What's new

Epilepsie

Salut, care e treaba cu iarba si epilepsia? Sunt fumatori care au epilepsie? Luati medicamente? Eu am prescris carbamazepina 300 dimineata si 300 seara. Iarba provoaca crize? Eu am crize de la 20 ani posibil din cauza drogurilor tari, am exagerat cam rau cu ele de la 15 ani. Momentan am inceput tratament de la inceputul anului. Doctora zice sa nu mai fumez iarba, dar culmea e ca toate crizele le am facut cand nu am fumat o zi sau 12 ore +. Mai am si niste "crize de anxietate" le numeam eu dar recent am descoperit ca se numesc "absent seizures", adica crize absente, cel putin asa cred. Eu imi aduc aminte ce se intampla, nu imi pierd cunostiinta, doar sunt foarte confuz si molesit. si nu pot sa ma concentrez. Fix aceeasi senzatie o am inainte de fiecare criza, doar ca atunci imi pierd si cunostiinta si am convulsii. Dupa prima criza m am trezit dupa cateva ore in spital.
Totusi, iarba provoaca crize de epilepsie?
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Teoretic sunt strainuri cu mai mult cbd care te fac sa numai ai crize 1-2zile dupa. Dar nu functioneaza la toti ori toate tipurile decrize, si na, trebuie sa vezi ce merge pt. tine.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu ai voie. ba teoretic.. ai avea, dar nu ai cum, ca legea spune sa iei samanta certificata. care nu prea se gaseste si cand se gaseste.. ii de aia clasica de fibre.. sau pt ulei (din seminte), dar mai rar prinzi asa ceva.
Daca nu stie nimeni ce faci, si nu dai cnp-ul online.. posibil sa fie voie orice! Dar nu ma crede pe cuvant, verifica inainte! :muahaha:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
bah popescucunpule, fa si tu ca toata lumea de p-aci care nu cere voie lu' garcea sa creasca oarece sau, daca tot esti asa nevricos, fa o tura pe camp si culege niste ruderica si textila (canepa salbatica) c-aia are doar cbd-uri in ea, thc mai deloc.
Era o vreme cand eram in foame de material, culegeam si extrageam (pe camp) rasina cu butan (bho) si-o fumam p-aia.
N-aveam euforie dar nimeream cateodata ceva tranchilizant, nu ma punea jos dar simteam c-am fumat si eram f linistit.. :2cents:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Si io-s curios: punerea intrebarilor inutile e un simptom al epilepsiei sau un efect secundar al carbamazepinei, 'cucunpule?
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ideea cu canepa de pe camp nu e rea. Numai sa ai canepa in zona si sa gasesti o zona mai curata si putin populata. Cam de acusi incolo ar trebui sa infloreasca si canepa in romania, deci timpul s-a nimerit bine!
 

budstealth

Active member
nu ai voie. ba teoretic.. ai avea, dar nu ai cum, ca legea spune sa iei samanta certificata. care nu prea se gaseste si cand se gaseste.. ii de aia clasica de fibre.. sau pt ulei (din seminte), dar mai rar prinzi asa ceva.
Daca nu stie nimeni ce faci, si nu dai cnp-ul online.. posibil sa fie voie orice! Dar nu ma crede pe cuvant, verifica inainte!

nu ai voie. ba teoretic.. ai avea, dar nu ai cum, ca legea spune sa iei samanta certificata. care nu prea se gaseste si cand se gaseste.. ii de aia clasica de fibre.. sau pt ulei (din seminte), dar mai rar prinzi asa ceva.
Daca nu stie nimeni ce faci, si nu dai cnp-ul online.. posibil sa fie voie orice! Dar nu ma crede pe cuvant, verifica inainte! :muahaha:
Soiurile certificate nu au voie sa depaseasca 0,2 % THC iar fara certificare nu ai voie sa cresti nimic , scapi doar daca la analiza iese 0% THC , daca iese 0,001 THC ........ai sfeclito!!!!!
 

budstealth

Active member
Aprobarea pentru crestere se ridica de la doua ministere , Agricultura si MAI , trebuie sa faci dovada detinerii terenului (hectare) trebuie sa depui contractul cu centrul de cercetare in domeniul ameliorarii si dezvoltarii soiurilor de canepa romanesti dar si din UE care sunt aprobate intr-un catalog anune (deci daca Charlotte's Web nu figureaza pe lista , nu se poate) , apoi trebuie sa prezinti contract cu societatea care va procesa canepa ta (fie ca vorbim de fibre sau fi ca vorbim de ulei din seminte sau fie ca vorbim de ulei CBD).In cazul uleiului CBD sau cel alimentar din seminte trebuie si alte avize suplimentare de la ministerul sanatatii dar si siguranta alimentelor......te doare capul!!!!
 

DcSantos

Active member
Soiurile certificate nu au voie sa depaseasca 0,2 % THC iar fara certificare nu ai voie sa cresti nimic , scapi doar daca la analiza iese 0% THC , daca iese 0,001 THC ........ai sfeclito!!!!!
Imi place ca folosesti expresii din campul lexical agricultural!:))) Sper sa faca omul ,nasol ca simte ca ar face ceva ce nu ii da legea voie. Asta face parte si din farmec popescucucnpul,ca nu iti da nimeni voie,noi facem de-a drecu,poate daca ne lasau nu mai faceam,haha,tot as fi facut oricum! Ar fi o idee sa plantam la loc ce s-a taiat prin paduri cu altfel de copaci,hehehehehe!Mi-ar placea sa vad autoritatile luate prin suprindere cu paduri de canabis prin locurile unde au defrisat..! :))):watchplant:
 

Douglas.Curtis

Autistic Diplomat in Training
Lucrurile care cresc problemele convulsive pot fi arome/culori artificiale, „arome naturale”, alimente extrem de rafinate.


Grupurile de sânge AB au mai multe probleme cu convulsii atunci când mănâncă pui.

O grupele sanguine au mai multe probleme cu convulsii atunci când mănâncă vegan/vegetarian. (6 oz de carne de miel pe săptămână face minuni)


Personal, am convulsii de fiecare data cand renunt la consumul de canabis timp de 2 luni. Le-am avut destul de des înainte de a renunța să mănânc alimente artificiale/rafinate.
 
Top