What's new

Dulap tardis

Dulap tardis

  • HPS 150

    Votes: 7 17.1%
  • HPS 250

    Votes: 12 29.3%
  • LED

    Votes: 14 34.1%
  • CFL

    Votes: 5 12.2%
  • ...stai frate un pic

    Votes: 7 17.1%

  • Total voters
    41
Status
Not open for further replies.

kunde

Member
Salut,

Vreau sa asamblez un dulap pentru scopuri pure si virgine, desigur! Am incercat intr-o carcasa de PC si a iesit...
...baiat, asa ca vreau sa construiesc dulapul din pozele atasate.

1 copy.jpg 2 copy.jpg 3.jpg

E din tego, etansat pe la colturi, filtre 5cm carbon activ, ventilatoare 550 m³/h in si out (cele in sunt optional/experimentale), o sticla intre lumina si restul lumii, un umidificator(sau co2), cam asta. Nu este nimic construit, insa pana de craciun vreau sa fie viu. Ce lumina sa folosesc? Adica o sa fie prea cald pentru un hps de 150/250 astfel incat sa investesc in leduri?

Cu stima,
Un client fidel
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
iti trebuie doar un filtru, la iesire.
iar daca intre hps si plante pui un geam termo-rezistent e si mai bine. daca o dai pe leduri... treaba ta... cauta si vei gasi.

spatiul de crestere nu e foarte mare.
recomand fie un scrog, fie faci un sog cu clone. le ai pe toate la aceeasi lungime, le bagi la inradacinat si apoi la 12/12 cu ele. cu un soi ce termina mai repede poti incerca un perpetuu ;)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu as opta pt leduri, eventual suplimentat la nevoie cu CFL sau tuburi T5 iar ca metoda de crestere SCROG.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
as spune neoane si atunci renunti la sticla. oricum nu ai ce face prea mult in 30 cm inaltime.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Neoane T5 cu reflector in spate ? Asta ia cam 4-5 cm din inaltime pe putin. Daca mergi pe T8 e si mai mare spatiul ocupat.

Daca mergi pe leduri poti monta radiatorul chiar in tavan, decupand dulapul iar caldura se degaja direct afara.

Neoanele sunt ieftine dar tin relativ putin. Ledurile sunt considerabil mai scumpe, necesita ceva cunostinte de electronica, dar tin o vesnicie.
 

sznake

jarhead
Foarte profi schita!

34 cm spatiu intre suprafata solului si bec e ARHISUFICIENT pentru un micro-grow SOG sau SCROG. Peste 30 cm nici n-o sa ai eficienta de penetrare a luminii.

Ideal ar fi LED, daca te tine buzunarul, daca nu, HPS 150.

Big up!
 

arigog

Member
Scuze ca ma bag in thread ul altcuiva , dar nu am vrut sa deschid unul nou , as avea si eu niste nedumeriri in legatura cu construirea unui spatiu de genul asta . Am sa formulez totul sub forma unei probleme de scoala :

Se da un dulap din PAL cu urmatoarele dimensiuni : 100 cm x 45 cm x 165 cm , ultima fiind inaltimea . Lumina : 2 x 125 W cfl + 2 x 45 W cfl , total 340 watti . Inventarul mai contine 1 filtru carbon 100 mm (160 m3/h) si un extractor pt baie tot de 100 mm.

Intrebari :

a) E la fel de eficient sa pun filtru de carbon la capatul iesirii de aer , avand in vedere ca partea prin care scoate aerul este acoperita cu grilaj (ca la toate extractoarele de baie) ?

b) In cazul achizitiei unui nou extractor tot de 100 mm , cu o capacitate de 105 m3/h ,dar fara grilaj si adaugand si un cooltube (cu bec de 250W HPS) si punand si filtrul de carbon (100m , 160m3/h), va face fata extractorul ? (in acelasi spatiu 100 cm x 45 cm x 165 cm)

am atasat si 2 poze , prima pt intrebarea a) , a doua pt b)
 

