What's new

Discutii legate de LED-uri

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ca sa vezi, gandindu-ma cum sa ma apuc sa montez ledurile pentru vegbox, mi-a adus aminte ca am prin atelier niste radiatoare ramase de la niste proiecte anterioare si spre norocul meu am gasit acolo un radiator extrudat din aluminiu, de 100x200x25mm, cu talpa groasa de 4mm.

Mai trebuie 2 ventilatoare de 100x100mm (sau de 92mm daca nu gasesc de 100mm) si suntem gata de treaba de indata ce soseste driverul. Cred ca va putea raci fara probleme 80~100W



L.E. Prima data o sa lipesc ledurile de radiator doar cu pasta termoconductoare, sa ma asigur ca racirea este suficienta, ca sa nu le prajesc. Daca temperatura sta sub 45 de grade este OK. Mi-ar trebui un termomentru laser sa masor temperatura jonctiunii la curent maxim ca sa nu depaseasca 85C, dar din pacate n-am asa ceva la dispozitie.
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pot fi duse la 10W fiecare ( XM-L U3, 6000K, 3000mA, 3.3V) cu racire suficienta. Teoretic ar trebui sa dea 1200Lumeni fiecare la putere maxima.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
O sugestie pentru cei care vor sa foloseasca leduri pentru culturi 'PC Case' :

Warm White 3000K: http://dx.com/p/6958-diy-10w-3000k-...79?rt=1&p=2&m=2&r=3&k=1&t=1&s=142032&u=162179

sku_162179_1.jpg


Cool White 6000K : http://dx.com/p/7022-diy-10w-1050lm...light-rectangle-strip-yellow-dc-12-14v-172937
sku_172937_1.jpg


O combinatie 2:1 sau 3:1 (WW:CW) ar fi ok pentru orice PC Grow. Avantajul ar fi ca pot fi alimentate direct de la sursa de 12V , fara driver (insa un driver de 700mA ar fi recomandat pentru a scoate cat mai multa lumina din ele). Fiind construite pe PCB de aluminiu, aceste leduri ar putea fi lipite cu adeziv termoconductor direct de carcasa.
 

pi27

Member
Mi-ar placea si mie sa ma joc cu niste proiectoare Kessil, dar sunt mult prea costisitoare pentru un simplu experiment ce tine strict de hobby.

Mi-am comandat 3 bucati Kessil H150, unul blue si doua red.

Ce voi face cu ele? :) 1 bucata planta intr-un sistem hidroponic ebb & flood, cred ca flo-gro 500 de la nutriculture si una bucata cort homebox classic xs 60 x 60 x 120 cm, abia astept :woohoo:

Rezultatele candva anul acesta... Voi posta dupa.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Am mai adus in atentia voastra becurile cu LED cu fasung E27, dar iata ca preturile s-au modificat intre timp si cea mai usor accesibila sursa de lumina alba (cald sau rece) au devenit aceste becuri de 10W , la un pret de sub 1$/W.

Aceste becuri contin un LED multichip de 10W si un driver de 900mA. Fiind o constructie monolitica elimina necesitatea utilizarii unui radiator, cooler si a altor accesorii. E suficient un fasung standard E27, o bucata de cablu si un stecher. Recomand eliminarea domului de plastic (montat prin infiletare pe radiatorul de aluminiu) intrucat acesta reduce considerabil fluxul luminos.

Ex: http://www.ebay.com/itm/NEW-E27-Coo...Medium-Base-Light-Lamp-Bulb-PRO-/310505890864

Pretul: 8$~10$ (free shipping)

QQ20121115111625.jpg


QQ20121115111419.jpg


Features:

Base:E27(Screw)
AC Input Voltage:110~240V / AC 50-60HZ
LED: 1pcs Super Bright LED
Color Temp: 6000K (Cool White) or 3000K (Warm White)
Lumens:800 -900LM
Expected Life:>50,000 hours
Similar Bright Light Source:75-80W Common Incandescent Light
Waterproof Level:Indoor use
Environmental Temperature:-30℃ ~ +45℃
Size:59mm x 114mm (Diameter x Height)
Beam Angle:180 degree
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ledurile de "2W" nu consuma niciodata 2W, ci 1.2-1.4W cel mult. Si apoi sa ne gandim la racire - un bec asa de mic nu are cum sa disipe caldura generata de un LED multichip care consuma 10W.

