What's new

First Grow Bagseed ( Αλβανός ) Diy Tent

Lamogio

Member
Tη φωτό την παρέθεσα για να δεις ότι τα διάφανα ποτηράκια μια χαρά δουλεύουν για το ξεκίνημα. Εννοείται ότι δεν θα μείνουν εκεί μια ζωή!:biggrin:

:tiphat:Ορφέας


Καλά εννοείται .. απλα για τις πρώτες2 ββδομάδες το πολύ
 

Papastroumf

Member
"Roots can be hurt by light" όλο το άρθρο εδώ. Εγώ απάντησα με βάση αυτά που διαβάζω και που μου λέτε εδώ μέσα.Δεν είπα Ορφέα οτι έχεις άδικο ή οτι έχω εγώ δίκιο προς θεού.Τώρα πιο είναι σωστό,οι εμπειρίες σίγουρα βοηθάνε... :tiphat:
 

Lamogio

Member
Βρε νταξει σιγά το πράγμα .. σε άλλα άρθρα λένε το 1 σε άλλα άρθρα το 2 . Προς το παρόν η ανάπτυξη με κολλημένο το διάφανο ποτηράκι πάει καλά .. το μόνο θέμα είναι τα φύλλα που έγραψα παραπάνω
 

vana g vana

New member
Βρε νταξει σιγά το πράγμα .. σε άλλα άρθρα λένε το 1 σε άλλα άρθρα το 2 . Προς το παρόν η ανάπτυξη με κολλημένο το διάφανο ποτηράκι πάει καλά .. το μόνο θέμα είναι τα φύλλα που έγραψα παραπάνω

νομιζω οτι η χαμηλη υγρασια σε συνδιασμο με την θερμοκρασια σου το στρεσαρει ,σ αυτη τη φαση θελουμε υγρασια γυρω στο 70% ,δοκιμασε με πετσετες μηπως την ανεβασεις
 

Lamogio

Member
Λέτε να βγάλω κάνα 2 λάμπες ? Γιατί τώρα έχω 8 ×25 watt σε περίπου 1 τετρ. Μέτρο . Θα συμβάλει στην πτώση της θερμοκρασίας ?
Οκ θα βάλω πετσέτα σε νερό και θα ψψεκάζει κ όσομμπορώ κ αύριο θα ανεβάσω φώτο ..
σήμερα μετά από 1 βδομάδα 24/0 θα τα βάλω 18/6 έτσι ώστε μεσημεράκι να έχει κλειστά φώτα κ να μην λιώνουν εκεί μέσα
 

orfeas

Active member
Veteran
"Roots can be hurt by light" όλο το άρθρο εδώ. Εγώ απάντησα με βάση αυτά που διαβάζω και που μου λέτε εδώ μέσα.Δεν είπα Ορφέα οτι έχεις άδικο ή οτι έχω εγώ δίκιο προς θεού.Τώρα πιο είναι σωστό,οι εμπειρίες σίγουρα βοηθάνε... :tiphat:

strumf, το θέμα δεν είναι δίκιο ή άδικο, αλλά το τι πρακτικά γίνεται...και το ότι διαβάζουμε κάτι χωρίς να είναι εμπεριστατωμένο, για μένα είναι αεράδες...το τι αερολογίες έχουν διαβάσει τα ματάκια μου δεν λέγεται...
Δε σε παρεξηγώ, απλά δεν είναι σωστό να λέμε ότι κάτι είναι έτσι, ενώ δεν είναι...

Τώρα για σένα φιλόδοξε λαμόγιο, ένας καλός μαθητής διαβάζει το μάθημα του πρώτα και μετά πάει για εξετάσεις:biggrin: Εκτός κι αν μοιάζεις εκείνου του μαθητή από Σέρρες μεριά ...:laughing:
Πέρα απ'το καλαμπούρι, έχεις ένα χώρο Ψ χ Ω χ Φ και καλό θα ήταν να κάνεις κάποιες μετρήσεις...
Για τη ζαρντινιέρα που έλεγες, ίσως να είναι η πιο πρόσφορη λύση μαζί με τη προπόνηση σε στυλ καταβολάδα...

