What's new

Ερωτήσεις, και απορίες σχετικά με το σπορ.

akorn

Member
bazz το κοιταξα οντως ειναι ψαγμενοι με καλα φυτα θα παρω και απο εκει 5 χαχαχα!!! 420brother τα αρχικα για ρουαλ κουιν τ καταλαβα τ αλλα οχι γραψτα μια ρε φιλε σε παρακαλω γιατι ειμαι σε φαση ντοπια βουνισια τωρα χαχαχ!!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Δε θα ήθελα να απογοητεύσω κανέναν, αλλά από το σπόρο έως το τελικό αποτέλεσμα υπάρχει μια απόσταση 5-6 μηνών και αναφέρομαι στο έξω...

Το τι λένε οι μπρήντερς μη το παίρνετε και πολύ στα σοβαρά γιατί οι φαινότυποι σχεδόν πάντα ποικίλουν. Όσο για τις τράπεζες που προαναφέρθηκαν, μου θυμίζουν τα υβρίδια της ντομάτας που παράγουν πολύ και όμορφο καρπό, αλλά από γεύση τζούτς καλέ κυρία...

Εν τω μεταξύ, αναρωτιέμαι πως και δεν ρίχνετε μια ματιά σε όλους αυτούς τους μπρήντερ του φόρουμ κι αντ' αυτού οι περισσότεροι νέοι σκαλώνουν στους Βασιλικούς. Ή αναρωτιέστε αν στέλνουν τα σπόρια διακριτικά. Μα είναι δυνατόν να τα στείλουν αλλιώς;;;
Θα περάσει πολύς καιρός μέχρι να παίρνουμε ένα φάκελλο με αποστολέα τη τάδε τράπεζα σπόρων κάνναβης...

Όσο για τα ντόπια, ακορν, θα καλλιεργήσεις κάμποσες σαιζόν για να καταλάβεις τι παίζει ή για να μπορέσεις να ξεχωρίσεις/κρατήσεις επιθυμητούς φαινότυπους...

:tiphat:Ορφεύς
 

akorn

Member
orfea πραγματικα πολυ σωστη η τοποθετηση σου επι του θεματος,οσο αφορα τα σαιτ απο την ολλανδια ειναι λογικο να τους προτιμαει ο κοσμος γιατι και καλα οι ολλανδοι ειναι επιστημονες και εχουν εργαστηρια και τετοια και κανουν τελεια σπορια αυτο το ακουσα σε μια συζητηση εξω φαντασου!για τα ντοπια σπορια ορφεα εχω να πω πως πραγματικα οτι εχω δοκιμασει ηταν απλα τελειο,με ιδιαιτερη γευση και δυνατο χτυπημα,ειμαι πολυ υπερ των ντοπιων αλλα ειναι δυσκολα στο μεγαλωμα σου κρυβουν εκπληξεις στο λεω εκ πειρας γιατι την εχω πατησει σε διαφορα σταδια
 

420brother

Member
Πιστεύω ότι κάθε εταιρία έχει κάποια καλά δικά της pheno που ξεχωρίζουν απ'τα άλλα. Δε καταλαβαίνω γιατί τράπεζες σπόρων θεωρούνται τόσο κατώτερες σε σχέση με τους breeders.
 
Last edited:

antartist

Member
Κάτι σου διαφεύγει!
Οι τράπεζες σπόρων είναι οι έμποροι.
Οι breeders είναι αυτοί που φτιάχνουν τα σπόρια και μετά τα δίνουν στις τράπεζες και μπορεις να τα παραγγέλνεις εσύ...
Γίνεται και παραγγελία κατευθείαν απο τον breeder.
Οι τράπεζες σπόρων γενικά εμπορεύονται σπόρια από διάφορους breeders.