Luminous Flux:550-650LM

Power: 10W (5x2W)

Power consumption:6-7W

Lentilele cu unghi mai mic de 60 de grade nu prea sunt utile intrucat concentreaza lumina pe o suprafata mult prea mica (pe de alta parte sporind puterea de patrundere).

Pe unde ai gasit becurile de care zici ? En-gross-uri ?
 
Last edited:

w00w

Member
Da la un complex numit dorali..e la 4km de bucuresti..
are ce vrei in materie de leduri...inceput de la neoane,spoturi,becuri,reflectoare ,leduri separat de putere (10w,20w si cred ca 30),benzi led..etc etc..dar nu are pe rosu sau albastru decat spoturi de 3w,cum il am eu pe ala din box,si banda led..in rest pe alb rece/cald cu nemiluita si la preturi am vazut ca sunt destul de ieftini


Chiar aseara ma jucam in paint sa fac un panou pentru urmatorul growBox...cu 4x proiectoare de 30w spoturi rosi si albastre de 3w..3x1w...si spoturi albe de 5w ..5x1w..
La bani ma duce undeva la 1100lei undeva pe la 351w total...(doar ma jucam nu este nimic sigur)

da stiu ca ledurile de 2w nu au un randament foarte bun..daia am zis ca becul este de 7w...

https://www.icmag.com/ic/album.php?albumid=43355&pictureid=1021098
 

eska

Member
Am mai adus in atentia voastra becurile cu LED cu fasung E27, dar iata ca preturile s-au modificat intre timp si cea mai usor accesibila sursa de lumina alba (cald sau rece) au devenit aceste becuri de 10W , la un pret de sub 1$/W.

Aceste becuri contin un LED multichip de 10W si un driver de 900mA. Fiind o constructie monolitica elimina necesitatea utilizarii unui radiator, cooler si a altor accesorii. E suficient un fasung standard E27, o bucata de cablu si un stecher. Recomand eliminarea domului de plastic (montat prin infiletare pe radiatorul de aluminiu) intrucat acesta reduce considerabil fluxul luminos.

Ex: http://www.ebay.com/itm/NEW-E27-Coo...Medium-Base-Light-Lamp-Bulb-PRO-/310505890864

Pretul: 8$~10$ (free shipping)

View Image

View Image

Features:

Base:E27(Screw)
AC Input Voltage:110~240V / AC 50-60HZ
LED: 1pcs Super Bright LED
Color Temp: 6000K (Cool White) or 3000K (Warm White)
Lumens:800 -900LM
Expected Life:>50,000 hours
Similar Bright Light Source:75-80W Common Incandescent Light
Waterproof Level:Indoor use
Environmental Temperature:-30℃ ~ +45℃
Size:59mm x 114mm (Diameter x Height)
Beam Angle:180 degree

Un bec asemanator am vazut si la un magazin de becuri, vis-a-vis de emag crangasi, in incinta cladirii la parter. Becul era de 7W si costa 92 lei. :)
 

w00w

Member
Cum am zis acuma ceva timp..am cumparat 2x spoturi de 3w(3x1w) rosi sa le masor si sa vad caca pot face un panou cu ele avand in considerare pretul mic (10lei daca cumpar mai multe)





au lentile la 45 grade..penetreaza destul de bine si sunt puse la distanta de 7-8 cm una de cealalta..

Am masurat curentul care iese din sursa si este de 6,13v cu 0,3A,,si pe urma la fiecare led in parte 1-2,00v...2-2,12v...3-1,97v


ce parere aveti se merita sa cumpar sa fac un panou numai din asfel de spoturi?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
In mod normal ledurile de 1W functioneaza la 320-350mA si au o tensiune de lucru de 2.2-2.4V. Din cauza ca radiatorul acelor reflectoare este micut, ca masura de protectie producatorul chinez a limitat curentul la doar 300mA. Asta prelungeste viata lor considerabil, dar reduce totodata si cantitatea de lumina emisa.
Facand un calcul simplu cu valorile masurate de tine reiese ca fiecare proiector consuma in jur de 1.8W (cam putin pentru 3 leduri de 1W).