Στο φινάλε βέβαια θα έχεις σοβαρό πρόβλημα με τις θερμοκρασίες...

:tiphat:Ορφέας
 

Lamogio

Member
Τώρα για σένα φιλόδοξε λαμόγιο, ένας καλός μαθητής διαβάζει το μάθημα του πρώτα και μετά πάει για εξετάσεις
biggrin.gif
Εκτός κι αν μοιάζεις εκείνου του μαθητή από Σέρρες μεριά ...:laughing:
Καλά , μεταξύ μας πάντα , πρώτη φορά είναι .. και μάλιστα μέσα στο καλοκαίρι . Σαφώς Δεν περιμένω κάτι τρελό , ωστόσο προσπαθώ να μάθω το φυτό και να πειραματιστώ έτσι ώστε να αποκτησω μια εμπειρια για το επομενο grow .
Κατα τα άλλα νταξει ολα cool :laughing:

Πέρα απ'το καλαμπούρι, έχεις ένα χώρο Ψ χ Ω χ Φ και καλό θα ήταν να κάνεις κάποιες μετρήσεις...

Όταν λέμε μετρήσεις εννοούμε , πέρα απο θερμοκρασία και υγρασία ? Ph,Ec και τα λοιπά ? Δεν θελω να προσβαλλω κανεναν ούτε να γίνω αλαζώνας αλλα μιας που ειναι πρωτο grow δεν θελω να το πάω τόσο βαθιά με τέτοιες μετρήσεις , προς το παρόν θελω να δω τι θα γινει με θερμοκρασία και υγρασία .


Στο φινάλε βέβαια θα έχεις σοβαρό πρόβλημα με τις θερμοκρασίες...

:tiphat:Ορφέας

Αυτό ξαναπες το !! θα προσπαθήσω να έχω κανα 6-7ωρο ανοιχτό το αερόθερμο που έχω και να βγάζει κρύο αέρα .. Αντε να δουμε !!
 

bazz

Member
Λαμόγιο στο ειπα καιρο τωρα .... Θα εχεις προβλήματα κάτω απ το γραφείο...πολυ μικρός χώρος και ζέστη του καλοκαιριού ειναι μέγα πρόβλημα....κάνε την προσπάθεια σου όμως να δεις τι παίζει ...
 

Lamogio

Member
Λαμόγιο στο ειπα καιρο τωρα .... Θα εχεις προβλήματα κάτω απ το γραφείο...πολυ μικρός χώρος και ζέστη του καλοκαιριού ειναι μέγα πρόβλημα....κάνε την προσπάθεια σου όμως να δεις τι παίζει ...

Σε ακούω bazz μην ανησυχεις .. αλλά ακόμα και 10,20 g να βγαλω δεν ειναι καθολου κακο .Τουλαχιστον θα ξέρω ότι είναι δικό μου και είναι καθαρό πράγμα !

Νομίζω πολλοί μπορούν να καταλάβουν τι εννοώ .!
 

orfeas

Active member
Veteran
...Όταν λέμε μετρήσεις εννοούμε , πέρα απο θερμοκρασία και υγρασία ? Ph,Ec και τα λοιπά ?....

Καμιά απ' αυτές δεν εννοούσα! Προσωπικά, χέστηκα γι' αυτές... :biggrin:
Εννοούσα ύψος γλάστρας, απόσταση από λάμπες και ύψος φυτών...

Κι επειδή ψυλλιάζομαι ότι ο χώρος σου βρίσκεται πολύ κοντά σε άλλους, ένα θέμα που σίγουρα θα αντιμετωπίσεις είναι οι οσμές...

:tiphat:Ορφέας
 

Lamogio

Member
Καμιά απ' αυτές δεν εννοούσα! Προσωπικά, χέστηκα γι' αυτές... :biggrin:
Εννοούσα ύψος γλάστρας, απόσταση από λάμπες και ύψος φυτών...