Attachments

  • 111.jpg
    111.jpg
    13.4 KB · Views: 27
  • 2222.jpg
    2222.jpg
    25.9 KB · Views: 26

Evil6

Member
Scuze ca ma bag in thread ul altcuiva , dar nu am vrut sa deschid unul nou , as avea si eu niste nedumeriri in legatura cu construirea unui spatiu de genul asta . Am sa formulez totul sub forma unei probleme de scoala :

Se da un dulap din PAL cu urmatoarele dimensiuni : 100 cm x 45 cm x 165 cm , ultima fiind inaltimea . Lumina : 2 x 125 W cfl + 2 x 45 W cfl , total 340 watti . Inventarul mai contine 1 filtru carbon 100 mm (160 m3/h) si un extractor pt baie tot de 100 mm.

Intrebari :

a) E la fel de eficient sa pun filtru de carbon la capatul iesirii de aer , avand in vedere ca partea prin care scoate aerul este acoperita cu grilaj (ca la toate extractoarele de baie) ?

b) In cazul achizitiei unui nou extractor tot de 100 mm , cu o capacitate de 105 m3/h ,dar fara grilaj si adaugand si un cooltube (cu bec de 250W HPS) si punand si filtrul de carbon (100m , 160m3/h), va face fata extractorul ? (in acelasi spatiu 100 cm x 45 cm x 165 cm)

am atasat si 2 poze , prima pt intrebarea a) , a doua pt b)


a) E mai eficient sa traga decat sa impinga.

b) Depinde si ce fel de extractor e. Axial, centrifugal sau mixt? Daca e axial atunci in nici un caz nu ajung 105 metri cubi pe ora(cat vine? cam 60siceva de cfm cred). Daca e mixt, nici atunci nu cred ca ajung, daca e centrifugal ... poate poate dar tot nu cred ca ar face fata la temperaturi, acum depinde si ce temperaturi sunt unde o sa tii dulapul.

Te-ai gandit sa faci ventilatia pe doua canale? Un canal special pentru cooltube si inca unul pentru ventilatie in box. Astfel poti sa pui un filtru de carbon mult mai mic pentru ca flow-ul de aer necesar pentru ventilarea boxului tau e cam 10-15 cfm ( daca cooltube-ul e ventilat cum trebuie ). Iar pentru ventilatorul pentru cooltube nu mai trebuie sa ii pui deloc filtru, el ia aer din afara, trece peste cooltube si iese inapoi afara, astfel nu poate sa ia mirosuri cu el( daca iti sigilezi bine canalul evident).


Sper ca ti-am fost de folos cu ceva. Uite un thread despre ventilatie: https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=112862

Bafta si distractie placuta.
 

arigog

Member
mersi de raspuns

o ultima intrebare : pentru cazul 2 ( Filtru carbon 100 mm , 160 m3/h ; cooltube (bec250W HPS ) ; un extractor axial 125 mm , 190 m3/h , 111 CFM , ar face fata ?

inca o nedumerire , daca filtru de carbon are o capacitate mai mica (decat extractorul), ca si in ce am descris eu mai sus ; e aiurea tare ?
 

Evil6

Member
mersi de raspuns

o ultima intrebare : pentru cazul 2 ( Filtru carbon 100 mm , 160 m3/h ; cooltube (bec250W HPS ) ; un extractor axial 125 mm , 190 m3/h , 111 CFM , ar face fata ?


Depinde de mai multe chestii, cum ar fi presiune, cat de mare e filtrul de carbon, ce forta de impingere are extractorul precum si altele.