Tine cont si de faptul ca lungimea de unda a acestor leduri este de 620-630nm.

Cu temperatura cum stau ? Se incalzesc tare sau sunt doar caldute ?

In ceea ce priveste eficienta lor, fa si tu un calcul - cati wati de rosu ai vrea sa ai si cat te-ar costa sa iti faci panoul din astfel de reflectoare. Este ok faptul ca ai totul (surse de curent, radiatoare, lentile).
 

w00w

Member
Se incalzesc de nu poti tine mana pe ele..dar asta nu ar fi o problema cand fac panoul bag niste coolere si le mai scade cat de cat temperatura
Daca nu au 3w reali atunci nu se merita..1,8w 10lei este scump...

Pai as vrea cam 200w de rosu..100w albastru..si 100w alb rece/cald +50w violet (puteri reale)

Hemp tu daca ai fi in locul meu..ce ai face? mai am timp..dar vreau sa fac ceva definitiv ca pe urma sa nu mai ma gandesc la lumina..


imi trebuie neaparat 660nm...am vazut pe youtube ca sunt mai bune cele 620-630nm
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
In functie de spatiul in care as creste, asa cum le-am mai recomandat si altor entuziasti de pe aici, as merge pe leduri multichip de 10W distribuite uniform pe intreaga suprafata a spatiului de grow sau as merge pe leduri de putere mare (50-100W - ex http://www.vanqled.com/ - nu le fac reclama, doar mi se pare ca au preturi mai mult decat acceptabile), de pana la 400W/mp.

Eu am montat 100W pe un radiator de 200x100x25mm si cu un ventilator de 92x92mm radiatorul abia se simte un pic caldut. Consider ca in felul asta se poate reduce foarte mult problema racirii prin utlizarea unor radiatoare special concepute pentru disiparea rapida a caldurii, cum ar fi cele pentru procesoare. Daca in specificatiile radiatorului se mentioneaza ca poate disipa 100-120W, atunci se poate monta fara nici o problema pe el un led de 100W.

La leduri trebuie tinut cont intotdeauna de puterea de patrundere - cu cat ledul e mai puternic, cu atat lumina este mai concentrata, deci patrunde mai adanc in coronament. In acelasi timp, cu cat unghiurile din care cade lumina sunt mai variate, cu atat patrunderea si iluminarea sunt mai bune.

Mai conteaza totodata si cate plante vrei sa cresti pe o anumita suprafata - daca vrei sa ai patru plante pe 1mp, atunci luminile trebuiesc aranjate incat sa ilumineze fiecare planta din cel putin 2 directii, sau de ce nu chiar 5. Daca e vorba de un SOG cu plante mici, atunci vrei ca ledurile sa fie cat mai distribuite, astfel incat sa lumineze intre plante (poate ca ar trebui sa fac niste schite ca sa ma fac mai bine inteles).

E bine sa ai un spectru cat mai complet. Pentru veg nu e asa de important , atata timp cat suplimentezi cu alb, insa pentru flower e bine sa ai atat 625nm cat si 660nm. Ledurile de 720nm sau chiar mai sus, spre 800nm, sunt scumpe si destul de greu de lucrat cu ele, intrucat ochiul uman nu percepe acele lungimi de unda.

Pentru simplitate, 100W i-ai putea compune dintr-un led de 50W Red:Blue (4:1) si un led de 50W , alb. Acum se pune probleme ce fel de alb. Avand in vedere ca este destul albastru in ledul mixt, as merge pe un alb cald. Pentru un spectru si mai complet, ar fi mai potrivit un led de 20W alb rece si unul de 30W alb cald.