Κι επειδή ψυλλιάζομαι ότι ο χώρος σου βρίσκεται πολύ κοντά σε άλλους, ένα θέμα που σίγουρα θα αντιμετωπίσεις είναι οι οσμές...

:tiphat:Ορφέας

Χεχε . Ύψος γλαστρας, θα ενημερώσω για διαστάσειςααπό βδομάδα που θα πάω να πάρω.. ττσέκαρα κάτι ωραίες ζαρντινιερες 20 ύψος 20 πλάτος60 μμήκος ..? Κάτι τέτοιο ..11 λίτρα νομίζω ..

απόσταση , καμία15 ππόντους από λάμπα είναι τώρα, αλλά όταν κάνω τη μετεμφυτευση θα ενημερώσω ακριβώς για την απόσταση ..
Όσο ααφορά την απόσταση ααπό άλλους , ο χώρος είναι κολλητά σε παράθυρο και ειμαι σε ψηλο οροφο , δεν εχω αλλους πανω ή γυρω μου, οπότε πιστεύω αν το έχω όλη μέρα ανοιχτό, όλα θα είναι κουλ.
 

theia

Member
milame gia mirodies mesa sto spiti ! Na 3efigei h mirodia se alo spiti min to fobase me tin epixirisi pou exeis twra !!
tha pesei poli kourema pistevw gia na xwresoun ta manaria ekei mesa !!
 

Lamogio

Member
milame gia mirodies mesa sto spiti ! Na 3efigei h mirodia se alo spiti min to fobase me tin epixirisi pou exeis twra !!
tha pesei poli kourema pistevw gia na xwresoun ta manaria ekei mesa !!

Αν είναι να μυρίζει το σπίτι δεν είναι πρόβλημα ..χοχο
ρε συ θεία το κούρεμα το φοβάμαι μην στρεσαριστει και βγάλει σποράκια .. έλεγα για απλό δέσιμο και αργότερα , διχτακι .. Εσύ τι γνώμη έχεις για τα "λυπημένα" 2 πρώτα φυλλαράκια ?
 

Lamogio

Member
Έκτακτο update επειδή δεν μπορώ να κάνω edit . Με έπιασε η καυλα κ έκανα μετεμφυτευση από μικρό διαφανές ποτηράκι σε 750 ml πλαστικό "γλαστρακι" (μπουκάλι εμφιαλωμένο 1μιση λίτρο , κομμένο στη μέση ) . Έχωσα κ έξτρα χώμα κ περλιτη κ βλέπουμε τι θα γίνει ..
το φυτακι είχε βγάλει ριζουλες στην εσωτερική επιφάνεια του ποτηριού κ μόλις το έβγαλα από το μικρό ποτήρι , εξτασιαστηκα !! Βέβαια , καθώς το έβαζα στο μεγάλο μπουκάλι λίγο έσπασε το χώμα αλλά νομίζω όλα θα πάνε καλά :)
 

theia

Member
an ta potizeis poli sixna dld to potiraki sou einai mouskidi kai poli bari ta exeis parapotisei kai exoun ligo girisei pros ta katw !! tsekare omws kai tin 8ermokrasia sou ka8imerina !! gt kai ayto mporei na eu8inete !! (edw tha sou protina na ftiaxeis ena HOMEMADE AIR CONDITIONER to exw kanei kai exei kanei doulitsa gt dn eisai o monos pou epixirise na balei grow kalokairi) Check ---->https://www.youtube.com/watch?v=ITtlxjvLQis
tha xriasteis ena cooler, ena anemistiraki dunato mporeis na to breis apo alegre.gr exei me 20 euro poli dunata kai ena solina aytous pou bazoume sta cooltube tou aporofitira dld !! poli ez kataskebh kai 8a kaneis doulitsa pistevw tha sproxneis pagomeno aera mesa full !!
O aeras apo ta anemistirakia kalo tha itan na min xtipane me mania ta futa isa isa ena elafri aeraki alios na xtipane guro apo ta futa !! ayto isxiei se ka8e periptosi me h xwris na baleis to homemade air coditioner !!
oso gia dixtaki dn exw dokimasei pote mou mexri twra!! to mono pou 3erw einai oti oso megaliteri riza toso megalitero futo opote prosexe posa litra glastra tha baleis mesa ston xwro sou epimenw oti einai poli mikros !!
 