Συμπληρωματικά: Η RQS είναι μια εταιρία που, αν το καταλάβατε, κάνει επανεκδόσεις κάποιον πολύ εμπορικών ποικιλιών, χωρίς να μας λέει συγκεκριμένα από ποιόν breeder προέρχονται τα γονίδια. (Θα έχετε ακούσει σίγουρα για το skunk ή το white widow ό,τι το βγάζουν διάφορες εταιρίες)
Κοινώς αναπαράγει στο όνομά της κάποια γονίδια ''μαιμού'' δηλαδή.
Και κοινώς μέσα από επιλογή και διασταυρώσεις των είδη κλεμένων γονιδίων, προτείνει τις δικές της γονιδιακές γραμμές και φαινότυπους.
Είναι η ίδια μία εταιρία υβρίδιο, χωρίς ουσιαστικά να έχει τον δικό της χαρακτήρα σαν breeder, όμως παράλληλα δεν έχει και τα χαρακτηριστικά μιας τράπεζας σπόρων.
Το μάρκετινγκ με τις ευκολίες αποστολής και τα μεταχειρισμένα, easy smoking γονίδια έχει τραβίξει την προσοχή πολλών και είναι βρώμικο.
Ίσως γι αυτό σε κάποιους από εμάς δεν αρέσει καθόλου η Ρόγιαλ...
 
Last edited:

420brother

Member
εγώ από royal το κάνω αυτό το grow αλλά λέω στο next να πάρω από DNAgenetics καθώς έχει πολλά west coast strains που με ενδιαφέρει να δοκιμάσω. είναι αλήθεια άραγε ότι η αμερική είναι νούμερο 1 πιά στο σπορ?
 

orfeas

Active member
Veteran
εγώ από royal το κάνω αυτό το grow αλλά λέω στο next να πάρω από DNAgenetics καθώς έχει πολλά west coast strains που με ενδιαφέρει να δοκιμάσω. είναι αλήθεια άραγε ότι η αμερική είναι νούμερο 1 πιά στο σπορ?

Η Αμερική είναι Νο 1 στο χρήμα μιας και θεός τους είναι το δολλάριο...
Όσο για τη Δυτική Ακτή, αν ήξερες τι χαμός γίνεται εκεί με τις ράτσες(διασταυρωμένες) θα ήσουν πιο επιφυλακτικός...

:tiphat:Ορφεύς
 

420brother

Member
Κάτι έχω ακούσει ορφέα, πολλοί έχουν πρόβλημα με αυτό το θέμα.

Μήπως ξέρετε παίχτες μου που μπορούμε να βρούμε έγκυρο breeder για αυθεντικά rockstar, girl scout cookies και grape ape genetics? Κοίταξα τριγύρω και πολλοί λένε ότι έχουν τον αυθεντικό φαινότυπο αλλά ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος κάτι που δε ξέρουμε για το ποιος απ'όλους αυτούς είναι legit.
 

orfeas

Active member
Veteran
Εγώ έχω Grape Ape, αλλά δυστυχώς(για σένα) δεν είμαι μπρηντερ.
Αυτός που τα πουλάει είναι ο Barney, νομίζω.

:tiphat:Ορφεύς
 

akorn

Member
τελικα εγω παιδια απο που να παραγγειλω το moby dick που θελω :dance013:?δεν με παιρνεται στον λαιμο σας ειμαι αναμεσα σε Dinafem kai greenhouse εξισου εχουν πολυ μεγαλη διαφορα τιμης το πρωτο τα εχει πολυ ποιο ακριβα και λεω μηπως εχει ποιο καθαρο σπορι τ να πω δεν ξερω,απλα εμπειρικα επειδη ξερετε παραπανω για αυτο σας ρωταω,λεω το moby dick καθως το θελω για εξω και θελω μια σεβαστη ποσοτητα να μου βγαλει...:tiphat:
 

420brother

Member
Τα αλάνια θα σε βοηθήσουν εδώ αδερφέ, εγώ το μάθημα μου το μαθαίνω μέσα από grows και για να φέρω γνώμη πρέπει να έχω δουλέψει με σπόρους από το κάθε τι που θα αναφέρω. Μέχρι τώρα επειδή και εγώ ακόμη νέος είμαι στο σπορ έχω παίξει μπάλα μόνο με RQS αλλά μάλλον στο επόμενο grow θα πάρω από barneys farm για να δω και από κει τι παίζει γιατί μ'άρεσε λίγο έτσι που ψάχτηκα στο site τους και έχει καλή φήμη στην 420 κοινωνία.
 

