυλλο

Απο ΑΗ1
IMG_20140404_181629.jpg


IMG_20140404_181456.jpg


Και απο ΝΛ

IMG_20140404_181528.jpg


Τσεκαρετε το φυλλο πως εχει γινει σαν λεοπαρδαλε. Σαν φοσφορο def μοιαζει αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

IMG_20140404_181508.jpg


Και μια αλλη με αυτα τα περιεργα σημαδακια.

Τι να ειναι αραγε? Δεν πιστευω να τα πολυταιζω πλεον, τα δινω 0,5μλ grow και 0,5μλ bloom, 2 λιτρα η γλαστρα στο ποτισμα, θερμοκρασιες απο 20 χωρις λαμπα μεχρι και 26 με λαμπα, υγρασια γυρω στα 35 - 45%, το νερο πΗ που δινω ειναι τελιως αποιονησμενο πλεον, και το pH του ειναι στα 6, το runoff πΗ ειναι στα 6,4 - 6,6. Τι να φταιει αραγε?
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Fruzzle biobizz grow + bloom ρίχνεις;
Σαν έλλειψη φαίνεται, λογικό αμα ρίχνεις 0.5 ml/ 2lt
 

LegacyTron

Member
πεινάνε βρε τα καημένα κι εσύ τα υποσιτίζεις σαν τα παιδιά της Αφρικής! Δεν βγάζεις Μαλάουι! ;)
 

Fruzzle

Member
Crowmax ναι, Biobizz ειναι.
1 μλ το λιτρο ριχνω (Βλοομ + γκροου)
Μαλιστα μιλησα και με την εταιρια και τους εδειξα εικονες και μου λενε οτι δεν επρεπε να ριξω και καθολου λιπασμα γιατι προκαλει ζημιες.. αλλα δεν νομιζω να ισχυει επειδη το λιπασμα ειναι απαραιτητο τουλαχιστον για το light mix που εχω.
Εγω σκεφτομουν την επομενη φορα να ριξω και 1 κουταλια epsom μπας και το αποιονησμενο που ριχνω δεν εχει τα ιχνοστιχοια της βρησης.
 
Last edited:

LegacyTron

Member
αν δεν είναι λίγο το φαΐ που τους δίνεις , τότε θα έιναι πολύ. Τι να σου πω ρε τσολιά μου....Χώματα.... :p


Edit: Ρίχτο και συ στην Υδροπονία. Μπορείς!
 
Last edited:

Fruzzle

Member
Legacy μετα απο αυτα που ειδα στα thread των υδροβιων συμφορουμητων + (και τα δικα σου καλουδια :D) το ψηνω αγρια!
Ξερεις τι ακριβως γινεται, και περνεις και παραπανω!
Επρεπε να ειχα ακουσει τον phillie οταν μου τα'λεγε αλλα ειπα να κανω το πιο κλασσικο με το χωμα.
Next time DWC!
 
Last edited:

tjo

life gardener
Veteran
ε ρε κάποτε τα λεγα αλλά ποιος μ άκουγε..τώρα χαμόστ!!!

rdwc rulez:plant grow:


τα φυτά σου πεινάνε πάντως ,κάνει ΜΠΑΜ.
 

Fruzzle

Member
Λετε να τα ξαναταισω καπακι στο επομενο ποτισμα χωρις διαλημμα?
 

Latest posts

Latest posts

Top