In cazul tau, nu cred ca un axial de 190 metri cubi pe ora ar face fata, mai ales daca mai si tragi tubulatura pana in cooltube etc. Cu cat e mai multa tubulatura cu atat o sa iti mearga mai incet, de aceea un ventilator axial, care sa traga si prin tubulatura, sa impinga si prin filtrul de carbon ar trebui sa aiba peste 3-400 m3/h, si tot ai avea o crestere de temperatura de cateva grade bune. Mai bine te orientezi catre centrifugal sau mixt. Dar nu uita, trebuie sa iei in calcul tot ce opune reziztenta extractorului, de ex: cata tubulatura vei folosi, cat de sucita va fi acea tubulatura( spre exemplu daca o incovoiesti mult pentru a ascunde lumina, se creaza rezistenta si mai mare si deci extractorul iti merge si mai incet)


Doar pentru ca pe ventilator scrie o viteza, nu inseamna ca atunci cand il pui la tine in sistem va merge la aceeasi viteza. Un ventilator axial de 150 m3/h nu va impinge niciodata cantitatea asta de aer, daca trebuie sa si impinga prin 3 metri de tubulatura, si pe langa bec( unde e un spatiu mai restrans, asta bineinteles daca ai cooltube clasic), si prin filtru de carbon, si daca mai da si intr-un perete la cativa centimetri de gaura de exhaust( cum am vazut ca gresesc multi). Din 150 pot sa mai ramana 20.


inca o nedumerire , daca filtru de carbon are o capacitate mai mica (decat extractorul), ca si in ce am descris eu mai sus ; e aiurea tare ?


Nu.
 

arigog

Member
Am inteles ce ai spus si te cred :tiphat: , dar as vrea sa detaliez mai bine situatia :

Momentan am urmatoarele :
- becuri CFL ( 350 watti ) ;
- dulapul descris ( 100 cm x 45 cm x 165 cm ) ;
- filtru de carbon (Deschizatura tub: 100mm , Inaltime: 200 mm,Diametru total: 175 mm ,Masa: 3 kg , Debit maxim: 160 m3/h) ;
- si un ventilator de baie cu deschidere 100 mm , mai multe date despre el nu stiu ;

Urmand ca zilele urmatoare sa aranjez dulapul , mi am dat seama ca nu pot lega filtrul de carbon la extractorul de baie asa cum ar trebui , deoarece pe partea prin care trage aerul are acel grilaj (ca toate extractoarele folosite la baie ) si nu vreau sa pun filtrul de carbon afara din dulap.
Ma gandeam sa rezolv problema cumparand un extractor axial 100mm/105m3/h , 63 CFM , astfel sa pot amplasa filtrul de carbon in interiorul dulapului .
DAR in acelasi timp ma gandesc ca in viitorul apropiat voi trece de la CFL - uri la un bec HPS de 250 W si cooltube si vreau neaparat ca extractorul care il cumpar acuma sa il pot folosi si atunci

Ca solutie m am gandit sa cumpar un extractor de 125mm/185m3/h , 111 CFM . RPM 2400 , Consum 16W , Zgomot 38 dB la o dist de 3 m.Asta fiind cel de care te intrebam in postul anterior daca ar face fata . Restul specificatiilor care le am gasit ar fi urmatoarele : 52 l/s , 0,05 m3/s , 3173 l/m

Nu pot sa folosesc alt tip de extractor , din urmatoarele motive : nu pot avea un zgomot asa de mare cum produce unul centrifugal , nici consum de curent in plus , nici nu am banii necesari pt a l cumpara .

De asemenea dimensiunea dulapului mi se pare redusa (1 metru x 0, 45 m x 1,65 m inaltime) , iar cat despre locul in care este amplasat , este o debara , neincalzita temperatura undeva la 20 de grade momentan , poate mai putin , de dimensiunea a 4 dulapuri ca si al meu si are si geam de aerisire , care poate sta rabatat. Iar cat despre tubulatura folosita pentru conectarea Extractor - Cooltube - Filtru , o voi face cat de scurta posibil , in nici un caz nu va ajunge la ordinea de metrii (ma gandesc undeva sub 1 metru in total). In cazul de fata ,pana voi face trecerea la cooltube , conectorul dintre extractor si filtru va avea 10 cm maxim.

