What's new

ερωτηση για autoflower

hAzeL0ver

New member
Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω τα εξης.
Στα αυτοματα τι διαφορες θα εχω αμα ακολουθω 24/0 18/6 12/12 αντιστοιχα; Αυτο που με ενδιαφερει ειναι αμα με καποιον συγκεκριμενο κυκλο τα φυτα ψηλωνουν λιγοτερο και γινονται ποιο γρηγορα!
 

mushroomxxx

New member
Καλησπέρα και σε σένα φίλος.
Στ'αυτόματα δεν παίζει ρόλο η διάρκεια του φωτός για το στάδιο ανάπτυξης και ανθοφορίας από τι έχω καταλάβει λόγω γενετικού υλικού,γίνεται αυτόματα.Το ΄χε πεί και ο brother420.Αν ψάξεις λίγο τα θέματα εδώ μέσα σίγουρα θα καταλάβεις αλλιώς περίμενε απάντηση από τους ποιό έμπειρους.
 

hAzeL0ver

New member
το γνωριζω οτι μπαινει αυτοματα σε ανθοφορια... δεν μπορει να μην εχει διαφορα ο κυκλος φωτος απο οσο ξερω περισοτερο φως=περισσοτερη φωτοσυνθεση.
απο οσο εχω διαβασει οσο λιγοτερες ωρες φωτος τοσο πιο γρηγορα θα ειναι ετοιμο και το φυτο αλλα θα παρει περισσοτερο υψος; καποιος που να ξερει σιγουρα ας πει... αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι οπως προειπα να μην παρει πολυ υψος το φυτο και να ειναι ετοιμο για κοψιμο ποιο νωρις αν γινεται...
 

Papastroumf

Member
Σκέψου λογικά.Αν η λάμπα σου ανάβει 24 ώρες το φυτό θα πάρει πολύ περισσότερο φως απότι αν άναβε για 12 ώρες... Τι σημαίνει αυτό? Περισσότερη φωτοσύνθεση για το φυτό,δηλαδή φαγητό άρα και ανάπτυξη.Συνεπώς στα αυτόματα δεν έχει σημασία πόσες ώρες θα ανάβουν οι λάμπες σου (12,18,20,24 ώρες),απλά όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο γι'αυτά.
 

hAzeL0ver

New member
ρε παιδια ναι αλλα στο ερωτημα μου μπορει να απαντησει καποιος; δηλαδη με ολους τους κυκλους φωτος δεν εχει διαφορες στο υψος και στον χρονο συγκομιδης;
 

Papastroumf

Member
ρε παιδια ναι αλλα στο ερωτημα μου μπορει να απαντησει καποιος; δηλαδη με ολους τους κυκλους φωτος δεν εχει διαφορες στο υψος και στον χρονο συγκομιδης;

Αν δεν κανω λαθος διαφορα θα δεις στην ποσότητα,τωρα όσον αφορα το υψος και το χρονο συγκομιδης δεν νμζ να επηρεαζονται γιατι ειναι αυτοματο.
 
Top