What's new

First time, Auto Wappa + Unknow Indoor 250W

solomoon

Member
Buna seara,
revin cu un scurt rezumat avand in vedere ca astazi au implinit 35 zile. ( 5 weeks)

Temperatura se mentine in jur de ~25°C iar Umiditatea 50%

Cele 6 fetite ramase beneficiaze de mai mult spatiu in box, le-am indepartat putin saptamana asta, si cu sarmulitele am reusit sa tin florile mereu cuprinse de lumina, fara a fi acoperite de umbra frunzelor.

Lampa o tin aprinsa la fel ca pana acum 18/6, iar distanta sta in jur de 15-20 cm. ( Inafara de cea din colt care a ajuns aprox la marginea becului. )

Ce parere aveti?

Fertilizzantul pentru flower, de cand ar trebui sa incep sa il folosesc?

eu n-as folosi hermie de la ghs sa mai fac si seminte cu ei.. ca si cum te-ai impusca in cap pentru ca te doare putin (capul).
get real beans if you want to make seeds.
.
Ai dreptate! :)
 

Attachments

  • CameraZOOM-20140307185838385.jpg
    CameraZOOM-20140307185838385.jpg
    81.8 KB · Views: 21
  • CameraZOOM-20140307185933268.jpg
    CameraZOOM-20140307185933268.jpg
    82.2 KB · Views: 25
  • CameraZOOM-20140307190004671.jpg
    CameraZOOM-20140307190004671.jpg
    88.8 KB · Views: 23
  • CameraZOOM-20140307190041452.jpg
    CameraZOOM-20140307190041452.jpg
    96.9 KB · Views: 21
  • CameraZOOM-20140307190103960.jpg
    CameraZOOM-20140307190103960.jpg
    92.1 KB · Views: 22
A

Avaible

Trebuia sa incepi cu cel de flower inca de la primi pistili aparuti , sau cel putin dupa ce apar la 2 3 zile , deci poti incepe cu o doza mai mica si maresti treptat, dc nu lasi 24/24 pt rezultate maxime ?
 

solomoon

Member
Buna seara,
imi puteti spune de ce multe frunze din partea inferioara au ingalbenit si par mai moi ? De cateva zile am observat cum incet incet s-au cam damblagit...



Trebuia sa incepi cu cel de flower inca de la primi pistili aparuti , sau cel putin dupa ce apar la 2 3 zile , deci poti incepe cu o doza mai mica si maresti treptat, dc nu lasi 24/24 pt rezultate maxime ?

Ai dreptate,
din pacate am inceput cu fert. sapt aceasta, in day 37, cu jumatate de doza. Maine dimineata ud normal, iar pe vineri dimineata(?cred?) incep cu doza plina.

Am lasat momentan 21/3, iar peste cateva zile incep cu 24/24! :)

O seara buna
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    70.3 KB · Views: 27
  • 1 (2).jpg
    1 (2).jpg
    89.5 KB · Views: 20
  • 1 (3).jpg
    1 (3).jpg
    79.8 KB · Views: 22
  • 1 (1).jpg
    1 (1).jpg
    92 KB · Views: 22

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Este absolut normal ca frunzele mature sa se ingalbeneasca si sa moara. Ele si-au facut datoria , asa ca nu e nici o problema daca incet incet palesc toate. Problema este atunci cand ingalbenirea apare de la varf, brusc. O data ce se ingalbenesc si incep sa se usuce pot fi eliminate, dar de obicei cad singure atunci cand planta nu mai are nevoie de ele.

Nu stiu daca exista diferente notabile in recolta daca o vei tine la 24/0 (banuiesc ca e doar o confuzie notatia 24/24, ca nu ai de ce sa ti o planta in bezna timp de 24h o data la doua zile), intrucat perioada de intuneric are si ea rostul ei in metabolismul plantelor, chiar si la cele autoflower.

Incercati sa nu mai puneti pe primul loc cantitatea in detrimentul calitatii.

:2cents:
 

solomoon

Member
hempfield, apreciez toate informatiile si gandurile care le-ai exprimat.
Le tin 21/3, cele 3 ore de intenuric imi permit sa nu mai aud motorasele.

acum vroiam sa va inteb ceva serios, dar va rog sa nu RADETI!!
:laughing:
aerul in iesire filtrat din box il dau afara in camera, dar nu exact afara pe geam, ci aproximativ la 1m de geam care e deschis.
m-am operat la nas zilele trecute, probleme cu septu... si desi stau cu nasul acoperit parca simt ceva reactie ciudata cand respir. O fii doar in creierul meu sau nu e prea bine?

Va multumesc.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Reactie ciudata in ce sens ?

Eu cand lucrez la plante si le ating frunzele sau cand fac trimming am o reactie ciudata la nivelul pielii si o roseata in obraji si urechi (simt ca imi iau foc urechile).

Cand simt miros in afara spatiului de grow n-am reactie in nas, dar in creier da, pentru ca ma apuca panica :)

Peste filtrul de carbon ai si filtru textil impotriva prafului, nu ?

E posibil ca reactia sa fie data de aerul care vine de afara, daca tot zici ca stai cu geamul deschis. Ca sa nu iti sufle direct in nas pune si tu sa sufle intr-un sac de panza sau pe un perete/perdea ca sa se disperseze fluxul de aer.
 
Nutrientii pentru flower trebuie dati abia cand planta se opreste din crescut in inaltime, asta daca vrei sa scoti cat de mult poti de pe ea.

Daca ii dai nutrienti pt flower cum isi arata sexu, o sa se opreasca din crescut si o sa isi puna toata energia in dezvoltarea mugurasilor si o sa termine mai rapid.

E alegerea ta, daca esti nerabdator sa recoltezi, dai nutrienti cum isi arata sexul, si o sa termine probabil in timpul specificat de breeder. Dar daca vrei sa scoti cat de mult poti de pe ea, cand iti apar primele firicele albe, dai cu nutrienti de vegetatie pana se opreste din crescut.

SE APLICA DOAR LA AUTO
P.s incerca sa nu stresezi plantele alea jucandu-te atata cu ciclu de lumina.
L.e: less nuts are best for autos
 
Last edited:

solomoon

Member
Buna seara,
suntem in ziua 54..aproximativ la coltul celor 60-65 de zile declarate de paradise seed.

In ziua 50 am udat ultima oara cu fertilizant, de atunci numai apa!

Din pacate, (a mia greseala :( ), astazi am citit ca cele 2 super criticaluri indoor declara 7 weeks si nu 9 cum credeam! Deci as fii depasit de 4 zile! Le scot imediat?

Ce parere aveti despre wappa?

Va multumesc
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu te lua dupa timp, ci dupa cat de facute sunt. ce vad in poze arata bine, acum nu stiu care e wappa si care e super critical sa-mi dau cu parerea.
 
A

Avaible

Nu e bai ca ai depasit 4 zile de ce spun pe pachet, ai putea ba chiar sa mai lasi 3-4 zile si dupa sa o tai , dar aste depinde de tine daca iti place cum arata , si wappa pare sa mai aiba cel putin 2 sap,asa cred eu din ce vad . Arata bestial wappa ,bafta.
 
Arata genial, asteapta pana cand majoritatea frunzelor or sa fie moarte/galbene. Dupa cum arata mai ai de asteptat cel putin 2 saptamani.
bafta !
 
Top