Pentru eficienta insa se poate face un pas mai departe, spre ledurile CREE XM-L2 (max 10W la 3000mA , 3.3V), care dau o cantitatea aproape dubla de lumina fata de ledurile ieftine chinezesti. Din pacate aceste leduri nu se gasesc decat pe alb, cele rosii sau albastre fiind disponibile la puteri mult mai mici. Eficienta lor sporita poate compensa insa acest aspect si se pot obtine rezultate foarte bune doar cu mixuri de CW:NW:WW (cool white, neutral white si warm white). Un alt avantaj al ledurilor XM-L este faptul ca ele emit lumina intr-un facicol de 90 de grade, fata de 140-160 de grade, cat emit ledurile multichip chinezesti.

Din pacate nu exista o reteta clara, iar luminile cu leduri sunt inca in faza de pionierat, asa c anu putem spune arata cu degetul cea mai buna combinatie.

Daca bugetul ti-o permite, experimentarea mai multor combinatii, in timp, iti va permite sa o alegi pe cea mai potrivita spatiului tau de crester.

Eu spre exemplu ma confrunt cu o restrictie de inaltime a spatiului de grow si cu un 'tavan' foarte neregulat, din cauza caruia pierd cam 20 de cm (si stim cu totii ca fiecare centimetru conteaza, nu? :biggrin:).

Daca vrei putem discuta mai in amanunt pe acest subiect, pe baza unor masuratori precise a spatiului tau de grow, pentru a alege cea mai potrivita combinatie.
 

hamstorgg

Member
Domniilor, o intrebare, mai degraba o recomandare. Doresc sa cumpar 1 sau 2 unitati de led, respectiv 2 Apollo 6 unul pentru Veg. celalalt pentru flowering, sau 1 Apollo 8 cu ratio 10:4:1 adica sa folosesc 1 modul pentru ciclul intreg de grow, as aprecia niste pareri. Cum ar fi cel mai rentabil? Si ce de ce ratii as avea nevoie in cazul in care as alege clea cu 2 unitati in loc de unul

Stima si respect
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Domniilor, o intrebare, mai degraba o recomandare. Doresc sa cumpar 1 sau 2 unitati de led, respectiv 2 Apollo 6 unul pentru Veg. celalalt pentru flowering, sau 1 Apollo 8 cu ratio 10:4:1 adica sa folosesc 1 modul pentru ciclul intreg de grow, as aprecia niste pareri. Cum ar fi cel mai rentabil? Si ce de ce ratii as avea nevoie in cazul in care as alege clea cu 2 unitati in loc de unul

Stima si respect

Eu unul as prefera un singur panou care sa imi ofere posibilitatea selectarii spectrului in functie de etapa de dezvoltare a plantelor (veg si flower). Nu mi se pare eficient din punct de vedere financiar sa am un panou pe care sa-l folosesc doar in veg, atata timp cat durata de viata a ledurilor este foarte mare.

Cu atat mai mult, in flower nu trebuie eliminat spectrul albastru, ci trebuie suplimentat cu spectru rosu.

In ceea ce priveste spectrul, nu as merge pe panouri care contin doar rosu si albastru, ci pe langa o ratie de cel putin 4:1 (red:blue) as cauta sa aiba cel putin un raport 1:1:1 (WW:NW:CW) sau 2:2:1 de lumina alba. (WW=warm white, NW=neutral white, CW=cool white).

Cum se obisnuieste pe aici sa se spuna, astia-s centii mei :2cents:
 

hamstorgg

Member
Multumesc pentru raspuns, apreciez. Inca o intrebare, pe langa altele care vor urma :).

Presupun ca stii despre ce unitati vorbesc, am 15 diode a cate 3W in fiecare modul din cele 8.

Sunt de acord cu spusele tale, crezi ca ma poti ajuta sa fac o ratie completa intr-o combinatie de 15?

Ma gandeam la ceva de genul

10-2-1-1-1 (ultimele fiind dupa recomandarea ta, WW, NW, CW)

Pareri ?

Cu stima,

P.S Am atasat o poza cu detalii regarding panoul :)
 

Attachments

  • ap.jpg
    ap.jpg
    25.1 KB · Views: 12
Top