Daca nu te ai plictisit , imi poti spune o parere finala ?
:)

Urmatorul extractor axial care mi l as putea permite in cazul in care cel de 125mm nu ar face fata ... ar fi de 150 mm , 305 m3/h , 179 CFM , dar cred ca si asta ar face un zgomot destul de mare , chiar daca in specificatii spune doar 40 db (la 3 m distanta ) , doar cu 2 db in plus fata de cel de 125 si cel de 100 (despre ambele scriind ca au un zgomot de 38 db ), plus ca filtrul de carbon care il am are deschizatura de 100 mm si ar fi mai dificil sa l conectez ... sau depasit tare ca si capacitate... dar despre asta ziceai ca nu ii asa mare problema.

Ca si intake , voi folosi 2 ventilatoare de carcasa de calculator de 80 mm + unul de 120 mm , partea asta e in regula ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
mare grija cu mirosul, daca folosesti un filtru inferior extractorului cel mai probabil o parte aer va trece nefiltrata. iar tu, obisnuit cu mirosul, nu il vei putea detecta.
regula care se practica in general este ca filtrul sa fie cu 50% mai puternic decat extractorul, pentru ca filtrarea sa se produca "relaxat".
Asta nu inseamna ca un filtru de aceasi marime ca extractorul nu va face fata, cel putin 1 grow nu cred ca vei avea scapari. din nou aceasi poveste, va fi greu sa simti "scaparile" daca apar treptat. de aceea e mai bine sa te Afli pe partea sigura.

partea buna e ca ai putea reduce turatia extractorului, daca nu e nevoie de atata ventilatie, si atunci scade si volumul de aer aproape proportional si poate fi folosit fara probleme cu un filtru mai mic.

ventilatorul acela de baie, nu prea face fata prin filtru oricum, e mai bine ca ai renuntat la el. plus ca fiind fortat e risc de incendiu, cum au mai spus si altii pe forum.

ca si dimensiuni, latura aceea de 45 mi se pare mie ca ar fi o mare limitare, dar ai putea sa gasesti o varianta prin care sa utilizezi suprafata la maxim, ma gandesc ca 2 plante ar sta cel mai bine inauntru.

succes cu proiectul.
 

Evil6

Member
Am inteles ce ai spus si te cred :tiphat: , dar as vrea sa detaliez mai bine situatia :

Momentan am urmatoarele :
- becuri CFL ( 350 watti ) ;
- dulapul descris ( 100 cm x 45 cm x 165 cm ) ;
- filtru de carbon (Deschizatura tub: 100mm , Inaltime: 200 mm,Diametru total: 175 mm ,Masa: 3 kg , Debit maxim: 160 m3/h) ;
- si un ventilator de baie cu deschidere 100 mm , mai multe date despre el nu stiu ;

Urmand ca zilele urmatoare sa aranjez dulapul , mi am dat seama ca nu pot lega filtrul de carbon la extractorul de baie asa cum ar trebui , deoarece pe partea prin care trage aerul are acel grilaj (ca toate extractoarele folosite la baie ) si nu vreau sa pun filtrul de carbon afara din dulap.
Ma gandeam sa rezolv problema cumparand un extractor axial 100mm/105m3/h , 63 CFM , astfel sa pot amplasa filtrul de carbon in interiorul dulapului .
DAR in acelasi timp ma gandesc ca in viitorul apropiat voi trece de la CFL - uri la un bec HPS de 250 W si cooltube si vreau neaparat ca extractorul care il cumpar acuma sa il pot folosi si atunci

Ca solutie m am gandit sa cumpar un extractor de 125mm/185m3/h , 111 CFM . RPM 2400 , Consum 16W , Zgomot 38 dB la o dist de 3 m.Asta fiind cel de care te intrebam in postul anterior daca ar face fata . Restul specificatiilor care le am gasit ar fi urmatoarele : 52 l/s , 0,05 m3/s , 3173 l/m

Nu pot sa folosesc alt tip de extractor , din urmatoarele motive : nu pot avea un zgomot asa de mare cum produce unul centrifugal , nici consum de curent in plus , nici nu am banii necesari pt a l cumpara .