Balinor

Member
Παιδιά καλησπέρα! μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν παίζει ρόλο τι αερόπετρα θα βάλεις στο DWC γιατί εχω δει υπάρχουν πολλές διαφορετικές άλλες στρόγγυλες άλλες μακρόστενες άλλες στενές και σε διαφορετικά μεγέθη οι κουβάς μου ειναι 20L και σκεφτόμουνα να βάλω αυτη που θα ανεβάσω στην φωτογραφία επειδή πιάνει μεγαλύτερη επιφάνεια του πάτου πείτε μου και την γνώμη σας.
 

Balinor

Member
round-air-stone-20cm.jpg
 

LegacyTron

Member
εγώ ειχα βάλει 4 τέτοιες σαν αυτές που δείχνεις των 13.5 εκατοστών διαμέτρου η κάθε μία σε ένα τετράγωνο κουβά 60 λίτρων (μία σε κάθε γωνία). Εσυ βάλε στον κουβά σου μέσα μία για αρχή, και βλέπεις αν χρειαστείς στην πορεία κ 2η
 

Balinor

Member
εγώ ειχα βάλει 4 τέτοιες σαν αυτές που δείχνεις των 13.5 εκατοστών διαμέτρου η κάθε μία σε ένα τετράγωνο κουβά 60 λίτρων (μία σε κάθε γωνία). Εσυ βάλε στον κουβά σου μέσα μία για αρχή, και βλέπεις αν χρειαστείς στην πορεία κ 2η

Άρα απο οτι κατάλαβα δεν παίζει και τόσο ρόλο το σχέδιο της αερόπετρας η συγκεκριμένη είναι 20cm και όπως το μέτρησα στον πάτο του κουβά καλύπτει αρκετή επιφάνεια έκανα αυτη την ερώτηση γιατί είδα οτι οι υπόλοιπες κάναν 3-6 evrw ενω η συγκεκριμένη κάνει 14 οπότε και καλύτερη ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο..
 

Balinor

Member
Κάτι ακόμα πως θα καταλάβαινα οτι χρειάζομαι και άλλη αερόπετρα σε ενα μεγαλύτερο κουβά δλδ πρεπει να καλύβει ολη την επιφάνεια του πάτου για να είσαι εντάξει?
 

bazz

Member
ναι παίζει ρόλο η αεροπετρα φυσικά και η τρόμπα.....οπως ειπες υπάρχουν πολλές......όλες ειναι άκυρες έκτος απο αυτην που δείχνεις και η άλλη που ειναι ίδια σαν και αυτήν αλλά χωρίς το μαύρο πλαστικό γύρο γύρο....

Αυτο που θέλουμε ειναι πολλές μικρές μικρές φυσαλίδες.
Αν βάλεις πανό απο δυο να προσέξεις να είναι ίδιες οι αεροπετρες, γιατί αλλιώς δεν εχεις ίδια κατανομή αέρα

εγώ είχα σε εναν γούβα 4 αεροπετρες με τρόμπα αέρα (40λιτρα/λεπτο)....οσο περισσότερο τόσο το καλύτερο
μην ξεχάσω φιλε μου να σε ενημερώσω για τον θόρυβο στις τρόμπες...αυτές που ειναι με σιδερό απέξω και βγάζουν 6 εξόδους 40λ/λεπτο....κανουν πολύ θόρυβο!!!!

για να καταλάβεις καλύτερα πήγαινε στο γιου τουμπ και ψάξε: TEST- Air Stones For Hydroponics DWC
 
Last edited:

Balinor

Member
Άρα προχωράω στην αγορά μου εφόσον θα καλύπτει το 70% της επιφάνειας του πάτου που θα έχει σαν αποτέλεσμα περισσότερες φυσαλίδες :D σε περίπτωση που κάνω κάποια λάθος στην εκτίμηση των πραγμάτων παρακαλώ πολύ διορθώστε με γιατί ετσι κι αλλιώς άυριο θα τα παραγγείλω οπότε εχω χρόνο να το διορθώσουμε.
 

akorn

Member
420 φιλε μου δικιο εχεις πρεπει να δοκιμασεις διαφορους για να δεις διαφορες και το τι ειναι καλυτερα στην δικια μου περιπτωση δεν με παιρνει καθως θελω εξω,απο εναν θα παραγγειλω.ολες οι γνωμες δεκτες:bow:
 
Top