What's new

Fertilizatori si insecticide naturale

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai ti-a spus gresit, ca planta are niste bacterii si uleiuri pe toata suprafata (cu rol de aparare in mare parte), iar tu le indepartezi cu sapun sau detergent de vase. cu ti-ai da tu pielea jos ca sa nu te mai muste tantarii.. :)
 
G

greenstep

da e buna logica ta....dar a avut rezultate la mine faza cu detergentu...dupa o mare invazie de musculite...cu paianjenii nu am reusit in nici un fel...acum discut cu cineva-zice ca extractu de usturoi si urzica e printre cei mai buni alungatori si tot odata daca sunt aplicati la nivel foliar devin si buni fertilizanti...TARE!
 
G

greenstep

ce sa detaliez?fi si tu mai explicit...detaliu despre planta,detaliu ca metoda de combatare a daunatorilor,fertilizant?...ce anume? :p
 
G

growcase

la ce puteam ma puteam referi decat la alungator daunatori si fertilizant? Ca doar nu intrebam cum se creste urzica, unde se gaseste, etc etc...
 
G

greenstep

sa le iau pe rand.....am inteles ca numai din extract de urzica se face "sucul"....procesul este macerarea: se iau parti din planta verde(frunze,tulpina,varfuri)se maruntesc si se pun intr-o sticla(eu ma gandesc sa folosesc dinalea la 5 l)dupa se adauga apa(proportii un sfert din sticla),capacu la sticla tre sa aibe o gaura....se mai ia inca o sticla care e taiata de la jumate si cea cu materialu se aseaza cu sus in jos,etans peste cea taiata sa rezulte un sistem de scurgere....adica sucul rezultat se scurge in cea de jos(simplu)...in 2-3 zile ai suc in cea de jos,poti sa adaugi apa in cea de sus si material...sucul se depoziteaza in frigider,in sticle de plastic sau de lapte(carton)....la udare se dilueaza(un sfert suc 3 sferturi apa),se uda pamantul si foliar(pulverizare)....rezultate contra insectelor,pur si simplu alunga insectele(mirosul,probabil chimia plantei,etc)....cat despre usturoi stiu ca este un bun insecticid,se face pasta din mai multi "catei" dupa se dilueaza proportii(1 sfert la 3 sferturi)se folozeste foliar(pulverizare),cu rabdare pt ca sucul prezinta pulpa in el mai blocheaza pulverizatoru.....;)
 
S

Shtote

Va multumesc baieti ,dar am rezolvat problema .
N-o sa mai fie porumb in apropiere!
:party: >
Nu stiu cum puteti,dar mie mi-e mila sa dau cu zeama de tutun sau laturi cu sapun pe asemenea frumuseti .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
atunci poti folosi urzici, ardei iuti, crizanteme sau orice alta planta care contine uleiuri sau terpenoizi ce alunga pradatorii.
eu nu am avut porumb prea aproape, dar intr-un an am dat de ceva Ostrinia nubilalis oricum, asa ca nu se stie.. trebuie sa fii pregatit.
 

MJSoft

Member
pfoa ce pauza p threadu asta

pai fertilizatori organici..

faina de sange http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_meal
faina de oase http://en.wikipedia.org/wiki/Bone_meal
faina de ficat link relativ... http://en.wikipedia.org/wiki/Liver_%28food%29
faina de melasa link relativ... http://en.wikipedia.org/wiki/Molasses

si gainatu..care chiar nu e de ca-cut! chiar unu din cele mai bune la-naltat..si dupaia la ce e de gustat. plus ca dupa o cautare buna gasesc de cumparat.

e ca si cum ai creste in cimitir :))
 
C

CannabaPitbull

Explo poti muta posturile din threadul ala al meu aici si sa-l stergi pe ala? Nu are rost sa fie 2 ,nu l-am observat sau sa il stergi direct pe ala ca asta contine cam tot ce s-a discutat acolo
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aaa.. ai descoperit si tu threadul asta? pai nu ziceai ca ai cautat tot forumul si nu ai gasit?
 
C

CannabaPitbull

Da pai trebuia sa ma tragi de urechi! Nick-ul celui ce a infiintat acest topic era mai potrivit pt mine.
 
C

CannabaPitbull

Da ,lumea creste ca sa mai si vanda iar organicu' nu le poate oferii cantitati asa mari incat sa le ramana si de fumat. Glumesc :))) Sper macar sa pot duce un grow pana la sfarsit apoi ce cantitate a fi e binevenita .
Man nu sterge posturile mutale aici cand ai timp acum am citit si nu e mare lucru pe aici.ms frumos.
 
Last edited:
Top