De asemenea dimensiunea dulapului mi se pare redusa (1 metru x 0, 45 m x 1,65 m inaltime) , iar cat despre locul in care este amplasat , este o debara , neincalzita temperatura undeva la 20 de grade momentan , poate mai putin , de dimensiunea a 4 dulapuri ca si al meu si are si geam de aerisire , care poate sta rabatat. Iar cat despre tubulatura folosita pentru conectarea Extractor - Cooltube - Filtru , o voi face cat de scurta posibil , in nici un caz nu va ajunge la ordinea de metrii (ma gandesc undeva sub 1 metru in total). In cazul de fata ,pana voi face trecerea la cooltube , conectorul dintre extractor si filtru va avea 10 cm maxim.

Daca nu te ai plictisit , imi poti spune o parere finala ?
:)

Urmatorul extractor axial care mi l as putea permite in cazul in care cel de 125mm nu ar face fata ... ar fi de 150 mm , 305 m3/h , 179 CFM , dar cred ca si asta ar face un zgomot destul de mare , chiar daca in specificatii spune doar 40 db (la 3 m distanta ) , doar cu 2 db in plus fata de cel de 125 si cel de 100 (despre ambele scriind ca au un zgomot de 38 db ), plus ca filtrul de carbon care il am are deschizatura de 100 mm si ar fi mai dificil sa l conectez ... sau depasit tare ca si capacitate... dar despre asta ziceai ca nu ii asa mare problema.

Ca si intake , voi folosi 2 ventilatoare de carcasa de calculator de 80 mm + unul de 120 mm , partea asta e in regula ?


Daca in locul in care il pui e mai racoare( 20 grade suna ok) atunci probabil ca te poti descurca si cu acel extractor.

Insa:

-Ziceai ca vrei sa fie cat mai silentios. Extractorul pe care l-ai ales( daca e din cele care se gasesc peste tot) nu o sa faca decat 38 db, o sa faca un pic mai mult zgomot de atat pentru ca se mai adauga si zgomotul aerului care se misca pe acolo. Ca sa iti faci o idee 40 db e cam ca un frigider de generatie un pic mai veche care zumzaie. Daca e inchis in acea debara probabil ca se mai reduce din zgomot, mai ales ca poti sa captusesti si usa debaralei sa izolezi si mai bine.

-Sa iei in calcul ce a spus explo despre fortarea extractorului. Sa stai cu ochiul pe el. Cu cat presiunea e mai mare, cu atat el trebuie sa impinga mai mult, cu atat se incinge. Daca are protectie atunci e mult mai safe, cand ajunge la x grade se opreste. Dar daca asta se intampla iarasai pot aparea probleme. Deci grija mare.

-Un ventilator mai bun, mixt ar fi asta: http://www.solerandpalau.co.uk/product.jsp?PRODUCTID=564&CATEGORYID=45

Il gasesti si prin ro pe la unii distribuitori si pe internet daca cauti, pe la un pret intre 3 mil juma si 4 milioane. E de 8 ori mai silentios decat extractorul ales de tine ( 38 db e ceva de genul de 6-8 ori mai zgomotos decat 20db). E amestec de axial cu centrifugal.

-Filtru de carbon poti sa iti confectionezi si tu odata ce intelegi niste principii simple. Sunt foarte multe ghiduri pe net, nu iti trebuie decat niste carbon activ ( net, magazin acvaristica etc.) si cateva materiale pe care le gasessti si prin casa. Asa poti sa il faci potrivit exact pentru ce ai tu nevoie si iesi si mult mai ieftin. Doar ca trebuie putina atentie si indemanare.


- Ventilatoare pe intake poti folosi, atata vreme cat nu baga mai mult aer in box decat scoate extractorul. Personal eu nu folosesc ventilatoare pe intake, unii da, unii nu, idea e ca poti sa te descurci usor si fara ele.
 
Status
Not open for further replies.
Top