Lamogio

Member
an ta potizeis poli sixna dld to potiraki sou einai mouskidi kai poli bari ta exeis parapotisei kai exoun ligo girisei pros ta katw !! tsekare omws kai tin 8ermokrasia sou ka8imerina !! gt kai ayto mporei na eu8inete !! (edw tha sou protina na ftiaxeis ena HOMEMADE AIR CONDITIONER to exw kanei kai exei kanei doulitsa gt dn eisai o monos pou epixirise na balei grow kalokairi) Check ---->https://www.youtube.com/watch?v=ITtlxjvLQis
tha xriasteis ena cooler, ena anemistiraki dunato mporeis na to breis apo alegre.gr exei me 20 euro poli dunata kai ena solina aytous pou bazoume sta cooltube tou aporofitira dld !! poli ez kataskebh kai 8a kaneis doulitsa pistevw tha sproxneis pagomeno aera mesa full !!
O aeras apo ta anemistirakia kalo tha itan na min xtipane me mania ta futa isa isa ena elafri aeraki alios na xtipane guro apo ta futa !! ayto isxiei se ka8e periptosi me h xwris na baleis to homemade air coditioner !!
oso gia dixtaki dn exw dokimasei pote mou mexri twra!! to mono pou 3erw einai oti oso megaliteri riza toso megalitero futo opote prosexe posa litra glastra tha baleis mesa ston xwro sou epimenw oti einai poli mikros !!

Τι είπες ρε θεία !! Πολύ ωραία συμβουλή .. θα δω κάνα diy μπας κ μπορέσω να κάνω κάτι .. νταξει στην τελική θα βάλω 1 το πολύ 2 .. άσε που επειδή είναι Σπόρια από χόρτο κ όχι θηλυκά αγορασμένα μπορεί κανένα να βγει αρσενικό κ να γίνει βούτυρο ..χοχο .
Σκέφτομαι αν δω ότι η θερμοκρασία δεν κατεβαίνει , να βγάλω 2 λάμπες κ να μείνω με 120watt (κάπου 15000 lumen) .
Αν δω ότι και χωρίς λάμπες κ με πιο ήπιο ποτισμα πάλι δεν αλλάζει κάτι , θα προσέξω τον αέρα !
Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές ..

αύριο μεθαύριο θα βάλω φώτο με αποτελέσματα και μετρήσεις
 

vana g vana

New member
Τι είπες ρε θεία !! Πολύ ωραία συμβουλή .. θα δω κάνα diy μπας κ μπορέσω να κάνω κάτι .. νταξει στην τελική θα βάλω 1 το πολύ 2 .. άσε που επειδή είναι Σπόρια από χόρτο κ όχι θηλυκά αγορασμένα μπορεί κανένα να βγει αρσενικό κ να γίνει βούτυρο ..χοχο .
Σκέφτομαι αν δω ότι η θερμοκρασία δεν κατεβαίνει , να βγάλω 2 λάμπες κ να μείνω με 120watt (κάπου 15000 lumen) .
Αν δω ότι και χωρίς λάμπες κ με πιο ήπιο ποτισμα πάλι δεν αλλάζει κάτι , θα προσέξω τον αέρα !
Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές ..

αύριο μεθαύριο θα βάλω φώτο με αποτελέσματα και μετρήσεις

η καλυτερη λυση θα ηταν ενας μικρος υγραντηρας ,και θερμοκρασια θα σου ριξει ,και η υγρασια θα ανεβει ,τωρα που εισαι στην αναπτυξη δεν εχεις θεμα ,αργοτερα στην ανθοφορια μπορεις να τον αφαιρεσεις αλλα θα σου εκτοξευτει η θερμοκρασια ,λαμπες μην αφαιρεσεις παντως γιατι το φως ειναι το πιο σημαντικο ,ισως να τις ανεβαζεις μερικους ποντους παραπανω
 

Lamogio

Member
η καλυτερη λυση θα ηταν ενας μικρος υγραντηρας ,και θερμοκρασια θα σου ριξει ,και η υγρασια θα ανεβει ,τωρα που εισαι στην αναπτυξη δεν εχεις θεμα ,αργοτερα στην ανθοφορια μπορεις να τον αφαιρεσεις αλλα θα σου εκτοξευτει η θερμοκρασια ,λαμπες μην αφαιρεσεις παντως γιατι το φως ειναι το πιο σημαντικο ,ισως να τις ανεβαζεις μερικους ποντους παραπανω

Σίγουρα θα είναι ο υγραντηρας αλλά το σπίτι γενικά δεν είναι τίποτα.. εείναι μια τρύπα ..Παρόλα αυτά έβαλα 2 κρύα μπουκάλια (λειτουργεί καλύτερα αν είναιππαγωμέναννομίζω) μμπροστά στα ανεμιστηρακια με μια βρεγμένη πετσέτα πάνω .. Τώρα που θα ξαναπάω σπίτι θα δω τι παίζει ..

Όσον αφορά τις λάμπες , είπα να τις βγάλω , αν αν κ δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά .. αλλά είπα να πειραματιστώ έτσι για το γαμωτο..

τα φύλλα σα να πήραν λίγο τα πάνω τους.. ιΊσως να είναι φυσιολογική η "λυπημένη" τους μορφή . Οψόμεθα !
 

Lamogio

Member
Καλησπέρα και πάλι ...!
Λοιπόν έχουμε και λέμε !
Έβαλα 2 παγωμένα μπουκάλια μέσα στο tent και κάτι έγινε .. Η θερμοκρασία πήγε στους 27,28 αλλά θέλω να κατέβει καμιά 3,4 βαθμούς ακόμα γιατί καλοκαίρι έρχεται.... ανθοφορια εέρχεται ...

Έγινε δεύτερη μετεμφυτευση και όλα πηγαίνουν καλά ..

τα φύλλα ήρθαν στα κανονικά τους , δεν είναι πια λυγισμένα και λυπημένα .. Ίσως να είχα παραποτισει τα φυτά τις προηγούμενες μέρες .. ορίστε και φώτο !

 

vana g vana

New member
Καλησπέρα και πάλι ...!
Λοιπόν έχουμε και λέμε !
Έβαλα 2 παγωμένα μπουκάλια μέσα στο tent και κάτι έγινε .. Η θερμοκρασία πήγε στους 27,28 αλλά θέλω να κατέβει καμιά 3,4 βαθμούς ακόμα γιατί καλοκαίρι έρχεται.... ανθοφορια εέρχεται ...

Έγινε δεύτερη μετεμφυτευση και όλα πηγαίνουν καλά ..

τα φύλλα ήρθαν στα κανονικά τους , δεν είναι πια λυγισμένα και λυπημένα .. Ίσως να είχα παραποτισει τα φυτά τις προηγούμενες μέρες .. ορίστε και φώτο !

[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=67573&pictureid=1607675&thumb=1]View Image[/url] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=67573&pictureid=1607674&thumb=1]View Image[/url] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=67573&pictureid=1607676&thumb=1]View Image[/url]

με τα μπουκαλια θα πρεπει να τα αλλαζεις καθε 2 ωρες ,δε γινεται δουλεια ,δεν παλευεται ευκολα η ζεστη ειδικα χωρις αιρ κοντισιον ,παντως δεν εχεις να χασεις τιποτα καθε grow ειναι σχολειο
 

Latest posts

Latest posts

Top